Brøndby Stadion (TIPSBLADET) Brøndbys europæiske kampagne starter i morgen med et opgør mod KF Llavi fra Kosovo, og selvom de blå-gule fra Vestegnen går ind til opgøret som favoritter, bliver det ikke nødvendigvis nogen nem opgave.
Sådan lyder det i hvert fald fra Brøndbys forsvarsgeneral Jacob Rasmussen, der dog alligevel vurderer, at de bør være gode nok til at gå videre set over to kampe.
Altså vi bliver trods alt betalt for at være i god form, så jeg håber da, at alle kan spille 90 minutter hver tredje dag
Jacob RasmussenBrøndby IF
– Selvfølgelig ser vi os selv, som værende gode nok til at komme i et gruppespil, men det kommer ikke til at være walk in the park. Vi kommer til at spille mod modstandere med rigtig meget kvalitet, så vi skal også ud at vise, at vi er et rigtig godt fodboldhold.
Og selvom Brøndby ifølge bookmakerne er kæmpe favoritter til opgøret, vil Jacob Rasmussen ikke købe ind på den præmis, at de skulle være storfavoritter, selvom et tidligt exit ikke ville være godt nok.
– Jeg ved ikke, om vi er store favoritter, men hvis vi ikke går videre, så er det da en skuffelse, siger han til Tipsbladet og den øvrige presse og tilføjer.
– Vi har set noget video, og det er et hold fra Kosovo, som kan spille god fodbold. De kommer med god aggressivitet og noget vildskab, men hvis de kommer ud og løbe efter bolden, kan de godt blive frustrerede.
Også i Superligaen venter der spændende kampe forude, hvor Brøndby altså så sent som i søndags tog hul på deres sæson med en hæsblæsende 3-3-kamp mod Viborg, hvor der blev scoret hele tre mål i dommerens tillægstid.
Men selvom der fra nu af venter et tætpakket kampprogram, vil Jacob Rasmussen på ingen måde bruge det som en undskyldning. Han er klar til at spille fuld tid både i den hjemlige liga og ude i Europa.
– Altså vi bliver trods alt betalt for at skulle være i god form, så jeg håber da at alle kan spille 90 minutter hver tredje dag, og ellers skal man nok hjem og kigge sig selv i spejlet, siger han med et smil på læben.
Opgøret mod KF Llavi starter torsdag aften klokken 19:00 på Brøndby Stadion, og returkampen finder sted den 1.august på udebane i Kosovo.
LIVE
LIVE: Sender lille stikpille til FCK
Dansk træner storroses
STORT INTERVIEW
På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser
MEDIE
Medie afslører møde med Deco
NYHEDER
Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan
MEDIE
Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
Newcastle-dansker nedlægger Manchester United
NYHEDER
Hjulmand vinder i Hamborg
NYHEDER
Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer
Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler
Ikke sket siden Michael Laudrup var træner
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
Reagerer på Brøndby-bombe
EKSKLUSIVT
Dansk milliardær smider 75.000
Langer ud efter trænerlegende
HELT VILDT
Stjernetræner revser Hjulmand: Pinligt!
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
INTERVIEW
Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’
MEDIE
David Nielsen tæt på fyring
Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!
AVIS
Skræmmende Chido Obi-scener
TOPNYHED
Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup
NYHEDER
Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent
AVIS
Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’
NYHEDER
– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet
NYHEDER
‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd
BIZART
Nu fortæller tidl. PL-spiller om kokainmisbrug
NYHEDER
Køber engelsk klub
I chok over Manchester United
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
Afslører detaljer om Real Madrid-tilbud
– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham
NYHEDER
‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’
NYHEDER
– Det må for alt i verden ikke ske!
Arne Slot dybt frustreret
NYHEDER
Kæmpe gave til Arsenal – City kvajer sig
TOPNYHED
Casper Ankergren lander job i kæmpeklub
Vildt skifte fra FCK: ‘Jeg blev chokeret’
HELT VILDT
38: Her er alle Schmedes’ Brøndby-handler
NYHEDER
Victor Nelsson topper international impact-liste
MEDIE
631 millioner kroner
DAGENS SPILFORSLAG
Jævnbyrdighed i Lyon
NYHEDER
Arteta afviser kritik fra kollega
OPTAKT
Newcastle – Manchester United
NYHEDER
Jubler over Benjamin Schmedes
TOPNYHED
Bombe: Schmedes siger op i Brøndby
Her kan du se Newcastle mod Manchester United
NYHEDER
FCM henter svensk forsvarstalent
Kritik preller af på Arteta
NYHEDER
Fem fede stats fra Superliga-grundspillet
NYHEDER
Superligaen er utilfreds med FIFA-beslutning
DAGENS SPILFORSLAG