Ståle Solbakken var cheftræner for FC København, Alexander Zorniger stod i spidsen for Brøndby IF, og FCK havde allerede sikret sig et knusende sikkert mesterskab, da københavnerne hjemme i Parken vandt 1-0 over Brøndby i 33. spillerunde.
Det var i midten af maj 2017, transfermarkedet i Europa var for alvor ved at vokse sig stort, og FCK havde to mand i startopstillingen købt til over 20 millioner kroner i Federico Santander og Andreas Cornelius, mens Brøndby trods Zornigers mange nye folk ikke var i nærheden af at have folk til over 15 millioner kroner på banen.
Sæsonen 2016/17 er også seneste gang, FC København og Brøndby IF er sluttet som etter og toer i Superliga-stillingen, og selvom FC Nordsjælland er klar favorit til at ligge på andenpladsen i stedet for Brøndby om 24 spillerunder, giver det noget ekstra krydderi til søndagens derby at se netop FCK og Brøndby som nummer et og to i tabellen efter otte runder.
Samtidig er kampen mellem de to mest omtalte og fulgte klubber i Danmark et billede på, hvor meget både Superligaen og transfermarkedet i Danmark og Europa har udviklet sig på de knap 6½ år, der er gået siden Solbakken og Zornigers duel en maj-dag i 2017.
Da Tipsbladet et par måneder forinden havde opgjort Superligaens spillerbudgetter, var FC København og Brøndby IF også vores nummer et og to med anslået forbrug på spillere på henholdsvis 110 og 75 millioner kroner.
I dag er det tal fordoblet for FC København til 220 millioner kroner, mens vi har vurderet Brøndby IF til 110 millioner, som altså var FCK’s forbrug tilbage i 2016/17-sæsonen.
Dyre drenge
Det er mange penge, og det kan da også ses på de to klubbers udlæg i transfers for spillere.
278 millioner kroner har FC Københavns nuværende spillere og udlejede spillere i vores vurdering kostet klubben i transfers, mens det tilsvarende tal for Brøndby IF er 204 millioner kroner og i øvrigt støt stigende efter en masse indkøb i de tre seneste transfervinduer.

At FC København ligger så meget foran i spillerbudget i vores vurdering skyldes, at lønningerne og bonusserne hos FCK er langt højere i de fleste tilfælde end hos Brøndby, der ikke spiller i Champions League.
FC København ejer nu en håndfuld spillere, der har kostet mellem 22,5 og 45 millioner at købe, mens Brøndby er på vej frem med Nicolai Vallys, Jacob Rasmussen, Rasmus Lauritsen og Håkon Evjen købt ind til mellem 16 og 22,5 millioner kroner, og adskillige andre ganske dyre spillere på holdet.
Spillere for knap en halv milliard kroner, et fordoblet FC København-spillerbudget og store spillersalg sætter altså rammen for det dyreste derby i København nogensinde.
Spillere til 80-100 mio. kr.
Det er voldsomme beløb, men toppen af Superligaen og derbyet er næppe slut med at vokse i finansiel størrelse.
”Dengang i 2016/17-sæsonen havde Superligaen ikke passeret grænsen for et spillersalg på 100 millioner kroner. Nu er det jo lige før, at spillere til over 100 millioner kroner bliver solgt i bundter,” siger Jesper Jørgensen, partner og økonom ved Deloitte, til Tipsbladet.
”Transfermarkedet er vokset vildt i størrelse. Det er ikke kun priserne på de bedste spillere, her i 2023 er også spillere fra det næste lag blevet solgt til priser, der havde været ekstremt tilbage i 2016/17. Og det gør jo, at spillerkøbene til Superligaen bliver tilsvarende dyrere,” siger Jesper Jørgensen.
Det er især FC København, der fører an, og for Jesper Jørgensen at se tyder intet på, at Andreas Cornelius til 45 millioner kroner og en rekordløn sidste sommer også er den dyreste spiller nogensinde i Danmark, når vi skruer tiden et par år frem.
”Peter Christiansens strategi er at have en række dygtige spillere fra akademiet, som relativt ikke koster ret meget. På den måde får man råd til enkelte, meget dyre og dygtige spillere, i stedet for at man skal betale transfers for en lang række spillere i truppen, der sagt med al respekt er gennemsnitsspillere for FCK.”
”Man skal slet ikke udelukke, at de om en håndfuld år køber spillere til 80-100 millioner kroner. Man skal ikke gøre det med hovedet under armen, men man kan godt blive presset til det, uanset om man egentlig vil det eller ej, hvis konkurrenterne ude i Europa gør det. FC København har bevæget sig op i spillerbudget for at nå spillere fra en højere hylde, men man er stadig væsentligt mindre end flere af de klubber, man skal måle sig med. Det er svært at melde sig ud af det våbenkapløb,” siger Jesper Jørgensen.
Brøndby IF og FC København spiller 14.00 søndag på Brøndby Stadion.
LIVE
TransferLIVE: Brøndby bejler til bosnier
TOPNYHED
Bringer Thomas Frank i spil til nyt job
MEDIE
Landet – på vej til lægetjek i Brøndby
TOPNYHED
Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB
Superliga-stjerne med stor transfer-beslutning
EKSKLUSIVT
Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’
EKSKLUSIVT
Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
TIPSBLADETS DOM
Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!
NYHEDER
Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’
TOPNYHED
Varsler store ændringer i Superliga-klub
INTERVIEW
Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen
NYHEDER
Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TRANSFER
FCK-boss reagerer på Daramy-historie
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK
Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte
Yousef Salech udskrevet fra hospitalet
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer?
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
NYHEDER
Viaplay deler stor nyhed
MEDIE
Udeladt af kamptrup: Stjerne tæt på skifte
INTERVIEW
Klubber holder øje med AaB-profil
Thomas Frank og co. skuffer på ny
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers køber ny angriber
NYHEDER
Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub
TOPNYHED
Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys
AVIS
To danske klubber jagter formstærk angriber
TOPNYHED
Åbner for ny rolle i FC København
EKSKLUSIVT
Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen
INTERVIEW
Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’
TOPNYHED
Mere aktivitet på vej i FC København
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
EKSKLUSIVT
Farzams Fanzone: ‘Tror løbet er kørt for AGF’
TOPNYHED
Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget
MEDIE
Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings
TRANSFER
Hemmelig samtale med storklub
MEDIE
Storklub jagter FCK-emne
TOPNYHED
Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig
NYHEDER
Pas på, FCK – de blæser til angreb!
NYHEDER
Mulig FCM-transferbombe? ‘Ikke noget direkte bud’
STORT INTERVIEW
Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig
HELT VILDT
Sviner Rajovic: Ti angribere i Polen er bedre
EKSKLUSIVT
Kommende storsalg? ‘Mange er nysgerrige’
TOPNYHED
Drømmer om at få Stijn Spierings til klubben
TOPNYHED
Millardærer hjalp til med dansk milliontransfer
TOPNYHED
Vild med Schwartau: Han har et kæmpe potentiale
Sune Smith-Nielsen afviser: Det vil være for meget
DAGENS SPILFORSLAG
Reds spiser Cherries på Sydkysten
EKSKLUSIVT
Afsløring: Emre Mors fremtid foran afgørelse
NYHEDER
Steve Cooper vil have flere forstærkninger
INTERVIEW
Superliga-boss bekræfter stor interesse
TOPNYHED
Masser af Brøndby-talenter fik chancen i 2-0-sejr
TOPNYHED