Neestrup om CL-drøm: Vi skal have point tidligt

FCK kommer godt ind i dette års Champions League, og det skal resultere i gode præstationer fra start.



I sidste sæsons Champions League scorede FC København først i den sidste af de seks gruppekampe, og selv om holdet hentede tre uafgjorte resultater på hjemmebane i gruppen, blev det ikke den turnering, som danskerne havde håbet.

Ifølge cheftræner Jacob Neestrup, som blev forfremmet fra assistent til cheftræner for netop et år siden, kan årets turnering dog blive en ganske anden oplevelse.

For mens man sidste år kæmpede med at finde topniveauet på holdet, da CL-turneringen gik i gang, er man et helt andet sted nu.

Holdet har fundet melodien igen, pokaltitlen og mesterskabet blev hevet i land trods en sløj sæsonstart, og ifølge Neestrup ved holdet nu, hvad det er i stand til.

– Vi skal være os selv fra første kamp. Vi opdagede for sent sidste år, at vi var på samme niveau som Sevilla. Og det irriterer mig stadig, forklarer FCK-træneren inden onsdagens Champions League-premiere mod Galatasaray.

– Vi spillede for forsigtigt mod Sevilla og generelt i de tre første kampe i sidste sæson, og først i de tre sidste gruppekampe viste vi, hvordan vi skal spille.

Så selv om FCK åbner på udebane mod Galatasaray med et infernalsk tyrkisk publikum i ryggen, så vil Neestrup se, at hans hold ikke spiller forsigtigt.

– Vi er et hold med selvtillid nu. Vi skal nyde, at vi kan gå ud og sætte vores egne styrker i spil med det samme.

– Jeg siger ikke, at vi skal gå mere offensivt til kampene og angribe vildt, men det her hold er bedst til at have bolden, og så vil det være dumt ikke at have den intention i Tyrkiet også, lyder det fra Jacob Neestrup.

– Hvis vi skal have en chance for at spille europæisk efter jul, så skal vi have point tidligt.

FCK's opgør mod Galatasaray spilles klokken 18.45 onsdag. De to andre hold i gruppen er Bayern München og Manchester United.

/ritzau/





MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Brøndby er uden tre spillere mod AGF

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Silkeborg IF – FC København

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Rædselsstatistik: Blæser FCM til angreb?



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

FC Nordsjælland – FC Midtjylland

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Zanka med udløb –  åbner ny rolle i FCK

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

Magiske Messi slår til igen

Ruben Amorim favorit til dette job



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Monstersalg: FC København-boss jubler

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Barcelona – Real Madrid

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid

Klubboss raser efter skandalescener

Iran kommer med krav før VM

Hjulmand og co. taber stort skridt

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte

Atletico Madrid interesseret i dansker