HERNING (Tipsbladet): Kevin Mbabu var ikke med Schweiz’ landshold til de seneste landskampe og har dermed haft tid til at blive klar til søndagens store Superliga-kamp for FC Midtjylland mod Brøndby IF.
Med for Schweiz var til gengæld Stefan Gartenmann, der i begyndelsen af denne sæson skiftede fra netop FC Midtjylland til ungarske Ferencvaros.
Her har Gartenmann gjort det godt, og til stor overraskelse i både Danmark og Schweiz var forsvarsspilleren med til Schweiz’ landskampe tidligere i måneden, da Murat Yakin skulle finde en afløser for skadede Manuel Akanji.
Gartenmann startede inde mod både Nordirland og Luxembourg, og Kevin Mbabu er både overrasket og glad på den nye landsholdskollegas vegne.
– Da jeg så hans navn på listen og så Ferencvaros. Jeg var sådan: ‘Ok, ham kender jeg ikke. Hvem er den her schweiziske spiller?’ Og ja, det var lidt af en overraskelse, men hans bedstefar var schweizer. Og så er det ikke mere end et par uger siden, han fik sit schweiziske pas, siger Kevin Mbabu til Tipsbladet.
– Det er fedt for ham. Det er en god oplevelse at komme med på landsholdet, siger Mbabu, der senest var med landsholdet i november og har 25 A-landskampe.
Dyrt at spille for Schweiz
Mbabu advarer dog, med et glimt i øjet, om, at Gartenmann skal holde godt øje med breve fra de væbnede styrker i Schweiz, hvor alle mænd i udgangspunktet har obligatorisk værnepligt.
– Jeg håber for ham, at han ikke får et brev fra militær med en indkaldelse til værnepligt, for det kan godt koste nogle penge. Det kan godt løbe op i tre procent af årslønnen, siger Kevin Mbabu og ler højt.
Schweiziske regler siger rigtigt nok, at mænd i nogle tilfælde skal betale tre procent i ekstra skat, indtil de er fyldt 37 år, hvis de ikke aftjener værnepligten.
Stefan Gartenmann spillede fem år i Sønderjyske før et skifte til FC Midtjylland.
Midtstopperen var på leje i Aberdeen i sæsonen 2023/24 og skiftede så til Ferencvaros lige efter, FCM havde slået ungarerne i Champions League-kvalifikationen i august.
LIVE
LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
AVIS
AC Milan kigger på dansker
Bo Svensson skriver Superliga-historie
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
FCM stanger lang karantæne ud til fan
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
NYHEDER
Voldsom straf efter vanvidsaktion
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
Brian Riemer peger på tre årsager
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
FIFA overvejer vildt U-21-tiltag – vil ramme alle
EKSKLUSIVT