HERNING (Tipsbladet): Kevin Mbabu var ikke med Schweiz’ landshold til de seneste landskampe og har dermed haft tid til at blive klar til søndagens store Superliga-kamp for FC Midtjylland mod Brøndby IF.
Med for Schweiz var til gengæld Stefan Gartenmann, der i begyndelsen af denne sæson skiftede fra netop FC Midtjylland til ungarske Ferencvaros.
Her har Gartenmann gjort det godt, og til stor overraskelse i både Danmark og Schweiz var forsvarsspilleren med til Schweiz’ landskampe tidligere i måneden, da Murat Yakin skulle finde en afløser for skadede Manuel Akanji.
Gartenmann startede inde mod både Nordirland og Luxembourg, og Kevin Mbabu er både overrasket og glad på den nye landsholdskollegas vegne.
– Da jeg så hans navn på listen og så Ferencvaros. Jeg var sådan: ‘Ok, ham kender jeg ikke. Hvem er den her schweiziske spiller?’ Og ja, det var lidt af en overraskelse, men hans bedstefar var schweizer. Og så er det ikke mere end et par uger siden, han fik sit schweiziske pas, siger Kevin Mbabu til Tipsbladet.
– Det er fedt for ham. Det er en god oplevelse at komme med på landsholdet, siger Mbabu, der senest var med landsholdet i november og har 25 A-landskampe.
Dyrt at spille for Schweiz
Mbabu advarer dog, med et glimt i øjet, om, at Gartenmann skal holde godt øje med breve fra de væbnede styrker i Schweiz, hvor alle mænd i udgangspunktet har obligatorisk værnepligt.
– Jeg håber for ham, at han ikke får et brev fra militær med en indkaldelse til værnepligt, for det kan godt koste nogle penge. Det kan godt løbe op i tre procent af årslønnen, siger Kevin Mbabu og ler højt.
Schweiziske regler siger rigtigt nok, at mænd i nogle tilfælde skal betale tre procent i ekstra skat, indtil de er fyldt 37 år, hvis de ikke aftjener værnepligten.
Stefan Gartenmann spillede fem år i Sønderjyske før et skifte til FC Midtjylland.
Midtstopperen var på leje i Aberdeen i sæsonen 2023/24 og skiftede så til Ferencvaros lige efter, FCM havde slået ungarerne i Champions League-kvalifikationen i august.
LIVE
VM-LIVE: Drama efter slutfløjt
OPTAKT
Tunesien – Japan
NYHEDER
VM-anfører får anke afvist i voldtægtssag
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
Sønderjyske køber ny cheftræner
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Drømmetransfer: Ingen passer bedre ind
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
Superliga-fordel? Her er deadline day i Danmark
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Neestrup og co. vil have Barca-spiller
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
NYHEDER
‘CV’: Her er AGF’s transferplaner
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
Zanka ville spille gratis for FC København
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
Grimme VM-scener: ‘Alle kunne høre benet brække’
Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops
STORT INTERVIEW
Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
MEDIE
Tæt på at købe FC København-spiller
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Liverpool med kæmpe bud, men det er ikke nok
EKSKLUSIVT