VEJLE (Tipsbladet): Det har været nogle intense døgn i og omkring Vejle, hvor klubben tirsdag aften fortalte, at klubben var solgt til lokale investorer.
Dermed har Andrej Zolotko sagt farvel til sine omkring 58 procent af aktierne, og det følger efter to uger, hvor først sportschef Marius Nicolae og derefter cheftræner Mihaj Teja blev fyret.
Det så vildt ud, og mellem de to fyringer, kort før transferdeadline, solgte Vejle Boldklub den yderst talentfulde midtstopper Oliver Provstgaard til Lazio.
– Salget af Oliver Provstgaard har intet med overtagelsen og det nye ejerskab at gøre. Vi havde aftalt rammerne med Andrej Zolotko i slutningen af december, før vi gik ind i transfervinduet. Salget af Oliver Provstgaard er vigtig for den fremtidige økonomi i Vejle. Han er kommet gennem vores eget akademi og er endt som anfører på førsteholdet, og er så blevet solgt til en stor klub til en fornuftig pris. Det er et eksempel på noget, vi gerne vil se mere af, men det har ikke noget med salget af klubben eller prisen at gøre, sagde VB-direktør Henrik Tønder på onsdagens pressemøde.
Efter transfervinduet lukkede lod Lazio igennem italienske medier forstå, at klubben her og nu ikke sendte penge til Vejle for Provstgaard, mens det til gengæld er automatisk, at der bliver betalt 30 millioner kroner til VB senere på året.

Tipsbladet har tjekket omstændighederne omkring handlen, og det er ifølge vores oplysninger helt korrekt, at Lazio her og nu ikke har betalt en eneste euro til Vejle Boldklub.
Til gengæld er Vejle sikker på at tjene 4,3 millioner euro, svarende til cirka 32 millioner kroner, på en senere dato for Provstgaard, mens der ligger yderligere bonusser et stykke ude i fremtiden, hvis midtstopperen når et antal kampe for Lazio.
Lazios initiativ
At handlen er skruet sådan sammen kunne vække den tanke, at Vejle Boldklub ikke har ønsket at putte et større millionbeløb ind i Superliga-kassen lige netop, som Andrej Zolotko var ved at sælge sin aktiemajoritet.
På onsdagens pressemøde understregede direktør Henrik Tønder, at alle pengene i Provstgaard-salget går til VB, og ifølge Tipsbladets oplysninger har det ligget i en rammeaftale omkring det mulige salg af klubben, at alle penge fra spillersalg i vinterens transfervindue ville gå ind på Vejle Boldklubs konto og ikke tilfalde Andrej Zolotko.
At handlen med Oliver Provstgaard er designet med betalinger på en senere dato er ifølge Tipsbladets oplysninger sket på Lazios initiativ.
Lazio skulle i 2024 kæmpe for at leve op til UEFA’s Financial Fair Play-regler forud for, at klubben skulle spille Europa League, hvor man gik videre på førstepladsen i det nye ligaspil i slutningen af januar i år.
Vejle Boldklub åbner forårssæsonen på søndag ude mod AaB. Der er ti point op for Vejle til Sønderjyske, der har overvintret som tier i rækken.
LIVE
TransferLIVE: Dansker får sit store skifte
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
MEDIE
Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
MEDIE
De vil købe Munashe Garananga i FCK
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
NYHEDER
Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’
Danske klubber scorer millioner på VM
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’
MEDIE
‘AC’-forlængelse på plads, men…
Danskerne har stor tiltro til Norge
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Nu melder svensk klub ud
Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
NYHEDER
Foreslår dansk fyrtårn til storklub
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
MEDIE
De jagter Henrik Meister
TOPNYHED
Melder ud om fremtiden efter nedrykning
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Perez genvalgt som Real Madrid-præsident
AVIS