Sektion 12 truer med finaleboykot

FC Københavns mest stemningsskabende fans truer med ikke at deltage i pokalfinalen.



FC Københavns stemningsskabende fans er langt fra tilfredse med dagens pokalfinaleudmelding fra Divisionsforeningen.

Kort sagt bliver stadionkapaciteten på Brøndby Stadion nedsat til 15.000, hvis FC København møder Brøndby i finalen. Af de 15.000 vil 3.000 af billetterne gå til VIP-gæster, sponsorer og partnere.

Skulle FC København i stedet møde Silkeborg IF i en finale, så rykkes finalen, så den i stedet skal spilles på MCH Arena, der har en kapacitet på 12.055, i Herning.

Al det her skyldes sikkerhedsmæssige tiltag fra Divisionsforeningens side, og det møder nu stor kritik fra FC Københavns stemningsskabende fans, der truer med boykot af finalen. Det har Sektion 12 meldt ud på sin hjemmeside.

– Med den misvisende overskrift “Klar til fodboldfest” meldte Divisionsforeningen torsdag morgen ud, hvordan de tiltænker at afvikle årets Pokalfinale. En udmelding, der ikke kan tolkes som andet end en total falliterklæring, skriver de og fortsætter:

– Hvis vi, som forhåndsfavoritter, når Pokalfinalen, vil vi enten skulle spille på et stadion med en kapacitet på godt 10.000 pladser eller blive underlagt omfattende kollektive sikkerhedsrestriktioner. Alt dette grundet manglende tiltro til sikkerheden på det stadion, som Divisionsforeningen selv har valgt at forhåndsplacere finalen på. Dette er på alle måder kritisabelt og uacceptabelt for både klub og fans.

– Vi følger udviklingen tæt, ligesom vi har noteret os rygterne om tvungen bustransport i tilfælde af, at vi skulle møde Brøndby i finalen, og vi vil forholde os endeligt til tiltagene i det tilfælde, at vi når Pokalfinalen. Vi kan dog allerede nu gøre klart, at vi ikke vil acceptere eller deltage i en pokalfinale, hvor FCK-fans er underlagt omfattende kollektive restriktioner. En holdning vi både forventer støtte og forståelse for fra F.C. København.

Erklæringen er underskrevet af Sektion 12 Foreningen, Urban Crew og Tifogruppen.

Til Tipsbladet har Claus Thomsen, der er direktør hos Divisionsforeningen, uddybet, hvorfor FC København ikke kan spille i Brøndby mod Silkeborg, og hvorfor MCH Arena er valgt frem for Parken, som traditionelt set huserer pokalfinalen.

– Med den særlige situation, vi har i år (blandt andet med ingen udebanefans i københavnerderbyer i Superligaen grundet ballade ved tidligere derbyer, red.), ønsker vi ikke i år at lægge en finale med FC København alene i Brøndby. Derfor lægger vi den i stedet i Herning.

– Parken er ikke valgt, fordi når vi flytter kampen, flytter vi den ikke til et af de to holds hjemmebaner. Derudover kunne det være de stadioner, der nu engang er til rådighed, og der har vi valgt Herning, sagde han.

Finalen spilles den 29. maj.





LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

Peter Schmeichel lander stort job

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

AGF køber dansk profil

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..

‘Vi må se, hvad FC København vil’

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Kræver flere hold i Superligaen

Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?

Freiburg – Braga

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

Dansk træner vinder stor pris

PSG er i Champions League-finalen efter drama

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Millionregn over ‘PC’

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’