Sammenligner Superliga-komet med Jack Wilshere

For tiden storspiller han, og spørger man Frederik Birk, kan den unge, fremadstormende midtbanespiller nogle ting, som de færreste kan.



BRØNDBY (Tipsbladet): Humøret er højt i Brøndby for tiden.

Klubben har fået en mageløs start på mesterskabsspillet, der også har vakt opsigt hos de rivaliserende klubber.

Derfor var Frederik Birk også i hopla, da Tipsbladet og den resterende presse mødte ham forud for fredagskampen mod Randers FC.

Vi skal blot kigge få dage tilbage i kalenderen for at finde, hvornår de to hold sidst mødte hinanden, og her blev Noah Nartey dagens mand i skysovs, da han i kampens 97. minut scorede sejrsmålet til 4-3.

Brøndbys cheftræner havde derfor en række rosende ord at sige om den unge midtbanespiller, da han blev spurgt ind til ham.

– Jeg synes virkelig, at Noah er dygtig, og jeg synes, at Noah har et virkelig stort potentiale. Der er nogle ting i spillet, som han stadig skal arbejde med, lære og udvikle. Men jeg synes, at det er en dygtig spiller. Nu passer jeg på, hvor meget jeg hæver dem op eksternt, men det er åbenlyst for os alle sammen, hvilke kvaliteter han har.

– Jeg sagde også, at Noah kan starte enhver fodboldkamp for Brøndby. Det er ikke det, vi snakker om her. Han er dygtig, og der er nogle kampe, hvor det passer bedre med en anden type, men han er en dygtig spiller og har en af de kompetencer, som jeg mener er essentiel for hans toppotentiale: at han kan drible centralt. Han kan skabe overtal ved sin egen tilstedeværelse, siger Frederik Birk.

Og når det kommer til spillere, som Noah Nartey skal sammenlignes med, er det ikke de mindste navne i moderne fodboldhistorie, der bliver refereret til.

– Jeg kan huske, for mange år siden, da jeg fulgte Arsenal tæt, at det var det, Arsène Wenger snakkede om med Jack Wilshere og Aaron Ramsey – han ville have midtbanespillere, der kunne drible selv, fordi pasningsspillet var begyndt at være sådan, at der skulle for mange afleveringer til at bryde linjerne og skabe overtal. Så han ville have spillere ind, der turde drible og vende rundt centralt.

– I kunne bare se det i Parken; spillet var låst, FCK’erne var på os. Den eneste, der åbnede spillet for os, var at give den til Noah. Så kunne han drible sig ud af tingene og spille den videre, hvor det næste rum blev ledigt, og så kom det videre derfra.

– Det er en top spidskompetence for en centralmidbanespiller, hvis du spørger mig. Der skal en stor pakke til at ligge derinde, og han kan rigtig mange ting, men det, at han er så rolig på bolden, kan spille så tæt på modstanderen og kan drible, er virkelig en egenskab, der er fed for ham. Det gør ham til en særligt spændende type i det centrale område.

Netop Jack Wilshere har sin egen fortælling, når det kommer til dansk fodbold. Det evige stortalent, der aldrig for alvor blev forløst på grund af skader, spillede nemlig 14 kampe for AGF for nogle sæsoner siden, inden støvlerne blev sat på hylden.

Og for at det ikke skal være løgn, er han også manden, der for nu har overtaget trænerposten i Norwich, efter Johannes Hoff Thorup blev fyret tidligere på ugen.





LIVE

TransferLIVE: 105 millioner for dansk stortalent

Her kan du se FC Midtjylland mod Besiktas

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han

Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’



LIVE

Superliga-LIVE: Dét betyder sejren for budgettet

Efter Hyseni-bud: Sønderjyske henter ny spiller

Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle

AGF i Europa: De venter i næste runde

UEFA klar til at boykotte VM

Hylder FCK-spiller: ‘Har jeg ikke set mange gange’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

De kan få et kæmpe gennembrud i Lyngby Boldklub

Ny FC København-stjerne imponerer

OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger

Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind

Åbner for Kasper Dolberg-bombe



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Hvor er I vilde, AGF!

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Nærmer sig vild FCK-præstation

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener

Stjerne på plads i Chelsea

OB-boss: Udfordringerne blev større end gevinsten

De vil have Jelert

Stort nedbrud: Chefredaktør siger undskyld

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

OB bekræfter: Thomas Thomasberg er ny træner

FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’

Tottenham-flop i stor transfer