(Vejle Stadion) Tipsbladet: Der var smæk på søndag i Vejle.
Stadion var udsolgt til sidste sæde, selvom Kong Vinter havde sørget for en kold eftermiddag i den østjyske by.
Målene raslede ind i anden halvleg, hvor German Onugkha og Yuito Suzuki begge scorede to hver. Selvom der ikke blev scoret i første halvleg, var der intens fight på banen, hvor især Vejle-kaptajnen, Thomas Gundelund, og Mathias Kvistgaarden havde godt fat i hinanden. Det resulterede i, at der internt blev begået fire frispark mellem de to – det ene hårdere end det andet.
Da Mathias Kvistgaarden begik det sidste af dem, viste han to fingre på begge hænder for at signalere til Thomas Gundelund, at nu var der udlignet på den konto. Situationen var efterfølgende noget, Vejle-spilleren kunne grine af.
– Det er fodbold, der er hårde dueller, hvor man må give og tage nogle gange. Han mente, at jeg havde lavet to frispark på ham, og så ville han lave to frispark på mig. Det er ikke noget problem for mig, det er en kamp i kampen, og sådan er det, konstaterede Thomas Gundelund med et stort smil over for Tipsbladet og den fremmødte presse.
Vejle har fået en glimrende start på foråret med fire point fra de første to kampe. Udover German Onugkha, der er tilbage i veloplagt målform, har der også været andre ændringer i klubben denne vinter. Steffen Kielstrup og Johnny Mølby er de nye trænere, og den 23-årige back er nyudnævnt anfører, efter at Tobias Lauritsen ellers i første omgang havde fået den titel af den forhenværende cheftræner, Mihaj Teja.
– De har sat en retning, og man kan vælge at købe ind på den, ellers spiller man ikke. Derfor har alle købt ind på den, og alle kæmper for at komme med i startopstillingen. Det er hårdt arbejde, og så må det flotte spil komme senere.
– Det har ikke ændret så meget for mig (at blive anfører, red.). Jeg tror mere, at det er folk, der skriver om kampene, der går op i det. Jeg er egentlig den samme person på og uden for banen. Jeg kan godt lide at gå forrest og tage ansvar – det gjorde jeg også, inden jeg fik bindet på armen.
Den pointhøst, der er kommet indtil nu her i foråret, betyder, at tanken om overlevelse ikke kræver den samme fantasi, som den gjorde i løbet af vinterpausen.
– Vi har helt sikkert en tro på det. Vi er også startet godt ud. Der er 13 kampe tilbage, så der kan ske en masse ting, forklarer Vejle-kaptajnen, inden han sætter ord på, at de vil kæmpe til det sidste i troen på overlevelse.
– Selvfølgelig er der det, ellers burde vi bare give op og sige, at det ikke bliver os i år.
Vejle spiller igen på søndag, hvor de skal en tur til Viborg.
LIVE
LIVE: Sender lille stikpille til FCK
STORT INTERVIEW
På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser
NYHEDER
Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’
MEDIE
Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan
Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler
MEDIE
David Nielsen tæt på fyring
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
Reagerer på Brøndby-bombe
NYHEDER
Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent
NYHEDER
Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer
EKSKLUSIVT
Dansk milliardær smider 75.000
Langer ud efter trænerlegende
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
INTERVIEW
Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’
HELT VILDT
Stjernetræner revser Hjulmand: Pinligt!
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
NYHEDER
Kæmpe gave til Arsenal – City kvajer sig
AVIS
Skræmmende Chido Obi-scener
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
TOPNYHED
Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup
Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!
Ikke sket siden Michael Laudrup var træner
NYHEDER
‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’
Her kan du se Newcastle mod Manchester United
– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham
NYHEDER
‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd
HELT VILDT
38: Her er alle Schmedes’ Brøndby-handler
CHEFENS DOM
Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!
AVIS
– Albert Grønbæk har nok 7 kampe
NYHEDER
‘Han tisser isterninger’
NYHEDER
Køber engelsk klub
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
NYHEDER
Hjulmand vinder i Hamborg
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet
I chok over Manchester United
NYHEDER
– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet
BIZART
Nu fortæller tidl. PL-spiller om kokainmisbrug
MEDIE
631 millioner kroner
Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han
NYHEDER
– Det må for alt i verden ikke ske!
NYHEDER
Arteta afviser kritik fra kollega
OPTAKT
Newcastle – Manchester United
NYHEDER
Jubler over Benjamin Schmedes
TOPNYHED
Bombe: Schmedes siger op i Brøndby
NYHEDER
Victor Nelsson topper international impact-liste
NYHEDER
FCM henter svensk forsvarstalent
Kritik preller af på Arteta
NYHEDER
Fem fede stats fra Superliga-grundspillet
AVIS
Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’
NYHEDER
Superligaen er utilfreds med FIFA-beslutning
Arne Slot dybt frustreret
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Brighton
NYHEDER