Sektion 12 truer med finaleboykot

FC Københavns mest stemningsskabende fans truer med ikke at deltage i pokalfinalen.



FC Københavns stemningsskabende fans er langt fra tilfredse med dagens pokalfinaleudmelding fra Divisionsforeningen.

Kort sagt bliver stadionkapaciteten på Brøndby Stadion nedsat til 15.000, hvis FC København møder Brøndby i finalen. Af de 15.000 vil 3.000 af billetterne gå til VIP-gæster, sponsorer og partnere.

Skulle FC København i stedet møde Silkeborg IF i en finale, så rykkes finalen, så den i stedet skal spilles på MCH Arena, der har en kapacitet på 12.055, i Herning.

Al det her skyldes sikkerhedsmæssige tiltag fra Divisionsforeningens side, og det møder nu stor kritik fra FC Københavns stemningsskabende fans, der truer med boykot af finalen. Det har Sektion 12 meldt ud på sin hjemmeside.

– Med den misvisende overskrift “Klar til fodboldfest” meldte Divisionsforeningen torsdag morgen ud, hvordan de tiltænker at afvikle årets Pokalfinale. En udmelding, der ikke kan tolkes som andet end en total falliterklæring, skriver de og fortsætter:

– Hvis vi, som forhåndsfavoritter, når Pokalfinalen, vil vi enten skulle spille på et stadion med en kapacitet på godt 10.000 pladser eller blive underlagt omfattende kollektive sikkerhedsrestriktioner. Alt dette grundet manglende tiltro til sikkerheden på det stadion, som Divisionsforeningen selv har valgt at forhåndsplacere finalen på. Dette er på alle måder kritisabelt og uacceptabelt for både klub og fans.

– Vi følger udviklingen tæt, ligesom vi har noteret os rygterne om tvungen bustransport i tilfælde af, at vi skulle møde Brøndby i finalen, og vi vil forholde os endeligt til tiltagene i det tilfælde, at vi når Pokalfinalen. Vi kan dog allerede nu gøre klart, at vi ikke vil acceptere eller deltage i en pokalfinale, hvor FCK-fans er underlagt omfattende kollektive restriktioner. En holdning vi både forventer støtte og forståelse for fra F.C. København.

Erklæringen er underskrevet af Sektion 12 Foreningen, Urban Crew og Tifogruppen.

Til Tipsbladet har Claus Thomsen, der er direktør hos Divisionsforeningen, uddybet, hvorfor FC København ikke kan spille i Brøndby mod Silkeborg, og hvorfor MCH Arena er valgt frem for Parken, som traditionelt set huserer pokalfinalen.

– Med den særlige situation, vi har i år (blandt andet med ingen udebanefans i københavnerderbyer i Superligaen grundet ballade ved tidligere derbyer, red.), ønsker vi ikke i år at lægge en finale med FC København alene i Brøndby. Derfor lægger vi den i stedet i Herning.

– Parken er ikke valgt, fordi når vi flytter kampen, flytter vi den ikke til et af de to holds hjemmebaner. Derudover kunne det være de stadioner, der nu engang er til rådighed, og der har vi valgt Herning, sagde han.

Finalen spilles den 29. maj.







LIVE

TransferLIVE: FCK bekræfter transfer

Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

Afsløring: Hertha Berlin-spiller skal til Danmark

Per Frimann og Co. henter dansker hjem fra USA

Benjamin Schmedes med transfer-udmelding



TIPSBLADET SPECIAL

Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!

Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!

Han er på vej væk fra AGF

Dansk klub lejer i AGF og henter ny angriber

Peter Sørensen revser FCK’s transfervindue

Stor Brøndby-transfer – nu går de shopamok



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara

Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub

Bombe: Brøndby-stjernes lillebror i kæmpetransfer

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst

I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen

Afviser kæmpebud



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Forlader AGF – lægetjek booket

Brøndby afviser to danske klubber

Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud

Klart svar om Tonni Adamsen

Cristiano Ronaldo raser over choktransfer

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’

Kostede kassen i sommer – nu tager han til Danmark

Bombe: FCN afviser monster-bud på Caleb Yirenkyi

Kæmpeklub byder på Hjulmand – holdes ude af kamp

AGF forsøgte at hente Celtic-angriber

Troels Bechs drøm: ‘Det vil være fantastisk’

Sender transferbøn til Brøndby-emne



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Peter Langhoff

Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå

Topscorer kritiserer Silkeborg

Hård transfermelding: Glem det, Manchester United!

Officielt: Karim Benzema skifter klub

Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn

U21-landsholdsanfører på vej til Superligaen

Londonderby med mål

Jakub Trefil skifter til Danmark

Viborg præsenterer ny spiller

Afsløring: Superliga-klub sælger angriber

Afsløring: FC København udlejer Munashe Garananga

Bertelsen afslører: Det jagter vi

– Kommer der en bombe, tror jeg, det bliver der

Afsløring: Viborg henter islandsk kant

Afsløring: Munashe Garananga tæt på Hibernian

Tipsbladets transfershow: Se det her!

Superliga-klub tæt på ny angriber

Afsløring: Munksgaard skifter til Eliteserien

Brøndby afvist: ‘Ekstraordinære kompetencer’

Per Frimann hylder Brøndby

Millionbud fra Superligaen – bekræfter aktivitet