Daniel Agger og Andreas Cornelius er to eksempler på, at der af og til bliver solgt spillere fra Superligaen for et meget højt millionbeløb, men det er bestemt en sjældenhed, at det sker. Og hvad skyldes så det?
Flere ting spiller naturligvis ind i den forbindelse, men nogle vil hævde, at Superliga-spillerne bare ikke er gode nok til, at det er muligt for klubberne at tjene den helt store gevinst. Den mening har Ove Flindt Bjerg, der er scout for den tyske topklub Borussia Mönchengladbach og har ansvaret for Skandinavien., og han mener, at en del af forklaringen er, at Superliga-klubberne ganske enkelt ikke gør nok for at finde den næste uslebne diamant.
– Der er efter min mening alt, alt for få talentspejdere i dansk fodbold. Når en dansk klub henter en spiller, sker det ofte på baggrund af en eller anden mail, som klubben har fået tilsendt, eller også har en sportsdirektør fået en spiller anbefalet af en god kammerat. Det er ikke ambitøst nok, og det er en del af forklaringen på, at niveuet er dalet, og at rigtig mange spillere ikke kan klare sig, når de kommer til udlandet, siger Ove Flindt Bjerg til tipsbladet.dk. og tilføjer:
– I Gladbach har vi scouts alle steder, og det er en af de bedste investeringer, en fodboldklub kan gøre. Det vil tjene sig ind lynhurtigt, og det er noget, danske klubber bør satse stort på så hurtigt som muligt.
Men en scout skal jo også have løn. Der skal også lige være penge til det…
– Jeg kan slet ikke se et problem her. Tag John Steen Olsen i Ajax som eksempel. Han fandt Zlatan Ibrahimovic, og hvad Ajax tjente alene på ham var jo i princippet nok til at dække Johns løn resten af livet. I Gladbach har vi lignende tilfælde, siger Ove Flindt Bjerg.
Det er vel også lidt nemmere at lokke en spiller til Ajax eller Borussia Mönchengladbach end Silkeborg og Hobro?
– Det kommer jo an på, hvor tidligt du spotter talentet. I Gladbach satser vi på at finde talentet i en meget tidlig alder, og vi satser på at finde talenterne før alle andre. Det er en af grundene til, at vi er, hvor vi er i dag. Hvis vi pludselig ender i en budkrig om en ung spiller, så trækker vi os ofte. Så har vi ikke været tidligt nok ude. Så jeg vil opfordre danske klubber til at få talentspejdere til Tyskland, England og alle de steder, det er muligt.
Hvad skal en dansk klub få ud af at scoute i eksempelvis Bundesligaen? De fleste ved, at Arjen Robben er god, og han vil jo nok ikke til Superligaen alligevel…
– Selvfølgelig er der en vis begrænsning, men klubber som eksempelvis Randers, AGF og AaB kan med fordel kigge efter talenter i 3. Bundesligaen, Oberligaen, Superettan og 1. division i Norge. Vi hentede for nylig en spiller i en af de lavere norske rækker. Det kunne lige så nemt have været en dansk klub, der fik øje på ham.
Er det virkelig hele vejen rundt, det står skidt til?
– Jeg synes, at Brøndby er i gang med noget, der ligner noget. Jeg har lige været i Sverige for at overvære et par kampe, og der mødte jeg Brøndby. FC København har med Bjarne Hansen og Lars Højer også et par gode folk. I Randers er Peter Christiansen mig bekendt både sportsdirektør og chefscout, og jeg synes også, han gør et flot stykke arbejde. Ellers synes jeg, det halter, siger Ove Flindt Bjerg og slutter:
– Hvis en klub vil bruge en million på to scouts, så vil de på sigt få den million 100 gange tilbage.
NYHEDER
Medier fælder hård dom over Rasmus Højlund
Sammenligner ham med Lionel Messi
TIPSBLADET I EUROPA
‘Kæmpe historie’ – dét afslørede Frank mandag
INTERVIEW
– FCK-ledelsen er marionetdukker for Skjærbæk
TIPSBLADET I EUROPA
Karakterer: Neestrup skal koge over af raseri!
EKSKLUSIVT
Helt vilde rygter om dansker – klubben afviser
TOPNYHED
Michael Laudrup i FCK-chok: ‘Hovedløst’
TOPNYHED
Kæmpe ros: ‘En af de mest spektakulære spillere’
TIPSBLADET I EUROPA
Vanvid: 30 millioner grunde til at bruge ham, FCK!
MEDIE
I spil til stort job? Peger på danskere
TOPNYHED
Advarer Celtic mod FCM: ‘Han kan alt’
Liverpool satte Real Madrid på plads
TIPSBLADET I EUROPA
Preben Elkjær fælder hård dom: Håbløst, FCK!
TOPNYHED
Tidligere FCK-boss: Det koster Franculino
TRANSFER
Klubboss: Bomber var millimeter fra dansk klub
EKSKLUSIVT
Dansk klub fyrer hele trænerstaben
NYHEDER
Ekspert peger på stort Brøndby-problem
INTERVIEW
Superliga-stjerne ser ud til at smutte gratis
NYHEDER
Mageløse München fortsætter vanvidssæson
TOPNYHED
‘Total skændsel’ – kræver strafaktion før FCK-kamp
NYHEDER
Afslører: Det sværeste var, da han forlod FCK
TOPNYHED
Enig med Michael Laudrup: ‘Latterligt’
TOPNYHED
Eksperter ikke i tvivl: Han er færdig i Brøndby
EKSKLUSIVT
Tilbage i Brøndby – skal snart væk igen
NYHEDER
Christian Nørgaard fik sikker sejr i CL-startdebut
TOPNYHED
‘Fuldstændig vanvittigt’! Nu svarer Morten Krogh
HELT VILDT
Holdt hemmeligt for alle: Var helt gal med Pogacar
NYHEDER
Bliver ‘PC’ fyret? Møder stor kritik
TOPNYHED
Overraskelser: Her er Danmarks landsholdstrup
AVIS
Kæmpe kovending: Forhandler med dansker
NYHEDER
I kæmpe forsvar af Amorim
INTERVIEW
Thomas Frank har fået en undskyldning
Prøver at lokke FC København-stjerne
INTERVIEW
Hylder ‘flyvende’ Brøndby-profil: ‘Han banker på’
NYHEDER
Zorniger chokerer: Vil han overhovedet være der?
TIPSBLADETS DOM
Han er en vanvittig spiller – men blev FCM snydt?
NYHEDER
FCM jagter Franculino-erstatning
Jacob Neestrup storroser Nicklas Bendtner
TOPNYHED
Riemer har valgt Nartey: Kiggede også på FCM’er
AVIS
Peger på FC København-stjerne som ‘drømmetransfer’
TOPNYHED
Nyt kæmpe comeback for FCM-stjerne
DAGENS SPILFORSLAG
Gudesønner kan greje Gala igen
NYHEDER
Tottenham uddeler tørre tæsk til FCK
TOPNYHED
Sådan starter FCK og Tottenham
TOPNYHED
Riemer vil gå langt for at råde over frisk ‘AC’
TOPNYHED
Jubler over Isaksen: Sæsonens åbenbaring
TIPSBLADET I EUROPA
Jonathan Moalem: ‘Det betyder alt!’
Her kan du se Tottenham mod FC København
NYHEDER
Advarer FCK: Det må ikke ske!
INTERVIEW
