Se tallene: FCK-bomber er ufattelig skarp

Kamil Wilczek scorede igen i et derby mod eksklubben Brøndby IF, og den nuværende FCK-spiller er blandt de angribere i Superliga-historien, der har brugt mindst tid på banen for at score sine mål.



Kamil Wilczek var røget helt ned i dybfryseren i Jess Thorups FC København, før han til medaljeslutspillet pludselig blevet hevet op igen og placeret i startopstillingen mod Randers FC.

52 minutter havde Wilczek spillet i seks indhop siden hans seneste startplads mod OB før jul, og reserverollen i Jess Thorups 4-3-3-formation fik blandt andre Tipsbladet til at fundere over, om det mon snart var slut med Wilczek i hovedstadsklubben.

Men nu er Wilczek tilbage i varmen og med FC København i en formation, der mere ligner en 4-2-3-1 med Wilczek alene fremme og Jonas Wind liggende bagved som en hybrid mellem en offensiv midtbanespiller og hængende angriber og Viktor Fischer og Rasmus Falk på hver deres midtersøgende kant i kampen mod Brøndby.

– Man kan da godt sidde i dag, hvor FC København er et godt stykke efter FC Midtjylland og nok ikke kan nå guldet, og spørge sig selv, hvad der var sket, hvis Wilczek havde fået noget mere spilletid i de seneste måneder. Han har altså ikke været skadet hele tiden. Han kunne have spillet mere, end han har, så det spørgsmål må man sidde tilbage med nu, siger Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen i en analyse af Wilczeks effektivitet og spilletid i Superliga-karrieren og den nuværende sæson.

Og det er en særdeles effektiv herre, der her er tale om.

Danskfodbold.com’s statistik viser, at Wilczek med afstand er den angriber i Superligaen i dag, der har brugt færrest minutter på banen per mål (spiller med færre end 10 Superliga-mål i karrieren er ikke inkluderet), og selv målfarlige folk som Wilczeks holdkammerat Jonas Wind og AGF’s Patrick Mortensen er relativt langt efter.

Selv når vi holder Wilczek op mod alle spillere i Superligaens historie med mindst 10 scoringer, ligger den 33-årige polske angriber flot til.

Kun Rubin Okotie, Lukas Spalvis og Håvard, der alle var relativt kort tid i Superligaen, og så fænomenale Ebbe Sand overgår Wilczeks antal minutter på banen per scoring.

Wilczek og FC København får mulighed for at måle sig mod topholdet FC Midtjylland på torsdag i næste uge, hvor de to klubber mødes i Herning.

Med otte point op til FC Midtjylland mener FC København-træner Jess Thorup ikke, at det er tid til at tale om guld til FC København. Det kan du læse meget mere om her. 

Du kan også læse mere om, hvor vigtigt et europæisk gruppespil er for FC København rent økonomisk.





LIVE

TransferLIVE: Gytkjær skal på klubjagt


Aflyser sommerferien

Holger Rune-lejr afviser: Det er fake news

Masseslagsmål: ‘Smid dem ud på røv og albuer’

Benhård kritik efter kollapset FCK-handel

Imponeret Neestrup: ‘Hvem er Fredericia?’

Afsløring: Brøndby tæt på ny topchef

OB henter Rasmus Falk i FC København


EKSKLUSIVT

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede


Afsløring: FC København tæt på køb af Suzuki

Mads Hermansen til topklub?

OB forhandler om Luca Kjerrumgaard-salg

Smadrer transferrekord for Superliga-profil



EKSKLUSIVT

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’


Av! Taber stort på dansker

Klart vink med en vognstang – Sisto på vej væk

Kold skulder til Thomas Frank og Spurs

Dansker i stort Premier League-skifte?

Holger Rune-fadæse går verden rundt


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Ny FCK-stjerne? Han ligner en driblekonge!

FCK-stjerne i klubskifte?

Bekræfter FCK-transfer: ‘Der er underskrevet’

Afslører – i dialog med danske klubber

Eriksens nye eventyr? ‘Håber det – et godt match’

Liverpool afviser Bayern: Han er ikke til salg!

Nu reagerer Roskilde Festival på fan-slagsmål



Profil tæt på Superligaen: Ærlig talt overraskende

Disse Superliga-spillere er nu kontraktfri

Det kan ende helt galt

Schmedes bekræfter: Vi er interesseret

Spurgte Essien inden køb af Superliga-stjerne


EKSKLUSIVT

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler


– Christian Eriksen vil være et gigantisk scoop

Kæmpetransfer – FC Nordsjælland sælger for 78 mio.

Vilde omstændigheder kan bremse Bo Henriksen

Kommende FCK-spiller rost af Liverpool-stjerne

Kæmpe kontrovers – nu kontakter Man Utd stjerne

Kristoffer Olsson præsenteret i ny klub

‘En dyr fejl’



På vej til FCK – blev båret af banen i weekenden

Nu kommenterer han vildt Rasmus Falk-rygte

FCK- og Brøndby-fans i masseslagsmål

Millionbud – nægter at slippe dansk målræv

Dansk stjerne kommer til EM spækket med succes

Han er ny formand i AaB

Norge udnytter hullerne i schweizerosten

Tæt på ny klub

Kvinde-EM: Her er Danmarks modstandere

Dansker i stor Wimbledon-triumf

Forvandlet Tauson spiller sig videre i Wimbledon

Afsløring: FCN-assistent afviser Allsvenskan-job



Nu kan de hentes gratis

Nu starter EM for kvinder – her er overblikket

Transfer: Rasmus Falk rejser hjem fra træningslejr