Neestrup om CL-drøm: Vi skal have point tidligt

FCK kommer godt ind i dette års Champions League, og det skal resultere i gode præstationer fra start.



I sidste sæsons Champions League scorede FC København først i den sidste af de seks gruppekampe, og selv om holdet hentede tre uafgjorte resultater på hjemmebane i gruppen, blev det ikke den turnering, som danskerne havde håbet.

Ifølge cheftræner Jacob Neestrup, som blev forfremmet fra assistent til cheftræner for netop et år siden, kan årets turnering dog blive en ganske anden oplevelse.

For mens man sidste år kæmpede med at finde topniveauet på holdet, da CL-turneringen gik i gang, er man et helt andet sted nu.

Holdet har fundet melodien igen, pokaltitlen og mesterskabet blev hevet i land trods en sløj sæsonstart, og ifølge Neestrup ved holdet nu, hvad det er i stand til.

– Vi skal være os selv fra første kamp. Vi opdagede for sent sidste år, at vi var på samme niveau som Sevilla. Og det irriterer mig stadig, forklarer FCK-træneren inden onsdagens Champions League-premiere mod Galatasaray.

– Vi spillede for forsigtigt mod Sevilla og generelt i de tre første kampe i sidste sæson, og først i de tre sidste gruppekampe viste vi, hvordan vi skal spille.

Så selv om FCK åbner på udebane mod Galatasaray med et infernalsk tyrkisk publikum i ryggen, så vil Neestrup se, at hans hold ikke spiller forsigtigt.

– Vi er et hold med selvtillid nu. Vi skal nyde, at vi kan gå ud og sætte vores egne styrker i spil med det samme.

– Jeg siger ikke, at vi skal gå mere offensivt til kampene og angribe vildt, men det her hold er bedst til at have bolden, og så vil det være dumt ikke at have den intention i Tyrkiet også, lyder det fra Jacob Neestrup.

– Hvis vi skal have en chance for at spille europæisk efter jul, så skal vi have point tidligt.

FCK's opgør mod Galatasaray spilles klokken 18.45 onsdag. De to andre hold i gruppen er Bayern München og Manchester United.

/ritzau/





Aral Simsir FC Midtjylland LIVE

VM-LIVE: Aral Simsir forlader landsholdslejr

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Nu melder Christian Eriksen ud

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Bayern München i ‘megatransfer’ – betaler 485 mio.

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Kasper Schmeichel scorer stort tv-job

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

Jens Jønsson flirter med dansk retur

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

City med vildt rekordbud

VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav

Afsløring: Sturm Graz jagter ‘den næste Højlund’

Optakt: Mexico – Sydafrika

Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’

Superliga-boss teaser: ‘Meget tæt på’

Her kan du se Mexico mod Sydafrika

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’