Sænket afstandskrav skal få flere tilskuere til fodbold

Divisionsforening er ikke enig i evaluerings konklusion om, at der skal være to meters afstand på stadion.



Der kan afvikles superligakampe med flere end 500 personer over sommeren.

Sådan lyder konklusionen i en evalueringsrapport, som peger på, at forsøgskampene Horsens-Randers, Brøndby-FCK og Lyngby-OB overordnet set blev afviklet forsvarligt.

Men rapporten fastslår, at der fremadrettet bør være et afstandskrav på to meter for tilskuere, der ikke har en nær relation. Det er for meget, mener Divisionsforeningen, som selv er blandt deltagerne i evalueringen.

Claus Thomsen, der er direktør i klubbernes forening, peger på, at der skal være styr på hele “tilskuerrejsen” fra forberedelse til ankomst og afgang.

At sektioner på stadion maksimalt rummer 500 tilskuere, og at alle på stadion identificeres, så en opsporing af coronasmitte kan sættes i gang, hvis det bliver nødvendigt.

– Så mener vi, at vi kan etablere en forsvarlig ramme på linje med al aktivitet i det øvrige samfund med et afstandskrav på en meter for den resterende del af den her sæson, siger han.

Divisionsforeningen arbejder sammen med Dansk Boldspil-Union (DBU) og Danmarks Idrætsforbund (DIF) mod noget nær fuld kapacitet i den kommende sæson.

Der er lang vej fra de 3000 forsøgstilskuere på Brøndby Stadion til den fulde kapacitet på cirka 28.000 tilskuere. Alligevel mener Claus Thomsen, at forsøgene med markant færre tilskuere kan bruges til det videre arbejde.

– Man kan bruge forsøgene til at vise, at man faktisk kan eksekvere den kontrollerede proces hele vejen. Det har vist, at adfærden hos tilskuerne også har ændret sig, så man kan eksekvere under forsvarlige forhold.

– Forsøgene har vist, at vi kan etablere det forsvarlige kontrollerede miljø – også med fuld kapacitet. Det handler om at skalere op, siger Claus Thomsen.

Spørgsmålet er, om evalueringens konklusioner om forsøgskampene også i praksis kan overføres til noget, der minder om fyldte tribuner.

– Man skal rette til, efterhånden som man går op i skala. Men nu har vi vist, at systematikken er der. Systematikken virker, og vi kan have identifikation, så smittesporing er mulig i en sektion, siger Divisionsforeningens direktør.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Barcelona deler godt nyt om AC

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Thomas Frank scorer sommerjob

Transferfri stjerne i København

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Født i Danmark og på vej til VM

Stort medie hylder AGF-profil



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Har du fuldstændig tabt småkagerne?