HADERSLEV (Tipsbladet): Patrick Mortensen forlængede sin kontrakt i begyndelsen af ugen og fejrede det så søndag med et hattrick i Haderslev, hvor angriberen på mindre end en halv time scorede et hattrick.
Angriberen forlod Haderslev Idrætscenter med sin kampbold under armen og havde gjort det så godt, selv de lokale drenge ville have taget selfier med ham.
Og det kunne da heller ikke skrives bedre, erkendte den erfarne amagerkaner med det store hjerte for Århus.
– Det er først og fremmest en fed følelse med sejren efter alt det hårde arbejde i preseason, vi har været igennem. Jeg står står her og har forlænget min aftale og fået scoret tre mål. Det er yderst tilfredsstillende, siger Patrick Mortensen med et bredt smil.
– Jeg er glad for de to første mål, især det andet på grund af kampens forløb, hvor vi var trykket lidt i bund. Der var det vigtigt at få momentum og komme til pausen med en tomålsføring, siger Mortensen.
– Og så var det tredje mål et klassemål. Det er sjældent, jeg kan sige det om mig selv, og I ved, hvilken type, jeg er, så der skal meget til. Men det var jeg rigtig glad for og stolt af, siger Patrick Mortensen.
Græstæppet i Haderslev så flot og grønt ud til kickoff, men synet bedrog, hvilket et spøjst mønster som en mini-racerbane, hvor Sønderjyske havde varmet op, sladrede om, da bolden blev sat i gang.
Som AGF-wingbacken Felix Beijmo sagde, fløj græstørvene op, og AGF justerede derfor stilen, hvilket Mortensen var rigtig tilfreds med.
– Jeg er faktisk stolt af, at vi lige bortset fra de første 10 minutter, hvor vi tænker, at vi godt kan spille, hurtigt fandt ud af, at det kunne vi ikke. Vi brugte en helt preseason på at spille på nogle fine baner, især i Spanien. Men så ændrede kampen helt karakter på grund af banen.
– Det er jo sådan, det er, og sådan var det også for dem [Sønderjyske]. Så det er ikke en undskyldning overhovedet. Men jeg er glad for, at vi formår at vinde på de dyder, hvor vi gjorde det mere simpelt med lidt længere bolde og flere indlæg, end vi måske normalt ville spille med, siger Patrick Mortensen.
Mads Emil Madsen er ikke med næste gang, da han fik sit andet gule kort kort efter pausen, og Mortensen fremhævede den måde, AGF’erne fik sejren i land uden spænding.
– Den måde, de ofrer alt på de sidste 20 minutter, hvor det er hårdt, koldt og vi er en mand i undertal. Der blev fejet med hjertet først. De skaber vel ikke nogen chancer der ud over chancen helt henne i slutningen, fordi vi står så godt på banen, siger Patrick Mortensen.
AGF’s næste kamp er Superliga-premieren på stadion i Vejlby mod AaB i næste weekend, mens Sønderjyske har en tricky tur til Farum for at møde FC Nordsjællands unge mandskab.
INTERVIEW Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie
MEDIE
Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham
EKSKLUSIVT
Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’
NYHEDER
Chido Obi var ustyrlig
NYHEDER
Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
NYHEDER
Nartey scorede igen for Lyon
MEDIE
United fortryder: Stor uenighed om Rashford
EKSKLUSIVT – Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!
TIPSBLADETS DOM
Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?
NYHEDER
Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer
TOPNYHED
FCK-fans rasende: ‘Jeg har prøvet det før’
NYHEDER
Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’
NYHEDER
Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?
INTERVIEW Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper
EKSKLUSIVT
Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos
MEDIE
Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber
NYHEDER
Zorniger med opsang efter ydmygelse
‘Don Ø’ i angreb på FC Københavns ledelse
STORT INTERVIEW
– Det er en gigantisk fiasko
AVIS Jagter Christian Nørgaard
NYHEDER
Viborg besejrede Brøndby i egen hule
NYHEDER
‘Det var forfærdeligt at se på!’
TIPSBLADETS DOM
Det er simpelthen ikke godt nok, AGF!
Han er Nottingham Forests fjerde træner i sæsonen
NYHEDER
Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper
NYHEDER
AGF dummer sig mod Fredericia
NYHEDER
Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss
NYHEDER
Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit
NYHEDER
Scoring nummer 500! Kane bankede Werder Bremen
NYHEDER
Boilesen peger på FC København
INTERVIEW
Brøndbys stortalent: ‘Det er altid i baghovedet’
NYHEDER
Præsenterer Thomas Franks afløser
FANKLUBBEN ‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’
TIPSBLADETS DOM
Fuldstændig galimatias – han var vanvittig!
NYHEDER
‘Vi er favoritter mod Danmark!’
NYHEDER
Salah strålede for Liverpool
TOPNYHED
Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob
TOPNYHED
Neestrup: ‘En lortesæson – vi pisser det væk!’
NYHEDER
‘Sexy football’: Store roser til Kvistgaarden
‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’
NYHEDER
FC Midtjylland kørte OB over
NYHEDER
Vallys er tilbage og første start til storspiller
Video: Her kommer AGF bagud
AGF overrasker: 17-årig starter mod Fredericia
INTERVIEW
‘Atmosfæren i ligaen virker helt utrolig’
FC Midtjylland plaget af skader før OB-brag
OPTAKT
Sønderjyske – Silkeborg IF
Brøndby er uden tre mand mod VFF – to er fravalgt
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
Real Madrid tæver Sociedad og snupper førsteplads
DAGENS SPILFORSLAG
Kryds i H.C. Andersens hjemby
NYHEDER
Stor dramatik: Inter vinder Derby d’Italia
NYHEDER
‘Jeg skammer mig’
OPTAKT
FC Fredericia – AGF
OPTAKT