Selvsikker BIF-profil: Vi bliver jo betalt for det

Jacob Rasmussen mener ikke, at et tætpakket kampprogram burde være en udfordring for Brøndby, der allerede i morgen tager imod KF Llavi fra Kosovo.



Brøndby Stadion (TIPSBLADET) Brøndbys europæiske kampagne starter i morgen med et opgør mod KF Llavi fra Kosovo, og selvom de blå-gule fra Vestegnen går ind til opgøret som favoritter, bliver det ikke nødvendigvis nogen nem opgave.

Sådan lyder det i hvert fald fra Brøndbys forsvarsgeneral Jacob Rasmussen, der dog alligevel vurderer, at de bør være gode nok til at gå videre set over to kampe. 

Altså vi bliver trods alt betalt for at være i god form, så jeg håber da, at alle kan spille 90 minutter hver tredje dag

Jacob Rasmussen
Brøndby IF

–  Selvfølgelig ser vi os selv, som værende gode nok til at komme i et gruppespil, men det kommer ikke til at være walk in the park. Vi kommer til at spille mod modstandere med rigtig meget kvalitet, så vi skal også ud at vise, at vi er et rigtig godt fodboldhold. 

Og selvom Brøndby ifølge bookmakerne er kæmpe favoritter til opgøret, vil Jacob Rasmussen ikke købe ind på den præmis, at de skulle være storfavoritter, selvom et tidligt exit ikke ville være godt nok. 

– Jeg ved ikke, om vi er store favoritter, men hvis vi ikke går videre, så er det da en skuffelse, siger han til Tipsbladet og den øvrige presse og tilføjer.

– Vi har set noget video, og det er et hold fra Kosovo, som kan spille god fodbold. De kommer med god aggressivitet og noget vildskab, men hvis de kommer ud og løbe efter bolden, kan de godt blive frustrerede. 

Også i Superligaen venter der spændende kampe forude, hvor Brøndby altså så sent som i søndags tog hul på deres sæson med en hæsblæsende 3-3-kamp mod Viborg, hvor der blev scoret hele tre mål i dommerens tillægstid. 

Men selvom der fra nu af venter et tætpakket kampprogram, vil Jacob Rasmussen på ingen måde bruge det som en undskyldning. Han er klar til at spille fuld tid både i den hjemlige liga og ude i Europa.

–  Altså vi bliver trods alt betalt for at skulle være i god form, så jeg håber da at alle kan spille 90 minutter hver tredje dag, og ellers skal man nok hjem og kigge sig selv i spejlet, siger han med et smil på læben. 

Opgøret mod KF Llavi starter torsdag aften klokken 19:00 på Brøndby Stadion, og returkampen finder sted den 1.august på udebane i Kosovo. 



Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro

Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit

Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

Spår triumf efter 22 år: ‘Det er helt uhørt’

Afsløring: Store klubber forbereder bud på Iqbal

Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad

Dansk kæmpetransfer kan kollapse

Graulund sviner dansker: Det er håbløst jo

Forløsende sejr for Thomas Frank og Tottenham

Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?

Meget tæt på at hente Pione Sisto

PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.

Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning

Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’

Ny Superliga-komet: Jeg har en stor fremtid

Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi

Conte ser enormt potentiale hos Højlund

Bo Henriksen bringes i spil til nyt job

Mads Pedersen slår Vingegaard i kamp om cykelhæder

Her er Superligaens 5 bedste U21-spillere 

Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk

Højlund joker: Det sker ikke så ofte!

– Froholdt skifter helt sikkert dertil

Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel

“Sportschefer drømmer om at hente ham”

Fælder hård Schmeichel-dom

Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten

Forlænger med stort angriber-talent

Rygter chokerer Laudrup: Det er helt vildt

Tidl. BIF-spiller afslører langt sygdomsforløb

Tidl. SL-profils situation er “temmelig håbløs”

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Her er Superligaens 5 bedste angribere 

Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer

Thomas Frank ser mange Brøndby-paralleller

Disse målmænd har tidligere vundet Det Gyldne Bur

Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk

Transferplanen: Her skal de forstærke sig

Spansk fodboldtræner og hans tre børn dør i ulykke

Rystet efter kollision med dansker: Chokerende

Målmandsreserve kastes for løverne i Rom

Mourinho bekymret for Bah: Det er ikke godt

Forsøgte at hente ham i FC Nordsjælland

Eriksen ude med hård kritik

Peter Møller svarer på kritik: Rolig nu

Erstatter han Andreas Christensen?

Ørkenræv og Hingst scorer begge i Rabat

Blæst bagover af dansker: ‘Ødelægger modstanderne’

Kritisk FCK-interview: Det smarteste jeg har gjort

Arteta kan godt lide Arsenals “mange problemer”