Christian Eriksens hjertestop under EM sidste sommer har været med til at knytte spillerne på fodboldlandsholdet sammen for evigt. Det har også givet et bedre forhold til fansene.
Det mener Kasper Schmeichel, som tydeligt husker sidste års begivenheder, hvor Eriksen overlevede et hjertestop i Parken.
Schmeichel bliver i Ben Fosters podcast, The Fozcast, spurgt til sidste års oplevelser under EM.
– Vi er en gruppe af spillere, som blev knyttet sammen for evigt. Vi blev også knyttet tættere sammen med vores land og fans. Det er noget, jeg aldrig har oplevet før. Og det er blevet ved, siger Schmeichel.
Leicester-målmanden forklarer i podcasten, at spillerne på EM-holdet blev rystet tættere sammen af oplevelsen med Eriksen, der kollapsede i den første kamp mod Finland.
Danmark tabte kampen mod finnerne og også den næste mod Belgien. Men siden nåede holdet helt frem til EM-semifinalen, og undervejs oplevede Schmeichel et tættere bånd til fansene, som er blevet der lige siden.
– Kærligheden fra fansene til landsholdet er der stadig. Vi har begået fejl før med fansene. Vi var ikke åbne nok over for fansene, og vi var ikke gode nok til at interagere med fansene.
– Nu har vi en fælles ting, som har bundet os sammen. Der er intet bedre end at spille på landsholdet nu. Jeg er så stolt af, hvor vi er, efter alt det vi har været igennem, siger Schmeichel.
Han nævner også Lars Høghs dødsfald sidste år efter en lang kamp mod kræft. Afskeden med legenden og målmandstræneren har også været med til at knytte spillerne på landsholdet tættere sammen.
Desuden forklarer Schmeichel, at han undrer sig over, at større klubber ikke sendte bud efter Eriksen i januar, hvor Brentford endte med at hente midtbanespilleren.
– Der er intet galt med ham. Han er stadig den samme spiller. Der er intet at være nervøs for. Han er stadig Christian Eriksen, lyder det fra Schmeichel.
/ritzau/
LIVE
Superliga-LIVE: Mulig FCK-debutant mod Lyngby
TIPSBLADETS DOM
Det må være den dummeste beslutning nogensinde!
INTERVIEW
Nørgaard om Binks: Han afdramatiserede på det hele
MEDIE
Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh
NYHEDER
Det tyder på en FCK-ydmygelse
TOPNYHED
Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
MEDIE
Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han
Afslører Brøndbys transferplaner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg går linen ud og peger på FC København’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
INTERVIEW
Bjelland medgiver: ‘Ikke dumt at møde FCK nu’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge
INTERVIEW
Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe
NYHEDER
Djukic raser: ‘Af helvedes til’
HELT VILDT
I kødet på Rajovic: Det går over i historien
MEDIE
Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han
NYHEDER
Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag
MEDIE
Arsenal jagter Spurs-stjerne
TOPNYHED
Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
RØVEN I KLASKEHØJDE
