Der er rift om billetterne til søndagens topbrag i Århus mellem AGF og FC Nordsjælland, og med udsigt til endnu en dag med lækkert vejr er forventningerne til en fodboldfest helt i top i Århus.
Humøret til AGF-træningerne har da også været i top i denne uge, men med to FC Nordsjælland-sejre i Århus i efteråret, i ligaen såvel som i pokalturneringen, har hjemmeholdet revanche til gode på eget græs.
FC Nordsjælland har haft svært ved at vinde på udebane i ligaen, ja faktisk er en af de seneste sejre netop den i Århus i efteråret.
Men efter FC Nordsjællands flotte sejr over FC Københvan i mandagens topkamp i Farum ser AGF’s målmand Jesper Hansen ingen grund til at tro, at søndagens kamp bliver nem for hjemmeholdet trods en stærk formkurve i 2023, hvor AGF har hentet flest point af de 12 Superliga-klubber.
– Det er en modstander, der er sindssygt svært at slå, fordi de er så godt trænet med den stil og det DNA, de alle har lært. De spiller enormt hurtigt og har fået nogle nye våben, hvor de kan spille lidt mere direkte end tidligere, siger Jesper Hansen til Tipsbladet.
– De har været en svær modstander for os på hjemmebane, og det bliver svært for os med det niveau og den gode kamp, de leverede i mandags. De har også haft nogle mindre gode kampe og har fået kritik, og så er det flot at rejse sig på den måde, som de gjorde mod FC København.
I mandags var Ernest Nuamah fra sin plads på kanten en af FC Nordsjællands bedste spillere, og ghaneseren skabte et hav af problemer for FC København med sin fart, driblinger og fornemmelse for at finde plads.
Og Nuamah og FCN’s øvrige offensive spillere har fyldt i AGF’s forberedelser, også selvom en del af formlen bliver at forsøge at holde bolden væk fra gæsterne.
– Vi vil forsøge at forsvare med bolden, og så skal vi sidde helt tæt på deres offensive spillere. De har høj topfart og gode driblere.
– Ernest Nuamah var ikke med for dem i vores seneste indbyrdes kamp, og han er naturligvis en profil, vi skal have respekt for og sidde tæt på, siger Jesper Hansen.
– Jeg har stor tro på, at vi kan gøre det igen. Vi var gode til at sidde tæt på Mohamed Daramy i vores kamp mod FC København, og han minder som type om Nuamah med sin hurtighed og gode driblinger. Hvis det lykkes os at markere deres offensive profiler, er vi nået langt, siger Jesper Hansen.
I mandagens kamp fik FC Nordsjælland adskillige gange spillet sig uden om FC Københavns pres og isoleret FCK’s spillere, og det vil AGF forsøge at undgå.
– FC Nordsjælland er gode, når det lykkes dem at få spredt modstanderens spillere ud, så der er meget plads mellem spillerne og mellem kæderne. Så er de enormt dygtige til at udnytte rummene, og så går det virkelig hurtigt. Vi skal også være opmærksomme på, at de er gode og modige til at spille forbi presset, og det er vigtigt, at vi ikke giver dem de rum, siger Jesper Hansen.
Læs også vores interview med AGF-cheftræner Uwe Rösler, der ikke vil eller finder det nødvendigt at lægge en dæmper på hverken sit hold eller Århus.
– Jeg kommer aldrig til at tage drømmene fra andre #sldk #ultratwitteragf https://t.co/D8h5GTxZUW
— tipsbladet.dk (@tipsbladet) May 12, 2023
LIVE
VM-LIVE: Surt show
OPTAKT
Mexico – Ecuador
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
MEDIE
Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
TRANSFER
Superliga-klub tæt på FCK’er
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
OPTAKT
Frankrig – Sverige
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
MEDIE
Afviste Premier League-klubber
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
NYHEDER
Stort drama: Brasilien er videre!
OPTAKT
Elfenbenskysten – Norge
EKSKLUSIVT
