HADERSLEV (Tipsbladet): Patrick Mortensen forlængede sin kontrakt i begyndelsen af ugen og fejrede det så søndag med et hattrick i Haderslev, hvor angriberen på mindre end en halv time scorede et hattrick.
Angriberen forlod Haderslev Idrætscenter med sin kampbold under armen og havde gjort det så godt, selv de lokale drenge ville have taget selfier med ham.
Og det kunne da heller ikke skrives bedre, erkendte den erfarne amagerkaner med det store hjerte for Århus.
– Det er først og fremmest en fed følelse med sejren efter alt det hårde arbejde i preseason, vi har været igennem. Jeg står står her og har forlænget min aftale og fået scoret tre mål. Det er yderst tilfredsstillende, siger Patrick Mortensen med et bredt smil.
– Jeg er glad for de to første mål, især det andet på grund af kampens forløb, hvor vi var trykket lidt i bund. Der var det vigtigt at få momentum og komme til pausen med en tomålsføring, siger Mortensen.
– Og så var det tredje mål et klassemål. Det er sjældent, jeg kan sige det om mig selv, og I ved, hvilken type, jeg er, så der skal meget til. Men det var jeg rigtig glad for og stolt af, siger Patrick Mortensen.
Græstæppet i Haderslev så flot og grønt ud til kickoff, men synet bedrog, hvilket et spøjst mønster som en mini-racerbane, hvor Sønderjyske havde varmet op, sladrede om, da bolden blev sat i gang.
Som AGF-wingbacken Felix Beijmo sagde, fløj græstørvene op, og AGF justerede derfor stilen, hvilket Mortensen var rigtig tilfreds med.
– Jeg er faktisk stolt af, at vi lige bortset fra de første 10 minutter, hvor vi tænker, at vi godt kan spille, hurtigt fandt ud af, at det kunne vi ikke. Vi brugte en helt preseason på at spille på nogle fine baner, især i Spanien. Men så ændrede kampen helt karakter på grund af banen.
– Det er jo sådan, det er, og sådan var det også for dem [Sønderjyske]. Så det er ikke en undskyldning overhovedet. Men jeg er glad for, at vi formår at vinde på de dyder, hvor vi gjorde det mere simpelt med lidt længere bolde og flere indlæg, end vi måske normalt ville spille med, siger Patrick Mortensen.
Mads Emil Madsen er ikke med næste gang, da han fik sit andet gule kort kort efter pausen, og Mortensen fremhævede den måde, AGF’erne fik sejren i land uden spænding.
– Den måde, de ofrer alt på de sidste 20 minutter, hvor det er hårdt, koldt og vi er en mand i undertal. Der blev fejet med hjertet først. De skaber vel ikke nogen chancer der ud over chancen helt henne i slutningen, fordi vi står så godt på banen, siger Patrick Mortensen.
AGF’s næste kamp er Superliga-premieren på stadion i Vejlby mod AaB i næste weekend, mens Sønderjyske har en tricky tur til Farum for at møde FC Nordsjællands unge mandskab.
LIVE
VM-LIVE: England skifter ud i truppen
OPTAKT
England – Kroatien
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
EKSKLUSIVT
Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
TOPNYHED
FC Midtjylland får bøde på en kvart million
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
TOPNYHED
Klar transfermelding
Portugal – DR Congo
NYHEDER
Elias Jelert færdig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding IF henter Tobias Elnegaard
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
OPTAKT
Frankrig – Senegal
NYHEDER
Historisk påsætning undrer dommerekspert
TOPNYHED
VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
MEDIE
Donald Trump ventes at bryde VM-tradition
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
OPTAKT
Irak – Norge
AVIS
‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig
OPTAKT
Argentina – Algeriet
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Østrig – Jordan