Brøndby Stadion (TIPSBLADET) Brøndbys europæiske kampagne starter i morgen med et opgør mod KF Llavi fra Kosovo, og selvom de blå-gule fra Vestegnen går ind til opgøret som favoritter, bliver det ikke nødvendigvis nogen nem opgave.
Sådan lyder det i hvert fald fra Brøndbys forsvarsgeneral Jacob Rasmussen, der dog alligevel vurderer, at de bør være gode nok til at gå videre set over to kampe.
Altså vi bliver trods alt betalt for at være i god form, så jeg håber da, at alle kan spille 90 minutter hver tredje dag
Jacob RasmussenBrøndby IF
– Selvfølgelig ser vi os selv, som værende gode nok til at komme i et gruppespil, men det kommer ikke til at være walk in the park. Vi kommer til at spille mod modstandere med rigtig meget kvalitet, så vi skal også ud at vise, at vi er et rigtig godt fodboldhold.
Og selvom Brøndby ifølge bookmakerne er kæmpe favoritter til opgøret, vil Jacob Rasmussen ikke købe ind på den præmis, at de skulle være storfavoritter, selvom et tidligt exit ikke ville være godt nok.
– Jeg ved ikke, om vi er store favoritter, men hvis vi ikke går videre, så er det da en skuffelse, siger han til Tipsbladet og den øvrige presse og tilføjer.
– Vi har set noget video, og det er et hold fra Kosovo, som kan spille god fodbold. De kommer med god aggressivitet og noget vildskab, men hvis de kommer ud og løbe efter bolden, kan de godt blive frustrerede.
Også i Superligaen venter der spændende kampe forude, hvor Brøndby altså så sent som i søndags tog hul på deres sæson med en hæsblæsende 3-3-kamp mod Viborg, hvor der blev scoret hele tre mål i dommerens tillægstid.
Men selvom der fra nu af venter et tætpakket kampprogram, vil Jacob Rasmussen på ingen måde bruge det som en undskyldning. Han er klar til at spille fuld tid både i den hjemlige liga og ude i Europa.
– Altså vi bliver trods alt betalt for at skulle være i god form, så jeg håber da at alle kan spille 90 minutter hver tredje dag, og ellers skal man nok hjem og kigge sig selv i spejlet, siger han med et smil på læben.
Opgøret mod KF Llavi starter torsdag aften klokken 19:00 på Brøndby Stadion, og returkampen finder sted den 1.august på udebane i Kosovo.
LIVE
TransferLIVE: Forhandlingerne med Brøndby startet
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
TRANSFER
Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
NYHEDER
Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge
MEDIE
De jagter Henrik Meister
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
INTERVIEW
Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK
MEDIE
Monsterbud på vej
HELT VILDT
Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Afslører: Dolberg sat til salg
NYHEDER
Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
NYHEDER
Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
TOPNYHED
Melder ud om fremtiden efter nedrykning
EKSKLUSIVT
Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
Afslører dansk toptræners millionløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent
TOPNYHED
Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
EKSKLUSIVT