Den centrale forsvarsspiller Alexander Scholz er efterhånden ved at være fortid i FC Midtjylland og i Superligaen. I den kommende tid skal han spille i japansk fodbold for Urawa Red Diamonds.
Det er dog ikke første gang, at han tager et lidt specielt karrierevalg som fodboldspiller. Tidligere var han også forbi Island, hvor han spillede for Stjarnan. Det kom tilmed efter en periode, hvor han egentlig havde stoppet karrieren. Det fortæller han om i magasinet Zoom.
Her kommer han ind på, at man som 18-årig, som han var dengang, ikke altid tænker de mest klare tanker, og at han dengang havde et meget skiftende sind og var forvirret. I stedet var behovet for frihed og at prøve sig af i andre omgivelser.
Det hele endte med en kontrakt i Island, som dog langt fra er noget, som han tilbage på med den største glæde.
– Men det var overhovedet ikke nogen velovervejet beslutning at stoppe som fodboldspiller og efterfølgende rejse til Island. Og uden lidt held havde det også været en katastrofal beslutning for min karriere, lyder det fra Scholz.
Straffesparksspecialisten erkender da også, at han ikke havde nogen plan med sit liv dengang udover at rejse. Det sendte ham da også til Colombia, Indien og Himalaya-bjergene, ligesom han har besteget Kilimanjaro og vandret Caminoen i det nordlige Spanien.
Alexander Scholz kom siden til belgisk fodbold, hvor han tørnede ud for Lokeren, Standard Liege og Club Brugge, hvorefter han tog til Danmark igen for FC Midtjylland. I de tidlige år spillede han for Vejle.
Men nu venter der altså et nyt eventyr for ham. Læs mere om skiftet til Japans liga her.
MEDIE Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
EKSKLUSIVT
Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
LIGE NU
Brøndby er uden tre spillere mod AGF
OPTAKT
Brøndby IF – AGF
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Kalder ekstra politi på arbejde til Superliga-brag
NYHEDER
Zanka med udløb – åbner ny rolle i FCK
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
Rædselsstatistik: Blæser FCM til angreb?
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Midtjylland
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC Fredericia
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
Magiske Messi slår til igen
Iran kommer med krav før VM
TRANSFER
Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte
Hjulmand og co. taber stort skridt
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
TRANSFER Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
TOPNYHED
