Selv ydmyge Mortensen jubler: Klassemål!

Patrick Mortensen var overordentlig glad efter 4-1-sejren i Haderslev, hvor angriberen scorede hattrick.



HADERSLEV (Tipsbladet): Patrick Mortensen forlængede sin kontrakt i begyndelsen af ugen og fejrede det så søndag med et hattrick i Haderslev, hvor angriberen på mindre end en halv time scorede et hattrick.

Angriberen forlod Haderslev Idrætscenter med sin kampbold under armen og havde gjort det så godt, selv de lokale drenge ville have taget selfier med ham.

Og det kunne da heller ikke skrives bedre, erkendte den erfarne amagerkaner med det store hjerte for Århus.

– Det er først og fremmest en fed følelse med sejren efter alt det hårde arbejde i preseason, vi har været igennem. Jeg står står her og har forlænget min aftale og fået scoret tre mål. Det er yderst tilfredsstillende, siger Patrick Mortensen med et bredt smil.

– Jeg er glad for de to første mål, især det andet på grund af kampens forløb, hvor vi var trykket lidt i bund. Der var det vigtigt at få momentum og komme til pausen med en tomålsføring, siger Mortensen.

– Og så var det tredje mål et klassemål. Det er sjældent, jeg kan sige det om mig selv, og I ved, hvilken type, jeg er, så der skal meget til. Men det var jeg rigtig glad for og stolt af, siger Patrick Mortensen.

Græstæppet i Haderslev så flot og grønt ud til kickoff, men synet bedrog, hvilket et spøjst mønster som en mini-racerbane, hvor Sønderjyske havde varmet op, sladrede om, da bolden blev sat i gang.

Som AGF-wingbacken Felix Beijmo sagde, fløj græstørvene op, og AGF justerede derfor stilen, hvilket Mortensen var rigtig tilfreds med.

– Jeg er faktisk stolt af, at vi lige bortset fra de første 10 minutter, hvor vi tænker, at vi godt kan spille, hurtigt fandt ud af, at det kunne vi ikke. Vi brugte en helt preseason på at spille på nogle fine baner, især i Spanien. Men så ændrede kampen helt karakter på grund af banen.

– Det er jo sådan, det er, og sådan var det også for dem [Sønderjyske]. Så det er ikke en undskyldning overhovedet. Men jeg er glad for, at vi formår at vinde på de dyder, hvor vi gjorde det mere simpelt med lidt længere bolde og flere indlæg, end vi måske normalt ville spille med, siger Patrick Mortensen.

Mads Emil Madsen er ikke med næste gang, da han fik sit andet gule kort kort efter pausen, og Mortensen fremhævede den måde, AGF’erne fik sejren i land uden spænding.

– Den måde, de ofrer alt på de sidste 20 minutter, hvor det er hårdt, koldt og vi er en mand i undertal. Der blev fejet med hjertet først. De skaber vel ikke nogen chancer der ud over chancen helt henne i slutningen, fordi vi står så godt på banen, siger Patrick Mortensen.

AGF’s næste kamp er Superliga-premieren på stadion i Vejlby mod AaB i næste weekend, mens Sønderjyske har en tricky tur til Farum for at møde FC Nordsjællands unge mandskab.





Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’

Zorniger-fyring påvirker tysk klub

Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer

‘Jeg tænker, der er tale om freak accidents’

Bekræftet: Færdig

Stor ros til FC Midtjylland

Belønnes af FC København

Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC

Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment

I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse

Kæmpe krise! Første gang i 118 år

FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb

Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

Lukas Lerager: Det var kravet til FCK

Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’

Lerager overrasket på tv: Vidste det ikke

Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

Dansk EM-vinder hylder FC Midtjylland

Sædet brænder – her er Arne Slots svar

Thomas Frank efter nederlag: ‘Det elskede jeg’

– Det er lidt kaotisk

Drama til sidst: FCK slår Kairat i Parken

Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA

AGF kan hente forsvarsspiller hjem

Vanvittig Victor Froholdt-historie

Ryster på hovedet af stjerne: ‘Må du aldrig gøre!’

Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg

Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

Guardiola tabte til Hjulmand: Det var for meget

Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’

Tidligere Brøndby-profil i kødet på Ajax-stjerne

I spil til stort job

Dansk rapper udgiver sang med FC København-stjerne

Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper

Les Dogues kvæler kroater

Så du det? FCK-komet kopierede verdensstjerne

Vildt! Slår Champions League-rekord

– Det her gør ondt for at være ærlig

Sådan starter FCK – stjerne udgået i 11.time

Hylder Frank: ‘Et dårligt minde’

Wind ude på ubestemt tid – er blevet opereret

Debatten raser: Skal Slot fyres?

Nye VM-problemer: Danmarks anfører misser kamp

Her kan du se FC København mod Kairat Almaty

Thomas Frank: ‘Jeg er 100 procent sikker på det’

Holger Rune og Mathias Gidsel nomineret

Spørger på Jonas Wind