Schmeichel: Eriksen knytter os sammen for evigt

Kasper Schmeichel kan stadig se tilbage på EM sidste sommer med en blanding af alle mulige slags følelser.



Christian Eriksens hjertestop under EM sidste sommer har været med til at knytte spillerne på fodboldlandsholdet sammen for evigt. Det har også givet et bedre forhold til fansene.

Det mener Kasper Schmeichel, som tydeligt husker sidste års begivenheder, hvor Eriksen overlevede et hjertestop i Parken.

Schmeichel bliver i Ben Fosters podcast, The Fozcast, spurgt til sidste års oplevelser under EM.

– Vi er en gruppe af spillere, som blev knyttet sammen for evigt. Vi blev også knyttet tættere sammen med vores land og fans. Det er noget, jeg aldrig har oplevet før. Og det er blevet ved, siger Schmeichel.

Leicester-målmanden forklarer i podcasten, at spillerne på EM-holdet blev rystet tættere sammen af oplevelsen med Eriksen, der kollapsede i den første kamp mod Finland.

Danmark tabte kampen mod finnerne og også den næste mod Belgien. Men siden nåede holdet helt frem til EM-semifinalen, og undervejs oplevede Schmeichel et tættere bånd til fansene, som er blevet der lige siden.

– Kærligheden fra fansene til landsholdet er der stadig. Vi har begået fejl før med fansene. Vi var ikke åbne nok over for fansene, og vi var ikke gode nok til at interagere med fansene.

– Nu har vi en fælles ting, som har bundet os sammen. Der er intet bedre end at spille på landsholdet nu. Jeg er så stolt af, hvor vi er, efter alt det vi har været igennem, siger Schmeichel.

Han nævner også Lars Høghs dødsfald sidste år efter en lang kamp mod kræft. Afskeden med legenden og målmandstræneren har også været med til at knytte spillerne på landsholdet tættere sammen.

Desuden forklarer Schmeichel, at han undrer sig over, at større klubber ikke sendte bud efter Eriksen i januar, hvor Brentford endte med at hente midtbanespilleren.

– Der er intet galt med ham. Han er stadig den samme spiller. Der er intet at være nervøs for. Han er stadig Christian Eriksen, lyder det fra Schmeichel.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Senegal tager første stik

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Brøndby bekræfter: Køber stortalent

Steve Cooper med stor beslutning

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

AGF-scoop: Hijackede transfer



LIVE

TransferLIVE: Spurs betaler 804 millioner kroner

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Tullberg teaser for transfer

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson

Portugal – Kroatien

Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

De køber ham for 740 mio.

USA – Bosnien-Hercegovina

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’

Dårligt nyt for Isaksen

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Kryptisk transfermelding

De tager ikke med FC København på træningslejr

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

Spanien – Østrig



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Her er Jonas Winds nye klub

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job