– Schmeichel kan ikke blive ved med at vente

Ifølge Discovery-ekspert kan FC København gå glip af Kasper Schmeichel, hvis de danske mestre venter for længe.



Der er flere danske landsholdsstjerner, der forventes at skifte klub i de kommende uger, og især Kasper Schmeichel har været omgærdet af transferrygter i den seneste tid. 

Både FC København og Nottingham Forest har været nævnt som mulige destinationer, men Premier League-klubben jagter også Manchester Uniteds Dean Henderson. 

Ifølge Discovery-ekspert Mikkel Bischoff kan det sagtens være, at den 36-årige Kasper Schmeichel vælger at tage et sidste eventyr i England, inden FC København når at komme på banen.

– Det kan godt være, at der er en Premier League-klub, der går ind og tager ham tidligere. En klub, der har brug for en førstemålmand, der kan levere i én eller to sæsoner, og som har vist, at han kan levere i Premier League. Eller måske Championship, det kan også være, at det appellerer til Kasper Schmeichel, lyder det fra Bischoff. 

Kamil Grabara har længe været på affyringsrampen i FC København, men polakken er som bekendt stadig hos de danske mestre, og ifølge Mikkel Bischoff kan FC København gå glip af Schmeichel, hvis man ikke snart får solgt Grabara.

– Hvis der ikke sker noget i FC København, så kan Kasper Schmeichel jo heller ikke blive ved med at vente, hvis han gerne vil væk fra Frankrig. Jeg vil sige, at tiden kan blive afgørende, i forhold til, at hvis der noget hurtigt i FC København, så tænker jeg også, at Kasper Schmeichel ret hurtigt kan komme ind i FC København, siger eksperten. 

– Men der kan også godt ske noget i det store fodbold-Europa, der gør, at han simpelthen er væk, før FC København får brug for ham. 

Kamil Grabara har på det seneste været rygtet til Fiorentina, men Firenze-klubben er nu i stedet meget tæt på at hente danske Oliver Christensen.

Se hele Mikkel Bischoffs vurdering af Kasper Schmeichels situation i afspilleren over artiklen. 





Nu er Brøndby IF konkret på banen




LIVE

TransferLIVE: Smadrer transferrekord

USA – Bosnien-Hercegovina

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Steinlein troppede op i særlig Gucci-sko

Brøndby med transferscoop?

Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya



LIVE

VM-LIVE: Ekspert vil have trænerskifte

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

Her er Jonas Winds nye klub

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: Kolding køber stor profil

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

FCK-stjerne ikke med på træningslejr



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Elfenbenskysten – Norge

‘Han ryger 100 procent!’

Han er ny assistenttræner i Brøndby

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent

Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Frankrig – Sverige

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’