Sanneh taler ud: Så havde jeg aldrig skrevet under

Bubacarr Sanneh sætter nu ord på et skrækkeligt ophold i den belgiske storklub Anderlecht.



Anderlecht købte Bubacarr Sanneh for 60 millioner kroner i FC Midtjylland i sommeren 2018, og den transfer vil formentlig mange år ud i fremtiden stå som én af de absolut dårligste i den belgiske storklubs historie. 

Midtstopperen fra Gambia spillede blot 19 kampe for Anderlecht, og undervejs var han udlejet til Göztepe, KV Oostende og AGF, før hans kontrakt blev ophævet på sidstedagen af sommerens transfervindue.

Nu har den tidligere Superliga-stjerne været klubløs i knap et halvt år, og oplevelserne fra Anderlecht sidder i baghovedet på ham i jagten på en ny arbejdsgiver.

– Der har været en vis interesse, men foreløbig er der ikke faldet noget på plads. Jeg vil gerne til en klub, som virkelig tror på mig. Sådan var det ikke i Anderlecht. Havde jeg vidst det på forhånd, ville jeg aldrig have skrevet under med klubben, siger Bubacarr Sanneh til La Derniére Heure.

Han fortæller, at der på intet tidspunkt var den store dialog med cheftræner Vincent Kompany op til, at kontrakten blev revet i stykker.

– Jeg gav alt for Anderlecht og sagde aldrig et negativt ord om klubben. Med tiden blev jeg et let offer, når det gik dårligt for Anderlecht. Kompany fortalte mig aldrig, hvorfor jeg ikke fik flere chancer end to testkampe, men det er hans ret som træner.

– Jeg ville ikke lejes ud igen, og så kom Verbeke (Anderlechts sportschef, red.) med et forslag om at ophæve kontrakten. Det accepterede jeg, siger Sanneh.

Han fastslår, at han satser på at finde en ny klub i løbet af de kommende uger. I øjeblikket er han optaget af Africa Cup of Nations med Gambias landshold. I de første to kampe er det blot blevet til otte minutters spilletid. 





LIVE

VM-LIVE: Senegal tager første stik

Forstår intet af Bisseck-beslutning

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

AGF-scoop: Hijackede transfer

Brøndby bekræfter: Køber stortalent

Tullberg teaser for transfer



LIVE

TransferLIVE: Spurs betaler 804 millioner kroner

Steve Cooper med stor beslutning

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Portugal – Kroatien

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

De køber ham for 740 mio.



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’

USA – Bosnien-Hercegovina

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Dårligt nyt for Isaksen

– Mundtlige aftaler er det nemmeste at løbe fra

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

De tager ikke med FC København på træningslejr

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Belgien – Senegal



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Spanien – Østrig

‘Det er en interessant spiller’