Schweizer joker med Gartenmann: Kan blive dyrt

Schweiziske Kevin Mbabu glæder sig på Stefan Gartenmanns vegne over turen med Schweiz' landshold – og advarer med et glimt i øjet om, at det kan blive dyrt.



HERNING (Tipsbladet): Kevin Mbabu var ikke med Schweiz’ landshold til de seneste landskampe og har dermed haft tid til at blive klar til søndagens store Superliga-kamp for FC Midtjylland mod Brøndby IF.

Med for Schweiz var til gengæld Stefan Gartenmann, der i begyndelsen af denne sæson skiftede fra netop FC Midtjylland til ungarske Ferencvaros.

Her har Gartenmann gjort det godt, og til stor overraskelse i både Danmark og Schweiz var forsvarsspilleren med til Schweiz’ landskampe tidligere i måneden, da Murat Yakin skulle finde en afløser for skadede Manuel Akanji.

Gartenmann startede inde mod både Nordirland og Luxembourg, og Kevin Mbabu er både overrasket og glad på den nye landsholdskollegas vegne.

– Da jeg så hans navn på listen og så Ferencvaros. Jeg var sådan: ‘Ok, ham kender jeg ikke. Hvem er den her schweiziske spiller?’ Og ja, det var lidt af en overraskelse, men hans bedstefar var schweizer. Og så er det ikke mere end et par uger siden, han fik sit schweiziske pas, siger Kevin Mbabu til Tipsbladet.

– Det er fedt for ham. Det er en god oplevelse at komme med på landsholdet, siger Mbabu, der senest var med landsholdet i november og har 25 A-landskampe.

Dyrt at spille for Schweiz

Mbabu advarer dog, med et glimt i øjet, om, at Gartenmann skal holde godt øje med breve fra de væbnede styrker i Schweiz, hvor alle mænd i udgangspunktet har obligatorisk værnepligt.

– Jeg håber for ham, at han ikke får et brev fra militær med en indkaldelse til værnepligt, for det kan godt koste nogle penge. Det kan godt løbe op i tre procent af årslønnen, siger Kevin Mbabu og ler højt.

Schweiziske regler siger rigtigt nok, at mænd i nogle tilfælde skal betale tre procent i ekstra skat, indtil de er fyldt 37 år, hvis de ikke aftjener værnepligten.

Stefan Gartenmann spillede fem år i Sønderjyske før et skifte til FC Midtjylland.

Midtstopperen var på leje i Aberdeen i sæsonen 2023/24 og skiftede så til Ferencvaros lige efter, FCM havde slået ungarerne i Champions League-kvalifikationen i august.



Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?

Gravesen slagter Riemer: ‘Dårligste nogensinde’

Gigants sportsdirektør vild med Franculino

Forlader FC København: Her er Leragers reaktion

Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

Riemer svarer på Tøftings kritik

Vil undgå Danmark i VM-playoff: Italien er nemmere

Thomas Delaney vil forlænge med FCK

Vil møde Danmark: ‘Vi har størst chance mod dem’

Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag

Udpeger dansk fejl: ‘Ser endnu mere dumt ud’

Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’

Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’

Fortryder I, FCK? Thomas Jørgensen i vild dominans

Her er de vigtige VM-informationer for Danmark

Danmarks drømmetrækning – og dem, vi skal undgå

Alle storroser Dario Osorio

Ekspert: Vigtigt at undgå Sverige og få hjemmebane

Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs

Afsløring: Tidligere FCK-talent får Malmö-kontrakt

Kommentator ser skrækmønster på landsholdet

Er ved at miste tålmodigheden med Yussuf Poulsen

Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’

Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Millionregn over Ståle Solbakken

Inden lodtrækning: Kunne være fedt at trække dem

Afsløring: Brøndby udlejer stortalentet Jalloh

Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop

Her trækkes der lod til Danmarks skæbnekamp

Filip Jørgensen søger væk fra Chelsea

Pione Sisto kollapsede på hotelværelse

Opsang til Superliga-klub: ‘Få ham tilbage!’

Ekspert advarer: ‘Så skal han ikke starte inde’

Lukas Lerager er færdig i FC København

Her trækkes der lod til VM

Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”

Schjelderup idømt 14 dages betinget fængsel

Skotsk profil jubler: Vi var ret dårlige

Dansk landstræner VM-klar: Nedtur for SL-profil

Vingegaard afviser frygt: Jeg håber bare, at…

Belarus-kamp hjemsøger landsholdet før VM-omvej

Peter Møller: Riemers forlængelse er god timing

I ekstase: ‘Noget af det bedste fodbold!’

Sikrer historisk VM-plads

Udvist dansker tager skylden for VM-kiks

Røde Djævle kan overrumple Ulvinder

Skuffer igen

Michael Gregoritch i kæmpe helterolle