,

Pokal-boss: Derfor bliver det ikke Parken

Divisionsforeningens direktør sætter ord på beslutningen om at indføre fire forskellige scenarier for afviklingen af pokalfinalen.



OBS: Denne artikel blev bragt første gang den 3. april, hvor Divisionsforeningen annoncerede de forskellige scenarier for pokalfinalen. I den forbindelse spurgte Tipsbladet, hvorfor MCH Arena var valgt foran for eksempel Parken. Det svarede han på, og da pokalfinalen nu skal spilles i Herning, eftersom FCK og SIF mødes i finalen, bringer vi artiklen igen.

Det er ikke længere sikkert, at årets pokalfinale skal spilles på Brøndby Stadion.

Divisionsforeningen har torsdag formiddag meldt fire forskellige scenarier ud for kampen. 

Dels vil stadionkapaciteten reduceres til 15.000 tilskuere, hvis FC København kommer i finalen og skal møde Brøndby IF. Hvis det derimod er FCK og Silkeborg IF, der skal mødes i finalen, vil kampen blive rykket til MCH Arena i Herning. Og skulle det blive enten Silkeborg-Viborg eller Brøndby-Viborg i finalen, vil kampen blive afviklet i Brøndby med fuld kapacitet. 

I et interview med Tipsbladet uddyber Claus Thomsen, direktør for Divisionsforeningen, beslutningen. 

– Grunden til, at vi melder ud nu, er, at vi skal have ordentlig tid til at orientere myndighederne om de muligheder, der kan være. Derfor kommer den her udmelding nu, fordi semifinalerne er tæt på finalen, siger Claus Thomsen og tilføjer: 

– De løsninger, vi har valgt, er nogle, vi selv har valgt. Forud for det har vi altid en dialog med myndighederne og andre. 

Hvorfor kan FCK ikke spille i Brøndby mod Silkeborg? 

– Med den særlige situation, vi har i år (blandt andet med ingen udebanefans i københavnerderbyer i Superligaen grundet ballade ved tidligere derbyer, red.), ønsker vi ikke i år at lægge en finale med FC København alene i Brøndby. Derfor lægger vi den i stedet i Herning. 

Hvorfor er MCH Arena valgt frem for Parken, hvor der blev spillet sidste år og skal spilles næste år? 

– Parken er ikke valgt, fordi når vi flytter kampen, flytter vi den ikke til et af de to holds hjemmebaner. Derudover kunne det være de stadioner, der nu engang er til rådighed, og der har vi valgt Herning. 

Brøndby Stadion kan også vælges i fremtiden

Får det her nogen betydning for Brøndby Stadions muligheder for at blive valgt som finalestadion i fremtiden? 

– Nej, siger Claus Thomsen og tilføjer: 

– Vi har en helt særlig situation i år med ingen udebanefans til de københavnske derbyer, og derudover er der en række initiativer i støbeskeen med ansigtsgenkendelse, øget samarbejde og dialog, og vi har i øvrigt også en hel forårssæson til at se tiden an til, hvordan tiden udvikler sig. Det er en helt særlig situation i år, og vores intention er altid at have fuld kapacitet til pokalfinalen på hvilket som helst stadion.

Før pokalfinalen er der også to derbyer, og et eventuelt derby i finalen vil jo få betydning for, hvordan kampen afvikles. Kan mere ballade til derbyer få ændret planen for årets finale? 

– Det vil jeg ikke spekulere i, men hvis omstændighederne ændrer sig, skal man også justere i den plan, man har. Men jeg vil ikke spekulere i, hvilke omstændigheder det er. Hvis omstændigheder ændrer sig, skal man tilpasse sig, men det her er den melding, der er nu. 

Claus Thomsen understreger, at disse ændringer skal være med til at sikre, at pokalfinalen bliver en fodboldfestdag, og at man glæder sig til pokalfinalen.

Men er der noget ærgrelse over, at man kan blive nødt til de her foranstaltninger? 

– Nej, vi render ikke rundt og er ærgerlige. Vi ser frem til, at vi har en fantastisk finaledag, uanset hvilke klubber der spiller, og uanset hvilket stadion de spiller på, slutter han.

Pokalfinalen spilles Kr. Himmelfarts dag d. 29. maj.





INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig

Stort medie langer ud efter Jens Stage

Ekspert: De rykker op i Superligaen

Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren

Første gang nogensinde for Eriksen

Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’

Her er FCM’s vej til Europa League-finalen

Kasper Hjulmand brager ind i Arsenal

Frimann i rørende farvel: ‘Utroligt trist dag’

Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Vil gøre det onde ved Brøndby

Rørt Wass: ‘Det betyder rigtig meget for mig’

Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’

Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’

Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation



TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Bekræfter kæmpe Brøndby-bud

FCM-profil – Riemer har ikke ringet

Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet

Skrækkeligt af Dominik Sarapata

Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen

Henter 16-årig i FC København

Bekræfter: Afviser FC Nordsjælland

Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson

Bekræfter: Dansk klub i choktransfer

Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’

Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord

FCM-træner regner ikke med profil mod Brøndby



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Peger på FCK: ‘Det er pinligt’

AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’

Vild melding: City kan få fratrukket 60 point

‘Jeg hadede verden’

Kontant melding fra ny Spurs-boss

Stor overraskelse til FCM-træning

Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer

Officielt: Victor Lind i rekordhandel

Lyngby på jagt efter uventede spillersalg

Officielt: Sønderjyske sælger profil

Dommerekspert om FCN-sag: Så er det en skandale

Leeds kan lege med mod Man City

– Det er en frustration for os alle

Skandale: Eliteserien-spillere anholdt

Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!

FC Nordsjælland reagerer på afvisning

Her er FC Midtjyllands modstander i Europa League

Legender tager afsked med Sepp Piontek

Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’

Ikke i tvivl: ‘Ville være brutalt!’

Dem kan FCM trække i Europa League

Augsburg kan tæve Gedebukke