BRØNDBY (Tipsbladet): Humøret er højt i Brøndby for tiden.
Klubben har fået en mageløs start på mesterskabsspillet, der også har vakt opsigt hos de rivaliserende klubber.
Derfor var Frederik Birk også i hopla, da Tipsbladet og den resterende presse mødte ham forud for fredagskampen mod Randers FC.
Vi skal blot kigge få dage tilbage i kalenderen for at finde, hvornår de to hold sidst mødte hinanden, og her blev Noah Nartey dagens mand i skysovs, da han i kampens 97. minut scorede sejrsmålet til 4-3.
Brøndbys cheftræner havde derfor en række rosende ord at sige om den unge midtbanespiller, da han blev spurgt ind til ham.
– Jeg synes virkelig, at Noah er dygtig, og jeg synes, at Noah har et virkelig stort potentiale. Der er nogle ting i spillet, som han stadig skal arbejde med, lære og udvikle. Men jeg synes, at det er en dygtig spiller. Nu passer jeg på, hvor meget jeg hæver dem op eksternt, men det er åbenlyst for os alle sammen, hvilke kvaliteter han har.
– Jeg sagde også, at Noah kan starte enhver fodboldkamp for Brøndby. Det er ikke det, vi snakker om her. Han er dygtig, og der er nogle kampe, hvor det passer bedre med en anden type, men han er en dygtig spiller og har en af de kompetencer, som jeg mener er essentiel for hans toppotentiale: at han kan drible centralt. Han kan skabe overtal ved sin egen tilstedeværelse, siger Frederik Birk.
Og når det kommer til spillere, som Noah Nartey skal sammenlignes med, er det ikke de mindste navne i moderne fodboldhistorie, der bliver refereret til.
– Jeg kan huske, for mange år siden, da jeg fulgte Arsenal tæt, at det var det, Arsène Wenger snakkede om med Jack Wilshere og Aaron Ramsey – han ville have midtbanespillere, der kunne drible selv, fordi pasningsspillet var begyndt at være sådan, at der skulle for mange afleveringer til at bryde linjerne og skabe overtal. Så han ville have spillere ind, der turde drible og vende rundt centralt.
– I kunne bare se det i Parken; spillet var låst, FCK’erne var på os. Den eneste, der åbnede spillet for os, var at give den til Noah. Så kunne han drible sig ud af tingene og spille den videre, hvor det næste rum blev ledigt, og så kom det videre derfra.
– Det er en top spidskompetence for en centralmidbanespiller, hvis du spørger mig. Der skal en stor pakke til at ligge derinde, og han kan rigtig mange ting, men det, at han er så rolig på bolden, kan spille så tæt på modstanderen og kan drible, er virkelig en egenskab, der er fed for ham. Det gør ham til en særligt spændende type i det centrale område.
Netop Jack Wilshere har sin egen fortælling, når det kommer til dansk fodbold. Det evige stortalent, der aldrig for alvor blev forløst på grund af skader, spillede nemlig 14 kampe for AGF for nogle sæsoner siden, inden støvlerne blev sat på hylden.
Og for at det ikke skal være løgn, er han også manden, der for nu har overtaget trænerposten i Norwich, efter Johannes Hoff Thorup blev fyret tidligere på ugen.
NYHEDER
Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag
EKSKLUSIVT
Hvidovre kalder FCK-historie for en misforståelse
EKSKLUSIVT
To Premier League-klubber vil have Froholdt
MEDIE
Hænger Riemer og Fredberg ud for dyr transferfejl
NYHEDER
Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm
Chok i OB – siger op efter seks dage
MEDIE
Disse fire klubber meldes varme på Franculino
Glad dansker: ‘Virkelig et godt skifte’
Debatten raser: Mikel Gogorza stjæler overskrifter
NYHEDER
FCK-profil er tilbage på træningsbanen
Landstræner uenig med Ronaldo
NYHEDER
Portugal dummer sig – Ronaldo ser rødt
Superliga-profil får trænerlicens
EKSKLUSIVT
Prøvespiller i aktion mellem Brøndby og Kolding
EKSKLUSIVT
– Jeg har sagt det til alle omkring mig
Kæmpe ændring i MLS
TOPNYHED
Stor avis blæst bagover af Brøndby: Sensationelt!
Inden dansk skæbnekamp: – Forventningen stiger
TOPNYHED
Dommerchef: ‘Højlund skulle have fået rødt kort’
MEDIE
Mikael Uhre-exit – nu knuser de transferrekord
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner til Wolfsburg?
Kæk FCK’er: ‘Har fået skæld ud’
Jonas Vingegaard kan vinde stor pris
TOPNYHED
Brøndby-stjerne skadet
NYHEDER
Vanvittige Norge tæt på vild triumf
AVIS
Stort medie: Harry Kane er deres førsteprioritet
TRANSFER
Rådede Manchester United: Hent ham i FCK!
EKSKLUSIVT
Danske stortalenter vil skrive historie
TOPNYHED
Jonas Wind retur til FCK? Nu svarer han
Åh nej: Storspillende dansker er ude i flere uger
TOPNYHED
Skotland holder vejret – nu er der nyt om profil
INTERVIEW
Neuers ord ramte Højbjerg
INTERVIEW
Jens Stage med overraskende transfer-melding
TIPSBLADET SPECIAL
Transferguf i Superligaen: Snart er de alle gratis
EKSKLUSIVT
‘AC’ med spændende Brøndby-melding
MEDIE
Storklub vil hente gratis Robert Lewandowski
Vil bygge statue af Messi
EKSKLUSIVT
Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’
NYHEDER
I dag er en kæmpe mærkedag for Danmarks landshold
På trænerjagt: ‘Jacob Neestrup er førstevalget’
DAGENS SPILFORSLAG
Nordirsk nederlag i Kosice
NYHEDER
Dansker opereret for anden gang på tre måneder
INTERVIEW
Helt vilde tal: Er sket 185 gange
INTERVIEW
Skal bombe for U21-landsholdet: Jeg vil med til VM
NYHEDER
Wolfsburg fyrer sportsdirektør
NYHEDER
Har ventet 25 år: ‘Vi har knækket koden’
Kæmpestjerne angrer
TOPNYHED
Gravesen kommer med ‘kæmpe advarsel’ til FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tobias Thomsen skifter til HB Køge
EKSKLUSIVT
