Sænket afstandskrav skal få flere tilskuere til fodbold

Divisionsforening er ikke enig i evaluerings konklusion om, at der skal være to meters afstand på stadion.



Der kan afvikles superligakampe med flere end 500 personer over sommeren.

Sådan lyder konklusionen i en evalueringsrapport, som peger på, at forsøgskampene Horsens-Randers, Brøndby-FCK og Lyngby-OB overordnet set blev afviklet forsvarligt.

Men rapporten fastslår, at der fremadrettet bør være et afstandskrav på to meter for tilskuere, der ikke har en nær relation. Det er for meget, mener Divisionsforeningen, som selv er blandt deltagerne i evalueringen.

Claus Thomsen, der er direktør i klubbernes forening, peger på, at der skal være styr på hele “tilskuerrejsen” fra forberedelse til ankomst og afgang.

At sektioner på stadion maksimalt rummer 500 tilskuere, og at alle på stadion identificeres, så en opsporing af coronasmitte kan sættes i gang, hvis det bliver nødvendigt.

– Så mener vi, at vi kan etablere en forsvarlig ramme på linje med al aktivitet i det øvrige samfund med et afstandskrav på en meter for den resterende del af den her sæson, siger han.

Divisionsforeningen arbejder sammen med Dansk Boldspil-Union (DBU) og Danmarks Idrætsforbund (DIF) mod noget nær fuld kapacitet i den kommende sæson.

Der er lang vej fra de 3000 forsøgstilskuere på Brøndby Stadion til den fulde kapacitet på cirka 28.000 tilskuere. Alligevel mener Claus Thomsen, at forsøgene med markant færre tilskuere kan bruges til det videre arbejde.

– Man kan bruge forsøgene til at vise, at man faktisk kan eksekvere den kontrollerede proces hele vejen. Det har vist, at adfærden hos tilskuerne også har ændret sig, så man kan eksekvere under forsvarlige forhold.

– Forsøgene har vist, at vi kan etablere det forsvarlige kontrollerede miljø – også med fuld kapacitet. Det handler om at skalere op, siger Claus Thomsen.

Spørgsmålet er, om evalueringens konklusioner om forsøgskampene også i praksis kan overføres til noget, der minder om fyldte tribuner.

– Man skal rette til, efterhånden som man går op i skala. Men nu har vi vist, at systematikken er der. Systematikken virker, og vi kan have identifikation, så smittesporing er mulig i en sektion, siger Divisionsforeningens direktør.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Dansker lander stort job

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

José Mourinho vil have dansk stjerne

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Lyon forhandler med dansk profil

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark

UEFA med vild ændring

Southampton-chef: Straf er ude af proportioner



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

OB – Vejle Boldklub

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job