Selv ydmyge Mortensen jubler: Klassemål!

Patrick Mortensen var overordentlig glad efter 4-1-sejren i Haderslev, hvor angriberen scorede hattrick.



HADERSLEV (Tipsbladet): Patrick Mortensen forlængede sin kontrakt i begyndelsen af ugen og fejrede det så søndag med et hattrick i Haderslev, hvor angriberen på mindre end en halv time scorede et hattrick.

Angriberen forlod Haderslev Idrætscenter med sin kampbold under armen og havde gjort det så godt, selv de lokale drenge ville have taget selfier med ham.

Og det kunne da heller ikke skrives bedre, erkendte den erfarne amagerkaner med det store hjerte for Århus.

– Det er først og fremmest en fed følelse med sejren efter alt det hårde arbejde i preseason, vi har været igennem. Jeg står står her og har forlænget min aftale og fået scoret tre mål. Det er yderst tilfredsstillende, siger Patrick Mortensen med et bredt smil.

– Jeg er glad for de to første mål, især det andet på grund af kampens forløb, hvor vi var trykket lidt i bund. Der var det vigtigt at få momentum og komme til pausen med en tomålsføring, siger Mortensen.

– Og så var det tredje mål et klassemål. Det er sjældent, jeg kan sige det om mig selv, og I ved, hvilken type, jeg er, så der skal meget til. Men det var jeg rigtig glad for og stolt af, siger Patrick Mortensen.

Græstæppet i Haderslev så flot og grønt ud til kickoff, men synet bedrog, hvilket et spøjst mønster som en mini-racerbane, hvor Sønderjyske havde varmet op, sladrede om, da bolden blev sat i gang.

Som AGF-wingbacken Felix Beijmo sagde, fløj græstørvene op, og AGF justerede derfor stilen, hvilket Mortensen var rigtig tilfreds med.

– Jeg er faktisk stolt af, at vi lige bortset fra de første 10 minutter, hvor vi tænker, at vi godt kan spille, hurtigt fandt ud af, at det kunne vi ikke. Vi brugte en helt preseason på at spille på nogle fine baner, især i Spanien. Men så ændrede kampen helt karakter på grund af banen.

– Det er jo sådan, det er, og sådan var det også for dem [Sønderjyske]. Så det er ikke en undskyldning overhovedet. Men jeg er glad for, at vi formår at vinde på de dyder, hvor vi gjorde det mere simpelt med lidt længere bolde og flere indlæg, end vi måske normalt ville spille med, siger Patrick Mortensen.

Mads Emil Madsen er ikke med næste gang, da han fik sit andet gule kort kort efter pausen, og Mortensen fremhævede den måde, AGF’erne fik sejren i land uden spænding.

– Den måde, de ofrer alt på de sidste 20 minutter, hvor det er hårdt, koldt og vi er en mand i undertal. Der blev fejet med hjertet først. De skaber vel ikke nogen chancer der ud over chancen helt henne i slutningen, fordi vi står så godt på banen, siger Patrick Mortensen.

AGF’s næste kamp er Superliga-premieren på stadion i Vejlby mod AaB i næste weekend, mens Sønderjyske har en tricky tur til Farum for at møde FC Nordsjællands unge mandskab.





Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job




LIVE

LIVE: Viser interesse for ombejlet FCK-angriber

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

Afsløring: De er færdige i Randers

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Kovending? Han kan blive i Brøndby

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Guardiola stopper – han skal erstatte ham



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Fortryder FC Barcelona-transfer

Vil hente FC Midtjylland-profil

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Hold nu op – han er en kæmpe chef!

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Chelsea – Tottenham

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Neestrup jagtes af storklub

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

AGF jagter hollandsk talent