Scorede afgørende SL-mål: Nu vil han spille mere

Simon Makienok har fået blod på tanden, efter at han endelig fik scoret sit første mål for AC Horsens.



Simon Makienok scorede søndag på sin første boldberøring, efter at AC Horsens-angriberen blev skiftet ind mod Lyngby efter en time.

Det skaffede holdet 1-1 og et vigtigt point i Superligaens bundstrid.

Den 32-årige angriber havde ikke fået bolden mål i sine første 13 kampe for holdet, og scoringen lunede derfor ekstra meget for den tidligere Brøndby-bomber, der har fået blod på tanden.

– Det var skønt og tilfredsstillende. Det var vigtigt for mig, men det var også vigtigt at få et point med hjem.

– Det har ventet længe på sig, og der er stadig meget at arbejde med, men jeg håber, at målet kan hjælpe mig til, at jeg kan blive mere afgørende ved at være mere målfarlig og hjælpe holdet, siger Simon Makienok efter kampen mod Lyngby.

Simon Makienok vendte hjem til Superligaen i sommer, efter at han i 2014 forlod Brøndby til fordel for Palermo i Italien.

Siden har angriberen tørnet ud for klubber i England, Holland og Tyskland.

32-årige Makienok peger på, at han har haft brug for tid til at føle sig til rette i Horsens.

– Jeg har selvfølgelig ventet lidt mere på det, end jeg havde håbet på. Jeg har kæmpet med at falde til og komme ind på holdet. Det er ting, som det kræver for at score mål og være farlig som angriber, siger Horsens-spilleren.

Simon Makienoks cheftræner, Jens Berthel Askou, glæder sig også over, at angriberen endelig fik hul på bylden.

– Vi havde håbet, at det var sket lidt før, men nu skete det i stedet for på et fantastisk tidspunkt. Så det er super glædeligt for ham og os, siger Horsens-træneren.

Jens Berthel Askou håber, at scoringen ikke var en enlig svale.

– Han har arbejdet hårdt på at komme i en bedre forfatning efter et hakkende efterår med en del skader og nogle småting. Nu har han knoklet, og det gav pote mod Lyngby. Forhåbentligt får vi endnu mere udbytte ud af ham, siger Horsens-træneren.

Simon Makienok har kontraktudløb med Horsens til sommer, men det er ikke noget, som angriberen bruger særlig meget krudt på.

– Jeg fokuserer ikke på fremtiden lige nu. Hverken om jeg skal blive, eller om jeg skal finde noget andet. Jeg har fokuseret på at komme i god form, gøre det godt til træning og vise trænerne, at jeg skal spille.

– Jeg har stået i en lignende situation tidligere, hvor jeg ikke havde min fremtid på plads. Jeg lever fint i det, og jeg kan sagtens fokusere og gøre mit bedste, selv om jeg ikke ved, hvad der sker til sommer, siger Horsens-angriberen.

Der resterer ti kampe i sæsonen for Horsens, der har syv point ned til nedrykningsstregen i Superligaen.

/ritzau/






Så meget betaler de for Oscar Fraulo


Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?

Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”

Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt

Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til

Superliga-klub får penge hver gang, han scorer

Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer

Kæmpe scoop? Real Madrid betaler 67 mio. 

Hvad sker der med Nartey? Ekspert kommer med bud

Mathias Jensen rygtes til mesterklub

Raser over dansk stjerne

Det er gået helt galt for Brøndby-flop

‘Den værste transfer nogensinde’

Farvel til Sten Grytebust – fremtiden er uvis

Dansker tilbyder sig selv til Liverpool

Forlænger med to Superliga-talenter

‘Han kan udvikle sig til en topscorer for Man Utd’

Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark

Det har taget røven på Steve Cooper

Bibelbrødre finder sammen om stærk tro i Arsenal

Eriksen med kontant udmelding

Transferplanen: Send ham hjem til FC København

Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere

Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester

Dansk stjernespiller har fremtiden på plads

Her er planen for januars transfervindue

Ståle opdagede rørende Sørloth-detalje

Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’

City-ejer sælger klub

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

Skidt nyt for Tottenham-stjerne

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

Klart ønske fra Ruben Amorim

Brøndby-stjerne med stor donation

Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis

Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo

Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard

Tidligere FCK-flop meldes på vej til denne klub

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

Marokko mishandler Mali

Supercomputer: Værste nogensinde!

AFCON inviterer til gratis fodbold

Arsenal lurede på Remco Evenepoel

Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge

Det er til dumpekarakter

Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen

Benhård transfermelding

Gounies kan røve Banken

Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner

– Han har været en decideret atombombe

Danske klubber var ude efter Lukas Lerager