Se tallene: FCK-bomber er ufattelig skarp

Kamil Wilczek scorede igen i et derby mod eksklubben Brøndby IF, og den nuværende FCK-spiller er blandt de angribere i Superliga-historien, der har brugt mindst tid på banen for at score sine mål.



Kamil Wilczek var røget helt ned i dybfryseren i Jess Thorups FC København, før han til medaljeslutspillet pludselig blevet hevet op igen og placeret i startopstillingen mod Randers FC.

52 minutter havde Wilczek spillet i seks indhop siden hans seneste startplads mod OB før jul, og reserverollen i Jess Thorups 4-3-3-formation fik blandt andre Tipsbladet til at fundere over, om det mon snart var slut med Wilczek i hovedstadsklubben.

Men nu er Wilczek tilbage i varmen og med FC København i en formation, der mere ligner en 4-2-3-1 med Wilczek alene fremme og Jonas Wind liggende bagved som en hybrid mellem en offensiv midtbanespiller og hængende angriber og Viktor Fischer og Rasmus Falk på hver deres midtersøgende kant i kampen mod Brøndby.

– Man kan da godt sidde i dag, hvor FC København er et godt stykke efter FC Midtjylland og nok ikke kan nå guldet, og spørge sig selv, hvad der var sket, hvis Wilczek havde fået noget mere spilletid i de seneste måneder. Han har altså ikke været skadet hele tiden. Han kunne have spillet mere, end han har, så det spørgsmål må man sidde tilbage med nu, siger Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen i en analyse af Wilczeks effektivitet og spilletid i Superliga-karrieren og den nuværende sæson.

Og det er en særdeles effektiv herre, der her er tale om.

Danskfodbold.com’s statistik viser, at Wilczek med afstand er den angriber i Superligaen i dag, der har brugt færrest minutter på banen per mål (spiller med færre end 10 Superliga-mål i karrieren er ikke inkluderet), og selv målfarlige folk som Wilczeks holdkammerat Jonas Wind og AGF’s Patrick Mortensen er relativt langt efter.

Selv når vi holder Wilczek op mod alle spillere i Superligaens historie med mindst 10 scoringer, ligger den 33-årige polske angriber flot til.

Kun Rubin Okotie, Lukas Spalvis og Håvard, der alle var relativt kort tid i Superligaen, og så fænomenale Ebbe Sand overgår Wilczeks antal minutter på banen per scoring.

Wilczek og FC København får mulighed for at måle sig mod topholdet FC Midtjylland på torsdag i næste uge, hvor de to klubber mødes i Herning.

Med otte point op til FC Midtjylland mener FC København-træner Jess Thorup ikke, at det er tid til at tale om guld til FC København. Det kan du læse meget mere om her. 

Du kan også læse mere om, hvor vigtigt et europæisk gruppespil er for FC København rent økonomisk.





EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten



Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: ‘Verdens største frispark!’

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

De overvejer Christian Eriksen

FCM-profil tordner: ‘En skandale’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

LIVE: Slutfløjt i Parken



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Raser: Det er latterligt!

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu