Piben har fået en anden lyd i det aarhusianske, hvor tre point i sæsonens syv første superligakampe er blevet efterfulgt af tre sejre på stribe.
Mandag aften bevægede AGF sig væk fra bunden med en 1-0-sejr mod Sønderjyske og hoppede helt op på syvendepladsen, blot ét point fra top-6.
Mandagens målhelt, Jón Dagur Thorsteinsson, mener, at nøglen til at rejse sig har ligget i at bevare fatningen gennem den svære periode.
– Vi mistede en masse spillere i sidste sæson, og vi har fået nogle nye ansigter ind i truppen.
– Vi vidste, at det ville tage tid, men vi har holdt sammen, selv om medierne begyndte at snakke. Vi bevarede fatningen, og det har båret frugt, siger den 22-årige islænding.
Den overbevisning deler cheftræner David Nielsen, der som vanligt lægger vægt på det mentale aspekt.
– Vi har stået sammen, og vi har sorteret ud i de negative tanker. For mig har det været det samme. Sæsonen kører stadigvæk, og på en sæson vil det altid gå op og ned. Det er bare ikke særlig godt at starte skidt, for det er en svær kurve at knække, siger cheftræneren.
I Sønderjyske, der ligger næstsidst i tabellen med blot otte point, efterlyser Marc Dal Hende, at der snart kommer sejre på bordet. Han mener, at sønderjyderne står et bedre sted, end stillingen beretter om.
– Fodboldverdenen er meget sort hvid. Jeg synes egentlig, at vi er et godt sted. Folk begynder at tro på projektet, og alle ved, hvad der skal ske nu.
– Jeg synes, at specielt vores forreste begynder at være farlige, selv om vi ikke fik scoret mod AGF. Det er små ting, der afgør det, siger den altid arbejdsomme back.
Sønderjyske ligger nummer 11 i Superligaen, men klubben kan skimte Viborg på tiendepladsen med kun to point mere på kontoen.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Forhandlingerne med Brøndby startet
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
MEDIE
De jagter Henrik Meister
NYHEDER
Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’
INTERVIEW
Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK
TOPNYHED
Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!
Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
MEDIE
Afslører: Dolberg sat til salg
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
HELT VILDT
Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
NYHEDER
Stadionarbejdere truer med strejke kort inden VM
TOPNYHED
Melder ud om fremtiden efter nedrykning
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
MEDIE
Monsterbud på vej
TRANSFER
Juventus jagter tidl. Superliga-stjerne
NYHEDER
Iran kritiserer USA for visumbehandling før VM
TIPSBLADET SPECIAL
Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
Afslører dansk toptræners millionløn
NYHEDER
Tottenham henter Liverpool-profil
TOPNYHED
Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent
AVIS
Han var i spil som Brøndby-træner
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Medie: FC København jagter Michael Parker
NYHEDER
