Piben har fået en anden lyd i det aarhusianske, hvor tre point i sæsonens syv første superligakampe er blevet efterfulgt af tre sejre på stribe.
Mandag aften bevægede AGF sig væk fra bunden med en 1-0-sejr mod Sønderjyske og hoppede helt op på syvendepladsen, blot ét point fra top-6.
Mandagens målhelt, Jón Dagur Thorsteinsson, mener, at nøglen til at rejse sig har ligget i at bevare fatningen gennem den svære periode.
– Vi mistede en masse spillere i sidste sæson, og vi har fået nogle nye ansigter ind i truppen.
– Vi vidste, at det ville tage tid, men vi har holdt sammen, selv om medierne begyndte at snakke. Vi bevarede fatningen, og det har båret frugt, siger den 22-årige islænding.
Den overbevisning deler cheftræner David Nielsen, der som vanligt lægger vægt på det mentale aspekt.
– Vi har stået sammen, og vi har sorteret ud i de negative tanker. For mig har det været det samme. Sæsonen kører stadigvæk, og på en sæson vil det altid gå op og ned. Det er bare ikke særlig godt at starte skidt, for det er en svær kurve at knække, siger cheftræneren.
I Sønderjyske, der ligger næstsidst i tabellen med blot otte point, efterlyser Marc Dal Hende, at der snart kommer sejre på bordet. Han mener, at sønderjyderne står et bedre sted, end stillingen beretter om.
– Fodboldverdenen er meget sort hvid. Jeg synes egentlig, at vi er et godt sted. Folk begynder at tro på projektet, og alle ved, hvad der skal ske nu.
– Jeg synes, at specielt vores forreste begynder at være farlige, selv om vi ikke fik scoret mod AGF. Det er små ting, der afgør det, siger den altid arbejdsomme back.
Sønderjyske ligger nummer 11 i Superligaen, men klubben kan skimte Viborg på tiendepladsen med kun to point mere på kontoen.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Slår transferrekord
NYHEDER
Revser Brøndby-tendens: ‘En dårlig idé!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
Dansker tæt på kæmpetransfer? ‘Kan ikke love…’
TRANSFER
Færdig i Brøndby – træner med i denne klub
TOPNYHED Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
TRANSFER
Medie: FC København jagter Michael Parker
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
TOPNYHED
Guf for Superligaen? Gartenmann færdig
MEDIE
Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Gab! Danmark spiller 0-0 mod DR Congo
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro
NYHEDER
Superligaen dropper det
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
EKSKLUSIVT
Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk
MEDIE
Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
MEDIE
Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner
De 10 største stjerner, der misser VM
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
TOPNYHED
Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Henrik Dalsgaard stopper karrieren
MEDIE
