Schmeichel jubler: Det betyder det med flere fans

Udsigten til at få 9100 fans mere ind til Danmarks EM-kampe i Parken vækker glæde hos de danske spillere.



I den danske landsholdslejr modtages nyheden om udsigten til at kunne spille foran 25.000 tilskuere til EM-kampene i Parken med stor glæde.

Målmanden Kasper Schmeichel skulle dog lige overbringes torsdagens morgenfriske nyhed til pressemødet i Helsingør, inden han kunne sætte ord på.

– Det er jo super. Så mange som muligt. Så længe det er sikkert, så håber jeg på så mange som muligt, siger Schmeichel.

Til den første kamp mod Finland, som spilles lørdag, er planen dog at spille foran de tidligere tilladte 15.900 tilskuere, da det er for sent at få de ekstra 9100 ind på stadion, med alt hvad det indebærer.

– Hvis vi kan få 25.000 i Parken, er vi lykkelige over det. Vi ville være lykkelige over bare 5000, for når man har spillet over et år uden tilskuere, så gør det mindste antal tilskuere en kæmpe forskel, siger keeperen.

Schmeichel har i det forgangne års tid udnyttet, at hans ordrer ude på banen kunne høres af samtlige medspillere. Det vil det ikke kunne på samme måde med så mange tilskuere.

– Mit spil har ikke ændret sig på grund af det. Det er noget, jeg altid har gjort. I har bare kunnet høre det nu. Det har været forskellen.

– Med potentielt 25.000 tilskuere inde på stadion er der ikke den samme mulighed for kommunikation.

– Men lige så hurtigt du bliver vant til at spille uden tilskuere, lige så hurtigt bliver du vant til at spille med tilskuere igen. Vi falder bare ind i de gamle rutiner, selv om der er meget larm, siger Schmeichel.

Reservekeeperen Frederik Rønnow tager også imod de ekstra mange tilskuere med jubel.

– Det er vi sindssygt glade for. Det bliver kæmpe stort. Da der var 7000-8000 på Brøndby Stadion, gav det en hel anden energi. Det var noget andet.

– De fleste af os har slet ikke spillet for tilskuere endnu det seneste halvandet år. Så at skulle spille med 25.000 i ryggen betyder sindssygt meget for os, siger Rønnow.

Han påpeger, at det ikke kun er de danske EM-spillere, der kan glæde sig, men alle de danske fodboldfans.

– Det betyder også for hele befolkningen, at vi lige pludselig kan gå fra sidste års aflysning af EM til at stå her med udsigt til 25.000 på lægterne.

– Det dufter sgu af noget for første gang i lang tid. Det er glædeligt for alle, siger Rønnow.

/ritzau/



Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

– Brøndby er chanceløse

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Nu er han gratis – på vej til OB?

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

FC København-profil ude med sygdom

Dansk landsholdsspiller vende hjem

Har I tabt sutten, Brøndby?

Endelig godt nyt

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

Blæst bagover af Superliga-stjerne

Thorups afløser stopper efter fem måneder

Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg

FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’

Rystet over kæmpe nedsmeltning

Tidligere Brøndby-angriber vil væk

FC Københavns medejerskab godkendes

Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’

Storklub meldes interesseret

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

Skidt melding

Afvist

Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’

Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM

Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’

Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’

Rundens hold i Superligaen – Runde 17

– Han vil være i store problemer

Så du det? Dansk landstræner rasende på tv

Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer

Dortmund slår Leverkusen igen-igen

Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’

Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby

Steve Cooper laver én ændring

Viborg-boss afviser norsk storklub