Selvsikker BIF-profil: Vi bliver jo betalt for det

Jacob Rasmussen mener ikke, at et tætpakket kampprogram burde være en udfordring for Brøndby, der allerede i morgen tager imod KF Llavi fra Kosovo.



Brøndby Stadion (TIPSBLADET) Brøndbys europæiske kampagne starter i morgen med et opgør mod KF Llavi fra Kosovo, og selvom de blå-gule fra Vestegnen går ind til opgøret som favoritter, bliver det ikke nødvendigvis nogen nem opgave.

Sådan lyder det i hvert fald fra Brøndbys forsvarsgeneral Jacob Rasmussen, der dog alligevel vurderer, at de bør være gode nok til at gå videre set over to kampe. 

Altså vi bliver trods alt betalt for at være i god form, så jeg håber da, at alle kan spille 90 minutter hver tredje dag

Jacob Rasmussen
Brøndby IF

–  Selvfølgelig ser vi os selv, som værende gode nok til at komme i et gruppespil, men det kommer ikke til at være walk in the park. Vi kommer til at spille mod modstandere med rigtig meget kvalitet, så vi skal også ud at vise, at vi er et rigtig godt fodboldhold. 

Og selvom Brøndby ifølge bookmakerne er kæmpe favoritter til opgøret, vil Jacob Rasmussen ikke købe ind på den præmis, at de skulle være storfavoritter, selvom et tidligt exit ikke ville være godt nok. 

– Jeg ved ikke, om vi er store favoritter, men hvis vi ikke går videre, så er det da en skuffelse, siger han til Tipsbladet og den øvrige presse og tilføjer.

– Vi har set noget video, og det er et hold fra Kosovo, som kan spille god fodbold. De kommer med god aggressivitet og noget vildskab, men hvis de kommer ud og løbe efter bolden, kan de godt blive frustrerede. 

Også i Superligaen venter der spændende kampe forude, hvor Brøndby altså så sent som i søndags tog hul på deres sæson med en hæsblæsende 3-3-kamp mod Viborg, hvor der blev scoret hele tre mål i dommerens tillægstid. 

Men selvom der fra nu af venter et tætpakket kampprogram, vil Jacob Rasmussen på ingen måde bruge det som en undskyldning. Han er klar til at spille fuld tid både i den hjemlige liga og ude i Europa.

–  Altså vi bliver trods alt betalt for at skulle være i god form, så jeg håber da at alle kan spille 90 minutter hver tredje dag, og ellers skal man nok hjem og kigge sig selv i spejlet, siger han med et smil på læben. 

Opgøret mod KF Llavi starter torsdag aften klokken 19:00 på Brøndby Stadion, og returkampen finder sted den 1.august på udebane i Kosovo. 





Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet




LIVE

LIVE: Nu er der nyt om Rønnow

Manchester United – Aston Villa

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’

Farzam: En gave for FC København

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Vild bonus til ny Wolfsburg-boss

Ekspert i svime over FC Midtjylland

Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu

Alverdens medier skriver om FC Midtjylland



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

Supercomputer: Gyser venter i Superligaen

To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’

Supercomputer spår FCM-nedtur

Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Vanvittig præstation – udtag FCM-stjerner, Riemer!

Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg

Brøndby i transfer-kovending?

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

FC Fredericia – Randers FC

Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes

CV vil ikke sige det: ‘Skal man passe på med!’

Tæt på at sende millioner til FC København

Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Drømmestart for FCM-floppet Marrony

Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København! 



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

Tragedie i Danmark – Slimane starter indsamling

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt

Real Madrid – Elche

Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen

Superliga-overvejelser: ‘Jeg er bekymret!’

Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’

Tullberg fremhæver: Han var nøglen til 2. halvleg

FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte

Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup

Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’

Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?

Transferjubel: Han har været en kæmpe gevinst!

Fem bud på David Nielsens afløser

Cooper ‘overrasket’ over Schmedes-beslutning

Chelsea – Newcastle

Tids nok? Dansk landsholdsspiller træner igen

– FC Midtjylland kom hertil for at spille uafgjort

Marseille æder impotent modstander

FCM tager vigtig sejr over Forest i Europa League

Jeg drømmer om den kamp – så I må tørre øjnene!