Christian Eriksens hjertestop under EM sidste sommer har været med til at knytte spillerne på fodboldlandsholdet sammen for evigt. Det har også givet et bedre forhold til fansene.
Det mener Kasper Schmeichel, som tydeligt husker sidste års begivenheder, hvor Eriksen overlevede et hjertestop i Parken.
Schmeichel bliver i Ben Fosters podcast, The Fozcast, spurgt til sidste års oplevelser under EM.
– Vi er en gruppe af spillere, som blev knyttet sammen for evigt. Vi blev også knyttet tættere sammen med vores land og fans. Det er noget, jeg aldrig har oplevet før. Og det er blevet ved, siger Schmeichel.
Leicester-målmanden forklarer i podcasten, at spillerne på EM-holdet blev rystet tættere sammen af oplevelsen med Eriksen, der kollapsede i den første kamp mod Finland.
Danmark tabte kampen mod finnerne og også den næste mod Belgien. Men siden nåede holdet helt frem til EM-semifinalen, og undervejs oplevede Schmeichel et tættere bånd til fansene, som er blevet der lige siden.
– Kærligheden fra fansene til landsholdet er der stadig. Vi har begået fejl før med fansene. Vi var ikke åbne nok over for fansene, og vi var ikke gode nok til at interagere med fansene.
– Nu har vi en fælles ting, som har bundet os sammen. Der er intet bedre end at spille på landsholdet nu. Jeg er så stolt af, hvor vi er, efter alt det vi har været igennem, siger Schmeichel.
Han nævner også Lars Høghs dødsfald sidste år efter en lang kamp mod kræft. Afskeden med legenden og målmandstræneren har også været med til at knytte spillerne på landsholdet tættere sammen.
Desuden forklarer Schmeichel, at han undrer sig over, at større klubber ikke sendte bud efter Eriksen i januar, hvor Brentford endte med at hente midtbanespilleren.
– Der er intet galt med ham. Han er stadig den samme spiller. Der er intet at være nervøs for. Han er stadig Christian Eriksen, lyder det fra Schmeichel.
/ritzau/
LIVE
Superliga-LIVE: Reagerer på transferspekulationer
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
TOPNYHED
‘Det vil være en stor ting i FCK’
INTERVIEW
Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’
TOPNYHED
Grubler over Mileta Rajovic: En interessant sag
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard
TRANSFER
Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding
Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADETS DOM
Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere
Vejle dummer sig i premieren mod AB
MEDIE
Tidligere Brøndby-keeper på vej til Bundesligaen?
Zorniger efterlyser OB-forstærkninger
INTERVIEW
Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
MEDIE
Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han
NYHEDER
Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona
EKSKLUSIVT
Afsløring: Elias Achouri på plads i San Diego FC
TOPNYHED
Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle tæt på stort salg af Lasse Flø
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
LIVE: FCK smider sejren
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’
TOPNYHED
‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’
TOPNYHED
Forrygende besked til Jesper Lindstrøm
TIPSBLADET SPECIAL
