Neestrup om CL-drøm: Vi skal have point tidligt

FCK kommer godt ind i dette års Champions League, og det skal resultere i gode præstationer fra start.



I sidste sæsons Champions League scorede FC København først i den sidste af de seks gruppekampe, og selv om holdet hentede tre uafgjorte resultater på hjemmebane i gruppen, blev det ikke den turnering, som danskerne havde håbet.

Ifølge cheftræner Jacob Neestrup, som blev forfremmet fra assistent til cheftræner for netop et år siden, kan årets turnering dog blive en ganske anden oplevelse.

For mens man sidste år kæmpede med at finde topniveauet på holdet, da CL-turneringen gik i gang, er man et helt andet sted nu.

Holdet har fundet melodien igen, pokaltitlen og mesterskabet blev hevet i land trods en sløj sæsonstart, og ifølge Neestrup ved holdet nu, hvad det er i stand til.

– Vi skal være os selv fra første kamp. Vi opdagede for sent sidste år, at vi var på samme niveau som Sevilla. Og det irriterer mig stadig, forklarer FCK-træneren inden onsdagens Champions League-premiere mod Galatasaray.

– Vi spillede for forsigtigt mod Sevilla og generelt i de tre første kampe i sidste sæson, og først i de tre sidste gruppekampe viste vi, hvordan vi skal spille.

Så selv om FCK åbner på udebane mod Galatasaray med et infernalsk tyrkisk publikum i ryggen, så vil Neestrup se, at hans hold ikke spiller forsigtigt.

– Vi er et hold med selvtillid nu. Vi skal nyde, at vi kan gå ud og sætte vores egne styrker i spil med det samme.

– Jeg siger ikke, at vi skal gå mere offensivt til kampene og angribe vildt, men det her hold er bedst til at have bolden, og så vil det være dumt ikke at have den intention i Tyrkiet også, lyder det fra Jacob Neestrup.

– Hvis vi skal have en chance for at spille europæisk efter jul, så skal vi have point tidligt.

FCK's opgør mod Galatasaray spilles klokken 18.45 onsdag. De to andre hold i gruppen er Bayern München og Manchester United.

/ritzau/







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen

Chelseas Champions League-håb ligger i ruiner

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Mulig Kasper Schmeichel-kovending



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

FC København – OB



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Mareridt en realitet: Leicester rykker ned

Offentliggøres i dag

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Andreas Christensen afviser tilbud

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!

Leverkusen – Bayern

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’