Anderlecht købte Bubacarr Sanneh for 60 millioner kroner i FC Midtjylland i sommeren 2018, og den transfer vil formentlig mange år ud i fremtiden stå som én af de absolut dårligste i den belgiske storklubs historie.
Midtstopperen fra Gambia spillede blot 19 kampe for Anderlecht, og undervejs var han udlejet til Göztepe, KV Oostende og AGF, før hans kontrakt blev ophævet på sidstedagen af sommerens transfervindue.
Nu har den tidligere Superliga-stjerne været klubløs i knap et halvt år, og oplevelserne fra Anderlecht sidder i baghovedet på ham i jagten på en ny arbejdsgiver.
– Der har været en vis interesse, men foreløbig er der ikke faldet noget på plads. Jeg vil gerne til en klub, som virkelig tror på mig. Sådan var det ikke i Anderlecht. Havde jeg vidst det på forhånd, ville jeg aldrig have skrevet under med klubben, siger Bubacarr Sanneh til La Derniére Heure.
Han fortæller, at der på intet tidspunkt var den store dialog med cheftræner Vincent Kompany op til, at kontrakten blev revet i stykker.
– Jeg gav alt for Anderlecht og sagde aldrig et negativt ord om klubben. Med tiden blev jeg et let offer, når det gik dårligt for Anderlecht. Kompany fortalte mig aldrig, hvorfor jeg ikke fik flere chancer end to testkampe, men det er hans ret som træner.
– Jeg ville ikke lejes ud igen, og så kom Verbeke (Anderlechts sportschef, red.) med et forslag om at ophæve kontrakten. Det accepterede jeg, siger Sanneh.
Han fastslår, at han satser på at finde en ny klub i løbet af de kommende uger. I øjeblikket er han optaget af Africa Cup of Nations med Gambias landshold. I de første to kampe er det blot blevet til otte minutters spilletid.
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
MEDIE
Transferbombe i Real Madrid?
OPTAKT
FC Midtjylland – Brøndby IF
OPTAKT
AGF – Viborg FF
Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
Lewandowski forlader FC Barcelona
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
AVIS
‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid
Froholdt med vild hæder i Portugal
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Nartey-scoring sikrer Champions League-plads
Salah sender særlig besked
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
MEDIE
Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard
NYHEDER
Ny offensiv transfer i FCN?
Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama
Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
Manchester City vinder FA Cup
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
NYHEDER
Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’
OPTAKT
FC København – Randers FC
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
OPTAKT
