OBS: Denne artikel blev bragt første gang den 3. april, hvor Divisionsforeningen annoncerede de forskellige scenarier for pokalfinalen. I den forbindelse spurgte Tipsbladet, hvorfor MCH Arena var valgt foran for eksempel Parken. Det svarede han på, og da pokalfinalen nu skal spilles i Herning, eftersom FCK og SIF mødes i finalen, bringer vi artiklen igen.
Det er ikke længere sikkert, at årets pokalfinale skal spilles på Brøndby Stadion.
Divisionsforeningen har torsdag formiddag meldt fire forskellige scenarier ud for kampen.
Dels vil stadionkapaciteten reduceres til 15.000 tilskuere, hvis FC København kommer i finalen og skal møde Brøndby IF. Hvis det derimod er FCK og Silkeborg IF, der skal mødes i finalen, vil kampen blive rykket til MCH Arena i Herning. Og skulle det blive enten Silkeborg-Viborg eller Brøndby-Viborg i finalen, vil kampen blive afviklet i Brøndby med fuld kapacitet.
I et interview med Tipsbladet uddyber Claus Thomsen, direktør for Divisionsforeningen, beslutningen.
– Grunden til, at vi melder ud nu, er, at vi skal have ordentlig tid til at orientere myndighederne om de muligheder, der kan være. Derfor kommer den her udmelding nu, fordi semifinalerne er tæt på finalen, siger Claus Thomsen og tilføjer:
– De løsninger, vi har valgt, er nogle, vi selv har valgt. Forud for det har vi altid en dialog med myndighederne og andre.
Hvorfor kan FCK ikke spille i Brøndby mod Silkeborg?
– Med den særlige situation, vi har i år (blandt andet med ingen udebanefans i københavnerderbyer i Superligaen grundet ballade ved tidligere derbyer, red.), ønsker vi ikke i år at lægge en finale med FC København alene i Brøndby. Derfor lægger vi den i stedet i Herning.
Hvorfor er MCH Arena valgt frem for Parken, hvor der blev spillet sidste år og skal spilles næste år?
– Parken er ikke valgt, fordi når vi flytter kampen, flytter vi den ikke til et af de to holds hjemmebaner. Derudover kunne det være de stadioner, der nu engang er til rådighed, og der har vi valgt Herning.
Brøndby Stadion kan også vælges i fremtiden
Får det her nogen betydning for Brøndby Stadions muligheder for at blive valgt som finalestadion i fremtiden?
– Nej, siger Claus Thomsen og tilføjer:
– Vi har en helt særlig situation i år med ingen udebanefans til de københavnske derbyer, og derudover er der en række initiativer i støbeskeen med ansigtsgenkendelse, øget samarbejde og dialog, og vi har i øvrigt også en hel forårssæson til at se tiden an til, hvordan tiden udvikler sig. Det er en helt særlig situation i år, og vores intention er altid at have fuld kapacitet til pokalfinalen på hvilket som helst stadion.
Før pokalfinalen er der også to derbyer, og et eventuelt derby i finalen vil jo få betydning for, hvordan kampen afvikles. Kan mere ballade til derbyer få ændret planen for årets finale?
– Det vil jeg ikke spekulere i, men hvis omstændighederne ændrer sig, skal man også justere i den plan, man har. Men jeg vil ikke spekulere i, hvilke omstændigheder det er. Hvis omstændigheder ændrer sig, skal man tilpasse sig, men det her er den melding, der er nu.
Claus Thomsen understreger, at disse ændringer skal være med til at sikre, at pokalfinalen bliver en fodboldfestdag, og at man glæder sig til pokalfinalen.
Men er der noget ærgrelse over, at man kan blive nødt til de her foranstaltninger?
– Nej, vi render ikke rundt og er ærgerlige. Vi ser frem til, at vi har en fantastisk finaledag, uanset hvilke klubber der spiller, og uanset hvilket stadion de spiller på, slutter han.
Pokalfinalen spilles Kr. Himmelfarts dag d. 29. maj.
LIVE
TransferLIVE: Forlænger med stortalent
NYHEDER
Frankfurt savner fremskridt og sparker træneren ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle køber lynhurtige Ransford Amoo
MEDIE
Chok: Han kan erstatte Thomas Frank
NYHEDER
Fremhæver nye Brøndby-profiler efter debut
TOPNYHED
‘En af mine bedste beslutninger nogensinde’
HELT VILDT
I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
TIPSBLADET SPECIAL
Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem
TOPNYHED
Legender med dyster melding
MEDIE
FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner
I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’
TRANSFER
Koster kæmpe beløb: ‘FCK har vist interesse’
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle Boldklub sælger Luka Hujber
TOPNYHED
Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’
STORT INTERVIEW
Daniel Wass overrasker i hitserie på DR
HELT VILDT
Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’
NYHEDER
Cooper om Nartey: ‘Ville være respektløst!’
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
INTERVIEW
Gidsel: ‘Jeg kunne sagtens vende hjem til Danmark’
MEDIE
Manchester United overvejer denne stjernetræner
AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr
Dorgu lyner! Manchester United slår City
TOPNYHED
Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret
MEDIE
Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner
AVIS
Helt vildt – får FC Barcelona-stjerne til spotpris
MEDIE
Den værste i 18 år – de overvejer det
NYHEDER
– Jeg havde det oprigtigt dårligt som menneske
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK-talent skifter til Næstved Boldklub
EKSKLUSIVT
I svime over Superliga-transfer: Fantastisk, OB!
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB køber ny profil for en slik
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
MEDIE
FCK’s nye højre back? Har et tilbud på bordet
– Buhråb var mod alle, først og fremmest mig
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller imponerer
Kommer med stikpille – nævner pludselig Højlund
INTERVIEW
Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF
NYHEDER
– Jeg var meget, meget tæt på anden klub
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Så dyr er Thomas Jørgensen
Verdensstjernes søn landet i København
NYHEDER
‘Det kommer aldrig til at ske’
NYHEDER
Afslører tæt venskab med tidligere Brøndby-stjerne
TOPNYHED
Michael Carrick storhylder
INTERVIEW
Er det Narteys kongeløn i Lyon?
MEDIE
Kongerne af transfervinduet
DAGENS SPILFORSLAG
Bretonere bøllebanker normannere
MEDIE
‘Afgørende dage’
Optur før FC København-brag
PL-stjerner misser og koster Egypten bronze
Nederlag sender Thomas Frank dybere ned i krisen
Nyt tilbageslag for Hjulmand
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ajax sælger Lasse Abildgaard
NYHEDER
Lauge i tårer i tv-interview: ‘Har været hårdt’
MEDIE
