Sender AGF-flop til ny SL-klub – som ikke er AaB

Angriberen får ikke meget spilletid i AGF, og der er flere Superliga-klubber, som kan bruge ham, mener Peter Sørensen.



Sebastian Grønning var i centrum i sidste uge, da rygterne pludselig florerede om, at AGF ophævede hans kontrakt. Her blev han siden rygtet til AaB, der så sandelig har brug for en angriber. Rygterne om ophævelsen blev dog hurtigt skudt ned af AGF-sportschef Stig Inge Bjørnebye. 

Det er dog ikke vanskeligt at forestille sig, at Grønning kan søge videre fra AGF. For efter han kom retur til Danmark, har spilletiden været forbavsende lav i Århus-klubben, og han lader ikke til at være træner Uwe Röslers kop te. 

Står det til Viaplay-ekspert og tidligere Superliga-træner Peter Sørensen, så ligner AaB i så fald ikke den oplagte destination. Han peger i stedet for på Viborg. Det gør han i Viaplay-programmet 'Transfer'.  

– Ved nærmere eftertanke tror jeg, at hvis Grønning skal nogle steder, så tror jeg faktisk, at det bliver til Viborg. Det er så spørgsmålet, om AGF har den indsigt i eget niveau i øjeblikket. Jeg tror, at AGF vil ende i bundspillet. Til gengæld tror jeg ikke, de vil være så nervøse for at sende ham til Viborg, hvor de formentlig ikke vil få ham som kommende konkurrent. 

– Da han blev den første på holdkortet i Skive og i Viborg trivedes han med det og fik leveret langt over det, som jeg havde ventet fra ham og var stærk i sin position. Så stærk at han så kunne komme helt ud af Superligaen igen. Nu er han tilbage og er en periferi-spiller, og det trives han ikke med. Jeg tror godt, at han kunne være tiltrukket af at blive en førstevalgsspiller. Det kunne være i AaB, men det kunne også være i Viborg, forklarer Peter Sørensen.

Hans 'Transfer'-medekspert Kenneth Emil Petersen er dog af den overbevisning, at Grønning slet ikke forlader AGF i den nærmeste fremtid. 

Se snakken om den omdiskuterede AGF-angriber i afspilleren over artiklen.







LIVE

TransferLIVE: Dansker får sit store skifte

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Sat til salg – så dyr er han

Jonas Wind til danskerklub?

Klar melding fra Thomas Gravesen

Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’

Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!

De vil købe Munashe Garananga i FCK

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Danske klubber scorer millioner på VM



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Bekræfter rekordbud: Vil byde mindst 1,1 mia.

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

‘AC’-forlængelse på plads, men…

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

Perez genvalgt som Real Madrid-præsident

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’

Fifas guldkalv skal stå på egne ben

De jagter Henrik Meister



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

Wolfsburg-direktør til Tipsbladet: Nu må vi vente