Særlig finte i VB og Lazios Provstgaard-transfer

Lazio og Vejle Boldklub har struktureret handlen med Oliver Provstgaard på en ganske særlig måde.



VEJLE (Tipsbladet): Det har været nogle intense døgn i og omkring Vejle, hvor klubben tirsdag aften fortalte, at klubben var solgt til lokale investorer.

Dermed har Andrej Zolotko sagt farvel til sine omkring 58 procent af aktierne, og det følger efter to uger, hvor først sportschef Marius Nicolae og derefter cheftræner Mihaj Teja blev fyret.

Det så vildt ud, og mellem de to fyringer, kort før transferdeadline, solgte Vejle Boldklub den yderst talentfulde midtstopper Oliver Provstgaard til Lazio.

– Salget af Oliver Provstgaard har intet med overtagelsen og det nye ejerskab at gøre. Vi havde aftalt rammerne med Andrej Zolotko i slutningen af december, før vi gik ind i transfervinduet. Salget af Oliver Provstgaard er vigtig for den fremtidige økonomi i Vejle. Han er kommet gennem vores eget akademi og er endt som anfører på førsteholdet, og er så blevet solgt til en stor klub til en fornuftig pris. Det er et eksempel på noget, vi gerne vil se mere af, men det har ikke noget med salget af klubben eller prisen at gøre, sagde VB-direktør Henrik Tønder på onsdagens pressemøde.

Efter transfervinduet lukkede lod Lazio igennem italienske medier forstå, at klubben her og nu ikke sendte penge til Vejle for Provstgaard, mens det til gengæld er automatisk, at der bliver betalt 30 millioner kroner til VB senere på året.

Tipsbladet har tjekket omstændighederne omkring handlen, og det er ifølge vores oplysninger helt korrekt, at Lazio her og nu ikke har betalt en eneste euro til Vejle Boldklub.

Til gengæld er Vejle sikker på at tjene 4,3 millioner euro, svarende til cirka 32 millioner kroner, på en senere dato for Provstgaard, mens der ligger yderligere bonusser et stykke ude i fremtiden, hvis midtstopperen når et antal kampe for Lazio.

Lazios initiativ
At handlen er skruet sådan sammen kunne vække den tanke, at Vejle Boldklub ikke har ønsket at putte et større millionbeløb ind i Superliga-kassen lige netop, som Andrej Zolotko var ved at sælge sin aktiemajoritet.

På onsdagens pressemøde understregede direktør Henrik Tønder, at alle pengene i Provstgaard-salget går til VB, og ifølge Tipsbladets oplysninger har det ligget i en rammeaftale omkring det mulige salg af klubben, at alle penge fra spillersalg i vinterens transfervindue ville gå ind på Vejle Boldklubs konto og ikke tilfalde Andrej Zolotko.

At handlen med Oliver Provstgaard er designet med betalinger på en senere dato er ifølge Tipsbladets oplysninger sket på Lazios initiativ.

Lazio skulle i 2024 kæmpe for at leve op til UEFA’s Financial Fair Play-regler forud for, at klubben skulle spille Europa League, hvor man gik videre på førstepladsen i det nye ligaspil i slutningen af januar i år.

Vejle Boldklub åbner forårssæsonen på søndag ude mod AaB. Der er ti point op for Vejle til Sønderjyske, der har overvintret som tier i rækken.







LIVE

VM-LIVE: England overvejer det nu

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes



LIVE

TransferLIVE: ‘Vi er kede af det’

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

USA – Belgien

Argentina – Egypten

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Brøndby på plads med kæmpe Ejdum-køb

Enig med FC Midtjylland-angriber

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer

Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Scorer vanvittig løn i Premier League

Byder på dansker – 44,5 millioner i spil

Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd

‘Vi skal meget hurtigt have de spillere ind’

David Nielsen i svime: Ingen andre på kloden kan!

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

‘Kaos’ – journalister råber ad stjerner

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Don Ø: Mange rystede på hovedet

‘Det er et angreb på FCK’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Trump bad FIFA revurdere karantæne

Voldsom europæisk kritik af FIFA

AGF-spiller idømt karantæne

Uefa kritiserer Fifa: ‘Det skader VM’