FC Københavns stemningsskabende fans er langt fra tilfredse med dagens pokalfinaleudmelding fra Divisionsforeningen.
Kort sagt bliver stadionkapaciteten på Brøndby Stadion nedsat til 15.000, hvis FC København møder Brøndby i finalen. Af de 15.000 vil 3.000 af billetterne gå til VIP-gæster, sponsorer og partnere.
Skulle FC København i stedet møde Silkeborg IF i en finale, så rykkes finalen, så den i stedet skal spilles på MCH Arena, der har en kapacitet på 12.055, i Herning.
Al det her skyldes sikkerhedsmæssige tiltag fra Divisionsforeningens side, og det møder nu stor kritik fra FC Københavns stemningsskabende fans, der truer med boykot af finalen. Det har Sektion 12 meldt ud på sin hjemmeside.
– Med den misvisende overskrift “Klar til fodboldfest” meldte Divisionsforeningen torsdag morgen ud, hvordan de tiltænker at afvikle årets Pokalfinale. En udmelding, der ikke kan tolkes som andet end en total falliterklæring, skriver de og fortsætter:
– Hvis vi, som forhåndsfavoritter, når Pokalfinalen, vil vi enten skulle spille på et stadion med en kapacitet på godt 10.000 pladser eller blive underlagt omfattende kollektive sikkerhedsrestriktioner. Alt dette grundet manglende tiltro til sikkerheden på det stadion, som Divisionsforeningen selv har valgt at forhåndsplacere finalen på. Dette er på alle måder kritisabelt og uacceptabelt for både klub og fans.
– Vi følger udviklingen tæt, ligesom vi har noteret os rygterne om tvungen bustransport i tilfælde af, at vi skulle møde Brøndby i finalen, og vi vil forholde os endeligt til tiltagene i det tilfælde, at vi når Pokalfinalen. Vi kan dog allerede nu gøre klart, at vi ikke vil acceptere eller deltage i en pokalfinale, hvor FCK-fans er underlagt omfattende kollektive restriktioner. En holdning vi både forventer støtte og forståelse for fra F.C. København.
Erklæringen er underskrevet af Sektion 12 Foreningen, Urban Crew og Tifogruppen.
Til Tipsbladet har Claus Thomsen, der er direktør hos Divisionsforeningen, uddybet, hvorfor FC København ikke kan spille i Brøndby mod Silkeborg, og hvorfor MCH Arena er valgt frem for Parken, som traditionelt set huserer pokalfinalen.
– Med den særlige situation, vi har i år (blandt andet med ingen udebanefans i københavnerderbyer i Superligaen grundet ballade ved tidligere derbyer, red.), ønsker vi ikke i år at lægge en finale med FC København alene i Brøndby. Derfor lægger vi den i stedet i Herning.
– Parken er ikke valgt, fordi når vi flytter kampen, flytter vi den ikke til et af de to holds hjemmebaner. Derudover kunne det være de stadioner, der nu engang er til rådighed, og der har vi valgt Herning, sagde han.
Finalen spilles den 29. maj.
NYHEDER
Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – Runde 17
INTERVIEW
Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne
TOPNYHED
Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus
TIPSBLADETS DOM
Har I tabt sutten, Brøndby?
TOPNYHED
Liverpool dukkede op til Superliga-kamp
TOPNYHED
FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
AVIS
Storklub meldes interesseret
LIGE NU
Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning
TOPNYHED
Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige
Nicolaj Thomsen indstiller karrieren
TOPNYHED
Blæst bagover af Superliga-stjerne
TOPNYHED
Rystet over kæmpe nedsmeltning
MEDIE
Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.
TOPNYHED
Thomas Gravesen revser Superliga-træner
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller vende hjem
NYHEDER
– Han vil være i store problemer
TOPNYHED
Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen
NYHEDER
Thorups afløser stopper efter fem måneder
NYHEDER
Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’
TOPNYHED
Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’
‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’
FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng
MEDIE
Viborg-boss afviser norsk storklub
LIGE NU
Tidligere Brøndby-angriber vil væk
TOPNYHED
Her er favoritten til at afløse Thomas Frank
INTERVIEW
FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig
TIPSBLADETS DOM
Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner
TOPNYHED
Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’
MEDIE
Udskældt dansker henvender sig til van Persie
TOPNYHED
Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende
INTERVIEW
Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’
MEDIE
Danske klubber vil have ham
TOPNYHED
Benhård FCK-dom: ‘De to kan ikke være med’
EKSKLUSIVT
Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort
Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil
HELT VILDT
Vanvittige scener i svensk skandalekamp
NYHEDER
Så du det? Dansk landstræner rasende på tv
NYHEDER
Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer
DAGENS SPILFORSLAG
Dortmund slår Leverkusen igen-igen
INTERVIEW
Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’
NYHEDER
Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby
TOPNYHED
Steve Cooper laver én ændring
Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball
NYHEDER
Superliga-træner forlænger kontrakten
LIGE NU
Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat
HELT VILDT
Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’
TOPNYHED
Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?
TIPSBLADET SPECIAL