Sagde farvel til 10 mand: Stolt over førsteplads

FC Midtjyllands sportschef Svend Graversen er spændt på de sidste uger af 2021, hvor FCM ligger godt til efter store udskiftninger i sommer.



Det plejer sjældent at være kedeligt og stillestående i FC Midtjylland, men selv efter vanlig standard var der fart på i FC Midtjylland i sommer.

I løbet af en uge sagde man både farvel til cheftræner Brian Priske, goddag til Bo Henriksen som ny cheftræner og præsenterede et strategisk kup af dimensioner, da en af Danmarks rigeste personer, Bestseller-ejeren Anders Holch Povlsen, købte 25 procent af klubben, hvorefter man præsenterede planer om et nyt træningsanlæg i Ikast og en større renovering af stadion i Herning.

I spillertruppen var der også fart på med salg af Frank Onyeka og Anders Dreyer til Brentford og Rubin Kazan, mens et storsalg af Jens-Lys Cajuste meget mod forventning ikke blev til noget, efter FC Midtjylland havde afvist tilbud på over 100 millioner kroner.

I alt sagde FC Midtjylland via salg, udleje og kontraktudløb farvel til 10 spillere, mens man gjorde Marrony fra Atlético Mineiro til klubbens dyreste køb nogensinde og derudover hentede Henrik Dalsgaard på fri transfer, Nikolas Dyhr tilbage fra udleje og købte Juninho og Charles for adskillige millioner kroner i henholdsvis Palmeiras og Ceará.

I de sidste uger af 2021 kæmper FC Midtjylland om at gå videre fra Europa League, mens man pt har fem point i forspring til FC København på andenpladsen forud for to ligakampe mod Brøndby IF og Vejle.

Og sportschef Svend Graversen er, ikke mindst med tanke på den hektiske sommer, glad for, at FC Midtjylland ligger så godt til forud for den spændende afslutning på året.

– Vi har bragt os selv i en position, hvor vi har en sindssygt spændende slutning på 2021. Vi er stolte over, hvor vi befinder os nu, men vi må også erkende, at vi har et stykke arbejde foran os i 2021.

– Det vigtigste er, at vi befinder os i en god position, hvor vi nu skal ud og angribe for at slutte 2021 flot af. Jeg vil ikke drage konklusioner omkring 2021 endnu, men vi er enormt stolte over, at vi ligger, som vi gør. Vi er slet ikke færdige med 2021 endnu. Vi har to spændende pokalkampe mod Brøndby, vi har to afgørende Europa League-kampe, og to definerende ligakampe at slutte af på. Så derfor er det også for tidligt at konkludere, hvordan 2021 har været, siger Svend Graversen til tipsbladet.dk.

– Vi er stolte over, at vi med et helt nyt hold har fortsat den udvikling, vi har været gennem i de seneste fire-fem år. Men nu skal vi gøre 2021 færdigt, og det kan blive det helt store for os i de seks kampe, vi har tilbage, siger Graversen.

FC Midtjylland har seks kampe tilbage med en pokalkvartfinale hjemme mod Brøndby IF 12. december som sidste opgave, tre dage efter at den videre europæiske skæbne bliver endegyldigt forseglet i Bulgarien i udekampen mod Ludogorets.





Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya




LIVE

TransferLIVE: Her er prisen på Ben Godfrey

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

‘Han ryger 100 procent!’

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Brøndby med transferscoop?

FCK-stjerne ikke med på træningslejr

Her er Jonas Winds nye klub

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker



LIVE

VM-LIVE: Zlatan tordner: ‘Det er hans skyld!’

Afsløring: Kolding køber stor profil

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Her er Brøndby IF’s nye administrerende direktør

Forfærdelig tysk aften: ‘Det er en skandale’

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Afsløring: ‘NK’ på plads i FCM – Pimpong solgt

Elfenbenskysten – Norge

Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Officielt: FCM henter landsholdsspiller

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

VM-Vækkeuret: Giganternes fald



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Spår rekordtransfer i dette vindue

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Kryptisk transfermelding