Den centrale forsvarsspiller Alexander Scholz er efterhånden ved at være fortid i FC Midtjylland og i Superligaen. I den kommende tid skal han spille i japansk fodbold for Urawa Red Diamonds.
Det er dog ikke første gang, at han tager et lidt specielt karrierevalg som fodboldspiller. Tidligere var han også forbi Island, hvor han spillede for Stjarnan. Det kom tilmed efter en periode, hvor han egentlig havde stoppet karrieren. Det fortæller han om i magasinet Zoom.
Her kommer han ind på, at man som 18-årig, som han var dengang, ikke altid tænker de mest klare tanker, og at han dengang havde et meget skiftende sind og var forvirret. I stedet var behovet for frihed og at prøve sig af i andre omgivelser.
Det hele endte med en kontrakt i Island, som dog langt fra er noget, som han tilbage på med den største glæde.
– Men det var overhovedet ikke nogen velovervejet beslutning at stoppe som fodboldspiller og efterfølgende rejse til Island. Og uden lidt held havde det også været en katastrofal beslutning for min karriere, lyder det fra Scholz.
Straffesparksspecialisten erkender da også, at han ikke havde nogen plan med sit liv dengang udover at rejse. Det sendte ham da også til Colombia, Indien og Himalaya-bjergene, ligesom han har besteget Kilimanjaro og vandret Caminoen i det nordlige Spanien.
Alexander Scholz kom siden til belgisk fodbold, hvor han tørnede ud for Lokeren, Standard Liege og Club Brugge, hvorefter han tog til Danmark igen for FC Midtjylland. I de tidlige år spillede han for Vejle.
Men nu venter der altså et nyt eventyr for ham. Læs mere om skiftet til Japans liga her.
LIVE
TransferLIVE: Stjerne på plads i Real Madrid
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
MEDIE
På vej til Danmark – koster 880.000 kroner
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
OPTAKT
Portugal – Spanien
OPTAKT
Brasilien – Norge
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’
MEDIE
Storklub forhørte sig på FCK-boss
EKSKLUSIVT
Afsløring: Feyenoord lurer på Sabil Hansen
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
Brasiliansk boost før Norge
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller
INTERVIEW
Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
OPTAKT
USA – Belgien
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Historien taler for norsk triumf
TOPNYHED
