Sagde nej til Europa League for at spille i Viborg

Justin Lonwijk har taget hårde valg for at vende tilbage til Viborg FF.



VIBORG (Tipsbladet): Han var en anelse klatøjet, den hollandske midtbanespiller, da han tirsdag i bragede solskin trænede med holdkammeraterne i Viborg for første gang efter sin transfer.

For Justin Lonwijk har netop været med landsholdet, Surinams, der spillede kampe i Guyana og Guadeloupe i Caribien, før der ventede en lang tur hjem via Martinique, Paris, Amsterdam og den lange køretur til Danmark.

Men midtbanespilleren har et smil på læben, tilbage i det Viborg, hvor karrieren for alvor tog fart, for han ville til klubben, også selv om det kostede muligheden for at spille europæisk.

Og det var ikke bare teoretisk: Justin Lonwijk var i august med i fire kampe for Dynamo Kijev i Champions League-kvalifikationen, som ukrainerne missede i den sidste og afgørende kamp mod Red Bull Salzburg.

Men for Lonwijk var det rigtige at vende hjem til Viborg efter to udlejninger i 2023/24-sæsonen til Anderlecht og Fortuna Sittard.

– Jeg var i Dynamo og spillede de første runder i Champions League-kvalifikationen og gjorde det godt. Jeg kom ind hver gang og hjalp holdet med at vinde de fleste kampe, siger Justin Lonwijk til Tipsbladet.

– Men for mig selv, min familie og min kæreste var vi ikke klar på at tage til Kijev. Vi boede i Polen og det var udmærket, men så besluttede klubben sig for, at den skulle til Kijev, og jeg ville ikke dertil. Så jeg kiggede på andre løsninger, og der dukkede muligheder op, også Viborg, siger Justin Lonwijk og afskeden med Dinamo Kijev, der ligesom resten af den ukrainske hovedstad og store dele af landet lider under russiske missil- og bombeangreb efter Ruslands militære overfald på Ukraine i 2022.

– Jeg skulle tænke grundigt over det, for jeg sluttede virkelig godt af her. Og nu skal jeg bevise mig selv igen. Men jeg har selvtillid nok til at tro, at jeg kan gøre det godt her igen. Så derfor valgte jeg at tage hertil, siger Justin Lonwijk.

273132

Justin Lonwijk (til højre) i en træningskamp i juli for Dynamo Kijev mod Schalke 04. Foto: Alamy

For Viborg FF var det en af de handler, der tog et stykke tid, for ikke at sige meget længe, at få i hus, og som først helt til sidst var sikker på at gå igennem.

– Vi havde kontakt i et stykke tid, og så skulle der være forhandlinger og lidt kamp mellem de store chefer. Det er en del af gamet, og jeg er virkelig glad for, det lykkedes i sidste ende.

– Det skete så lidt for sent til min smag, for jeg var allerede i Danmark et par dage før og ville gerne have trænet med. Men alt i alt er jeg bare virkelig glad for, at jeg er rykket hertil, siger Justin Lonwijk.

Nu skal Viborg FF have forbedret en sæsonstart, der har budt på beskedne seks point i syv runder og en must-win-kamp mod Vejle Boldklub på søndag.

– Vi skal højere op i tabellen. Det skal vi. Vi skal så højt som muligt i Superligaen, og jeg vil vise mig frem, spille alle kampe og vise mine kvaliteter og scoringer og assists. Det ville være virkelig fedt, siger Justin Lonwijk.

– Jeg kan se til træning i dag, at det er en god gruppe spillere med den rigtige kvalitet. Det et ungt hold, og det kan sagtens fungere. Jeg har mere erfaring med mig tilbage til Viborg, og det vil jeg meget gerne bruge til at hjælpe klubben.

Justin Lonwijk spillede i første omgang for Viborg FF fra 2021 til 2022, hvor han havde stor succes og var med til at spille VFF til en fjerdeplads, før han blev solgt dyrt til et Dynamo Kijev, der altså på det tidspunkt havde base i Polen.



Stjerner ekskluderet efter ‘skammelig præstation’

Pione Sistos millionløn skaber problemer

Ciao, Enzo: Her er fem bud på en ny Chelsea-træner

Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’

Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’

Superliga-comeback? Tidl. stjerner har udløb i ‘26

Afsløring: Dansk klub vil have Jimmy Brinksby

Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?

Her er Tipsbladets drømmehold i Superligaen

Stjerne skifter ‘100 procent’ – dialog med Barca

Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!

Medier fælder dom over Patrick Dorgu

Uwe Rösler i gang med opsigtsvækkende comeback

Mikkel Damsgaard et emne i storklub

Chok i Chelsea – han er favorit til at overtage

Kæmpe forløsning for FC København

Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’

‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’

Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool

Her er Superligaens 5 bedste sportsdirektører 

Transferplanen: Tre spillere til FC København

Her er syv Superliga-spillere, der skal oppe sig

Thomas Franks afløser har trodset dystre spådomme

Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

Michael Gregoritsch tæt på Brøndby-exit

Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel

“Årets Talent 2025”: Brøndby har særlig klausul

Ex-BIF-spids i nedtur: Årets sørgeligste historie

Bombe på vej – sker det i dag? 

Marcus Younis ikke med Brøndby på træningslejr

Lukas Lerager: Det fortryder jeg mest i FCK

Per Frimann i svime: Det er fuldstændig absurd

‘Han har kæmpe, kæmpe stor status i Superligaen’

Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig

På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE

Mange stjerner kan frit forhandle med nye klubber 

Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub

Dansker skuffet over manglende Fifa-svar

Nu er det officielt: Han er færdig i Chelsea

Årets mest læste – I elsker transfers!

Roberto Carlos akutopereret i hjertet

Skrækmelding: Nyt mareridt for dansker

Stort januarskifte? Fabrizio Romano med opdatering

Reagerer på opsigtsvækkende udmelding

Hingste sparker Falke i Casablanca

Afsløring: Derby County køber Oscar Fraulo

Ny AGF-stjerne?: “På niveau – hvis ikke bedre”