Anderlecht købte Bubacarr Sanneh for 60 millioner kroner i FC Midtjylland i sommeren 2018, og den transfer vil formentlig mange år ud i fremtiden stå som én af de absolut dårligste i den belgiske storklubs historie.
Midtstopperen fra Gambia spillede blot 19 kampe for Anderlecht, og undervejs var han udlejet til Göztepe, KV Oostende og AGF, før hans kontrakt blev ophævet på sidstedagen af sommerens transfervindue.
Nu har den tidligere Superliga-stjerne været klubløs i knap et halvt år, og oplevelserne fra Anderlecht sidder i baghovedet på ham i jagten på en ny arbejdsgiver.
– Der har været en vis interesse, men foreløbig er der ikke faldet noget på plads. Jeg vil gerne til en klub, som virkelig tror på mig. Sådan var det ikke i Anderlecht. Havde jeg vidst det på forhånd, ville jeg aldrig have skrevet under med klubben, siger Bubacarr Sanneh til La Derniére Heure.
Han fortæller, at der på intet tidspunkt var den store dialog med cheftræner Vincent Kompany op til, at kontrakten blev revet i stykker.
– Jeg gav alt for Anderlecht og sagde aldrig et negativt ord om klubben. Med tiden blev jeg et let offer, når det gik dårligt for Anderlecht. Kompany fortalte mig aldrig, hvorfor jeg ikke fik flere chancer end to testkampe, men det er hans ret som træner.
– Jeg ville ikke lejes ud igen, og så kom Verbeke (Anderlechts sportschef, red.) med et forslag om at ophæve kontrakten. Det accepterede jeg, siger Sanneh.
Han fastslår, at han satser på at finde en ny klub i løbet af de kommende uger. I øjeblikket er han optaget af Africa Cup of Nations med Gambias landshold. I de første to kampe er det blot blevet til otte minutters spilletid.
LIVE
TransferLIVE: Liverpool-koryfæ skifter til Spurs
NYHEDER
Bekræfter: Vender tilbage til FC København
TOPNYHED
Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen
INTERVIEW
Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’
EKSKLUSIVT
David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
TRANSFER
Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud
AVIS
Derfor kommer han IKKE til FC København
Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne
INTERVIEW
Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog
TOPNYHED
Hvor er I henne, FCK og Brøndby?
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
INTERVIEW
Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’
Messi-statue fjernes
NYHEDER
Crystal Palace vinder Conference League
NYHEDER
Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!
LIGE NU
Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
INTERVIEW
De kan være færdige i Brøndby
Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
Her kan du se Crystal Palace mod Rayo Vallecano
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TIPSBLADET SPECIAL
Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!
EKSKLUSIVT
Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
INTERVIEW
Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk
NYHEDER
