BRØNDBY (Tipsbladet): Humøret er højt i Brøndby for tiden.
Klubben har fået en mageløs start på mesterskabsspillet, der også har vakt opsigt hos de rivaliserende klubber.
Derfor var Frederik Birk også i hopla, da Tipsbladet og den resterende presse mødte ham forud for fredagskampen mod Randers FC.
Vi skal blot kigge få dage tilbage i kalenderen for at finde, hvornår de to hold sidst mødte hinanden, og her blev Noah Nartey dagens mand i skysovs, da han i kampens 97. minut scorede sejrsmålet til 4-3.
Brøndbys cheftræner havde derfor en række rosende ord at sige om den unge midtbanespiller, da han blev spurgt ind til ham.
– Jeg synes virkelig, at Noah er dygtig, og jeg synes, at Noah har et virkelig stort potentiale. Der er nogle ting i spillet, som han stadig skal arbejde med, lære og udvikle. Men jeg synes, at det er en dygtig spiller. Nu passer jeg på, hvor meget jeg hæver dem op eksternt, men det er åbenlyst for os alle sammen, hvilke kvaliteter han har.
– Jeg sagde også, at Noah kan starte enhver fodboldkamp for Brøndby. Det er ikke det, vi snakker om her. Han er dygtig, og der er nogle kampe, hvor det passer bedre med en anden type, men han er en dygtig spiller og har en af de kompetencer, som jeg mener er essentiel for hans toppotentiale: at han kan drible centralt. Han kan skabe overtal ved sin egen tilstedeværelse, siger Frederik Birk.
Og når det kommer til spillere, som Noah Nartey skal sammenlignes med, er det ikke de mindste navne i moderne fodboldhistorie, der bliver refereret til.
– Jeg kan huske, for mange år siden, da jeg fulgte Arsenal tæt, at det var det, Arsène Wenger snakkede om med Jack Wilshere og Aaron Ramsey – han ville have midtbanespillere, der kunne drible selv, fordi pasningsspillet var begyndt at være sådan, at der skulle for mange afleveringer til at bryde linjerne og skabe overtal. Så han ville have spillere ind, der turde drible og vende rundt centralt.
– I kunne bare se det i Parken; spillet var låst, FCK’erne var på os. Den eneste, der åbnede spillet for os, var at give den til Noah. Så kunne han drible sig ud af tingene og spille den videre, hvor det næste rum blev ledigt, og så kom det videre derfra.
– Det er en top spidskompetence for en centralmidbanespiller, hvis du spørger mig. Der skal en stor pakke til at ligge derinde, og han kan rigtig mange ting, men det, at han er så rolig på bolden, kan spille så tæt på modstanderen og kan drible, er virkelig en egenskab, der er fed for ham. Det gør ham til en særligt spændende type i det centrale område.
Netop Jack Wilshere har sin egen fortælling, når det kommer til dansk fodbold. Det evige stortalent, der aldrig for alvor blev forløst på grund af skader, spillede nemlig 14 kampe for AGF for nogle sæsoner siden, inden støvlerne blev sat på hylden.
Og for at det ikke skal være løgn, er han også manden, der for nu har overtaget trænerposten i Norwich, efter Johannes Hoff Thorup blev fyret tidligere på ugen.
LIVE
LIVE: Mangeårig Superliga-profil stopper
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
AVIS
Køber snart Brøndby-angriber
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
INTERVIEW
To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF
AVIS
Vild udvikling – melder 3 danskere færdige
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
TIPSBLADET SPECIAL
Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
NYHEDER
Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
OPTAKT
Liverpool – Chelsea
MEDIE
Kæmpe drama – stjerner i sammenstød til træning
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
MEDIE
FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
NYHEDER
Frygter Christian Eriksen-problem
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen
MEDIE