Sagde farvel til FCM: Havde ingen planer med mig

Den tidligere ungdomslandsholdsspiller Sebastian Buch Jensen har taget et par skridt ned for at tage et op igen på et senere tidspunkt.



Han var altid en af de første på holdkortet i FC Midtjylland, da han var ungdomsspiller i klubben, og talentet Sebastian Buch Jensen har da også spillet hele 33 ungdomslandskampe.

Men førsteholdskarrieren tog aldrig fart i FC Midtjylland. Faktisk kom den slet ikke i gang.

Efter seks år i FC Midtjylland sagde den nu 22-årige offensivspiller endegyldigt farvel til klubben fra Ikast og Herning denne sommer, hvor han rykkede til Aarhus Fremad fra 2. division. Det blev aldrig til en førsteholdskamp i FC Midtjylland, og Sebastian Buch Jensen kan også se tilbage på tid i FCM, der var præget af flere fejlslagne lejeophold.

– Det er klart, at det selvfølgelig var svært at sige farvel, men jeg var også klar over, at ville jeg noget med min fodbold, var det det rigtige tidspunkt i forhold til at føle sig som en større del af en klub Også for at være i en klub, hvor man er ejet, ikke lejet. Det vægtede højest at få spilletid, og det virkede ikke til, at Midtjylland havde – og det siger jeg ikke for at snakke dem ned – planer med mig. Så jeg følte, det var det rigtige tidspunkt at komme videre, siger Sebastian Buch Jensen til tipsbladet.dk og vedkender, at det er lidt spøjst, at han aldrig fik debut på FCM’s førstehold.

– Det er det jo. Det er det, man gerne vil, når man er i en klub som Midtjylland; spille på førsteholdet. Men det, de mente var bedst, var udlejninger. Det må man så bare sige ikke har været en succes.

Da offensivspilleren kom igennem FC Midtjylland-systemet, startede han med at blive udlejet til FC Fredericia. Et halvt år senere vendte han retur, og i sommeren 2019 blev det så til et par år på leje i Skive. Senest var han blot et par måneder hos IK Start, hvor det godt nok blev til noget spilletid, men matchet ikke var rigtigt.

– Jeg føler, at de steder, jeg har været lejet ud, har jeg ofte spillet positioner, der ikke er mine drømmepositioner. Jeg har spillet meget wingback og sådan. Det var ikke så meget mig.

– Og det var også noget af det, der var med til at gøre, at jeg følte, det var tid til at sige farvel. Jeg skulle til en klub, hvor jeg var ejet og kunne spille de positioner, jeg er god på.

Tilbud og interesse var der for spilleren, der kan spille alle de tre forreste positioner. Men han valgte at blive i Århus, hvor han også er bosat. Kontrakten med Aarhus Fremad løber resten af 2021.

– Det er et rigtigt godt sted, og de har været fleksible i forhold til en kontrakt, der løber resten af det her år. Jeg var jo faktisk allerede ude og træne med dem, inden jeg skiftede til Start, så jeg kender en del af dem. Og jeg kender også Morten (Dahm Kjærgaard) fra min tid i Fredericia (hvor han var assistenttræner, red.), og jeg kan meget godt lide den måde, der spilles fodbold på. Det er en god klub, og det er fodbold på et højt niveau, siger den 22-årige, der startede med at spille ungdomsfodbold i AC Horsens.

Men selv om der har været meget modgang indtil videre i Sebastian Buch Jensens karriere, er der ikke noget, der er så skidt, at det ikke er godt for noget.

– Det har trods alt givet hår på brystet at være udlejet. Jeg har jo spillet en del 1. divisionskampe allerede for både Fredericia og Skive, og så var jeg også i udlandet hos Start. Det giver noget rutine at komme ud, siger den danske offensivspiller, der havde muligheden for at komme til Norge i sommer, men valgte Aarhus Fremad:

– Det handler ligesom om at genvinde glæden ved fodbolden og føle sig som en vigtig del af holdet igen.

Sebastian Buch Jensen har indtil videre spillet to kampe for Aarhus Fremad, siden han 28. september skrev under på en aftale med klubben. I begge kampe er han blevet indskiftet, og han har allerede noteret sig for den første assist.





Vildt skifte? Jamie Vardy tilbudt kæmpeklub



LIVE

TransferLIVE: Martí Cifuentes tæt på stort job


Vildt skifte? Jamie Vardy tilbudt kæmpeklub

Afsløring: FC København køber Suzuki til spotpris

Jonas Vingegaard deler vildt nyt

Brøndby betaler transfersum for Julius Ohnesorge

Stor stjerne bekræfter nu FC Københavns interesse

Afsløring: Elfsborg køber farlige Frederik Ihler

Varme rygter – dybt utilfreds med Liverpool-løn


EKSKLUSIVT

Afsløring: Nyt FCK-scoop – køber stjernen Kotarski


Leverer sæsonens Superliga-handel på mini-budget

Klokkeklar melding: Oliver Christensen skal væk

Kvistgaarden solgt – det siger Benjamin Schmedes

Afsløring: Superliga-bud på Esbjerg-angriber



AVIS

Storklub tilbyder Eriksen toårig kontrakt


Liverpool poster billede af tidligere FCK-stjerne

Stor transfer på vej? Melder Brøndby-profil færdig

Kan købes til spotpris

FC København har spændende hollænder på blokken

– Mesterklub vild med Luca Kjerrumgaard


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Gylden chance for Roony Bardghji

Elyounoussi havde skrevet sin afskedstale

Tottenham præsenterer FC København-emne

Helten mod Danmark: Havde læst Eriksen

Afsløring: Bombe – FCM byder på La Liga-spiller

Afsløring: Brøndby har flot videresalgsklausul

Her er fem bud på Kvistgaardens afløser i Brøndby



Afslører: Thomas Frank er interesseret i ham

I ekstase: Fansene vil straks elske ham!

Danmark taber knebent til Tyskland ved EM

Lance Armstrong har bemærket noget ved Vingegaard

Zorniger med iskold Moukoko-bemærkning


EKSKLUSIVT

Afsløring: Kæmpe FCK-scoop – Elyounoussi forlænger


Her er prisen på Mathias Kvistgaarden

Altafgørende for Brøndbys fremtid

Havde ‘langt bedre’ tilbud fra FC Midtjylland

Newcastle går på rov hos FC Midtjylland

‘Ny FCK-keeper har haft sin klart dårligste sæson’

Glæd jer bare, FCK: Kotarski en klasse over Ramaj

FCM-scoop? Stjernetræner så et stort potentiale



Afsløring: Hillerød Fodbold henter B.93-legende

To spillere på vej væk fra FC Midtjylland

Har trænet FCK’s nye stjerne: Så god er han

De kommer alle til at henvende sig til Højlund

Pogacar slår Van der Poel og Vingegaard i spurt

Politiet deler nye oplysninger om Jota-dødsfald

Hvid røg – Kvistgaarden består lægetjek i Norwich

FCK-boss ellevild: Kontrakten er nu under kontrol

FC København bekræfter

Brøndby ansætter teknisk direktør

I dag kan Moukoko komme i kamp for FCK

Havde slået rekord – nu afviser Manchester United



Chelsea sender gamle brasilianere hjem

Wayne Rooneys nye karriere – scorer millionløn

Eksklusivt: Kom med på FCM’s transfer-jagt