Scholz: Kunne være katastrofal beslutning for mig

Alexander Scholz’ karriere er ikke ligefrem gået snorlige.



Den centrale forsvarsspiller Alexander Scholz er efterhånden ved at være fortid i FC Midtjylland og i Superligaen. I den kommende tid skal han spille i japansk fodbold for Urawa Red Diamonds.

Det er dog ikke første gang, at han tager et lidt specielt karrierevalg som fodboldspiller. Tidligere var han også forbi Island, hvor han spillede for Stjarnan. Det kom tilmed efter en periode, hvor han egentlig havde stoppet karrieren. Det fortæller han om i magasinet Zoom.

Her kommer han ind på, at man som 18-årig, som han var dengang, ikke altid tænker de mest klare tanker, og at han dengang havde et meget skiftende sind og var forvirret. I stedet var behovet for frihed og at prøve sig af i andre omgivelser.

Det hele endte med en kontrakt i Island, som dog langt fra er noget, som han tilbage på med den største glæde.

– Men det var overhovedet ikke nogen velovervejet beslutning at stoppe som fodboldspiller og efterfølgende rejse til Island. Og uden lidt held havde det også været en katastrofal beslutning for min karriere, lyder det fra Scholz.

Straffesparksspecialisten erkender da også, at han ikke havde nogen plan med sit liv dengang udover at rejse. Det sendte ham da også til Colombia, Indien og Himalaya-bjergene, ligesom han har besteget Kilimanjaro og vandret Caminoen i det nordlige Spanien.

Alexander Scholz kom siden til belgisk fodbold, hvor han tørnede ud for Lokeren, Standard Liege og Club Brugge, hvorefter han tog til Danmark igen for FC Midtjylland. I de tidlige år spillede han for Vejle.

Men nu venter der altså et nyt eventyr for ham. Læs mere om skiftet til Japans liga her.





TransferLIVE: Neymar trækker sig fra transfer




LIVE

VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland

Jackson jager mål mod Irak

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

De er enige med Mathias Jensen

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Supercomputer: Her er VM-finalen

Norge – Frankrig



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

Tysk VM-stjerne er særligt interessant for PL-hold

Tyrkiet – USA

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?

Her er Brasiliens vej til VM-finalen

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

Guds hånd-bold sælges for stort millionbeløb

Kap Verde – Saudi-Arabien

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

Paraguay – Australien

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Forbereder bud på 970 mio.