Piben har fået en anden lyd i det aarhusianske, hvor tre point i sæsonens syv første superligakampe er blevet efterfulgt af tre sejre på stribe.
Mandag aften bevægede AGF sig væk fra bunden med en 1-0-sejr mod Sønderjyske og hoppede helt op på syvendepladsen, blot ét point fra top-6.
Mandagens målhelt, Jón Dagur Thorsteinsson, mener, at nøglen til at rejse sig har ligget i at bevare fatningen gennem den svære periode.
– Vi mistede en masse spillere i sidste sæson, og vi har fået nogle nye ansigter ind i truppen.
– Vi vidste, at det ville tage tid, men vi har holdt sammen, selv om medierne begyndte at snakke. Vi bevarede fatningen, og det har båret frugt, siger den 22-årige islænding.
Den overbevisning deler cheftræner David Nielsen, der som vanligt lægger vægt på det mentale aspekt.
– Vi har stået sammen, og vi har sorteret ud i de negative tanker. For mig har det været det samme. Sæsonen kører stadigvæk, og på en sæson vil det altid gå op og ned. Det er bare ikke særlig godt at starte skidt, for det er en svær kurve at knække, siger cheftræneren.
I Sønderjyske, der ligger næstsidst i tabellen med blot otte point, efterlyser Marc Dal Hende, at der snart kommer sejre på bordet. Han mener, at sønderjyderne står et bedre sted, end stillingen beretter om.
– Fodboldverdenen er meget sort hvid. Jeg synes egentlig, at vi er et godt sted. Folk begynder at tro på projektet, og alle ved, hvad der skal ske nu.
– Jeg synes, at specielt vores forreste begynder at være farlige, selv om vi ikke fik scoret mod AGF. Det er små ting, der afgør det, siger den altid arbejdsomme back.
Sønderjyske ligger nummer 11 i Superligaen, men klubben kan skimte Viborg på tiendepladsen med kun to point mere på kontoen.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Snart sker det
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
TOPNYHED
Superliga-træner tilknytter agent
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
AVIS
Kan sende 39 millioner til Superliga-klub
TRANSFER
Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
NYHEDER
Riemer lover: De får debut
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
TRANSFER
Uventet skifte?
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
TRANSFER
Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt
NYHEDER
Vender tilbage til skærmen
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
NYHEDER
Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller
TRANSFER
Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
MEDIE
Storklubber står i kø for Roony Bardghji
‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
HELT VILDT
Arsenal-legende med succes i helt ny sport
NYHEDER
