Superliga-sæsonen er ved at gå på hæld, og på ledelsesgangene i de danske klubber er man også godt i gang med at forberede sig på sommerens transfervindue.
Ikke mindst i Viborg FF.
Topholdet i Kvalifikationsspillet kan meget vel gå en travl transfersommer i vente, og der kan blandt andet komme nyt blod til Viborgs midtbane. Det færøske medie Bolt.fo har også skrevet, at Superliga-klubben i weekenden havde scouts til stede på Færøerne for at se nærmere på den 22-årige midtbanespiller Geza Dávid Turi, der gør sig i Vikingur.
Og det er ikke så overraskende, at netop Geza Dávid Turi tiltrækker sig interesse. Han er en af de bedste spillere i Færøernes liga, siger journalist Jákup Ósá til Tipsbladet.
– Geza Dávid Turi er en meget seriøs, klog og teknisk stærk spiller, som både er god både til at angribe og forsvare. Han er en speciel spiller. Hans stærkeste sider er, at han er så god at holde på bolden, også under pres, og han kan drible på et meget højt niveau. Han er også den bedste spilleren i turneringen til at vinde bolden tilbage fra det andet hold, viser statistik fra de sidste år.
– Han er en af de bedste spillerne i den færøske liga. Måske den bedste på sin plads. Derfor virker det meget oplagt, at det er stor interesse for ham fra andre lande. Specielt når man ser, hvordan de bedste spillerne fra den færøske liga har gjort det de sidste år, når de er skiftet udenlands, siger Jákup Ósá og peger blandt andet på Adrian Justinussen, der skiftede til Hillerød i januar og er kommet flyvende fra start i 1. divisionsklubben.
Tror du, at han ville kunne spille i Superligaen?
– Det er altid svært at sige, men jeg tror at han har en god mulighed for at klare sig i en så stærk turnering. Han er 22 år, er vældig seriøs, har trænet meget gennem flere ár, er klog og jeg tror han kommer til at blive bedre og bedre, når han kommer at spille i en stærkere tunering. Jeg vil sige, at han har vældig gode forudsætninger at lykkes i en stærkere liga.
Der er til gengæld en ting, der kan få stor betydning for, om et skifte kan falde på plads denne sommer eller først senere. Geza Dávid Turi er nemlig ungarsk-færøsk, men har ikke færøsk pas, og det venter han på.
– Det er flere år siden at han har søgt om det, fordi han ønsker at spille for det færøske landshold. Han har boet på Færøerne, siden han var fire år gammel. Han har fået det endnu, og man ved ikke, om det bliver i år. Hvis det fortsætter sådan at han ikke får det færøske pas, så er spørgsmålet, hvor længe han vil vente, fordi han har store ambitioner om at spille på højere niveau, og der har længe været stor interesse fra andre lande.
– Som han siger selv i bolt.fo, so er det en mulighed, at han skifter i år, men det er uklart så længe han ikke ved noget om mulighederne for at få færøsk pas i år, siger Jákup Ósá.
22-årige Geza Dávid Turi har scoret tre mål i 12 kampe for Vikingur i den indeværende sæson.
Viborg FF er desuden ikke den eneste klub, der scoutede ham i weekenden. Også Grimsby fra League Two var på plads på Færøerne.
NYHEDER
Antonsen bliver væk – får stor bøde
MEDIE
Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb
TOPNYHED
‘Han har ikke noget at tilføre FC København’
MEDIE
Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid
TOPNYHED
Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd
EKSKLUSIVT
Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’
Nicklas Bendtner deler ‘upopulær fodboldholdning’
‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’
HELT VILDT
Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp
EKSKLUSIVT
På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’
MEDIE
Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic
TRANSFER
Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’
EKSKLUSIVT
Agent: FC Midtjylland-bud for lavt
MEDIE
Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’
EKSKLUSIVT
Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø
TRANSFER
FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’
NYHEDER
‘Med al respekt – FCK er mest interessant’
NYHEDER
Rune afslører ‘brutal snak’ med sit team
NYHEDER
FCK og FCM interesseret – ny klub på banen
MEDIE
FC København viser interesse for Udinese-spiller
MEDIE
Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud
TOPNYHED
Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
TRANSFER
Transfer på vej? AaB spørger på profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København køber Kenay Myrie
TRANSFER
Meldes på vej mod nyt skifte
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: ‘Det er førsteprioriteten’
NYHEDER
Delaney sætter ord på kontraktsituation
Nyindkøb stråler i Manchester City-sejr
TOPNYHED
Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon
TRANSFER
På vej til Superligaen? Har vild målnæse
TOPNYHED
Bekræfter FC København-historie
MEDIE
Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Helsingør får dansk cheftræner
TOPNYHED
Real Madrid-chok: ‘Derfra vender det simpelthen’
MEDIE
Pione Sisto giver ikke en krone i rabat
AVIS
På vej væk? Højbjerg meldes frustreret
TOPNYHED
Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’
TOPNYHED
Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller
Her kan du se lodtrækningen til FA Cup
Flere danskerscoringer i Bundesliga-duel
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Marokko
NYHEDER
Bundesliga-kamp aflyst med meget kort varsel
NYHEDER
Dansk målsluger færdig
MEDIE
Malmö FF tester dansk midtbanespiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy
NYHEDER
Juventus kørte Cremonese over
DAGENS SPILFORSLAG
Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby
NYHEDER
Liverpool vinder trods gigantisk brøler
NYHEDER
Frendrup scorer for første gang i et år
TRANSFER