Schwartz’ mørke periode: FCM-toppen har haft en god snak med angriberen

FC Midtjylland-sportschef Svend Graversen understreger, at Ronnie Schwartz stadig indgår på lige vilkår med resten af truppen, selvom han er blevet forbigået længe.



FC Midtjylland har i årevis holdt sig til at spille med en enkelt angriber på banen. Sådan er det stadig, men tidligere har der også kun været to eller tre, som kæmpede om pladsen – nu er der seks spillere.

Det gælder Sory Kaba, Junior Brumado, Lasse Vibe, Luca Pfeiffer, Ronnie Schwartz samt Bozhidar Kraev, som senest spillede pladsen mod FC Nordsjælland. Det kan virke svært at give alle mulighed for spilletid, og for Schwartz er det slet ikke sket. Han kan endda spejde langt efter at blive udtaget til kampene.

Læs også:Jess Thorup glæder sig over udviklingen i Genk: Hylder forsvarets indsats

Ifølge FCM’s sportschef Svend Graversen er der dog ikke noget at være bekymret for. Det slår han fast i et interview med TV3 Sport.

– Der var en klokkeklar aftale med Ronnie om, at der var nogle muligheder. Der var det jo Ronnie, som havde sagt, at det her ikke lige var noget for ham. Det var Charlton i England, og det sagde han nej til, siger Graversen og fortsætter:

Læs også:FCN har den yngste trup i Europas 20 største ligaer: Har krævet mod

– Vi har haft en god snak med Ronnie om det scenerie, som han ser ind i. Han træner benhårdt, og han er inde i de muligheder, som Priske har. Men det er klart, at lige nu har han valgt anderledes, lyder det fra sportschefen for midtjyderne.

Graversen erkender endvidere, at der er lang vej til spilletid, men der må Schwartz bevise, at han kan tage kampen op. I den forbindelse peger FCM-sportschefen på, at de øvrige angribere i truppen har taget nogle skridt op i den seneste tid.

Ronnie Schwartz kom til FC Midtjylland i januar 2020 fra Silkeborg og endte med at blive topscorer i Superligaen i den seneste sæson.

Læs også:Scholz forstår motivationsproblem: Især de unge er ikke er vant til det
Læs også:FCN-træner udpeger duelstyrke som afgørende i sejren mod FC Midtjylland
Læs også:Dreyer: Nederlag har intet at gøre med mange kampe




LIVE

TransferLIVE: Han bliver ny Liverpool-træner

De er interesseret i Christian Eriksen

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Han vender hjem til FC København

Her kan du se Paris Saint-Germain mod Arsenal

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

Polsk succestræner rygtes til Danmark



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Grønbæk-handel i fare selvom Rennes ønsker ham væk

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Efter katastrofe – han erstatter ‘PC’

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

De er færdige i 1. division

Kan sikre millioner til AGF

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Mæhle kan hentes for spotpris

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Arne Slot fyret af Liverpool

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

United nærmer sig stjernespiller – her er prisen

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

AGF blæst bagover: ‘Svært at begribe’

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Alt vendt på hovedet i Horsens – han var nøglen

Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!