,

Pokal-boss: Derfor bliver det ikke Parken

Divisionsforeningens direktør sætter ord på beslutningen om at indføre fire forskellige scenarier for afviklingen af pokalfinalen.



OBS: Denne artikel blev bragt første gang den 3. april, hvor Divisionsforeningen annoncerede de forskellige scenarier for pokalfinalen. I den forbindelse spurgte Tipsbladet, hvorfor MCH Arena var valgt foran for eksempel Parken. Det svarede han på, og da pokalfinalen nu skal spilles i Herning, eftersom FCK og SIF mødes i finalen, bringer vi artiklen igen.

Det er ikke længere sikkert, at årets pokalfinale skal spilles på Brøndby Stadion.

Divisionsforeningen har torsdag formiddag meldt fire forskellige scenarier ud for kampen. 

Dels vil stadionkapaciteten reduceres til 15.000 tilskuere, hvis FC København kommer i finalen og skal møde Brøndby IF. Hvis det derimod er FCK og Silkeborg IF, der skal mødes i finalen, vil kampen blive rykket til MCH Arena i Herning. Og skulle det blive enten Silkeborg-Viborg eller Brøndby-Viborg i finalen, vil kampen blive afviklet i Brøndby med fuld kapacitet. 

I et interview med Tipsbladet uddyber Claus Thomsen, direktør for Divisionsforeningen, beslutningen. 

– Grunden til, at vi melder ud nu, er, at vi skal have ordentlig tid til at orientere myndighederne om de muligheder, der kan være. Derfor kommer den her udmelding nu, fordi semifinalerne er tæt på finalen, siger Claus Thomsen og tilføjer: 

– De løsninger, vi har valgt, er nogle, vi selv har valgt. Forud for det har vi altid en dialog med myndighederne og andre. 

Hvorfor kan FCK ikke spille i Brøndby mod Silkeborg? 

– Med den særlige situation, vi har i år (blandt andet med ingen udebanefans i københavnerderbyer i Superligaen grundet ballade ved tidligere derbyer, red.), ønsker vi ikke i år at lægge en finale med FC København alene i Brøndby. Derfor lægger vi den i stedet i Herning. 

Hvorfor er MCH Arena valgt frem for Parken, hvor der blev spillet sidste år og skal spilles næste år? 

– Parken er ikke valgt, fordi når vi flytter kampen, flytter vi den ikke til et af de to holds hjemmebaner. Derudover kunne det være de stadioner, der nu engang er til rådighed, og der har vi valgt Herning. 

Brøndby Stadion kan også vælges i fremtiden

Får det her nogen betydning for Brøndby Stadions muligheder for at blive valgt som finalestadion i fremtiden? 

– Nej, siger Claus Thomsen og tilføjer: 

– Vi har en helt særlig situation i år med ingen udebanefans til de københavnske derbyer, og derudover er der en række initiativer i støbeskeen med ansigtsgenkendelse, øget samarbejde og dialog, og vi har i øvrigt også en hel forårssæson til at se tiden an til, hvordan tiden udvikler sig. Det er en helt særlig situation i år, og vores intention er altid at have fuld kapacitet til pokalfinalen på hvilket som helst stadion.

Før pokalfinalen er der også to derbyer, og et eventuelt derby i finalen vil jo få betydning for, hvordan kampen afvikles. Kan mere ballade til derbyer få ændret planen for årets finale? 

– Det vil jeg ikke spekulere i, men hvis omstændighederne ændrer sig, skal man også justere i den plan, man har. Men jeg vil ikke spekulere i, hvilke omstændigheder det er. Hvis omstændigheder ændrer sig, skal man tilpasse sig, men det her er den melding, der er nu. 

Claus Thomsen understreger, at disse ændringer skal være med til at sikre, at pokalfinalen bliver en fodboldfestdag, og at man glæder sig til pokalfinalen.

Men er der noget ærgrelse over, at man kan blive nødt til de her foranstaltninger? 

– Nej, vi render ikke rundt og er ærgerlige. Vi ser frem til, at vi har en fantastisk finaledag, uanset hvilke klubber der spiller, og uanset hvilket stadion de spiller på, slutter han.

Pokalfinalen spilles Kr. Himmelfarts dag d. 29. maj.





LIVE

LIVE: OB-angriber helt ude af truppen

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Massiv kritik efter skandaløse scener

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco

Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

‘Konen skal ikke regne med at se mig’

‘Det er ringe ad helvede til’

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

Randers FC – OB

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Alvaro Arbeloa reagerer på vrede fans

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Brøndby-flop færdig i danskerklub

De bliver monstersalg til sommer

AGF er mestre – det skal du gøre nu, CV!



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

En pragtpræstation – han spillede fantastisk

Det var mageløst – de er færdige i Superligaen