Schweizer joker med Gartenmann: Kan blive dyrt

Schweiziske Kevin Mbabu glæder sig på Stefan Gartenmanns vegne over turen med Schweiz' landshold – og advarer med et glimt i øjet om, at det kan blive dyrt.



HERNING (Tipsbladet): Kevin Mbabu var ikke med Schweiz’ landshold til de seneste landskampe og har dermed haft tid til at blive klar til søndagens store Superliga-kamp for FC Midtjylland mod Brøndby IF.

Med for Schweiz var til gengæld Stefan Gartenmann, der i begyndelsen af denne sæson skiftede fra netop FC Midtjylland til ungarske Ferencvaros.

Her har Gartenmann gjort det godt, og til stor overraskelse i både Danmark og Schweiz var forsvarsspilleren med til Schweiz’ landskampe tidligere i måneden, da Murat Yakin skulle finde en afløser for skadede Manuel Akanji.

Gartenmann startede inde mod både Nordirland og Luxembourg, og Kevin Mbabu er både overrasket og glad på den nye landsholdskollegas vegne.

– Da jeg så hans navn på listen og så Ferencvaros. Jeg var sådan: ‘Ok, ham kender jeg ikke. Hvem er den her schweiziske spiller?’ Og ja, det var lidt af en overraskelse, men hans bedstefar var schweizer. Og så er det ikke mere end et par uger siden, han fik sit schweiziske pas, siger Kevin Mbabu til Tipsbladet.

– Det er fedt for ham. Det er en god oplevelse at komme med på landsholdet, siger Mbabu, der senest var med landsholdet i november og har 25 A-landskampe.

Dyrt at spille for Schweiz

Mbabu advarer dog, med et glimt i øjet, om, at Gartenmann skal holde godt øje med breve fra de væbnede styrker i Schweiz, hvor alle mænd i udgangspunktet har obligatorisk værnepligt.

– Jeg håber for ham, at han ikke får et brev fra militær med en indkaldelse til værnepligt, for det kan godt koste nogle penge. Det kan godt løbe op i tre procent af årslønnen, siger Kevin Mbabu og ler højt.

Schweiziske regler siger rigtigt nok, at mænd i nogle tilfælde skal betale tre procent i ekstra skat, indtil de er fyldt 37 år, hvis de ikke aftjener værnepligten.

Stefan Gartenmann spillede fem år i Sønderjyske før et skifte til FC Midtjylland.

Midtstopperen var på leje i Aberdeen i sæsonen 2023/24 og skiftede så til Ferencvaros lige efter, FCM havde slået ungarerne i Champions League-kvalifikationen i august.





LIVE

Superliga-LIVE: Præsenterer første Superliga-trup

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding

‘Det vil være en stor ting i FCK’

Afsløring: Elias Achouri på plads i San Diego FC

Tidligere Brøndby-keeper på vej til Bundesligaen?

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’

Supercomputer: De vinder Superligaen

Køb, køb, køb!

Viborg FF – OB

FC København – Lyngby BK



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

AGF – Brøndby IF

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

AC Horsens – FC Nordsjælland

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Frygtelig uge for Danmark: Ikke sket i 12 år

Skyder Brøndby-transfer ned

Sønderjyske – FC Midtjylland

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Randers FC – Silkeborg IF

Efterårets Profil? ‘Han ser uhyggelig ud’

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

Superliga-scoop: Henter bomber gratis



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

LIVE: FCK smider sejren

‘Aaaaah, er det nu rigtigt? Ja, det var det så’

Meldes varm på ung Superliga-profil

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se