Så skete det, der ikke måtte ske for Egypten og især Mohamed Salah.
Liverpool-angriberen blev torsdag aften ramt af en skade og udgik for Egypten, der endte med at spille 2-2 mod Ghana ved African Cup of Nations.
Egypten var udsat for en forfærdelig afslutning på første halvleg.
To minutter inde i første halvlegs tillægstid udgik Salah med en skade. Det lignede en muskelskade i det ene baglår.
Et minut senere scorede Mohammed Kudus til 1-0 for Ghana. Den tidligere FC Nordsjælland-spiller hamrede på kassen lige uden for feltet, og bolden sad helt ude ved stolpen.
Efter 69 minutter udlignede egypternes angriber Omar Marmoush til 1-1, men den stilling holdt ikke mere end to minutter.
Mohammed Kudus, der spiller for West Ham, scorede sit andet mål i kampen fra sin position som offensiv midtbanespiller. Dermed kom Ghana foran med 2-1.
I den målrige periode med tre mål på fem minutter udlignede Egypten til 2-2 efter 74 minutter ved Mostafa Mohamed.
Det uafgjorte resultat rykker ikke det store for hverken Egypten eller Ghana. Men egypterne kan bruge det til mest og har på andenpladsen nu to point efter to kampe i gruppe B.
Kap Verde topper gruppen med tre point efter en enkelt kamp. Mozambique og Ghana har et point. Men ghaneserne har spillet to kampe mod Mocambiques ene kamp.
Tidligere torsdag vandt Nigeria 1-0 ud over værterne fra Elfenbenskysten.
Det enlige mål for Nigeria blev sat ind på straffespark af William Troost-Ekong, efter at Napoli-angriberen Victor Osimhen havde kastet sig teatralsk i feltet efter minimal kontakt fra en modspiller.
I torsdagens tidlige kamp blev der scoret et hattrick, da Ækvatorialguinea vandt 4-2 over Guinea-Bissau.
Det var den tidligere Mallorca-angriber Emilio Nsue, der scorede hattrick for Ækvatorialguinea i sejren. Michael Laudrup var træner for Nsue tilbage i 2010/2011-sæsonen for Mallorca.
Det var første gang siden 2008, at der blev scoret et hattrick ved de afrikanske mesterskaber.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Dansker får sit store skifte
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
MEDIE
Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
MEDIE
De vil købe Munashe Garananga i FCK
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand
Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
EKSKLUSIVT
Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
MEDIE
‘AC’-forlængelse på plads, men…
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
EKSKLUSIVT
Wolfsburg-direktør til Tipsbladet: Nu må vi vente
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
NYHEDER
Perez genvalgt som Real Madrid-præsident
TOPNYHED
Tysk VM-chok
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
Danske klubber scorer millioner på VM
MEDIE