VIBORG (Tipsbladet): Han var en anelse klatøjet, den hollandske midtbanespiller, da han tirsdag i bragede solskin trænede med holdkammeraterne i Viborg for første gang efter sin transfer.
For Justin Lonwijk har netop været med landsholdet, Surinams, der spillede kampe i Guyana og Guadeloupe i Caribien, før der ventede en lang tur hjem via Martinique, Paris, Amsterdam og den lange køretur til Danmark.
Men midtbanespilleren har et smil på læben, tilbage i det Viborg, hvor karrieren for alvor tog fart, for han ville til klubben, også selv om det kostede muligheden for at spille europæisk.
Og det var ikke bare teoretisk: Justin Lonwijk var i august med i fire kampe for Dynamo Kijev i Champions League-kvalifikationen, som ukrainerne missede i den sidste og afgørende kamp mod Red Bull Salzburg.
Men for Lonwijk var det rigtige at vende hjem til Viborg efter to udlejninger i 2023/24-sæsonen til Anderlecht og Fortuna Sittard.
– Jeg var i Dynamo og spillede de første runder i Champions League-kvalifikationen og gjorde det godt. Jeg kom ind hver gang og hjalp holdet med at vinde de fleste kampe, siger Justin Lonwijk til Tipsbladet.
– Men for mig selv, min familie og min kæreste var vi ikke klar på at tage til Kijev. Vi boede i Polen og det var udmærket, men så besluttede klubben sig for, at den skulle til Kijev, og jeg ville ikke dertil. Så jeg kiggede på andre løsninger, og der dukkede muligheder op, også Viborg, siger Justin Lonwijk og afskeden med Dinamo Kijev, der ligesom resten af den ukrainske hovedstad og store dele af landet lider under russiske missil- og bombeangreb efter Ruslands militære overfald på Ukraine i 2022.
– Jeg skulle tænke grundigt over det, for jeg sluttede virkelig godt af her. Og nu skal jeg bevise mig selv igen. Men jeg har selvtillid nok til at tro, at jeg kan gøre det godt her igen. Så derfor valgte jeg at tage hertil, siger Justin Lonwijk.

For Viborg FF var det en af de handler, der tog et stykke tid, for ikke at sige meget længe, at få i hus, og som først helt til sidst var sikker på at gå igennem.
– Vi havde kontakt i et stykke tid, og så skulle der være forhandlinger og lidt kamp mellem de store chefer. Det er en del af gamet, og jeg er virkelig glad for, det lykkedes i sidste ende.
– Det skete så lidt for sent til min smag, for jeg var allerede i Danmark et par dage før og ville gerne have trænet med. Men alt i alt er jeg bare virkelig glad for, at jeg er rykket hertil, siger Justin Lonwijk.
Nu skal Viborg FF have forbedret en sæsonstart, der har budt på beskedne seks point i syv runder og en must-win-kamp mod Vejle Boldklub på søndag.
– Vi skal højere op i tabellen. Det skal vi. Vi skal så højt som muligt i Superligaen, og jeg vil vise mig frem, spille alle kampe og vise mine kvaliteter og scoringer og assists. Det ville være virkelig fedt, siger Justin Lonwijk.
– Jeg kan se til træning i dag, at det er en god gruppe spillere med den rigtige kvalitet. Det et ungt hold, og det kan sagtens fungere. Jeg har mere erfaring med mig tilbage til Viborg, og det vil jeg meget gerne bruge til at hjælpe klubben.
Justin Lonwijk spillede i første omgang for Viborg FF fra 2021 til 2022, hvor han havde stor succes og var med til at spille VFF til en fjerdeplads, før han blev solgt dyrt til et Dynamo Kijev, der altså på det tidspunkt havde base i Polen.
TOPNYHED
Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’
TOPNYHED
Dumper FCK-indkøb: ‘Tankevækkende’
– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF
NYHEDER
FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status
TOPNYHED
Kæmpe optur for Yussuf Poulsen
Nu drømmer de stort i AGF
TOPNYHED
Revser Mohamed Salah efter utroligt interview
TOPNYHED
Tysk medie fælder hård Eriksen-dom
EKSKLUSIVT
‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’
TIPSBLADET SPECIAL
Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil
TOPNYHED
Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på
NYHEDER
– De skal skille sig af med ham!
TOPNYHED
Spanske medier i ekstase
TOPNYHED
Voldsom Franculino-spådom
TOPNYHED
Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Efterårets Hold i Superligaen
TIPSBLADETS DOM
Kæmpe FCK-chok – man er fuldstændig lamslået!
TIPSBLADETS DOM
Han kommer til at have mareridt i nat
TOPNYHED
Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show
NYHEDER
Mainz har fundet Bo Henriksens afløser
TOPNYHED
Derby-drama: ‘Noget af det er meget alvorligt’
INTERVIEW
Rystet Delaney: ‘Det er et stormvejr!’
TOPNYHED
Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’
NYHEDER
Skidt melding: Brøndby-stjerne syg
EKSKLUSIVT
Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú
Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst
TOPNYHED
Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring
NYHEDER
Kæmpe triumf for Frank
TOPNYHED
Conrad Harder roses til skyerne efter forløsning
NYHEDER
AGF kriger sejren hjem
LIGE NU
‘Jeg er ked af det, men jeg kan ikke forklare det’
TOPNYHED
Flere danske klubber ville have Nathan Trott
NYHEDER
Salah i brutalt angreb på Arne Slot og Liverpool
NYHEDER
Her sætter Vingegaard grænsen
RYGTEBØRSEN
FCK med tilbud – nu vil de have ham
NYHEDER
Frank med opsang: ‘Absolut INGEN skal gøre det!’
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt drama: Det gjorde ondt at se på!
NYHEDER
FCN ydmyger Silkeborg
TOPNYHED
Trækker overskrifter i Sydkorea
TRANSFER
Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte
NYHEDER
Krisen kradser: FCK ydmyget af Sønderjyske
NYHEDER
FCM smed point i kæmpe drama
INTERVIEW
‘Han virker sjov – de griner tit af ham’
NYHEDER
Tullberg skifter fire mand
– Der er nogle ting, der stadig nager mig
INTERVIEW
Thomas Delaney storroser Superliga-modstander
NYHEDER
Tidligere FCK-profils bror kan få Superliga-debut
OPTAKT
FC København – Sønderjyske
OPTAKT