Den centrale forsvarsspiller Alexander Scholz er efterhånden ved at være fortid i FC Midtjylland og i Superligaen. I den kommende tid skal han spille i japansk fodbold for Urawa Red Diamonds.
Det er dog ikke første gang, at han tager et lidt specielt karrierevalg som fodboldspiller. Tidligere var han også forbi Island, hvor han spillede for Stjarnan. Det kom tilmed efter en periode, hvor han egentlig havde stoppet karrieren. Det fortæller han om i magasinet Zoom.
Her kommer han ind på, at man som 18-årig, som han var dengang, ikke altid tænker de mest klare tanker, og at han dengang havde et meget skiftende sind og var forvirret. I stedet var behovet for frihed og at prøve sig af i andre omgivelser.
Det hele endte med en kontrakt i Island, som dog langt fra er noget, som han tilbage på med den største glæde.
– Men det var overhovedet ikke nogen velovervejet beslutning at stoppe som fodboldspiller og efterfølgende rejse til Island. Og uden lidt held havde det også været en katastrofal beslutning for min karriere, lyder det fra Scholz.
Straffesparksspecialisten erkender da også, at han ikke havde nogen plan med sit liv dengang udover at rejse. Det sendte ham da også til Colombia, Indien og Himalaya-bjergene, ligesom han har besteget Kilimanjaro og vandret Caminoen i det nordlige Spanien.
Alexander Scholz kom siden til belgisk fodbold, hvor han tørnede ud for Lokeren, Standard Liege og Club Brugge, hvorefter han tog til Danmark igen for FC Midtjylland. I de tidlige år spillede han for Vejle.
Men nu venter der altså et nyt eventyr for ham. Læs mere om skiftet til Japans liga her.
LIVE
LIVE: Amini vinker farvel
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
NYHEDER
Vil de købe Sonne? Nu svarer Priske
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
Bo Svensson skriver Superliga-historie
NYHEDER
Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’
NYHEDER
De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
MEDIE
Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!
TIPSBLADETS DOM
Overbevisende: To chok i Parken
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
OPTAKT
Atletico Madrid – Arsenal
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
INTERVIEW
‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’
FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold
TIPSBLADETS DOM
Et regulært mareridt for Steve Cooper!
NYHEDER
Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
