HERNING (Tipsbladet): Kevin Mbabu var ikke med Schweiz’ landshold til de seneste landskampe og har dermed haft tid til at blive klar til søndagens store Superliga-kamp for FC Midtjylland mod Brøndby IF.
Med for Schweiz var til gengæld Stefan Gartenmann, der i begyndelsen af denne sæson skiftede fra netop FC Midtjylland til ungarske Ferencvaros.
Her har Gartenmann gjort det godt, og til stor overraskelse i både Danmark og Schweiz var forsvarsspilleren med til Schweiz’ landskampe tidligere i måneden, da Murat Yakin skulle finde en afløser for skadede Manuel Akanji.
Gartenmann startede inde mod både Nordirland og Luxembourg, og Kevin Mbabu er både overrasket og glad på den nye landsholdskollegas vegne.
– Da jeg så hans navn på listen og så Ferencvaros. Jeg var sådan: ‘Ok, ham kender jeg ikke. Hvem er den her schweiziske spiller?’ Og ja, det var lidt af en overraskelse, men hans bedstefar var schweizer. Og så er det ikke mere end et par uger siden, han fik sit schweiziske pas, siger Kevin Mbabu til Tipsbladet.
– Det er fedt for ham. Det er en god oplevelse at komme med på landsholdet, siger Mbabu, der senest var med landsholdet i november og har 25 A-landskampe.
Dyrt at spille for Schweiz
Mbabu advarer dog, med et glimt i øjet, om, at Gartenmann skal holde godt øje med breve fra de væbnede styrker i Schweiz, hvor alle mænd i udgangspunktet har obligatorisk værnepligt.
– Jeg håber for ham, at han ikke får et brev fra militær med en indkaldelse til værnepligt, for det kan godt koste nogle penge. Det kan godt løbe op i tre procent af årslønnen, siger Kevin Mbabu og ler højt.
Schweiziske regler siger rigtigt nok, at mænd i nogle tilfælde skal betale tre procent i ekstra skat, indtil de er fyldt 37 år, hvis de ikke aftjener værnepligten.
Stefan Gartenmann spillede fem år i Sønderjyske før et skifte til FC Midtjylland.
Midtstopperen var på leje i Aberdeen i sæsonen 2023/24 og skiftede så til Ferencvaros lige efter, FCM havde slået ungarerne i Champions League-kvalifikationen i august.
LIVE
TransferLIVE: Siger op – favorit til kæmpejob
NYHEDER
Australsk keeper lukkede ned for Tyrkiet
TOPNYHED
Raser over VM-tiltag
Roser Superliga-klub: Godt set!
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
NYHEDER
Brasilien åbner VM med uafgjort mod Marokko
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
De vil have Victor Nelsson
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
TOPNYHED
Spottet i København
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Tyskland – Curacao
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
TOPNYHED
Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
TRANSFER
Bekræfter interesse for Superliga-stjerne
Rasende stjerne vil flå kontrakten over
OPTAKT
Holland – Japan
MEDIE
AGF køber ham
NYHEDER
Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
MEDIE