VEJLE (Tipsbladet): Det har været nogle intense døgn i og omkring Vejle, hvor klubben tirsdag aften fortalte, at klubben var solgt til lokale investorer.
Dermed har Andrej Zolotko sagt farvel til sine omkring 58 procent af aktierne, og det følger efter to uger, hvor først sportschef Marius Nicolae og derefter cheftræner Mihaj Teja blev fyret.
Det så vildt ud, og mellem de to fyringer, kort før transferdeadline, solgte Vejle Boldklub den yderst talentfulde midtstopper Oliver Provstgaard til Lazio.
– Salget af Oliver Provstgaard har intet med overtagelsen og det nye ejerskab at gøre. Vi havde aftalt rammerne med Andrej Zolotko i slutningen af december, før vi gik ind i transfervinduet. Salget af Oliver Provstgaard er vigtig for den fremtidige økonomi i Vejle. Han er kommet gennem vores eget akademi og er endt som anfører på førsteholdet, og er så blevet solgt til en stor klub til en fornuftig pris. Det er et eksempel på noget, vi gerne vil se mere af, men det har ikke noget med salget af klubben eller prisen at gøre, sagde VB-direktør Henrik Tønder på onsdagens pressemøde.
Efter transfervinduet lukkede lod Lazio igennem italienske medier forstå, at klubben her og nu ikke sendte penge til Vejle for Provstgaard, mens det til gengæld er automatisk, at der bliver betalt 30 millioner kroner til VB senere på året.

Tipsbladet har tjekket omstændighederne omkring handlen, og det er ifølge vores oplysninger helt korrekt, at Lazio her og nu ikke har betalt en eneste euro til Vejle Boldklub.
Til gengæld er Vejle sikker på at tjene 4,3 millioner euro, svarende til cirka 32 millioner kroner, på en senere dato for Provstgaard, mens der ligger yderligere bonusser et stykke ude i fremtiden, hvis midtstopperen når et antal kampe for Lazio.
Lazios initiativ
At handlen er skruet sådan sammen kunne vække den tanke, at Vejle Boldklub ikke har ønsket at putte et større millionbeløb ind i Superliga-kassen lige netop, som Andrej Zolotko var ved at sælge sin aktiemajoritet.
På onsdagens pressemøde understregede direktør Henrik Tønder, at alle pengene i Provstgaard-salget går til VB, og ifølge Tipsbladets oplysninger har det ligget i en rammeaftale omkring det mulige salg af klubben, at alle penge fra spillersalg i vinterens transfervindue ville gå ind på Vejle Boldklubs konto og ikke tilfalde Andrej Zolotko.
At handlen med Oliver Provstgaard er designet med betalinger på en senere dato er ifølge Tipsbladets oplysninger sket på Lazios initiativ.
Lazio skulle i 2024 kæmpe for at leve op til UEFA’s Financial Fair Play-regler forud for, at klubben skulle spille Europa League, hvor man gik videre på førstepladsen i det nye ligaspil i slutningen af januar i år.
Vejle Boldklub åbner forårssæsonen på søndag ude mod AaB. Der er ti point op for Vejle til Sønderjyske, der har overvintret som tier i rækken.
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100
Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
MEDIE
Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
NYHEDER
Philip Billing tabte kæben
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
MEDIE
Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job
NYHEDER
FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback
MEDIE
Danskerklub i spil for Mohamed Salah?
HELT VILDT
Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
EKSKLUSIVT
– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…
Hvem holder partilederne med i fodbold?
LIVE: Qamili har ingenting i klemme mod Danmark
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’
Kæmpe nyhed i udlandet
TRANSFER
Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen
NYHEDER
Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!
NYHEDER
Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’
Riemer melder stjerne klar
MEDIE
Nu flytter anfører til Danmark
NYHEDER
Helt på røven over Victor Froholdt
NYHEDER
FCK-talenter ydmyger Brøndby
LIGE NU
Divisionsforeningen med markant udmelding
MEDIE
FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner
NYHEDER
Flere tilbud: Talte med dansker før stort job
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
TOPNYHED
Stort chok: Nu reagerer Højbjerg
Av, FCK! Her er de værst af alle
MEDIE
‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne
DOMMEREKSPERT
Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!
NYHEDER
Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud
Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller
NYHEDER
Står pludselig i Braithwaite-dilemma
TOPNYHED
Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut
EKSKLUSIVT
I svime over dansker: Bejler til landsholdet
STORT INTERVIEW
Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling
Senegal har appelleret vild dom
Sigter 32 personer for matchfixing
Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?
Godt nyt for FCM – giver status på Franculino
Klar besked til danske debutanter
DAGENS SPILFORSLAG
Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford
CHEFENS DOM
‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’
I chok over Steve Cooper-historie
Det har hjemsøgt Højbjerg
Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!
TOPNYHED
Victor Froholdt undviger FC København-misere