Selv ydmyge Mortensen jubler: Klassemål!

Patrick Mortensen var overordentlig glad efter 4-1-sejren i Haderslev, hvor angriberen scorede hattrick.



HADERSLEV (Tipsbladet): Patrick Mortensen forlængede sin kontrakt i begyndelsen af ugen og fejrede det så søndag med et hattrick i Haderslev, hvor angriberen på mindre end en halv time scorede et hattrick.

Angriberen forlod Haderslev Idrætscenter med sin kampbold under armen og havde gjort det så godt, selv de lokale drenge ville have taget selfier med ham.

Og det kunne da heller ikke skrives bedre, erkendte den erfarne amagerkaner med det store hjerte for Århus.

– Det er først og fremmest en fed følelse med sejren efter alt det hårde arbejde i preseason, vi har været igennem. Jeg står står her og har forlænget min aftale og fået scoret tre mål. Det er yderst tilfredsstillende, siger Patrick Mortensen med et bredt smil.

– Jeg er glad for de to første mål, især det andet på grund af kampens forløb, hvor vi var trykket lidt i bund. Der var det vigtigt at få momentum og komme til pausen med en tomålsføring, siger Mortensen.

– Og så var det tredje mål et klassemål. Det er sjældent, jeg kan sige det om mig selv, og I ved, hvilken type, jeg er, så der skal meget til. Men det var jeg rigtig glad for og stolt af, siger Patrick Mortensen.

Græstæppet i Haderslev så flot og grønt ud til kickoff, men synet bedrog, hvilket et spøjst mønster som en mini-racerbane, hvor Sønderjyske havde varmet op, sladrede om, da bolden blev sat i gang.

Som AGF-wingbacken Felix Beijmo sagde, fløj græstørvene op, og AGF justerede derfor stilen, hvilket Mortensen var rigtig tilfreds med.

– Jeg er faktisk stolt af, at vi lige bortset fra de første 10 minutter, hvor vi tænker, at vi godt kan spille, hurtigt fandt ud af, at det kunne vi ikke. Vi brugte en helt preseason på at spille på nogle fine baner, især i Spanien. Men så ændrede kampen helt karakter på grund af banen.

– Det er jo sådan, det er, og sådan var det også for dem [Sønderjyske]. Så det er ikke en undskyldning overhovedet. Men jeg er glad for, at vi formår at vinde på de dyder, hvor vi gjorde det mere simpelt med lidt længere bolde og flere indlæg, end vi måske normalt ville spille med, siger Patrick Mortensen.

Mads Emil Madsen er ikke med næste gang, da han fik sit andet gule kort kort efter pausen, og Mortensen fremhævede den måde, AGF’erne fik sejren i land uden spænding.

– Den måde, de ofrer alt på de sidste 20 minutter, hvor det er hårdt, koldt og vi er en mand i undertal. Der blev fejet med hjertet først. De skaber vel ikke nogen chancer der ud over chancen helt henne i slutningen, fordi vi står så godt på banen, siger Patrick Mortensen.

AGF’s næste kamp er Superliga-premieren på stadion i Vejlby mod AaB i næste weekend, mens Sønderjyske har en tricky tur til Farum for at møde FC Nordsjællands unge mandskab.





Mesterhold lurer på dyr FCM-spiller




LIVE

TransferLIVE: Forhandler med Harry Kane

Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark

Afsløring: Sarapata har skrevet under i topklub

Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet

‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’

Kæmpetransfer – AGF betaler en formue

Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!

Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…

Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde

Farzams Fanzone: Ingen bud på AGF-profiler

AaB henter målfarlig profil i milliontransfer



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Stor AGF-transfer – tysk ekspert rasede over ham

Henter Kamil Wilczek

FC København-spiller til lægetjek i dag 

I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’

AaB-angriber på vej til Serie A



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Transferudmelding fra Vallys

Ny drejning i FC Midtjyllands mulige kæmpetransfer

Afsløring: Brøndby har budt stort på Felix Myhre

Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?

Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’

Gravesen med vild Neestrup-melding

Brøndbys drømmetransfer får mundkurv på

Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal

Rasede mod Felix Horn Myhre efter “chokbud”

Storklub har taget kontakt

I svime over Dorgu: ‘En transformation!’

Toptræner er helt vild med Victor Froholdt



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Brøndby taber til MLS-hold

– Han leder efter et sted at eksplodere

Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?

Dansk toptræner stifter agentfirma

Afsløring: Junior Zé er FC Midtjylland-spiller

Afsløring: Sønderjyske laver tocifret millionsalg

Choktransfer på vej? 

Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber

Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’

Gidsel: ‘Han har presset mig til grænser’

Froholdt & Co rister hanekyllinger

Kenneth Perez raser: Det skal stoppe nu

Farzams Fanzone: Brøndby jagter flere profiler

Kristall Mani Ingason tæt på stort skifte

United dukker Arsenal efter Dorgu-drømmekasse

Ser stort potentiale i ung Brøndby-duo

Lamine Yamal stjæler overskrifterne i Barca-sejr

Forsvarer FCK: De har ikke brudt nogen regler

Nedtur for Mikkel Damsgaard

Foreslår topklub at hente Oliver Sonne

Dansker var tæt på ny klub – handlen er kollapset

Heftig kritik af dansker – Priske svarer igen