FC Københavns stemningsskabende fans er langt fra tilfredse med dagens pokalfinaleudmelding fra Divisionsforeningen.
Kort sagt bliver stadionkapaciteten på Brøndby Stadion nedsat til 15.000, hvis FC København møder Brøndby i finalen. Af de 15.000 vil 3.000 af billetterne gå til VIP-gæster, sponsorer og partnere.
Skulle FC København i stedet møde Silkeborg IF i en finale, så rykkes finalen, så den i stedet skal spilles på MCH Arena, der har en kapacitet på 12.055, i Herning.
Al det her skyldes sikkerhedsmæssige tiltag fra Divisionsforeningens side, og det møder nu stor kritik fra FC Københavns stemningsskabende fans, der truer med boykot af finalen. Det har Sektion 12 meldt ud på sin hjemmeside.
– Med den misvisende overskrift “Klar til fodboldfest” meldte Divisionsforeningen torsdag morgen ud, hvordan de tiltænker at afvikle årets Pokalfinale. En udmelding, der ikke kan tolkes som andet end en total falliterklæring, skriver de og fortsætter:
– Hvis vi, som forhåndsfavoritter, når Pokalfinalen, vil vi enten skulle spille på et stadion med en kapacitet på godt 10.000 pladser eller blive underlagt omfattende kollektive sikkerhedsrestriktioner. Alt dette grundet manglende tiltro til sikkerheden på det stadion, som Divisionsforeningen selv har valgt at forhåndsplacere finalen på. Dette er på alle måder kritisabelt og uacceptabelt for både klub og fans.
– Vi følger udviklingen tæt, ligesom vi har noteret os rygterne om tvungen bustransport i tilfælde af, at vi skulle møde Brøndby i finalen, og vi vil forholde os endeligt til tiltagene i det tilfælde, at vi når Pokalfinalen. Vi kan dog allerede nu gøre klart, at vi ikke vil acceptere eller deltage i en pokalfinale, hvor FCK-fans er underlagt omfattende kollektive restriktioner. En holdning vi både forventer støtte og forståelse for fra F.C. København.
Erklæringen er underskrevet af Sektion 12 Foreningen, Urban Crew og Tifogruppen.
Til Tipsbladet har Claus Thomsen, der er direktør hos Divisionsforeningen, uddybet, hvorfor FC København ikke kan spille i Brøndby mod Silkeborg, og hvorfor MCH Arena er valgt frem for Parken, som traditionelt set huserer pokalfinalen.
– Med den særlige situation, vi har i år (blandt andet med ingen udebanefans i københavnerderbyer i Superligaen grundet ballade ved tidligere derbyer, red.), ønsker vi ikke i år at lægge en finale med FC København alene i Brøndby. Derfor lægger vi den i stedet i Herning.
– Parken er ikke valgt, fordi når vi flytter kampen, flytter vi den ikke til et af de to holds hjemmebaner. Derudover kunne det være de stadioner, der nu engang er til rådighed, og der har vi valgt Herning, sagde han.
Finalen spilles den 29. maj.
LEANDERS DOM Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!
NYHEDER
Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham
NYHEDER
I svime over Højlund
STORT INTERVIEW
Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne
NYHEDER
Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne
Forlænger med stjerne – scorer sindssyg løn
Vild udtalelse om Nathan Trott
33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
TRANSFER
Hentet i FCK – nu skal han kæmpe med Rosengård
MEDIE
Samler informationer om FCK’er
NYHEDER
Superliga-stortalenter topper international liste
MEDIE
Manchester United jagter Liverpool-profil
Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup
Medie peger på FC København
‘Hvad fanden skulle han i gang med det for?’
NYHEDER
Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’
NYHEDER
Dansker hylder David de Gea: Han er en topfyr
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sådan får Brøndby flere Nartey-mio.
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
Galatasaray tager vild sejr mod Juventus
NYHEDER
Tidligere FCK-stjerne: Dét er problemet lige nu
Færdig i Brøndbys bestyrelse
TIPSBLADETS DOM
Han skal jo være Brøndby-mand
TRANSFER
Bekræfter: Klubberne kunne ikke blive enige
INTERVIEW
Trods krise: Freder Superliga-træner
NYHEDER
– Skal de fyre Neestrup til sommer?
TOPNYHED
Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring
Forlænger med stortalent
NYHEDER
Vinteren driller: Superliga-baner i problemer
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 20. runde
NYHEDER
Chido Obi var ustyrlig
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
– Humøret er rigtig dårligt lige nu
NYHEDER
‘Fuldstændig ligeglade med AGF’
Stor FCK-krise: ‘Ingen jobsikkerhed til Neestrup’
NYHEDER
Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?
CHEFENS DOM
Det er jo vanvittigt ringe, FC København!
Thomasberg sender Superliga-køb på reserveholdet
NYHEDER
– Det er absolut bekymrende!
NYHEDER
Brøndby henter stort målmandstalent
NYHEDER
Brøndby sagsøgte egne fans – nu er der afgørelse
HELT VILDT
Blæst bagover af Noah Nartey: Magiker!
OPTAKT
Celtic – Stuttgart
DAGENS SPILFORSLAG
Parisiske dydsmønstre i Monaco
José Mourinho klarmelder dansker
Magiske indskiftninger sikrede Sønderjyske-sejr
NYHEDER
Hoff Thorup raser over hjemmepublikum
OPTAKT
Benfica – Real Madrid
NYHEDER
Endeligt godt nyt om Alexander Bah
AVIS
Midt i kæmpe krise: Drama om German Onugkha
NYHEDER
30 år siden sidst: ‘FCK har fejlet på alle hylder’
– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!
Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’
TRANSFER