Der kan afvikles superligakampe med flere end 500 personer over sommeren.
Sådan lyder konklusionen i en evalueringsrapport, som peger på, at forsøgskampene Horsens-Randers, Brøndby-FCK og Lyngby-OB overordnet set blev afviklet forsvarligt.
Men rapporten fastslår, at der fremadrettet bør være et afstandskrav på to meter for tilskuere, der ikke har en nær relation. Det er for meget, mener Divisionsforeningen, som selv er blandt deltagerne i evalueringen.
Claus Thomsen, der er direktør i klubbernes forening, peger på, at der skal være styr på hele “tilskuerrejsen” fra forberedelse til ankomst og afgang.
At sektioner på stadion maksimalt rummer 500 tilskuere, og at alle på stadion identificeres, så en opsporing af coronasmitte kan sættes i gang, hvis det bliver nødvendigt.
– Så mener vi, at vi kan etablere en forsvarlig ramme på linje med al aktivitet i det øvrige samfund med et afstandskrav på en meter for den resterende del af den her sæson, siger han.
Divisionsforeningen arbejder sammen med Dansk Boldspil-Union (DBU) og Danmarks Idrætsforbund (DIF) mod noget nær fuld kapacitet i den kommende sæson.
Der er lang vej fra de 3000 forsøgstilskuere på Brøndby Stadion til den fulde kapacitet på cirka 28.000 tilskuere. Alligevel mener Claus Thomsen, at forsøgene med markant færre tilskuere kan bruges til det videre arbejde.
– Man kan bruge forsøgene til at vise, at man faktisk kan eksekvere den kontrollerede proces hele vejen. Det har vist, at adfærden hos tilskuerne også har ændret sig, så man kan eksekvere under forsvarlige forhold.
– Forsøgene har vist, at vi kan etablere det forsvarlige kontrollerede miljø – også med fuld kapacitet. Det handler om at skalere op, siger Claus Thomsen.
Spørgsmålet er, om evalueringens konklusioner om forsøgskampene også i praksis kan overføres til noget, der minder om fyldte tribuner.
– Man skal rette til, efterhånden som man går op i skala. Men nu har vi vist, at systematikken er der. Systematikken virker, og vi kan have identifikation, så smittesporing er mulig i en sektion, siger Divisionsforeningens direktør.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
NYHEDER
‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
LIVE
VM-LIVE: Manuel Neuer er færdig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
OPTAKT
Elfenbenskysten – Norge
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker
MEDIE
Brøndby i dialog med Christopher Olivier
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
MEDIE
FCK-stjerne ikke med på træningslejr
EKSKLUSIVT
Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya
NYHEDER
Steinlein troppede op i særlig Gucci-sko
NYHEDER
‘Han ryger 100 procent!’
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding køber stor profil
Belgien – Senegal
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
OPTAKT
Frankrig – Sverige
