Den centrale forsvarsspiller Alexander Scholz er efterhånden ved at være fortid i FC Midtjylland og i Superligaen. I den kommende tid skal han spille i japansk fodbold for Urawa Red Diamonds.
Det er dog ikke første gang, at han tager et lidt specielt karrierevalg som fodboldspiller. Tidligere var han også forbi Island, hvor han spillede for Stjarnan. Det kom tilmed efter en periode, hvor han egentlig havde stoppet karrieren. Det fortæller han om i magasinet Zoom.
Her kommer han ind på, at man som 18-årig, som han var dengang, ikke altid tænker de mest klare tanker, og at han dengang havde et meget skiftende sind og var forvirret. I stedet var behovet for frihed og at prøve sig af i andre omgivelser.
Det hele endte med en kontrakt i Island, som dog langt fra er noget, som han tilbage på med den største glæde.
– Men det var overhovedet ikke nogen velovervejet beslutning at stoppe som fodboldspiller og efterfølgende rejse til Island. Og uden lidt held havde det også været en katastrofal beslutning for min karriere, lyder det fra Scholz.
Straffesparksspecialisten erkender da også, at han ikke havde nogen plan med sit liv dengang udover at rejse. Det sendte ham da også til Colombia, Indien og Himalaya-bjergene, ligesom han har besteget Kilimanjaro og vandret Caminoen i det nordlige Spanien.
Alexander Scholz kom siden til belgisk fodbold, hvor han tørnede ud for Lokeren, Standard Liege og Club Brugge, hvorefter han tog til Danmark igen for FC Midtjylland. I de tidlige år spillede han for Vejle.
Men nu venter der altså et nyt eventyr for ham. Læs mere om skiftet til Japans liga her.
LIVE
TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
MEDIE
Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
MEDIE
Vil smadre transferrekord
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
TOPNYHED
Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Poulsen er Årets Træner – her er top 3
OPTAKT
Tyskland – Elfenbenskysten
TOPNYHED
Vigtigt nyt for ‘AC’
OPTAKT
Skotland – Marokko
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
Thomas Frank med interessant Danmark-melding
EKSKLUSIVT
Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske
OPTAKT
Holland – Sverige
NYHEDER
Flere Superliga-kamp rykkes
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Tyrkiet – Paraguay
NYHEDER
