BRØNDBY (Tipsbladet): Humøret er højt i Brøndby for tiden.
Klubben har fået en mageløs start på mesterskabsspillet, der også har vakt opsigt hos de rivaliserende klubber.
Derfor var Frederik Birk også i hopla, da Tipsbladet og den resterende presse mødte ham forud for fredagskampen mod Randers FC.
Vi skal blot kigge få dage tilbage i kalenderen for at finde, hvornår de to hold sidst mødte hinanden, og her blev Noah Nartey dagens mand i skysovs, da han i kampens 97. minut scorede sejrsmålet til 4-3.
Brøndbys cheftræner havde derfor en række rosende ord at sige om den unge midtbanespiller, da han blev spurgt ind til ham.
– Jeg synes virkelig, at Noah er dygtig, og jeg synes, at Noah har et virkelig stort potentiale. Der er nogle ting i spillet, som han stadig skal arbejde med, lære og udvikle. Men jeg synes, at det er en dygtig spiller. Nu passer jeg på, hvor meget jeg hæver dem op eksternt, men det er åbenlyst for os alle sammen, hvilke kvaliteter han har.
– Jeg sagde også, at Noah kan starte enhver fodboldkamp for Brøndby. Det er ikke det, vi snakker om her. Han er dygtig, og der er nogle kampe, hvor det passer bedre med en anden type, men han er en dygtig spiller og har en af de kompetencer, som jeg mener er essentiel for hans toppotentiale: at han kan drible centralt. Han kan skabe overtal ved sin egen tilstedeværelse, siger Frederik Birk.
Og når det kommer til spillere, som Noah Nartey skal sammenlignes med, er det ikke de mindste navne i moderne fodboldhistorie, der bliver refereret til.
– Jeg kan huske, for mange år siden, da jeg fulgte Arsenal tæt, at det var det, Arsène Wenger snakkede om med Jack Wilshere og Aaron Ramsey – han ville have midtbanespillere, der kunne drible selv, fordi pasningsspillet var begyndt at være sådan, at der skulle for mange afleveringer til at bryde linjerne og skabe overtal. Så han ville have spillere ind, der turde drible og vende rundt centralt.
– I kunne bare se det i Parken; spillet var låst, FCK’erne var på os. Den eneste, der åbnede spillet for os, var at give den til Noah. Så kunne han drible sig ud af tingene og spille den videre, hvor det næste rum blev ledigt, og så kom det videre derfra.
– Det er en top spidskompetence for en centralmidbanespiller, hvis du spørger mig. Der skal en stor pakke til at ligge derinde, og han kan rigtig mange ting, men det, at han er så rolig på bolden, kan spille så tæt på modstanderen og kan drible, er virkelig en egenskab, der er fed for ham. Det gør ham til en særligt spændende type i det centrale område.
Netop Jack Wilshere har sin egen fortælling, når det kommer til dansk fodbold. Det evige stortalent, der aldrig for alvor blev forløst på grund af skader, spillede nemlig 14 kampe for AGF for nogle sæsoner siden, inden støvlerne blev sat på hylden.
Og for at det ikke skal være løgn, er han også manden, der for nu har overtaget trænerposten i Norwich, efter Johannes Hoff Thorup blev fyret tidligere på ugen.
MEDIE
Klar med 5,5 millioner kroner i løn
NYHEDER
Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt
TOPNYHED
Alle Superliga-klubber eksploderer – undtagen FCK
MEDIE
Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson
FANKLUBBEN
Drømmer om Andreas Maxsø, men…
MEDIE
Jagtet af Brøndby – nu er der nyt
EKSKLUSIVT
Brøndby takker nej til to spillere
HELT VILDT
Medier i svime: Den bedste!
MEDIE
Dansker færdig i Ajax?
Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’
MEDIE
Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League
TOPNYHED
– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF
EKSKLUSIVT
Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’
MEDIE
Kan købe dansker for 97 millioner kroner
TRANSFER
Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel
TOPNYHED
Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’
HELT VILDT
Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej
MEDIE
Konen spottet – Lewandowski i dialog med ny klub
AVIS
Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg
TRANSFER
Brøndby bekræfter salg
TOPNYHED
‘En af sæsonens bedste transfers’
Hård kritik af FC København-stjerne
FANKLUBBEN
Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber
AVIS
Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber
Manchester City klar til semifinale
HELT VILDT
Sindssyg udvikling – kun overgået af Dorgu og Clem
HELT VILDT
Truer med at skride – de skylder ham kassen!
MEDIE
Der arbejdes på Bo Svensson-retur
NYHEDER
Ren gift for Thomas Frank? ‘Imod kodeks’
NYHEDER
Mads P. langer ud: ‘Burde holde deres kæft!’
MEDIE
Manchester United rasende
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller
NYHEDER
Stort spørgsmål om SL-klub: ‘Får de gummiben?’
TRANSFER
Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart
AVIS
FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg
INTERVIEW
Ambitionerne er helt vilde: Det skal Lerager opnå
TIPSBLADET SPECIAL
Ny stjerne i FCK? Smuk fod – elendig foran mål
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber vidundertalentet Leo Dorsin
TIPSBLADET SPECIAL
Kæmpe forskelle – her er Table of Justice
DAGENS SPILFORSLAG
Mens vi venter på Godo
TOPNYHED
FCK-direktør: ‘Ikke et stolt øjeblik af mig’
Afsløring: Lukas Lerager skifter til Widzew Lodz
MEDIE
FC Københavns søsterklub henter spændende spiller
Præmiepuljen stiger – så meget får VM-vinderen
MEDIE
Pønser på Niels Frederiksen-forhandlinger
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København rykker Viktor Dadason op
NYHEDER
‘En fodboldmæssig katastrofe’
Albert Grønbæk skifter agent
MEDIE
