FC Københavns stemningsskabende fans er langt fra tilfredse med dagens pokalfinaleudmelding fra Divisionsforeningen.
Kort sagt bliver stadionkapaciteten på Brøndby Stadion nedsat til 15.000, hvis FC København møder Brøndby i finalen. Af de 15.000 vil 3.000 af billetterne gå til VIP-gæster, sponsorer og partnere.
Skulle FC København i stedet møde Silkeborg IF i en finale, så rykkes finalen, så den i stedet skal spilles på MCH Arena, der har en kapacitet på 12.055, i Herning.
Al det her skyldes sikkerhedsmæssige tiltag fra Divisionsforeningens side, og det møder nu stor kritik fra FC Københavns stemningsskabende fans, der truer med boykot af finalen. Det har Sektion 12 meldt ud på sin hjemmeside.
– Med den misvisende overskrift “Klar til fodboldfest” meldte Divisionsforeningen torsdag morgen ud, hvordan de tiltænker at afvikle årets Pokalfinale. En udmelding, der ikke kan tolkes som andet end en total falliterklæring, skriver de og fortsætter:
– Hvis vi, som forhåndsfavoritter, når Pokalfinalen, vil vi enten skulle spille på et stadion med en kapacitet på godt 10.000 pladser eller blive underlagt omfattende kollektive sikkerhedsrestriktioner. Alt dette grundet manglende tiltro til sikkerheden på det stadion, som Divisionsforeningen selv har valgt at forhåndsplacere finalen på. Dette er på alle måder kritisabelt og uacceptabelt for både klub og fans.
– Vi følger udviklingen tæt, ligesom vi har noteret os rygterne om tvungen bustransport i tilfælde af, at vi skulle møde Brøndby i finalen, og vi vil forholde os endeligt til tiltagene i det tilfælde, at vi når Pokalfinalen. Vi kan dog allerede nu gøre klart, at vi ikke vil acceptere eller deltage i en pokalfinale, hvor FCK-fans er underlagt omfattende kollektive restriktioner. En holdning vi både forventer støtte og forståelse for fra F.C. København.
Erklæringen er underskrevet af Sektion 12 Foreningen, Urban Crew og Tifogruppen.
Til Tipsbladet har Claus Thomsen, der er direktør hos Divisionsforeningen, uddybet, hvorfor FC København ikke kan spille i Brøndby mod Silkeborg, og hvorfor MCH Arena er valgt frem for Parken, som traditionelt set huserer pokalfinalen.
– Med den særlige situation, vi har i år (blandt andet med ingen udebanefans i københavnerderbyer i Superligaen grundet ballade ved tidligere derbyer, red.), ønsker vi ikke i år at lægge en finale med FC København alene i Brøndby. Derfor lægger vi den i stedet i Herning.
– Parken er ikke valgt, fordi når vi flytter kampen, flytter vi den ikke til et af de to holds hjemmebaner. Derudover kunne det være de stadioner, der nu engang er til rådighed, og der har vi valgt Herning, sagde han.
Finalen spilles den 29. maj.
LIVE
TransferLIVE: Dansker skal afløse Brøndby-indkøb
HELT VILDT
Kommer til AGF efter monstersæson
EKSKLUSIVT
Agent til Tipsbladet: FCK-aftale kan ske
TOPNYHED
FCK-emne smidt af holdet efter interview
EKSKLUSIVT
Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland
HELT VILDT
Vanvittigt: FCM kan måske sælge for halv milliard
TOPNYHED
Mulig FC København-signing er søn af superstjerne
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
TOPNYHED
United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu
MEDIE
Han er tæt på at forlade Brøndby IF
MEDIE
Kongeløn – scorer 730 millioner kroner
TOPNYHED
Voldsom lønnedgang i Brøndby
MEDIE
Brøndby forhandler om stor transfer
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
TIPSBLADET SPECIAL
Stjerne på vej: Her er han i særklasse
TRANSFER
Han skal væk fra FC Midtjylland
TOPNYHED
– Det er forfærdeligt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stor interesse for AC Horsens-bomber
MEDIE
Chok: Han kan erstatte Thomas Frank
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
NYHEDER
Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag
Gik TV 2-vært for langt? ‘Skal tænke hurtigt’
Ny Brøndby-profil blev solgt for vildt beløb
NYHEDER
Stor Brøndby-nedtur: Filip Bundgaard slemt skadet
MEDIE
Medie anbefaler: Hent Oliver Sonne!
MEDIE
FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner
HELT VILDT
I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland
TOPNYHED
I chok over Tottenham
TRANSFER
AGF henter 25-årige Mads Hedenstad Christiansen
EKSKLUSIVT
Afsløring: August Priske sælges til Birmingham
AVIS
Dansker i ‘sensationel choktransfer’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Noah Nartey til Lyon
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
EKSKLUSIVT
Bliver FCK-talent solgt for kæmpe beløb?
MEDIE
Storklub lurer på Jonas Wind
TIPSBLADETS DOM
Pytlick var vild – men Danmark havde stort problem
EKSKLUSIVT
– Kunne godt ende i noget værre ballade
STORT INTERVIEW
Daniel Wass overrasker i hitserie på DR
TRANSFER
Koster kæmpe beløb: ‘FCK har vist interesse’
HELT VILDT
Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle køber lynhurtige Ransford Amoo
Nyt tilbageslag for Hjulmand
TIPSBLADET SPECIAL
Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem
TOPNYHED
Brøndby-profil skadet
TOPNYHED
Frank synes færdig: Er det hans afløser?
NYHEDER
Senegal er afrikansk mester efter skandaløs finale
DAGENS SPILFORSLAG
Como indtager hovedstaden
EKSKLUSIVT
Farzams Fanzone: ‘Mange tilbud på ung dansker’
NYHEDER
Danmark knuser Rumænien – videre ved EM
MEDIE
Ben Godfrey meldes tæt på Brøndby-skifte
NYHEDER
Pytlick var bange: ‘Der frygter man det værste’
NYHEDER
Får Frank sparket? ‘Det er blevet giftigt’
NYHEDER
Dansker ‘har nok pådraget sig alvorlig skade’
TOPNYHED
Lisandro Martinez revser Manchester United-ikon
TRANSFER