,

Pokal-boss: Derfor bliver det ikke Parken

Divisionsforeningens direktør sætter ord på beslutningen om at indføre fire forskellige scenarier for afviklingen af pokalfinalen.



OBS: Denne artikel blev bragt første gang den 3. april, hvor Divisionsforeningen annoncerede de forskellige scenarier for pokalfinalen. I den forbindelse spurgte Tipsbladet, hvorfor MCH Arena var valgt foran for eksempel Parken. Det svarede han på, og da pokalfinalen nu skal spilles i Herning, eftersom FCK og SIF mødes i finalen, bringer vi artiklen igen.

Det er ikke længere sikkert, at årets pokalfinale skal spilles på Brøndby Stadion.

Divisionsforeningen har torsdag formiddag meldt fire forskellige scenarier ud for kampen. 

Dels vil stadionkapaciteten reduceres til 15.000 tilskuere, hvis FC København kommer i finalen og skal møde Brøndby IF. Hvis det derimod er FCK og Silkeborg IF, der skal mødes i finalen, vil kampen blive rykket til MCH Arena i Herning. Og skulle det blive enten Silkeborg-Viborg eller Brøndby-Viborg i finalen, vil kampen blive afviklet i Brøndby med fuld kapacitet. 

I et interview med Tipsbladet uddyber Claus Thomsen, direktør for Divisionsforeningen, beslutningen. 

– Grunden til, at vi melder ud nu, er, at vi skal have ordentlig tid til at orientere myndighederne om de muligheder, der kan være. Derfor kommer den her udmelding nu, fordi semifinalerne er tæt på finalen, siger Claus Thomsen og tilføjer: 

– De løsninger, vi har valgt, er nogle, vi selv har valgt. Forud for det har vi altid en dialog med myndighederne og andre. 

Hvorfor kan FCK ikke spille i Brøndby mod Silkeborg? 

– Med den særlige situation, vi har i år (blandt andet med ingen udebanefans i københavnerderbyer i Superligaen grundet ballade ved tidligere derbyer, red.), ønsker vi ikke i år at lægge en finale med FC København alene i Brøndby. Derfor lægger vi den i stedet i Herning. 

Hvorfor er MCH Arena valgt frem for Parken, hvor der blev spillet sidste år og skal spilles næste år? 

– Parken er ikke valgt, fordi når vi flytter kampen, flytter vi den ikke til et af de to holds hjemmebaner. Derudover kunne det være de stadioner, der nu engang er til rådighed, og der har vi valgt Herning. 

Brøndby Stadion kan også vælges i fremtiden

Får det her nogen betydning for Brøndby Stadions muligheder for at blive valgt som finalestadion i fremtiden? 

– Nej, siger Claus Thomsen og tilføjer: 

– Vi har en helt særlig situation i år med ingen udebanefans til de københavnske derbyer, og derudover er der en række initiativer i støbeskeen med ansigtsgenkendelse, øget samarbejde og dialog, og vi har i øvrigt også en hel forårssæson til at se tiden an til, hvordan tiden udvikler sig. Det er en helt særlig situation i år, og vores intention er altid at have fuld kapacitet til pokalfinalen på hvilket som helst stadion.

Før pokalfinalen er der også to derbyer, og et eventuelt derby i finalen vil jo få betydning for, hvordan kampen afvikles. Kan mere ballade til derbyer få ændret planen for årets finale? 

– Det vil jeg ikke spekulere i, men hvis omstændighederne ændrer sig, skal man også justere i den plan, man har. Men jeg vil ikke spekulere i, hvilke omstændigheder det er. Hvis omstændigheder ændrer sig, skal man tilpasse sig, men det her er den melding, der er nu. 

Claus Thomsen understreger, at disse ændringer skal være med til at sikre, at pokalfinalen bliver en fodboldfestdag, og at man glæder sig til pokalfinalen.

Men er der noget ærgrelse over, at man kan blive nødt til de her foranstaltninger? 

– Nej, vi render ikke rundt og er ærgerlige. Vi ser frem til, at vi har en fantastisk finaledag, uanset hvilke klubber der spiller, og uanset hvilket stadion de spiller på, slutter han.

Pokalfinalen spilles Kr. Himmelfarts dag d. 29. maj.



Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’

Medier fælder dom over Patrick Dorgu

Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel

Kæmpe forløsning for FC København

Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’

Lukas Lerager: Det fortryder jeg mest i FCK

Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko

‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’

Marcus Younis ikke med Brøndby på træningslejr

Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig

Mikkel Damsgaard et emne i storklub

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool

Transferplanen: Tre spillere til FC København

Nu sætter Rasmus Højlund ord på United-afsked

‘Han har kæmpe, kæmpe stor status i Superligaen’

“Årets Talent 2025”: Brøndby har særlig klausul

Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet

Ny AGF-stjerne?: “På niveau – hvis ikke bedre”

Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE

Ex-BIF-spids i nedtur: Årets sørgeligste historie

På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub

Per Frimann i svime: Det er fuldstændig absurd

Stort januarskifte? Fabrizio Romano med opdatering

‘FCM lærte os en hård og meget smertefuld lektie’

58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

I dialog med Brøndby

Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur

Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

Johannes Hoff Thourp ny cheftræner i Rapid Wien

Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

Her er Superligaens 5 bedste trænere 

Brøndby-stjerne sættes i forbindelse med tysk klub

Afsløring: Derby County køber Oscar Fraulo

Ny AGF-spiller sammenligner sig med stjerner

Afsløring: Lazio og Paris FC jagter Anton Gaaei

En kæmpe sejr

På vej mod Superliga-rekord – udpeger arvtager

Reagerer på opsigtsvækkende udmelding

Hingste sparker Falke i Casablanca

FCK-stjernen Elias Achouri skadet ved AFCON

Scorede drømmemål mod FCK: Skal Puskas-nomineres

Hylder Patrick Dorgu: Kan blive en af de største

Set i København – de leder efter ny sportschef

Afslører på tv – dialog om køb af dansk profil

Åh nej: ‘Han vidste med det samme, noget var galt’

Skæbnekamp i Parken – men han får ikke én krone

Allan Kuhn i svime: Suverænt!