,

Pokal-boss: Derfor bliver det ikke Parken

Divisionsforeningens direktør sætter ord på beslutningen om at indføre fire forskellige scenarier for afviklingen af pokalfinalen.



OBS: Denne artikel blev bragt første gang den 3. april, hvor Divisionsforeningen annoncerede de forskellige scenarier for pokalfinalen. I den forbindelse spurgte Tipsbladet, hvorfor MCH Arena var valgt foran for eksempel Parken. Det svarede han på, og da pokalfinalen nu skal spilles i Herning, eftersom FCK og SIF mødes i finalen, bringer vi artiklen igen.

Det er ikke længere sikkert, at årets pokalfinale skal spilles på Brøndby Stadion.

Divisionsforeningen har torsdag formiddag meldt fire forskellige scenarier ud for kampen. 

Dels vil stadionkapaciteten reduceres til 15.000 tilskuere, hvis FC København kommer i finalen og skal møde Brøndby IF. Hvis det derimod er FCK og Silkeborg IF, der skal mødes i finalen, vil kampen blive rykket til MCH Arena i Herning. Og skulle det blive enten Silkeborg-Viborg eller Brøndby-Viborg i finalen, vil kampen blive afviklet i Brøndby med fuld kapacitet. 

I et interview med Tipsbladet uddyber Claus Thomsen, direktør for Divisionsforeningen, beslutningen. 

– Grunden til, at vi melder ud nu, er, at vi skal have ordentlig tid til at orientere myndighederne om de muligheder, der kan være. Derfor kommer den her udmelding nu, fordi semifinalerne er tæt på finalen, siger Claus Thomsen og tilføjer: 

– De løsninger, vi har valgt, er nogle, vi selv har valgt. Forud for det har vi altid en dialog med myndighederne og andre. 

Hvorfor kan FCK ikke spille i Brøndby mod Silkeborg? 

– Med den særlige situation, vi har i år (blandt andet med ingen udebanefans i københavnerderbyer i Superligaen grundet ballade ved tidligere derbyer, red.), ønsker vi ikke i år at lægge en finale med FC København alene i Brøndby. Derfor lægger vi den i stedet i Herning. 

Hvorfor er MCH Arena valgt frem for Parken, hvor der blev spillet sidste år og skal spilles næste år? 

– Parken er ikke valgt, fordi når vi flytter kampen, flytter vi den ikke til et af de to holds hjemmebaner. Derudover kunne det være de stadioner, der nu engang er til rådighed, og der har vi valgt Herning. 

Brøndby Stadion kan også vælges i fremtiden

Får det her nogen betydning for Brøndby Stadions muligheder for at blive valgt som finalestadion i fremtiden? 

– Nej, siger Claus Thomsen og tilføjer: 

– Vi har en helt særlig situation i år med ingen udebanefans til de københavnske derbyer, og derudover er der en række initiativer i støbeskeen med ansigtsgenkendelse, øget samarbejde og dialog, og vi har i øvrigt også en hel forårssæson til at se tiden an til, hvordan tiden udvikler sig. Det er en helt særlig situation i år, og vores intention er altid at have fuld kapacitet til pokalfinalen på hvilket som helst stadion.

Før pokalfinalen er der også to derbyer, og et eventuelt derby i finalen vil jo få betydning for, hvordan kampen afvikles. Kan mere ballade til derbyer få ændret planen for årets finale? 

– Det vil jeg ikke spekulere i, men hvis omstændighederne ændrer sig, skal man også justere i den plan, man har. Men jeg vil ikke spekulere i, hvilke omstændigheder det er. Hvis omstændigheder ændrer sig, skal man tilpasse sig, men det her er den melding, der er nu. 

Claus Thomsen understreger, at disse ændringer skal være med til at sikre, at pokalfinalen bliver en fodboldfestdag, og at man glæder sig til pokalfinalen.

Men er der noget ærgrelse over, at man kan blive nødt til de her foranstaltninger? 

– Nej, vi render ikke rundt og er ærgerlige. Vi ser frem til, at vi har en fantastisk finaledag, uanset hvilke klubber der spiller, og uanset hvilket stadion de spiller på, slutter han.

Pokalfinalen spilles Kr. Himmelfarts dag d. 29. maj.







LIVE

TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.

‘Det er et angreb på FCK’

Brøndby tæt på Superliga-profil

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

FC København i forhandlinger med svensk klub

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

Medie: De lurer på FCM-profil

FCK jagter Jacob Bruun Larsen

Otte tunesere testet positive for forbudt stof

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

Argentina – Kap Verde

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Salah og Egypten sender Australien ud af VM

Her er prisen på Aral Simsir

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Nu er der nyt om Robert Skov

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Åbner for sommertransfer

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: Lyngby henter FC Barcelona-målmand

Australien – Egypten