,

Pokal-boss: Derfor bliver det ikke Parken

Divisionsforeningens direktør sætter ord på beslutningen om at indføre fire forskellige scenarier for afviklingen af pokalfinalen.



OBS: Denne artikel blev bragt første gang den 3. april, hvor Divisionsforeningen annoncerede de forskellige scenarier for pokalfinalen. I den forbindelse spurgte Tipsbladet, hvorfor MCH Arena var valgt foran for eksempel Parken. Det svarede han på, og da pokalfinalen nu skal spilles i Herning, eftersom FCK og SIF mødes i finalen, bringer vi artiklen igen.

Det er ikke længere sikkert, at årets pokalfinale skal spilles på Brøndby Stadion.

Divisionsforeningen har torsdag formiddag meldt fire forskellige scenarier ud for kampen. 

Dels vil stadionkapaciteten reduceres til 15.000 tilskuere, hvis FC København kommer i finalen og skal møde Brøndby IF. Hvis det derimod er FCK og Silkeborg IF, der skal mødes i finalen, vil kampen blive rykket til MCH Arena i Herning. Og skulle det blive enten Silkeborg-Viborg eller Brøndby-Viborg i finalen, vil kampen blive afviklet i Brøndby med fuld kapacitet. 

I et interview med Tipsbladet uddyber Claus Thomsen, direktør for Divisionsforeningen, beslutningen. 

– Grunden til, at vi melder ud nu, er, at vi skal have ordentlig tid til at orientere myndighederne om de muligheder, der kan være. Derfor kommer den her udmelding nu, fordi semifinalerne er tæt på finalen, siger Claus Thomsen og tilføjer: 

– De løsninger, vi har valgt, er nogle, vi selv har valgt. Forud for det har vi altid en dialog med myndighederne og andre. 

Hvorfor kan FCK ikke spille i Brøndby mod Silkeborg? 

– Med den særlige situation, vi har i år (blandt andet med ingen udebanefans i københavnerderbyer i Superligaen grundet ballade ved tidligere derbyer, red.), ønsker vi ikke i år at lægge en finale med FC København alene i Brøndby. Derfor lægger vi den i stedet i Herning. 

Hvorfor er MCH Arena valgt frem for Parken, hvor der blev spillet sidste år og skal spilles næste år? 

– Parken er ikke valgt, fordi når vi flytter kampen, flytter vi den ikke til et af de to holds hjemmebaner. Derudover kunne det være de stadioner, der nu engang er til rådighed, og der har vi valgt Herning. 

Brøndby Stadion kan også vælges i fremtiden

Får det her nogen betydning for Brøndby Stadions muligheder for at blive valgt som finalestadion i fremtiden? 

– Nej, siger Claus Thomsen og tilføjer: 

– Vi har en helt særlig situation i år med ingen udebanefans til de københavnske derbyer, og derudover er der en række initiativer i støbeskeen med ansigtsgenkendelse, øget samarbejde og dialog, og vi har i øvrigt også en hel forårssæson til at se tiden an til, hvordan tiden udvikler sig. Det er en helt særlig situation i år, og vores intention er altid at have fuld kapacitet til pokalfinalen på hvilket som helst stadion.

Før pokalfinalen er der også to derbyer, og et eventuelt derby i finalen vil jo få betydning for, hvordan kampen afvikles. Kan mere ballade til derbyer få ændret planen for årets finale? 

– Det vil jeg ikke spekulere i, men hvis omstændighederne ændrer sig, skal man også justere i den plan, man har. Men jeg vil ikke spekulere i, hvilke omstændigheder det er. Hvis omstændigheder ændrer sig, skal man tilpasse sig, men det her er den melding, der er nu. 

Claus Thomsen understreger, at disse ændringer skal være med til at sikre, at pokalfinalen bliver en fodboldfestdag, og at man glæder sig til pokalfinalen.

Men er der noget ærgrelse over, at man kan blive nødt til de her foranstaltninger? 

– Nej, vi render ikke rundt og er ærgerlige. Vi ser frem til, at vi har en fantastisk finaledag, uanset hvilke klubber der spiller, og uanset hvilket stadion de spiller på, slutter han.

Pokalfinalen spilles Kr. Himmelfarts dag d. 29. maj.





Skal de sprænge banken? Nu svarer Superliga-boss


Skal de sprænge banken? Nu svarer Superliga-boss

Sønderjyske sikrer sejren i overtiden

Medier fælder dom over Rasmus Højlund

Afsløring: Massiv interesse for Viborg-juvel

Den røde alarm kommer til at bimle og bamle

Zorniger i problemer? ‘Jeg har allerede hørt, at…’

Husker du Leon Andreasen? Her er han i dag

Tadej vil gerne – holdet siger nej

Savnede rødt kort: ‘Simpelthen for hensynsløst’

– Neestrup siger selv op hos Sune Smith-Nielsen

Landstræner hylder formstærk FCK-profil

‘Besat’ Amorim giver klar ordre til Patrick Dorgu

Supercomputer: AGF vinder mesterskabet

Silkeborg IF – Brøndby IF

– 255 millioner for dansker? Glem det!

Silkeborg og Brøndby brager sammen

Scorer hvert 49. minut

I vildrede? Vi skulle have brugt Dolberg

Ny ung spiller er med i afbudsramt Brøndby-trup

Han er favorit til at afløse Arne Slot

‘En af de største nogensinde’

David Nielsen om skifte: Dejligt at lukke aftalen

Her kan du se Silkeborg IF mod Brøndby IF

Thomasberg sender VM-vinder på reserveholdet

Norsk besøg – planen er fortsat FCK-skifte

Patrick Vieira fyret

Lyngby blander sig i tæt oprykningskamp efter sejr

Kæmpeklub vil købe Frendrup til januar

Voldsom kritik: Åbning for Patrick Dorgu?

Giver danskere karakter – Eriksen slagtes

Til møde – millioner på vej til Brøndby?

FC Nordsjælland – OB

Klubboss: Bomber var millimeter fra dansk klub

Neestrup fremhæver Mads Emil Madsen

Jens Stage med ny mavepuster til Bo Henriksen

Underlig situation: Frank ignoreret af Spurs-duo

Bo Henriksen med hård erkendelse

Dommerekspert kommenterer omstridt Man Utd-mål

Hylder FCK’s scouts: De fik én opgave

Kan få konsekvenser for David Nielsen

Storklub meldes varm på Adam Daghim

Suveræn dansk sejr

– Der er langt endnu

Dansker med uheldig hovedrolle i Serie A

Sønderjyske – Vejle Boldklub

Premier League-klub fyrer cheftræner

AaB-boss revser politiet: ‘Under al kritik’

San Diego-danskere fik skurkeroller i playoff-kamp

Manglende målfarlighed gør ondt på Thomas Frank

FCK-stjerner: ‘Krampagtigt og meget sigende’