OBS: Denne artikel blev bragt første gang den 3. april, hvor Divisionsforeningen annoncerede de forskellige scenarier for pokalfinalen. I den forbindelse spurgte Tipsbladet, hvorfor MCH Arena var valgt foran for eksempel Parken. Det svarede han på, og da pokalfinalen nu skal spilles i Herning, eftersom FCK og SIF mødes i finalen, bringer vi artiklen igen.
Det er ikke længere sikkert, at årets pokalfinale skal spilles på Brøndby Stadion.
Divisionsforeningen har torsdag formiddag meldt fire forskellige scenarier ud for kampen.
Dels vil stadionkapaciteten reduceres til 15.000 tilskuere, hvis FC København kommer i finalen og skal møde Brøndby IF. Hvis det derimod er FCK og Silkeborg IF, der skal mødes i finalen, vil kampen blive rykket til MCH Arena i Herning. Og skulle det blive enten Silkeborg-Viborg eller Brøndby-Viborg i finalen, vil kampen blive afviklet i Brøndby med fuld kapacitet.
I et interview med Tipsbladet uddyber Claus Thomsen, direktør for Divisionsforeningen, beslutningen.
– Grunden til, at vi melder ud nu, er, at vi skal have ordentlig tid til at orientere myndighederne om de muligheder, der kan være. Derfor kommer den her udmelding nu, fordi semifinalerne er tæt på finalen, siger Claus Thomsen og tilføjer:
– De løsninger, vi har valgt, er nogle, vi selv har valgt. Forud for det har vi altid en dialog med myndighederne og andre.
Hvorfor kan FCK ikke spille i Brøndby mod Silkeborg?
– Med den særlige situation, vi har i år (blandt andet med ingen udebanefans i københavnerderbyer i Superligaen grundet ballade ved tidligere derbyer, red.), ønsker vi ikke i år at lægge en finale med FC København alene i Brøndby. Derfor lægger vi den i stedet i Herning.
Hvorfor er MCH Arena valgt frem for Parken, hvor der blev spillet sidste år og skal spilles næste år?
– Parken er ikke valgt, fordi når vi flytter kampen, flytter vi den ikke til et af de to holds hjemmebaner. Derudover kunne det være de stadioner, der nu engang er til rådighed, og der har vi valgt Herning.
Brøndby Stadion kan også vælges i fremtiden
Får det her nogen betydning for Brøndby Stadions muligheder for at blive valgt som finalestadion i fremtiden?
– Nej, siger Claus Thomsen og tilføjer:
– Vi har en helt særlig situation i år med ingen udebanefans til de københavnske derbyer, og derudover er der en række initiativer i støbeskeen med ansigtsgenkendelse, øget samarbejde og dialog, og vi har i øvrigt også en hel forårssæson til at se tiden an til, hvordan tiden udvikler sig. Det er en helt særlig situation i år, og vores intention er altid at have fuld kapacitet til pokalfinalen på hvilket som helst stadion.
Før pokalfinalen er der også to derbyer, og et eventuelt derby i finalen vil jo få betydning for, hvordan kampen afvikles. Kan mere ballade til derbyer få ændret planen for årets finale?
– Det vil jeg ikke spekulere i, men hvis omstændighederne ændrer sig, skal man også justere i den plan, man har. Men jeg vil ikke spekulere i, hvilke omstændigheder det er. Hvis omstændigheder ændrer sig, skal man tilpasse sig, men det her er den melding, der er nu.
Claus Thomsen understreger, at disse ændringer skal være med til at sikre, at pokalfinalen bliver en fodboldfestdag, og at man glæder sig til pokalfinalen.
Men er der noget ærgrelse over, at man kan blive nødt til de her foranstaltninger?
– Nej, vi render ikke rundt og er ærgerlige. Vi ser frem til, at vi har en fantastisk finaledag, uanset hvilke klubber der spiller, og uanset hvilket stadion de spiller på, slutter han.
Pokalfinalen spilles Kr. Himmelfarts dag d. 29. maj.
TOPNYHED Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup
Bekræfter: Skal til Danmark og møde angriber
Schmedes teaser – forlænger Brøndby-komet?
Økonom: Det kan koste FCK over 100 millioner
HELT VILDT
Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring
NYHEDER
Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger
Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt
Dolberg åbner op: Jeg var overrasket
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes
HELT VILDT
Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’
Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane
HELT VILDT
Den første i næsten 40 år
Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup
MEDIE
Færdig i FC Midtjylland?
NYHEDER
Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham
NYHEDER
Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne
MEDIE
Rejser til Danmark for FC København-stjerne
MEDIE
Monstertransfer? Han koster 690 millioner
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
På landsholdet? Dansker med stor rolle i CL-chok
Kasper Høgh glad for vild Champions League-aften
UEFA med ny stor FC København-straf
NYHEDER
Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’
Mikel Arteta: ‘Ekstremt skuffet’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Spansk klub køber Køge-juvelen Gøthler
TOPNYHED
Slagter stjerne: Er han gået helt fra forstanden?
NYHEDER
Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!
MEDIE
På tribunen i fem måneder – nu er der nyt om Skov
STORT INTERVIEW
Dansker skifter til Indien: ‘Rødglødende telefon’
NYHEDER
AGF lider økonomisk under stadionbyggeri
STORT INTERVIEW
Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
MEDIE
Bo Svensson i spil til stort job
NYHEDER
FCM-profil med kryptisk svar om ny kontrakt
MEDIE
Samler informationer om FCK’er
Vild OB-træning: ‘Shut the f… up!’
MEDIE
Superliga-klub tæt på dansk stortalent
Vild udtalelse om Nathan Trott
NYHEDER
I svime over Højlund
Arsenal skuffer mod bundprop
MEDIE
Manchester United jagter Liverpool-profil
TRANSFER
Hentet i FCK – nu skal han kæmpe med Rosengård
DAGENS SPILFORSLAG
Regn, blæst og få mål i Nordfrankrig
NYHEDER
Sæsonens hurtigste hattrick
HELT VILDT
FC København-stjerne straffes af UEFA
‘Die Gelbe Wand’ – få en vild oplevelse i Dortmund
Vil have Benfica-spiller udelukket efter abetilråb
HELT VILDT
Dansk reporter afslører: ‘Utroligt efterspil’
Vinícius hørte racistiske ord: Kujonagtigt
Mourinho kritiserer Vinícius: Det sker altid!
Real Madrid raser efter anklager om racisme
DAGENS SPILFORSLAG
Inter fryser i Nordnorge
MEDIE
Choktransfer?
NYHEDER
