FC Københavns stemningsskabende fans er langt fra tilfredse med dagens pokalfinaleudmelding fra Divisionsforeningen.
Kort sagt bliver stadionkapaciteten på Brøndby Stadion nedsat til 15.000, hvis FC København møder Brøndby i finalen. Af de 15.000 vil 3.000 af billetterne gå til VIP-gæster, sponsorer og partnere.
Skulle FC København i stedet møde Silkeborg IF i en finale, så rykkes finalen, så den i stedet skal spilles på MCH Arena, der har en kapacitet på 12.055, i Herning.
Al det her skyldes sikkerhedsmæssige tiltag fra Divisionsforeningens side, og det møder nu stor kritik fra FC Københavns stemningsskabende fans, der truer med boykot af finalen. Det har Sektion 12 meldt ud på sin hjemmeside.
– Med den misvisende overskrift “Klar til fodboldfest” meldte Divisionsforeningen torsdag morgen ud, hvordan de tiltænker at afvikle årets Pokalfinale. En udmelding, der ikke kan tolkes som andet end en total falliterklæring, skriver de og fortsætter:
– Hvis vi, som forhåndsfavoritter, når Pokalfinalen, vil vi enten skulle spille på et stadion med en kapacitet på godt 10.000 pladser eller blive underlagt omfattende kollektive sikkerhedsrestriktioner. Alt dette grundet manglende tiltro til sikkerheden på det stadion, som Divisionsforeningen selv har valgt at forhåndsplacere finalen på. Dette er på alle måder kritisabelt og uacceptabelt for både klub og fans.
– Vi følger udviklingen tæt, ligesom vi har noteret os rygterne om tvungen bustransport i tilfælde af, at vi skulle møde Brøndby i finalen, og vi vil forholde os endeligt til tiltagene i det tilfælde, at vi når Pokalfinalen. Vi kan dog allerede nu gøre klart, at vi ikke vil acceptere eller deltage i en pokalfinale, hvor FCK-fans er underlagt omfattende kollektive restriktioner. En holdning vi både forventer støtte og forståelse for fra F.C. København.
Erklæringen er underskrevet af Sektion 12 Foreningen, Urban Crew og Tifogruppen.
Til Tipsbladet har Claus Thomsen, der er direktør hos Divisionsforeningen, uddybet, hvorfor FC København ikke kan spille i Brøndby mod Silkeborg, og hvorfor MCH Arena er valgt frem for Parken, som traditionelt set huserer pokalfinalen.
– Med den særlige situation, vi har i år (blandt andet med ingen udebanefans i københavnerderbyer i Superligaen grundet ballade ved tidligere derbyer, red.), ønsker vi ikke i år at lægge en finale med FC København alene i Brøndby. Derfor lægger vi den i stedet i Herning.
– Parken er ikke valgt, fordi når vi flytter kampen, flytter vi den ikke til et af de to holds hjemmebaner. Derudover kunne det være de stadioner, der nu engang er til rådighed, og der har vi valgt Herning, sagde han.
Finalen spilles den 29. maj.
LIVE
TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
TOPNYHED
Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
Eriksen er ved bevidsthed efter fald mod Ukraine
TOPNYHED
Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden
NYHEDER
Foreslår dansk fyrtårn til storklub
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
HELT VILDT
Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage
NYHEDER
Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, så…’
Læge: Eriksens pacemaker støder, som den skal
MEDIE
De jagter Henrik Meister
Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
MEDIE
Monsterbud på vej
NYHEDER
Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser
TOPNYHED