VIBORG (Tipsbladet): Han var en anelse klatøjet, den hollandske midtbanespiller, da han tirsdag i bragede solskin trænede med holdkammeraterne i Viborg for første gang efter sin transfer.
For Justin Lonwijk har netop været med landsholdet, Surinams, der spillede kampe i Guyana og Guadeloupe i Caribien, før der ventede en lang tur hjem via Martinique, Paris, Amsterdam og den lange køretur til Danmark.
Men midtbanespilleren har et smil på læben, tilbage i det Viborg, hvor karrieren for alvor tog fart, for han ville til klubben, også selv om det kostede muligheden for at spille europæisk.
Og det var ikke bare teoretisk: Justin Lonwijk var i august med i fire kampe for Dynamo Kijev i Champions League-kvalifikationen, som ukrainerne missede i den sidste og afgørende kamp mod Red Bull Salzburg.
Men for Lonwijk var det rigtige at vende hjem til Viborg efter to udlejninger i 2023/24-sæsonen til Anderlecht og Fortuna Sittard.
– Jeg var i Dynamo og spillede de første runder i Champions League-kvalifikationen og gjorde det godt. Jeg kom ind hver gang og hjalp holdet med at vinde de fleste kampe, siger Justin Lonwijk til Tipsbladet.
– Men for mig selv, min familie og min kæreste var vi ikke klar på at tage til Kijev. Vi boede i Polen og det var udmærket, men så besluttede klubben sig for, at den skulle til Kijev, og jeg ville ikke dertil. Så jeg kiggede på andre løsninger, og der dukkede muligheder op, også Viborg, siger Justin Lonwijk og afskeden med Dinamo Kijev, der ligesom resten af den ukrainske hovedstad og store dele af landet lider under russiske missil- og bombeangreb efter Ruslands militære overfald på Ukraine i 2022.
– Jeg skulle tænke grundigt over det, for jeg sluttede virkelig godt af her. Og nu skal jeg bevise mig selv igen. Men jeg har selvtillid nok til at tro, at jeg kan gøre det godt her igen. Så derfor valgte jeg at tage hertil, siger Justin Lonwijk.

For Viborg FF var det en af de handler, der tog et stykke tid, for ikke at sige meget længe, at få i hus, og som først helt til sidst var sikker på at gå igennem.
– Vi havde kontakt i et stykke tid, og så skulle der være forhandlinger og lidt kamp mellem de store chefer. Det er en del af gamet, og jeg er virkelig glad for, det lykkedes i sidste ende.
– Det skete så lidt for sent til min smag, for jeg var allerede i Danmark et par dage før og ville gerne have trænet med. Men alt i alt er jeg bare virkelig glad for, at jeg er rykket hertil, siger Justin Lonwijk.
Nu skal Viborg FF have forbedret en sæsonstart, der har budt på beskedne seks point i syv runder og en must-win-kamp mod Vejle Boldklub på søndag.
– Vi skal højere op i tabellen. Det skal vi. Vi skal så højt som muligt i Superligaen, og jeg vil vise mig frem, spille alle kampe og vise mine kvaliteter og scoringer og assists. Det ville være virkelig fedt, siger Justin Lonwijk.
– Jeg kan se til træning i dag, at det er en god gruppe spillere med den rigtige kvalitet. Det et ungt hold, og det kan sagtens fungere. Jeg har mere erfaring med mig tilbage til Viborg, og det vil jeg meget gerne bruge til at hjælpe klubben.
Justin Lonwijk spillede i første omgang for Viborg FF fra 2021 til 2022, hvor han havde stor succes og var med til at spille VFF til en fjerdeplads, før han blev solgt dyrt til et Dynamo Kijev, der altså på det tidspunkt havde base i Polen.
LIVE
TransferLIVE: FCK udlejer Chiakha
EKSKLUSIVT
Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen
EKSKLUSIVT
Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings
EKSKLUSIVT
FCM-scoop? ‘Et af de største talenter i årevis!’
TOPNYHED
Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys
TOPNYHED
Youssoufa Moukoko på tavlen for FCK
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte
MEDIE
Landet – på vej til lægetjek i Brøndby
NYHEDER
Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK takker nej til Mohamed Daramy
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TOPNYHED
Mere aktivitet på vej i FC København
STORT INTERVIEW
Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig
MEDIE
Udeladt af kamptrup: Stjerne tæt på skifte
TRANSFER
Hemmelig samtale med storklub
MEDIE
Choktransfer – dansker scorer rekordløn
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer?
TOPNYHED
Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig
TRANSFER
Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte
KARAKTERER
Vanvittig kamp, FCM – kan blive en choktransfer
TOPNYHED
Vilde transfers: ‘De er ikke i nærheden’
Premier League-stjerne hylder Brøndby-transfer
TOPNYHED
Malmö-fansene protesterer mod FC København
TRANSFER
FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub
MEDIE
Chokskifte?
NYHEDER
Bekræfter ‘CV’ jagten på Superliga-profil her?
MEDIE
Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland
HELT VILDT
Vanvittigt: Brøndby U19 vinder 16-0 i Portugal
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde
EKSKLUSIVT
– Det er meget svært for Nørgaard
NYHEDER
Ruben Amorim gjorde det aldrig
Kæmpe fiasko: Vil af med tidligere FCK-stjerne
TOPNYHED
Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst
TRANSFER
Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud
INTERVIEW
Spøjs spiller på besøg i Danmark
NYHEDER
Minde gør ondt på Gidsel: ‘Det var modbydeligt’
LIGE NU
Ny Superliga-stjerne: Derfor skifter jeg til FCK
HELT VILDT
FBI Boston fælder dansk rigmand
TOPNYHED
Kontramelding om transfer
DAGENS SPILFORSLAG
Smal parisersejr i Bourgogne
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Det holder jeg øje med i Vejle
TIPSBLADETS DOM
Hvad skete der lige!? Gidsel var pivringe her!
MEDIE
Farvel, Brøndby – Stijn Spierings tæt på ny klub
NYHEDER
FC Midtjylland dummer sig i Norge
TRANSFER
Stor profil skifter til FC København
MEDIE
Denne klub melder sig på banen – vil have Divkovic
TOPNYHED
– Alt andet ville være latterligt af “CV”
MEDIE
Forsvarsprofil meldes enig med Brøndby
LIVE: Chokstraffe – så er der scoret igen
EKSKLUSIVT