Med seks point ned til AaB på fjerdepladsen og syv runder tilbage begynder det at se lovende ud for Randers FC i forhold til medaljer og en plads i Europa League, men det er ikke noget, de snakker åbent om på AutoC Park.
Det gør højrebacken Johnny Thomsen heller ikke, men han indrømmer gerne, at man er begyndt at drømme lidt om Europa League.
– Selvfølgelig drømmer vi om det, alt andet ville være unaturligt, når vi ligger så godt, som vi gør, men det er altså hele tiden den næste kamp, det handler om. Det er den holdning, der har båret os så langt gennem sæsonen, så hvorfor skulle vi begynde at ændre på det.
– Jeg ved godt, at det er røvsygt, men vi skal altså tre-fire kampe længere hen, før vi kan begynde at melde noget ud, for der kan ske meget på syv kampe.
– Vi har haft en god periode, men så fik vi et hak i tuden mod Brøndby i søndags, og man kan hurtigt ramme en stime, hvor man ikke får de point. Det har de andre hold haft, men det har vi faktisk ikke haft endnu, og den kan vi godt risikere at ramme. Så falder det tilbage på en, at man har meldt ud, at man gerne vil have medaljer.
– Men selvfølgelig drømmer vi om det. Jeg har aldrig vundet en medalje før, så det kunne jeg da godt tænke mig. Europæisk har jeg prøvet at spille med FCK, men det ville jeg også rigtig gerne prøve igen, specielt når man selv eventuelt har været med til at skaffe pladsen, siger Johnny Thomsen til Tipsbladet.
Men hvordan gik Randers FC fra en mareridtsstart med trænerfyring og et episk nederlag i sæsonåbnerne til en flot tredjeplads i tabellen, hvorfor var det en hjælp af åbne med 1-6 i Haderslev, hvad har Colin Todd gjort for defensiven, og hvordan har Johnny Thomsen det i dag med sit mellemspil i FC København?
Læs mere: Tipsbladet er på gaden igen, blandt andet med en snak med Randers-backen Johnny Thomsen.
OG HUSK:
For at få Tipsbladet skal du købe Ekstra Bladet fredag, da Tipsbladet nu ligger som separat blad inde i Ekstra Bladet. Du får begge dele for kun 18 kroner!
Hos din bladforhandler kan du også få fingre i fredagens udgave af Tipsbladet+Ekstra Bladet lørdag og søndag. Husk at spørg efter det, hvis du først vil købe Tipsbladet lørdag eller søndag. Og så kan du altid få fat i Tipsbladet via Ekstra Bladets E-avis, som du finder her på ebladet.eb.dk
LIVE
TransferLIVE: Kæmpe transfer på plads
Vanvittig kamp af Tonni Adamsen!
TIPSBLADETS DOM
Suveræn debut – det var den spiller, FCK drømte om
Mæhles mareridt: ‘Det sad dybt i ham’
TRANSFER
Åh nej, FCK! Stor transfer i fare?
TOPNYHED
Træner afslører: Forsøgte at kuppe FCK-handel
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København henter Diant Ramaj
LIVE
Superliga-LIVE: Kæmpe OB-flop
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – Viborg laver et historisk salg
TOPNYHED
Sportschef revser dansker efter klubskifte
MEDIE
Dinamo Zagreb afviser FCK i Kotarski-handel
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
TOPNYHED
‘Jeg forstår det ikke – der ligger ikke et bud’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
‘Det er noget afsindigt rod’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rosenborg vil købe rekorddyr Chiakha
NYHEDER
Fremhæver ‘vidunderbarnet’ Oskarsson: ‘Det sker!’
NYHEDER
TV 2-ekspert med klar besked om Chiakha-transfer
AVIS
FC Midtjylland-spiller tæt på skifte
INTERVIEW
Vild med Brøndby-køb: Han er virkelig klog
NYHEDER
FCK-boss blevet hjemme: Tæt på at lukke transfers
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 18 superstjerner der missede Superligaen
EKSKLUSIVT
Superliga-transferrekord kan blive endnu vildere
NYHEDER
Graulund: ‘Transfer var fiasko fra start til slut’
NYHEDER
Magisk sæsonpremiere for Mathias Kvistgaarden
Arsenal udstiller Manchester City
Farzam om ny Brøndby-spiller: Jeg får opkald
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – Brøndby sparer millioner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mads Enggård skifter i rekordtransfer
TOPNYHED
FCM har lige tjent 7,5 millioner på ét sekund
Skotland får belgisk landstræner efter VM
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afgiver hjemmefordel i pokalen til Superliga-klub
STORT INTERVIEW
