Scorede afgørende SL-mål: Nu vil han spille mere

Simon Makienok har fået blod på tanden, efter at han endelig fik scoret sit første mål for AC Horsens.



Simon Makienok scorede søndag på sin første boldberøring, efter at AC Horsens-angriberen blev skiftet ind mod Lyngby efter en time.

Det skaffede holdet 1-1 og et vigtigt point i Superligaens bundstrid.

Den 32-årige angriber havde ikke fået bolden mål i sine første 13 kampe for holdet, og scoringen lunede derfor ekstra meget for den tidligere Brøndby-bomber, der har fået blod på tanden.

– Det var skønt og tilfredsstillende. Det var vigtigt for mig, men det var også vigtigt at få et point med hjem.

– Det har ventet længe på sig, og der er stadig meget at arbejde med, men jeg håber, at målet kan hjælpe mig til, at jeg kan blive mere afgørende ved at være mere målfarlig og hjælpe holdet, siger Simon Makienok efter kampen mod Lyngby.

Simon Makienok vendte hjem til Superligaen i sommer, efter at han i 2014 forlod Brøndby til fordel for Palermo i Italien.

Siden har angriberen tørnet ud for klubber i England, Holland og Tyskland.

32-årige Makienok peger på, at han har haft brug for tid til at føle sig til rette i Horsens.

– Jeg har selvfølgelig ventet lidt mere på det, end jeg havde håbet på. Jeg har kæmpet med at falde til og komme ind på holdet. Det er ting, som det kræver for at score mål og være farlig som angriber, siger Horsens-spilleren.

Simon Makienoks cheftræner, Jens Berthel Askou, glæder sig også over, at angriberen endelig fik hul på bylden.

– Vi havde håbet, at det var sket lidt før, men nu skete det i stedet for på et fantastisk tidspunkt. Så det er super glædeligt for ham og os, siger Horsens-træneren.

Jens Berthel Askou håber, at scoringen ikke var en enlig svale.

– Han har arbejdet hårdt på at komme i en bedre forfatning efter et hakkende efterår med en del skader og nogle småting. Nu har han knoklet, og det gav pote mod Lyngby. Forhåbentligt får vi endnu mere udbytte ud af ham, siger Horsens-træneren.

Simon Makienok har kontraktudløb med Horsens til sommer, men det er ikke noget, som angriberen bruger særlig meget krudt på.

– Jeg fokuserer ikke på fremtiden lige nu. Hverken om jeg skal blive, eller om jeg skal finde noget andet. Jeg har fokuseret på at komme i god form, gøre det godt til træning og vise trænerne, at jeg skal spille.

– Jeg har stået i en lignende situation tidligere, hvor jeg ikke havde min fremtid på plads. Jeg lever fint i det, og jeg kan sagtens fokusere og gøre mit bedste, selv om jeg ikke ved, hvad der sker til sommer, siger Horsens-angriberen.

Der resterer ti kampe i sæsonen for Horsens, der har syv point ned til nedrykningsstregen i Superligaen.

/ritzau/





LIVE

LIVE: FCK uden flere stjerner

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Riemer reagerer på stor landsholdschok

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

‘Det drømmer alle om’

Her spiller Lasse Schöne i dag

Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes

Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden

Nedtur for Højlund og Napoli



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

Fyrer landstræner to måneder før VM

‘Så brænder hele København ned’

I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud

Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage

Kan koste Brøndby flere millioner

OB siger farvel til seks spillere

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Det er aldrig sket før

Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne

Fik blackout på Brøndby Stadion

‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Steve Cooper storroser stjerne

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

Lukas Lerager fortryder slet ikke!

Helt vild med Brøndby-profil

Ringet op af Brøndby-træner

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!

Fifa kritiserer transportpriser under

Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle

Gudinde tæmmer Ulve i Rom

Jannik Vestergaard stopper på landsholdet

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske

Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?

Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie

Chelsea – Manchester United

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal

SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi