Sammenligner Superliga-komet med Jack Wilshere

For tiden storspiller han, og spørger man Frederik Birk, kan den unge, fremadstormende midtbanespiller nogle ting, som de færreste kan.



BRØNDBY (Tipsbladet): Humøret er højt i Brøndby for tiden.

Klubben har fået en mageløs start på mesterskabsspillet, der også har vakt opsigt hos de rivaliserende klubber.

Derfor var Frederik Birk også i hopla, da Tipsbladet og den resterende presse mødte ham forud for fredagskampen mod Randers FC.

Vi skal blot kigge få dage tilbage i kalenderen for at finde, hvornår de to hold sidst mødte hinanden, og her blev Noah Nartey dagens mand i skysovs, da han i kampens 97. minut scorede sejrsmålet til 4-3.

Brøndbys cheftræner havde derfor en række rosende ord at sige om den unge midtbanespiller, da han blev spurgt ind til ham.

– Jeg synes virkelig, at Noah er dygtig, og jeg synes, at Noah har et virkelig stort potentiale. Der er nogle ting i spillet, som han stadig skal arbejde med, lære og udvikle. Men jeg synes, at det er en dygtig spiller. Nu passer jeg på, hvor meget jeg hæver dem op eksternt, men det er åbenlyst for os alle sammen, hvilke kvaliteter han har.

– Jeg sagde også, at Noah kan starte enhver fodboldkamp for Brøndby. Det er ikke det, vi snakker om her. Han er dygtig, og der er nogle kampe, hvor det passer bedre med en anden type, men han er en dygtig spiller og har en af de kompetencer, som jeg mener er essentiel for hans toppotentiale: at han kan drible centralt. Han kan skabe overtal ved sin egen tilstedeværelse, siger Frederik Birk.

Og når det kommer til spillere, som Noah Nartey skal sammenlignes med, er det ikke de mindste navne i moderne fodboldhistorie, der bliver refereret til.

– Jeg kan huske, for mange år siden, da jeg fulgte Arsenal tæt, at det var det, Arsène Wenger snakkede om med Jack Wilshere og Aaron Ramsey – han ville have midtbanespillere, der kunne drible selv, fordi pasningsspillet var begyndt at være sådan, at der skulle for mange afleveringer til at bryde linjerne og skabe overtal. Så han ville have spillere ind, der turde drible og vende rundt centralt.

– I kunne bare se det i Parken; spillet var låst, FCK’erne var på os. Den eneste, der åbnede spillet for os, var at give den til Noah. Så kunne han drible sig ud af tingene og spille den videre, hvor det næste rum blev ledigt, og så kom det videre derfra.

– Det er en top spidskompetence for en centralmidbanespiller, hvis du spørger mig. Der skal en stor pakke til at ligge derinde, og han kan rigtig mange ting, men det, at han er så rolig på bolden, kan spille så tæt på modstanderen og kan drible, er virkelig en egenskab, der er fed for ham. Det gør ham til en særligt spændende type i det centrale område.

Netop Jack Wilshere har sin egen fortælling, når det kommer til dansk fodbold. Det evige stortalent, der aldrig for alvor blev forløst på grund af skader, spillede nemlig 14 kampe for AGF for nogle sæsoner siden, inden støvlerne blev sat på hylden.

Og for at det ikke skal være løgn, er han også manden, der for nu har overtaget trænerposten i Norwich, efter Johannes Hoff Thorup blev fyret tidligere på ugen.



Fans vil sætte en stopper for dyre VM-billetter

Danskerklub vil IKKE byde på Robert

Martin Jørgensen jubler over stor nyhed

Serie A-boss hylder dansker: Bedste køb nogensinde

Vil sælge dyrt indkøb efter kontroversiel video

Brøndbys ejer køber Dax Palmer

Tordner: ‘Ud med dig – pak dit tøj og kør hjem!’

Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte

Video: AGF sænket af panenka-straffe

Sergio Ramos i chokskifte?

Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

FC København scorer millionbeløb

Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub

– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!

Storhylder Christian Nørgaard

Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’

Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter

FCM igen på førstepladsen med ny europæisk sejr

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Wow, FCK: Er du da sindssyg, hvor er den mand god!

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham

‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’

Sådan gik det, da FC Midtjylland slog Genk

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

Vild med ny Eriksen-løsning

Stort spansk medie fremhæver William Clem

Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Gidsel skriver historie – den første nogensinde

Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn

Bekræfter millionbud på dansker

Maxsø melder ud om fremtidsplaner

Tv-ekspert siger undskyld til Superliga-klub

Køber sig ind i dansk klub

Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job 

Klar besked til FCK-fans

Her kan du se FC Midtjylland mod Genk

Fik kun 18 minutter – Pohl færdig i topklub

CL-favoritter? ‘Jeg blev spurgt og sagde nej!’

Kræver rekordbeløb – Fredberg jagter dansker

Forlænger med Ståle Solbakken

– Vi bør være favoritter

Stor hæder i Portugal – dansker kan skifte

Dansker afslører hårdt privat år: ‘Få ved det’

Tauson bombarderet med beskeder: ‘Vi var i chok’