Brøndby Stadion (TIPSBLADET) Brøndbys europæiske kampagne starter i morgen med et opgør mod KF Llavi fra Kosovo, og selvom de blå-gule fra Vestegnen går ind til opgøret som favoritter, bliver det ikke nødvendigvis nogen nem opgave.
Sådan lyder det i hvert fald fra Brøndbys forsvarsgeneral Jacob Rasmussen, der dog alligevel vurderer, at de bør være gode nok til at gå videre set over to kampe.
Altså vi bliver trods alt betalt for at være i god form, så jeg håber da, at alle kan spille 90 minutter hver tredje dag
Jacob RasmussenBrøndby IF
– Selvfølgelig ser vi os selv, som værende gode nok til at komme i et gruppespil, men det kommer ikke til at være walk in the park. Vi kommer til at spille mod modstandere med rigtig meget kvalitet, så vi skal også ud at vise, at vi er et rigtig godt fodboldhold.
Og selvom Brøndby ifølge bookmakerne er kæmpe favoritter til opgøret, vil Jacob Rasmussen ikke købe ind på den præmis, at de skulle være storfavoritter, selvom et tidligt exit ikke ville være godt nok.
– Jeg ved ikke, om vi er store favoritter, men hvis vi ikke går videre, så er det da en skuffelse, siger han til Tipsbladet og den øvrige presse og tilføjer.
– Vi har set noget video, og det er et hold fra Kosovo, som kan spille god fodbold. De kommer med god aggressivitet og noget vildskab, men hvis de kommer ud og løbe efter bolden, kan de godt blive frustrerede.
Også i Superligaen venter der spændende kampe forude, hvor Brøndby altså så sent som i søndags tog hul på deres sæson med en hæsblæsende 3-3-kamp mod Viborg, hvor der blev scoret hele tre mål i dommerens tillægstid.
Men selvom der fra nu af venter et tætpakket kampprogram, vil Jacob Rasmussen på ingen måde bruge det som en undskyldning. Han er klar til at spille fuld tid både i den hjemlige liga og ude i Europa.
– Altså vi bliver trods alt betalt for at skulle være i god form, så jeg håber da at alle kan spille 90 minutter hver tredje dag, og ellers skal man nok hjem og kigge sig selv i spejlet, siger han med et smil på læben.
Opgøret mod KF Llavi starter torsdag aften klokken 19:00 på Brøndby Stadion, og returkampen finder sted den 1.august på udebane i Kosovo.
Vil have Jonas Wind til FC København
‘Klubber lurer’: FCM-boss taler om Simsir-fremtid
Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’
TOPNYHED
Rygter om AC Horsens-legende
Ny United-træner? ‘Han har det sorte bælte’
TOPNYHED
– Der kan komme et kanonslag fra FCK
TRANSFER
Koster 120 mio.: ‘Det er svært at forestille sig’
MEDIE
Fyret Ruben Amorim får kæmpe gyldent håndtryk
MEDIE
Henter ham foran FCK – betaler 12,5 millioner
Celtic genansætter populær veteran
TOPNYHED
Pilen peger i den helt forkerte retning for ham
Thomas Frank reagerer på fyring af Ruben Amorim
EKSKLUSIVT
‘En kæmpe ære at spille for FC København’
MEDIE
Derfor blev Ruben Amorim fyret
MEDIE
Her er Ajax-danskers millionløn
MEDIE
‘En stor fejltagelse’
NYHEDER
– Han er notorisk brutalt ærlig, åben og autentisk
INTERVIEW
Alle kender danskers millionløn: Det er da spøjst
TOPNYHED
De henter Gregoritsch – lægetjek i dag
TOPNYHED
AGF binder stortalent på lang kontrakt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Zwolle køber stor dansk profil
MEDIE
Filip Jørgensen fremhæves af engelske medier
NYHEDER
Transfer på vej? ‘Meget interesseret’ i dansker
NYHEDER
Hård udmelding fra Thomas Frank
Hansi Flick: ‘Han er en af verdens bedste målmænd’
MEDIE
Medier fælder dom over Dorgu
HELT VILDT
Drama i Man Utd – slagter Ruben Amorim
TOPNYHED
Nu kan han spille for FC København
TOPNYHED
Målkongen Biereth på vild liste
TOPNYHED
Sidste kontrakt? ‘Zanka’ melder ud om fremtiden
HELT VILDT
Dropper fodbold – toptræner får job på McDonald’s
Nigerias offensiv sprudler i afrikansk opvisning
TOPNYHED
Kæmpe forløsning for Orri Oskarsson
MEDIE
Victor Froholdt på “urørlig” liste
TRANSFER
Opfordrer dansk profil til skifte: ‘FCK er oplagt’
TOPNYHED
Falske Brøndby-rygter i omløb
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub køber Valdemar Birksø
NYHEDER
Superliga-boss afviste Frank og Tottenham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Osvald Søe solgt i kæmpe skifte til MLS
MEDIE
1. div-profil tæt på millionskifte til Italien
Nye skader i Manchester City
Egypten i kvartfinalen
Fyret – fik kun otte kampe i Celtic
NYHEDER
Manchester City ramt af stort problem
TOPNYHED
Den værste nogensinde?
Han bliver midlertidig Man Utd-træner
MEDIE
Vil købe tidligere Superliga-profil
DAGENS SPILFORSLAG
Nordfransk point i Sydfrankrig
DAGENS SPILFORSLAG
Glasgow kysser The Dons
NYHEDER