Scorede afgørende SL-mål: Nu vil han spille mere

Simon Makienok har fået blod på tanden, efter at han endelig fik scoret sit første mål for AC Horsens.



Simon Makienok scorede søndag på sin første boldberøring, efter at AC Horsens-angriberen blev skiftet ind mod Lyngby efter en time.

Det skaffede holdet 1-1 og et vigtigt point i Superligaens bundstrid.

Den 32-årige angriber havde ikke fået bolden mål i sine første 13 kampe for holdet, og scoringen lunede derfor ekstra meget for den tidligere Brøndby-bomber, der har fået blod på tanden.

– Det var skønt og tilfredsstillende. Det var vigtigt for mig, men det var også vigtigt at få et point med hjem.

– Det har ventet længe på sig, og der er stadig meget at arbejde med, men jeg håber, at målet kan hjælpe mig til, at jeg kan blive mere afgørende ved at være mere målfarlig og hjælpe holdet, siger Simon Makienok efter kampen mod Lyngby.

Simon Makienok vendte hjem til Superligaen i sommer, efter at han i 2014 forlod Brøndby til fordel for Palermo i Italien.

Siden har angriberen tørnet ud for klubber i England, Holland og Tyskland.

32-årige Makienok peger på, at han har haft brug for tid til at føle sig til rette i Horsens.

– Jeg har selvfølgelig ventet lidt mere på det, end jeg havde håbet på. Jeg har kæmpet med at falde til og komme ind på holdet. Det er ting, som det kræver for at score mål og være farlig som angriber, siger Horsens-spilleren.

Simon Makienoks cheftræner, Jens Berthel Askou, glæder sig også over, at angriberen endelig fik hul på bylden.

– Vi havde håbet, at det var sket lidt før, men nu skete det i stedet for på et fantastisk tidspunkt. Så det er super glædeligt for ham og os, siger Horsens-træneren.

Jens Berthel Askou håber, at scoringen ikke var en enlig svale.

– Han har arbejdet hårdt på at komme i en bedre forfatning efter et hakkende efterår med en del skader og nogle småting. Nu har han knoklet, og det gav pote mod Lyngby. Forhåbentligt får vi endnu mere udbytte ud af ham, siger Horsens-træneren.

Simon Makienok har kontraktudløb med Horsens til sommer, men det er ikke noget, som angriberen bruger særlig meget krudt på.

– Jeg fokuserer ikke på fremtiden lige nu. Hverken om jeg skal blive, eller om jeg skal finde noget andet. Jeg har fokuseret på at komme i god form, gøre det godt til træning og vise trænerne, at jeg skal spille.

– Jeg har stået i en lignende situation tidligere, hvor jeg ikke havde min fremtid på plads. Jeg lever fint i det, og jeg kan sagtens fokusere og gøre mit bedste, selv om jeg ikke ved, hvad der sker til sommer, siger Horsens-angriberen.

Der resterer ti kampe i sæsonen for Horsens, der har syv point ned til nedrykningsstregen i Superligaen.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: FCK bekræfter transfer

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller

Per Frimann og Co. henter dansker hjem fra USA

Afsløring: Hertha Berlin-spiller skal til Danmark

Han er på vej væk fra AGF



TIPSBLADET SPECIAL

Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!

Peter Sørensen revser FCK’s transfervindue

Dansk klub lejer i AGF og henter ny angriber

Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub

Benjamin Schmedes med transfer-udmelding

Stor Brøndby-transfer – nu går de shopamok



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara

Per Frimann hylder Brøndby

Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!

Afviser kæmpebud

Klart svar om Tonni Adamsen

Officielt: Karim Benzema skifter klub



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Bombe: Brøndby-stjernes lillebror i kæmpetransfer

Kæmpeklub byder på Hjulmand – holdes ude af kamp

I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen

Troels Bechs drøm: ‘Det vil være fantastisk’

Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud

Kamil Wilczek opfordrer til Brøndby-transfer

Kostede kassen i sommer – nu tager han til Danmark

Afsløring: Bo Henriksen er topkandidat i Werder

– Kommer der en bombe, tror jeg, det bliver der

Tre Randers-spillere kan være på vej væk

Bombe på vej? Hvor er Cristiano Ronaldo?

Cristiano Ronaldo raser over choktransfer



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Forlader AGF – lægetjek booket

Sender transferbøn til Brøndby-emne

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’

Kæmpe FCK-nederlag mod AGF

Topscorer kritiserer Silkeborg

Dansk klub teaser – tæt på ny spiller

AGF forsøgte at hente Celtic-angriber

Lægetjek i dag – Silkeborg tæt på dansk profil

Jakub Trefil skifter til Danmark

Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn

Viborg præsenterer ny spiller

Afsløring: Superliga-klub sælger angriber

Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Peter Langhoff

Afsløring: FC København udlejer Munashe Garananga

Bertelsen afslører: Det jagter vi

Bombe: FCN afviser monster-bud på Caleb Yirenkyi

Afsløring: Viborg henter islandsk kant

Afsløring: Munashe Garananga tæt på Hibernian

Tipsbladets transfershow: Se det her!

Superliga-klub tæt på ny angriber

Afsløring: Munksgaard skifter til Eliteserien

Brøndby afvist: ‘Ekstraordinære kompetencer’