FC Københavns stemningsskabende fans er langt fra tilfredse med dagens pokalfinaleudmelding fra Divisionsforeningen.
Kort sagt bliver stadionkapaciteten på Brøndby Stadion nedsat til 15.000, hvis FC København møder Brøndby i finalen. Af de 15.000 vil 3.000 af billetterne gå til VIP-gæster, sponsorer og partnere.
Skulle FC København i stedet møde Silkeborg IF i en finale, så rykkes finalen, så den i stedet skal spilles på MCH Arena, der har en kapacitet på 12.055, i Herning.
Al det her skyldes sikkerhedsmæssige tiltag fra Divisionsforeningens side, og det møder nu stor kritik fra FC Københavns stemningsskabende fans, der truer med boykot af finalen. Det har Sektion 12 meldt ud på sin hjemmeside.
– Med den misvisende overskrift “Klar til fodboldfest” meldte Divisionsforeningen torsdag morgen ud, hvordan de tiltænker at afvikle årets Pokalfinale. En udmelding, der ikke kan tolkes som andet end en total falliterklæring, skriver de og fortsætter:
– Hvis vi, som forhåndsfavoritter, når Pokalfinalen, vil vi enten skulle spille på et stadion med en kapacitet på godt 10.000 pladser eller blive underlagt omfattende kollektive sikkerhedsrestriktioner. Alt dette grundet manglende tiltro til sikkerheden på det stadion, som Divisionsforeningen selv har valgt at forhåndsplacere finalen på. Dette er på alle måder kritisabelt og uacceptabelt for både klub og fans.
– Vi følger udviklingen tæt, ligesom vi har noteret os rygterne om tvungen bustransport i tilfælde af, at vi skulle møde Brøndby i finalen, og vi vil forholde os endeligt til tiltagene i det tilfælde, at vi når Pokalfinalen. Vi kan dog allerede nu gøre klart, at vi ikke vil acceptere eller deltage i en pokalfinale, hvor FCK-fans er underlagt omfattende kollektive restriktioner. En holdning vi både forventer støtte og forståelse for fra F.C. København.
Erklæringen er underskrevet af Sektion 12 Foreningen, Urban Crew og Tifogruppen.
Til Tipsbladet har Claus Thomsen, der er direktør hos Divisionsforeningen, uddybet, hvorfor FC København ikke kan spille i Brøndby mod Silkeborg, og hvorfor MCH Arena er valgt frem for Parken, som traditionelt set huserer pokalfinalen.
– Med den særlige situation, vi har i år (blandt andet med ingen udebanefans i københavnerderbyer i Superligaen grundet ballade ved tidligere derbyer, red.), ønsker vi ikke i år at lægge en finale med FC København alene i Brøndby. Derfor lægger vi den i stedet i Herning.
– Parken er ikke valgt, fordi når vi flytter kampen, flytter vi den ikke til et af de to holds hjemmebaner. Derudover kunne det være de stadioner, der nu engang er til rådighed, og der har vi valgt Herning, sagde han.
Finalen spilles den 29. maj.
LIVE
TransferLIVE: Tidl. AGF’er på vej væk
NYHEDER
Lerager overrasket over én ting efter skifte
TRANSFER
Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’
TOPNYHED
Siet helt fra lørdag – er det nu, Brøndby?
Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde
Bekymrende melding om Andreas Cornelius
Brøndby-spiller fremhæver kæmpe FCM-transfer
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo
NYHEDER
Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’
TOPNYHED
Kupper FCM-handel: Et stort aktiv for fremtiden
STORT INTERVIEW
Reagerer på choktransfer: ‘Kan blive guld værd’
EKSKLUSIVT
Maxsø til Brøndby? ‘Villige til at bruge penge’
EKSKLUSIVT
Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
– Det er et jordskælv i fodboldverdenen
Medier raser efter FC Midtjylland-kamp
NYHEDER
Morten Bruun er dybt, dybt bekymret
LIGE NU
Stort uheld: Dansk profil færdig for sæsonen
MEDIE
Dansk toptræner vil have ny nationalitet
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
HELT VILDT
Dansk klub i kæmpe transferscoop
EKSKLUSIVT
Afsløring: Store klubber flokkes om FCK-stjerne
Liverpool tager storsejr
TOPNYHED
Stjerne flirter med Brøndby
TRANSFER
Jacob Rasmussen i chokskifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – FCM trækker sig fra rekord-køb
NYHEDER
Helt vildt: Gidsel kan skrive historie
TOPNYHED
Jess Thorup sender advarsel til tidligere FCM-flop
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel
NYHEDER
Ingen Neestrup – han er ny Frankfurt-træner
Barcelona i hopla – tager ny sejr
MEDIE
Kræver 86 millioner for dansk stjerne
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
Froholdt med klar transfermelding
EKSKLUSIVT
– Tror Superligaklub slår egen transferrekord
TOPNYHED
Alarmklokkerne ringer: ‘Så enkelt er det’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nyt Brøndby-bud på Felix Myhre afvist
TRANSFER
Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’
Benhård besked i sommer – nu er han tæt på Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter Mayckel Lahdo
AVIS
Kan købes til spotpris
TRANSFER
FCK-direktør: Derfor er Yoram Zague nu fortid
MEDIE
Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?
NYHEDER
Nedslående Dorgu-melding
DAGENS SPILFORSLAG
Semenyo scorer igen mod Spurs
HSV sikrer første point mod Bayern i 11 år
AaB sælger midtbanetalent til norsk storklub
AVIS
Forhandlinger om dansk midtbanespiller
EKSKLUSIVT
Dansk klub teaser – tæt på ny spiller
TOPNYHED
FCK-profil holder VM-drøm i live
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM ude – Ajax køber Maher Carrizo
TOPNYHED
Klart svar: ‘Kan man forsvare andet?’
HELT VILDT
‘Han har potentialet til toppen af Premier League’
TOPNYHED
Kæmpe mavepuster: ‘Et frygteligt scenarie’
TRANSFER