Særlig finte i VB og Lazios Provstgaard-transfer

Lazio og Vejle Boldklub har struktureret handlen med Oliver Provstgaard på en ganske særlig måde.



VEJLE (Tipsbladet): Det har været nogle intense døgn i og omkring Vejle, hvor klubben tirsdag aften fortalte, at klubben var solgt til lokale investorer.

Dermed har Andrej Zolotko sagt farvel til sine omkring 58 procent af aktierne, og det følger efter to uger, hvor først sportschef Marius Nicolae og derefter cheftræner Mihaj Teja blev fyret.

Det så vildt ud, og mellem de to fyringer, kort før transferdeadline, solgte Vejle Boldklub den yderst talentfulde midtstopper Oliver Provstgaard til Lazio.

– Salget af Oliver Provstgaard har intet med overtagelsen og det nye ejerskab at gøre. Vi havde aftalt rammerne med Andrej Zolotko i slutningen af december, før vi gik ind i transfervinduet. Salget af Oliver Provstgaard er vigtig for den fremtidige økonomi i Vejle. Han er kommet gennem vores eget akademi og er endt som anfører på førsteholdet, og er så blevet solgt til en stor klub til en fornuftig pris. Det er et eksempel på noget, vi gerne vil se mere af, men det har ikke noget med salget af klubben eller prisen at gøre, sagde VB-direktør Henrik Tønder på onsdagens pressemøde.

Efter transfervinduet lukkede lod Lazio igennem italienske medier forstå, at klubben her og nu ikke sendte penge til Vejle for Provstgaard, mens det til gengæld er automatisk, at der bliver betalt 30 millioner kroner til VB senere på året.

Tipsbladet har tjekket omstændighederne omkring handlen, og det er ifølge vores oplysninger helt korrekt, at Lazio her og nu ikke har betalt en eneste euro til Vejle Boldklub.

Til gengæld er Vejle sikker på at tjene 4,3 millioner euro, svarende til cirka 32 millioner kroner, på en senere dato for Provstgaard, mens der ligger yderligere bonusser et stykke ude i fremtiden, hvis midtstopperen når et antal kampe for Lazio.

Lazios initiativ
At handlen er skruet sådan sammen kunne vække den tanke, at Vejle Boldklub ikke har ønsket at putte et større millionbeløb ind i Superliga-kassen lige netop, som Andrej Zolotko var ved at sælge sin aktiemajoritet.

På onsdagens pressemøde understregede direktør Henrik Tønder, at alle pengene i Provstgaard-salget går til VB, og ifølge Tipsbladets oplysninger har det ligget i en rammeaftale omkring det mulige salg af klubben, at alle penge fra spillersalg i vinterens transfervindue ville gå ind på Vejle Boldklubs konto og ikke tilfalde Andrej Zolotko.

At handlen med Oliver Provstgaard er designet med betalinger på en senere dato er ifølge Tipsbladets oplysninger sket på Lazios initiativ.

Lazio skulle i 2024 kæmpe for at leve op til UEFA’s Financial Fair Play-regler forud for, at klubben skulle spille Europa League, hvor man gik videre på førstepladsen i det nye ligaspil i slutningen af januar i år.

Vejle Boldklub åbner forårssæsonen på søndag ude mod AaB. Der er ti point op for Vejle til Sønderjyske, der har overvintret som tier i rækken.



‘En katastrofe’: Celtic-fans buher af Schmeichel

Blæst bagover: ‘Han er sensationel’

Avis: Uret tikker – Barcelona har seks dage

Afsløring: Chiakha bliver i Vejle – skal sælges

Storklub på jagt – de overvejer Robert Silva

Lothar Matthäus fælder dom over Danmark

‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’

Her er Manchester Uniteds transferønskeliste

De vil købe FC Midtjylland-profil

Råder danskerklub: Hent denne stjerne i AGF! 

Disse storklubber vil købe Denis Vavro

Teaser han for Brøndby-transfer? 

Afsløring: Jacob Ambæk forlænger med Brøndby

Fansene kræver tidligere FCK’er på banen

FCK starter op uden tre spillere

Vil have stjernetræner til Tottenham

44 målinvolveringer i 2025 – dansker er brandvarm

Opfordrer dansk profil til skifte: ‘FCK er oplagt’

Liverpool-spiller i chokskifte?

Ingen aktuelle forhandlinger med FCK

Tilbyder “statsministerløn” – FC København lurer

– Jeg sagde hent ham i Brøndby!

Tvivler på transferbonanza i Brøndby

Jagtet af FCK – nu skifter han

Tidligere Superliga-profil har fremtiden på plads

‘Usandsynlig genopstandelse’

Bekymrende tendenser i FCK: Det er næsten komisk

Raser over Patrick Dorgu-beslutning

Taler om Dorgu-transfer: Det gjorde ondt

Købt for 225 mio. i sommer – nu sendes han væk

Vejle-transfer: Hent denne pivfarlige angriber!

Stjerne vil væk i januar – koster 450 mio.

‘Dette er Jonas Vingegaards største problem’

Celtics krise forværres

Mads Kikkenborg på vej væk fra Anderlecht

Wimbledon-vinder fnyser ad showkamp

På vej til storklub

Declan Rice-kasser sikrer Arsenal sejr

Endelig! Første sæsonsejr til Wolverhampton

Aston Villa sejrer og fastholder topplacering

Cykelstjerne opereret efter styrt i sne

I modvind: ‘Han har ikke lignet sig selv’

Realitetstjek rammer landsholdene efter bøvlet år

Sæsonens bedste transfer – danskere halter efter

Frank spår bedre tider for enden af skidt periode

Milan tager arbejdssejr på Sardinien

Dansker om Bodø/Glimt: ‘De er rimelig kolde’

Ulve æder Gudinde i Bergamo

Philadelphia Union forhandler om dansker

Slår transferrekord for Thomas Franks bænkevarmer