Sammenligner Superliga-komet med Jack Wilshere

For tiden storspiller han, og spørger man Frederik Birk, kan den unge, fremadstormende midtbanespiller nogle ting, som de færreste kan.



BRØNDBY (Tipsbladet): Humøret er højt i Brøndby for tiden.

Klubben har fået en mageløs start på mesterskabsspillet, der også har vakt opsigt hos de rivaliserende klubber.

Derfor var Frederik Birk også i hopla, da Tipsbladet og den resterende presse mødte ham forud for fredagskampen mod Randers FC.

Vi skal blot kigge få dage tilbage i kalenderen for at finde, hvornår de to hold sidst mødte hinanden, og her blev Noah Nartey dagens mand i skysovs, da han i kampens 97. minut scorede sejrsmålet til 4-3.

Brøndbys cheftræner havde derfor en række rosende ord at sige om den unge midtbanespiller, da han blev spurgt ind til ham.

– Jeg synes virkelig, at Noah er dygtig, og jeg synes, at Noah har et virkelig stort potentiale. Der er nogle ting i spillet, som han stadig skal arbejde med, lære og udvikle. Men jeg synes, at det er en dygtig spiller. Nu passer jeg på, hvor meget jeg hæver dem op eksternt, men det er åbenlyst for os alle sammen, hvilke kvaliteter han har.

– Jeg sagde også, at Noah kan starte enhver fodboldkamp for Brøndby. Det er ikke det, vi snakker om her. Han er dygtig, og der er nogle kampe, hvor det passer bedre med en anden type, men han er en dygtig spiller og har en af de kompetencer, som jeg mener er essentiel for hans toppotentiale: at han kan drible centralt. Han kan skabe overtal ved sin egen tilstedeværelse, siger Frederik Birk.

Og når det kommer til spillere, som Noah Nartey skal sammenlignes med, er det ikke de mindste navne i moderne fodboldhistorie, der bliver refereret til.

– Jeg kan huske, for mange år siden, da jeg fulgte Arsenal tæt, at det var det, Arsène Wenger snakkede om med Jack Wilshere og Aaron Ramsey – han ville have midtbanespillere, der kunne drible selv, fordi pasningsspillet var begyndt at være sådan, at der skulle for mange afleveringer til at bryde linjerne og skabe overtal. Så han ville have spillere ind, der turde drible og vende rundt centralt.

– I kunne bare se det i Parken; spillet var låst, FCK’erne var på os. Den eneste, der åbnede spillet for os, var at give den til Noah. Så kunne han drible sig ud af tingene og spille den videre, hvor det næste rum blev ledigt, og så kom det videre derfra.

– Det er en top spidskompetence for en centralmidbanespiller, hvis du spørger mig. Der skal en stor pakke til at ligge derinde, og han kan rigtig mange ting, men det, at han er så rolig på bolden, kan spille så tæt på modstanderen og kan drible, er virkelig en egenskab, der er fed for ham. Det gør ham til en særligt spændende type i det centrale område.

Netop Jack Wilshere har sin egen fortælling, når det kommer til dansk fodbold. Det evige stortalent, der aldrig for alvor blev forløst på grund af skader, spillede nemlig 14 kampe for AGF for nogle sæsoner siden, inden støvlerne blev sat på hylden.

Og for at det ikke skal være løgn, er han også manden, der for nu har overtaget trænerposten i Norwich, efter Johannes Hoff Thorup blev fyret tidligere på ugen.



Her kan du se FC København mod Kairat Almaty

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA

Dansk rapper udgiver sang med FC København-stjerne

AGF kan hente forsvarsspiller hjem

Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’

Guardiola tabte til Hjulmand: Det var for meget

Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner

Derfor er Cornelius ude af FC Københavns trup

Har ikke spillet kamp i tre uger

Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’

Neestrup hylder vild teenager: ‘Ser frem til det’

Ryster på hovedet af stjerne: ‘Må du aldrig gøre!’

Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark

I spil til stort job

Thomas Frank: ‘Jeg er 100 procent sikker på det’

Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren

Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg

Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper

Ronaldo slipper for VM-karantæne efter rødt kort

– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum

Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe

Revser Dorgu: Bliver erstattet

Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler

Bomber løs – dansk stortalent skifter agent

Fortryder Chido Obi-beslutning

Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!

Højlund brænder straffe i Napoli-sejr

Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso

Vild med FCK-stjerne: Bare se på hans frisure

Problemer inden brag: Flyet måtte vende om

Debatten raser: ‘Katastrofalt for fodbolden’

Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’

Lerager taler ud om FCK-brud

Bo Svensson favorit til stort job 

Leragers næste klub? Her er Per Frimanns bud

Holger Rune og Mathias Gidsel nomineret

Kasper Hjulmand: ‘Vi er så glade for denne sejr’

Chelsea tæver FC Barcelona

Tale of Two Cities: Spurs får stryg igen

Hjulmand og co. med mesterstykke mod Man City

Ekspert advarer: Pas på ham, FCK!

Ajax skraber bunden i Champions League

Xabi Alonso lever med presset

FCK-modstander har ikke spillet i 20 dage

Dansk stjerne skadet inden EM: Klubben deler nyt

Slagter stjerne: ‘Spild af tid’