Der er flere danske landsholdsstjerner, der forventes at skifte klub i de kommende uger, og især Kasper Schmeichel har været omgærdet af transferrygter i den seneste tid.
Både FC København og Nottingham Forest har været nævnt som mulige destinationer, men Premier League-klubben jagter også Manchester Uniteds Dean Henderson.
Ifølge Discovery-ekspert Mikkel Bischoff kan det sagtens være, at den 36-årige Kasper Schmeichel vælger at tage et sidste eventyr i England, inden FC København når at komme på banen.
– Det kan godt være, at der er en Premier League-klub, der går ind og tager ham tidligere. En klub, der har brug for en førstemålmand, der kan levere i én eller to sæsoner, og som har vist, at han kan levere i Premier League. Eller måske Championship, det kan også være, at det appellerer til Kasper Schmeichel, lyder det fra Bischoff.
Kamil Grabara har længe været på affyringsrampen i FC København, men polakken er som bekendt stadig hos de danske mestre, og ifølge Mikkel Bischoff kan FC København gå glip af Schmeichel, hvis man ikke snart får solgt Grabara.
– Hvis der ikke sker noget i FC København, så kan Kasper Schmeichel jo heller ikke blive ved med at vente, hvis han gerne vil væk fra Frankrig. Jeg vil sige, at tiden kan blive afgørende, i forhold til, at hvis der noget hurtigt i FC København, så tænker jeg også, at Kasper Schmeichel ret hurtigt kan komme ind i FC København, siger eksperten.
– Men der kan også godt ske noget i det store fodbold-Europa, der gør, at han simpelthen er væk, før FC København får brug for ham.
Kamil Grabara har på det seneste været rygtet til Fiorentina, men Firenze-klubben er nu i stedet meget tæt på at hente danske Oliver Christensen.
Se hele Mikkel Bischoffs vurdering af Kasper Schmeichels situation i afspilleren over artiklen.
LIVE
LIVE: ‘Det var tortur!’
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
Brian Riemer peger på tre årsager
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
Snart kan det give rødt kort
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
NYHEDER
De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Afvist – Brøndby undrer sig
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!
Bo Svensson skriver Superliga-historie
OPTAKT
Atletico Madrid – Arsenal
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen
NYHEDER
Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
MEDIE
