Selvsikker BIF-profil: Vi bliver jo betalt for det

Jacob Rasmussen mener ikke, at et tætpakket kampprogram burde være en udfordring for Brøndby, der allerede i morgen tager imod KF Llavi fra Kosovo.



Brøndby Stadion (TIPSBLADET) Brøndbys europæiske kampagne starter i morgen med et opgør mod KF Llavi fra Kosovo, og selvom de blå-gule fra Vestegnen går ind til opgøret som favoritter, bliver det ikke nødvendigvis nogen nem opgave.

Sådan lyder det i hvert fald fra Brøndbys forsvarsgeneral Jacob Rasmussen, der dog alligevel vurderer, at de bør være gode nok til at gå videre set over to kampe. 

Altså vi bliver trods alt betalt for at være i god form, så jeg håber da, at alle kan spille 90 minutter hver tredje dag

Jacob Rasmussen
Brøndby IF

–  Selvfølgelig ser vi os selv, som værende gode nok til at komme i et gruppespil, men det kommer ikke til at være walk in the park. Vi kommer til at spille mod modstandere med rigtig meget kvalitet, så vi skal også ud at vise, at vi er et rigtig godt fodboldhold. 

Og selvom Brøndby ifølge bookmakerne er kæmpe favoritter til opgøret, vil Jacob Rasmussen ikke købe ind på den præmis, at de skulle være storfavoritter, selvom et tidligt exit ikke ville være godt nok. 

– Jeg ved ikke, om vi er store favoritter, men hvis vi ikke går videre, så er det da en skuffelse, siger han til Tipsbladet og den øvrige presse og tilføjer.

– Vi har set noget video, og det er et hold fra Kosovo, som kan spille god fodbold. De kommer med god aggressivitet og noget vildskab, men hvis de kommer ud og løbe efter bolden, kan de godt blive frustrerede. 

Også i Superligaen venter der spændende kampe forude, hvor Brøndby altså så sent som i søndags tog hul på deres sæson med en hæsblæsende 3-3-kamp mod Viborg, hvor der blev scoret hele tre mål i dommerens tillægstid. 

Men selvom der fra nu af venter et tætpakket kampprogram, vil Jacob Rasmussen på ingen måde bruge det som en undskyldning. Han er klar til at spille fuld tid både i den hjemlige liga og ude i Europa.

–  Altså vi bliver trods alt betalt for at skulle være i god form, så jeg håber da at alle kan spille 90 minutter hver tredje dag, og ellers skal man nok hjem og kigge sig selv i spejlet, siger han med et smil på læben. 

Opgøret mod KF Llavi starter torsdag aften klokken 19:00 på Brøndby Stadion, og returkampen finder sted den 1.august på udebane i Kosovo. 





– Han er den helt store positive overraskelse


Nyt transferrygte om Christian Eriksen

‘Den største ydmygelse i vores historie’

Afsløret i ny dokumentar: ‘Det er lort’

Opsøgt i Parkens omklædningsrum – fik klar besked

Brian Riemer: Det var dybt ufortjent

Færdig efter pinligt nederlag

Millioner til AGF? I dialog med Yann Bisseck

Brian Holm dybt overrasket – aldrig hørt lignende

De meldes ude efter Andreas Christensen

Overtalte Kvistgaarden til stort skifte

– Så vil Eriksen i mine øjne være starter

Danmarks største rival skriver historie

Schmeichel med Froholdt-advarsel: ‘Det er vigtigt’

AC Horsens-spiller scorede mod Frankrig

Tre debutanter: 22 nationer er nu VM-klar

Ikke sket siden 2010: Eriksen ‘lidt utilpas’

Zidane flirter med kæmpe job

Priske-fyring kostede 82 millioner

‘Jeg vidste, FCK var interesseret i ham’

Jubler over AGF: Bravo og hold da kæft!

Straffet – Sektion 12 lukkes

Nedtur for Robert Skov

– Har aldrig set noget lignende før!

Kræver rekordbeløb

Medie giver alle karakter – undtagen FCK-stjerne

Græske klovnerier straffet: Han var uhyggelig!

Forvirring: ‘Det er faktisk ikke hele sandheden’

Klar til at købe Marcus Rashford

Afviser to kæmpe muligheder

Nyt mareridt? Stjerne skadet efter 30 sekunder

Undrer sig ‘enormt meget’ over Brian Riemers valg

Dansk bomber kan lave Superliga-skifte

FC Midtjylland præsenterer millionunderskud

Hård tid for dansk komet: ‘Man er langt nede’

Helt vildt – FC København-lejesvend bedst i ligaen

Her er Simon Pytlicks nye klub

Slagter Rune: ‘Opfører sig som en lille pige’

‘Han er strøget direkte ind i Brøndbys hjerter’

Brøndby i dialog med finsk klub

Kæmpe nedtur

Her kan du se Silkeborg IF mod FC København

Ståle Solbakken fejrer jubilæum med sejrsrekord

Godt nyt: Dansk stjerne er tilbage

Badmintonspiller stopper på landsholdet

Kun 18,8 procents chance

– Du finder ikke en bedre spiller i Europa

Utrolig stime: ‘Jeg tæller ikke den FCK-kamp med’

Få mål i Reykjavik

Tottenham-profil sender Ghana til VM

Vigtig sejr til Danmark – VM-livline sikret