Schmeichel: Eriksen knytter os sammen for evigt

Kasper Schmeichel kan stadig se tilbage på EM sidste sommer med en blanding af alle mulige slags følelser.



Christian Eriksens hjertestop under EM sidste sommer har været med til at knytte spillerne på fodboldlandsholdet sammen for evigt. Det har også givet et bedre forhold til fansene.

Det mener Kasper Schmeichel, som tydeligt husker sidste års begivenheder, hvor Eriksen overlevede et hjertestop i Parken.

Schmeichel bliver i Ben Fosters podcast, The Fozcast, spurgt til sidste års oplevelser under EM.

– Vi er en gruppe af spillere, som blev knyttet sammen for evigt. Vi blev også knyttet tættere sammen med vores land og fans. Det er noget, jeg aldrig har oplevet før. Og det er blevet ved, siger Schmeichel.

Leicester-målmanden forklarer i podcasten, at spillerne på EM-holdet blev rystet tættere sammen af oplevelsen med Eriksen, der kollapsede i den første kamp mod Finland.

Danmark tabte kampen mod finnerne og også den næste mod Belgien. Men siden nåede holdet helt frem til EM-semifinalen, og undervejs oplevede Schmeichel et tættere bånd til fansene, som er blevet der lige siden.

– Kærligheden fra fansene til landsholdet er der stadig. Vi har begået fejl før med fansene. Vi var ikke åbne nok over for fansene, og vi var ikke gode nok til at interagere med fansene.

– Nu har vi en fælles ting, som har bundet os sammen. Der er intet bedre end at spille på landsholdet nu. Jeg er så stolt af, hvor vi er, efter alt det vi har været igennem, siger Schmeichel.

Han nævner også Lars Høghs dødsfald sidste år efter en lang kamp mod kræft. Afskeden med legenden og målmandstræneren har også været med til at knytte spillerne på landsholdet tættere sammen.

Desuden forklarer Schmeichel, at han undrer sig over, at større klubber ikke sendte bud efter Eriksen i januar, hvor Brentford endte med at hente midtbanespilleren.

– Der er intet galt med ham. Han er stadig den samme spiller. Der er intet at være nervøs for. Han er stadig Christian Eriksen, lyder det fra Schmeichel.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Asp får stjerne som holdkammerat

Brøndby tæt på ny forstærkning

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Spændende transfermelding om Maxsø

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Thomas Frank: De vinder VM

Er han løsningen i AGF?

Derfor trækker FC København-transfer ud

Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

England – Argentina

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Afsløring: Mathias Sauer skifter til Eliteserien

Begejstret for Jacob Neestrup



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

Transferbombe i Manchester United

Kritikken hagler ned: Stjerner slagtes

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

De har spurgt på Gustav Isaksen

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Thomas Kristensen: ‘Dét glemmer jeg aldrig’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit

PC om agenter: ‘De har en forrygende timeløn’

17-årig som starter? ‘Super spændende’

Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue