Sænket afstandskrav skal få flere tilskuere til fodbold

Divisionsforening er ikke enig i evaluerings konklusion om, at der skal være to meters afstand på stadion.



Der kan afvikles superligakampe med flere end 500 personer over sommeren.

Sådan lyder konklusionen i en evalueringsrapport, som peger på, at forsøgskampene Horsens-Randers, Brøndby-FCK og Lyngby-OB overordnet set blev afviklet forsvarligt.

Men rapporten fastslår, at der fremadrettet bør være et afstandskrav på to meter for tilskuere, der ikke har en nær relation. Det er for meget, mener Divisionsforeningen, som selv er blandt deltagerne i evalueringen.

Claus Thomsen, der er direktør i klubbernes forening, peger på, at der skal være styr på hele “tilskuerrejsen” fra forberedelse til ankomst og afgang.

At sektioner på stadion maksimalt rummer 500 tilskuere, og at alle på stadion identificeres, så en opsporing af coronasmitte kan sættes i gang, hvis det bliver nødvendigt.

– Så mener vi, at vi kan etablere en forsvarlig ramme på linje med al aktivitet i det øvrige samfund med et afstandskrav på en meter for den resterende del af den her sæson, siger han.

Divisionsforeningen arbejder sammen med Dansk Boldspil-Union (DBU) og Danmarks Idrætsforbund (DIF) mod noget nær fuld kapacitet i den kommende sæson.

Der er lang vej fra de 3000 forsøgstilskuere på Brøndby Stadion til den fulde kapacitet på cirka 28.000 tilskuere. Alligevel mener Claus Thomsen, at forsøgene med markant færre tilskuere kan bruges til det videre arbejde.

– Man kan bruge forsøgene til at vise, at man faktisk kan eksekvere den kontrollerede proces hele vejen. Det har vist, at adfærden hos tilskuerne også har ændret sig, så man kan eksekvere under forsvarlige forhold.

– Forsøgene har vist, at vi kan etablere det forsvarlige kontrollerede miljø – også med fuld kapacitet. Det handler om at skalere op, siger Claus Thomsen.

Spørgsmålet er, om evalueringens konklusioner om forsøgskampene også i praksis kan overføres til noget, der minder om fyldte tribuner.

– Man skal rette til, efterhånden som man går op i skala. Men nu har vi vist, at systematikken er der. Systematikken virker, og vi kan have identifikation, så smittesporing er mulig i en sektion, siger Divisionsforeningens direktør.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.

‘Det er et angreb på FCK’

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Brøndby tæt på Superliga-profil

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

Otte tunesere testet positive for forbudt stof

FC København i forhandlinger med svensk klub

FCK jagter Jacob Bruun Larsen

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Medie: De lurer på FCM-profil



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Argentina – Kap Verde



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Salah og Egypten sender Australien ud af VM

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Nu er der nyt om Robert Skov

Her er prisen på Aral Simsir

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’

Åbner for sommertransfer

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Afsløring: Lyngby henter FC Barcelona-målmand



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Canada – Marokko