VIBORG (Tipsbladet): Han var en anelse klatøjet, den hollandske midtbanespiller, da han tirsdag i bragede solskin trænede med holdkammeraterne i Viborg for første gang efter sin transfer.
For Justin Lonwijk har netop været med landsholdet, Surinams, der spillede kampe i Guyana og Guadeloupe i Caribien, før der ventede en lang tur hjem via Martinique, Paris, Amsterdam og den lange køretur til Danmark.
Men midtbanespilleren har et smil på læben, tilbage i det Viborg, hvor karrieren for alvor tog fart, for han ville til klubben, også selv om det kostede muligheden for at spille europæisk.
Og det var ikke bare teoretisk: Justin Lonwijk var i august med i fire kampe for Dynamo Kijev i Champions League-kvalifikationen, som ukrainerne missede i den sidste og afgørende kamp mod Red Bull Salzburg.
Men for Lonwijk var det rigtige at vende hjem til Viborg efter to udlejninger i 2023/24-sæsonen til Anderlecht og Fortuna Sittard.
– Jeg var i Dynamo og spillede de første runder i Champions League-kvalifikationen og gjorde det godt. Jeg kom ind hver gang og hjalp holdet med at vinde de fleste kampe, siger Justin Lonwijk til Tipsbladet.
– Men for mig selv, min familie og min kæreste var vi ikke klar på at tage til Kijev. Vi boede i Polen og det var udmærket, men så besluttede klubben sig for, at den skulle til Kijev, og jeg ville ikke dertil. Så jeg kiggede på andre løsninger, og der dukkede muligheder op, også Viborg, siger Justin Lonwijk og afskeden med Dinamo Kijev, der ligesom resten af den ukrainske hovedstad og store dele af landet lider under russiske missil- og bombeangreb efter Ruslands militære overfald på Ukraine i 2022.
– Jeg skulle tænke grundigt over det, for jeg sluttede virkelig godt af her. Og nu skal jeg bevise mig selv igen. Men jeg har selvtillid nok til at tro, at jeg kan gøre det godt her igen. Så derfor valgte jeg at tage hertil, siger Justin Lonwijk.

For Viborg FF var det en af de handler, der tog et stykke tid, for ikke at sige meget længe, at få i hus, og som først helt til sidst var sikker på at gå igennem.
– Vi havde kontakt i et stykke tid, og så skulle der være forhandlinger og lidt kamp mellem de store chefer. Det er en del af gamet, og jeg er virkelig glad for, det lykkedes i sidste ende.
– Det skete så lidt for sent til min smag, for jeg var allerede i Danmark et par dage før og ville gerne have trænet med. Men alt i alt er jeg bare virkelig glad for, at jeg er rykket hertil, siger Justin Lonwijk.
Nu skal Viborg FF have forbedret en sæsonstart, der har budt på beskedne seks point i syv runder og en must-win-kamp mod Vejle Boldklub på søndag.
– Vi skal højere op i tabellen. Det skal vi. Vi skal så højt som muligt i Superligaen, og jeg vil vise mig frem, spille alle kampe og vise mine kvaliteter og scoringer og assists. Det ville være virkelig fedt, siger Justin Lonwijk.
– Jeg kan se til træning i dag, at det er en god gruppe spillere med den rigtige kvalitet. Det et ungt hold, og det kan sagtens fungere. Jeg har mere erfaring med mig tilbage til Viborg, og det vil jeg meget gerne bruge til at hjælpe klubben.
Justin Lonwijk spillede i første omgang for Viborg FF fra 2021 til 2022, hvor han havde stor succes og var med til at spille VFF til en fjerdeplads, før han blev solgt dyrt til et Dynamo Kijev, der altså på det tidspunkt havde base i Polen.
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
Senegal har appelleret vild dom
Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?
MEDIE
Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF
NYHEDER
Philip Billing tabte kæben
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
NYHEDER
FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
MEDIE
Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job
MEDIE
Danskerklub i spil for Mohamed Salah?
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
HELT VILDT
Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
NYHEDER
Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’
TRANSFER
Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen
Hvem holder partilederne med i fodbold?
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
MEDIE
Nu flytter anfører til Danmark
NYHEDER
Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’
NYHEDER
Helt på røven over Victor Froholdt
Kæmpe nyhed i udlandet
TOPNYHED
Stort chok: Nu reagerer Højbjerg
Riemer melder stjerne klar
Godt nyt for FCM – giver status på Franculino
LIGE NU
Divisionsforeningen med markant udmelding
Sigter 32 personer for matchfixing
MEDIE
‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne
EKSKLUSIVT
I svime over dansker: Bejler til landsholdet
NYHEDER
Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB
NYHEDER
Flere tilbud: Talte med dansker før stort job
NYHEDER
FCK-talenter ydmyger Brøndby
Klar besked til danske debutanter
MEDIE
Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper
Av, FCK! Her er de værst af alle
Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid
STORT INTERVIEW
Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling
MEDIE
FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner
Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?
Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller
DAGENS SPILFORSLAG
Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford
CHEFENS DOM
‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’
NYHEDER
Står pludselig i Braithwaite-dilemma
NYHEDER
Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud
I chok over Steve Cooper-historie
Det har hjemsøgt Højbjerg
Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!
TOPNYHED
Victor Froholdt undviger FC København-misere
Albert Rudé er færdig i Kolding
DOMMEREKSPERT
Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!