Schmeichel jubler: Det betyder det med flere fans

Udsigten til at få 9100 fans mere ind til Danmarks EM-kampe i Parken vækker glæde hos de danske spillere.



I den danske landsholdslejr modtages nyheden om udsigten til at kunne spille foran 25.000 tilskuere til EM-kampene i Parken med stor glæde.

Målmanden Kasper Schmeichel skulle dog lige overbringes torsdagens morgenfriske nyhed til pressemødet i Helsingør, inden han kunne sætte ord på.

– Det er jo super. Så mange som muligt. Så længe det er sikkert, så håber jeg på så mange som muligt, siger Schmeichel.

Til den første kamp mod Finland, som spilles lørdag, er planen dog at spille foran de tidligere tilladte 15.900 tilskuere, da det er for sent at få de ekstra 9100 ind på stadion, med alt hvad det indebærer.

– Hvis vi kan få 25.000 i Parken, er vi lykkelige over det. Vi ville være lykkelige over bare 5000, for når man har spillet over et år uden tilskuere, så gør det mindste antal tilskuere en kæmpe forskel, siger keeperen.

Schmeichel har i det forgangne års tid udnyttet, at hans ordrer ude på banen kunne høres af samtlige medspillere. Det vil det ikke kunne på samme måde med så mange tilskuere.

– Mit spil har ikke ændret sig på grund af det. Det er noget, jeg altid har gjort. I har bare kunnet høre det nu. Det har været forskellen.

– Med potentielt 25.000 tilskuere inde på stadion er der ikke den samme mulighed for kommunikation.

– Men lige så hurtigt du bliver vant til at spille uden tilskuere, lige så hurtigt bliver du vant til at spille med tilskuere igen. Vi falder bare ind i de gamle rutiner, selv om der er meget larm, siger Schmeichel.

Reservekeeperen Frederik Rønnow tager også imod de ekstra mange tilskuere med jubel.

– Det er vi sindssygt glade for. Det bliver kæmpe stort. Da der var 7000-8000 på Brøndby Stadion, gav det en hel anden energi. Det var noget andet.

– De fleste af os har slet ikke spillet for tilskuere endnu det seneste halvandet år. Så at skulle spille med 25.000 i ryggen betyder sindssygt meget for os, siger Rønnow.

Han påpeger, at det ikke kun er de danske EM-spillere, der kan glæde sig, men alle de danske fodboldfans.

– Det betyder også for hele befolkningen, at vi lige pludselig kan gå fra sidste års aflysning af EM til at stå her med udsigt til 25.000 på lægterne.

– Det dufter sgu af noget for første gang i lang tid. Det er glædeligt for alle, siger Rønnow.

/ritzau/





Mainz har fundet Bo Henriksens afløser

Spanske medier i ekstase

Revser Mohamed Salah efter utroligt interview

‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’

Thomas Delaney storroser Superliga-modstander

Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’

Her er Efterårets Hold i Superligaen

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

– De skal skille sig af med ham!

Viborg FF – FC Midtjylland

Tidligere FCK-profils bror kan få Superliga-debut

FC København – Sønderjyske

FCM melder ud: Han skal sælges til sommer

Randers FC – AGF

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

Trækker overskrifter i Sydkorea

Frank med opsang: ‘Absolut INGEN skal gøre det!’

Salah i brutalt angreb på Arne Slot og Liverpool

FC Nordsjælland – Silkeborg IF

Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte

Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse

Bringer meganavn i spil som Bo Henriksen-afløser

Brutal besked til Thomas Frank inden skæbnekamp

Harder scorer første Bundesliga-mål i ydmygelse

Stjerner sender besked til Froholdt

Flere danske klubber ville have Nathan Trott

Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’

Brian Riemer jubler: Vi SKAL med

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Danskerscoringerne væltede ind

Kæmpe triumf for Frank

Vender tilbage til Randers – men skal væk igen

Danmark skal spille mulige VM-kampe midt om natten

Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’

Superliga-fans foretrækker dette kamptidspunkt

Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring

De er klar til at købe Mohamed Salah

FC København-stjerne spiller kamp 23. december

Sløvt Londonderby

Jesper Sørensen og co. taber til Messi

Tordner mod Liverpool: ‘Kastet under bussen!’

Ny Liverpool-nedtur

Drømmekamp for Roony Bardghji i drama

Dansk bomber i tårevædet afsked

Manchester City sejrer og bider Arsenal i halen

Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr