Særlig finte i VB og Lazios Provstgaard-transfer

Lazio og Vejle Boldklub har struktureret handlen med Oliver Provstgaard på en ganske særlig måde.



VEJLE (Tipsbladet): Det har været nogle intense døgn i og omkring Vejle, hvor klubben tirsdag aften fortalte, at klubben var solgt til lokale investorer.

Dermed har Andrej Zolotko sagt farvel til sine omkring 58 procent af aktierne, og det følger efter to uger, hvor først sportschef Marius Nicolae og derefter cheftræner Mihaj Teja blev fyret.

Det så vildt ud, og mellem de to fyringer, kort før transferdeadline, solgte Vejle Boldklub den yderst talentfulde midtstopper Oliver Provstgaard til Lazio.

– Salget af Oliver Provstgaard har intet med overtagelsen og det nye ejerskab at gøre. Vi havde aftalt rammerne med Andrej Zolotko i slutningen af december, før vi gik ind i transfervinduet. Salget af Oliver Provstgaard er vigtig for den fremtidige økonomi i Vejle. Han er kommet gennem vores eget akademi og er endt som anfører på førsteholdet, og er så blevet solgt til en stor klub til en fornuftig pris. Det er et eksempel på noget, vi gerne vil se mere af, men det har ikke noget med salget af klubben eller prisen at gøre, sagde VB-direktør Henrik Tønder på onsdagens pressemøde.

Efter transfervinduet lukkede lod Lazio igennem italienske medier forstå, at klubben her og nu ikke sendte penge til Vejle for Provstgaard, mens det til gengæld er automatisk, at der bliver betalt 30 millioner kroner til VB senere på året.

Tipsbladet har tjekket omstændighederne omkring handlen, og det er ifølge vores oplysninger helt korrekt, at Lazio her og nu ikke har betalt en eneste euro til Vejle Boldklub.

Til gengæld er Vejle sikker på at tjene 4,3 millioner euro, svarende til cirka 32 millioner kroner, på en senere dato for Provstgaard, mens der ligger yderligere bonusser et stykke ude i fremtiden, hvis midtstopperen når et antal kampe for Lazio.

Lazios initiativ
At handlen er skruet sådan sammen kunne vække den tanke, at Vejle Boldklub ikke har ønsket at putte et større millionbeløb ind i Superliga-kassen lige netop, som Andrej Zolotko var ved at sælge sin aktiemajoritet.

På onsdagens pressemøde understregede direktør Henrik Tønder, at alle pengene i Provstgaard-salget går til VB, og ifølge Tipsbladets oplysninger har det ligget i en rammeaftale omkring det mulige salg af klubben, at alle penge fra spillersalg i vinterens transfervindue ville gå ind på Vejle Boldklubs konto og ikke tilfalde Andrej Zolotko.

At handlen med Oliver Provstgaard er designet med betalinger på en senere dato er ifølge Tipsbladets oplysninger sket på Lazios initiativ.

Lazio skulle i 2024 kæmpe for at leve op til UEFA’s Financial Fair Play-regler forud for, at klubben skulle spille Europa League, hvor man gik videre på førstepladsen i det nye ligaspil i slutningen af januar i år.

Vejle Boldklub åbner forårssæsonen på søndag ude mod AaB. Der er ti point op for Vejle til Sønderjyske, der har overvintret som tier i rækken.







LIVE

LIVE: Nyt om Patrick Dorgu

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

‘Så brænder hele København ned’

Fik blackout på Brøndby Stadion

Fyrer landstræner to måneder før VM

Her spiller Lasse Schöne i dag



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

Det er aldrig sket før



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle

Fifa kritiserer transportpriser under

Steve Cooper storroser stjerne

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

OB siger farvel til seks spillere

Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?

Chelsea – Manchester United

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

Benhård besked til Real Madrid-stjerner

Kan koste Brøndby flere millioner



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Jannik Vestergaard stopper på landsholdet

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur

Nu klager FC Barcelona igen

Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

Ringet op af Brøndby-træner

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Helt vild med Brøndby-profil

Gudinde tæmmer Ulve i Rom

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske

Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal

SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi

Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Maradonas læge erklærer sig uskyldig

Motivation til forskel i Lens

Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’

Bo Svensson fremhæver FCK-profil