Sender AGF-flop til ny SL-klub – som ikke er AaB

Angriberen får ikke meget spilletid i AGF, og der er flere Superliga-klubber, som kan bruge ham, mener Peter Sørensen.



Sebastian Grønning var i centrum i sidste uge, da rygterne pludselig florerede om, at AGF ophævede hans kontrakt. Her blev han siden rygtet til AaB, der så sandelig har brug for en angriber. Rygterne om ophævelsen blev dog hurtigt skudt ned af AGF-sportschef Stig Inge Bjørnebye. 

Det er dog ikke vanskeligt at forestille sig, at Grønning kan søge videre fra AGF. For efter han kom retur til Danmark, har spilletiden været forbavsende lav i Århus-klubben, og han lader ikke til at være træner Uwe Röslers kop te. 

Står det til Viaplay-ekspert og tidligere Superliga-træner Peter Sørensen, så ligner AaB i så fald ikke den oplagte destination. Han peger i stedet for på Viborg. Det gør han i Viaplay-programmet 'Transfer'.  

– Ved nærmere eftertanke tror jeg, at hvis Grønning skal nogle steder, så tror jeg faktisk, at det bliver til Viborg. Det er så spørgsmålet, om AGF har den indsigt i eget niveau i øjeblikket. Jeg tror, at AGF vil ende i bundspillet. Til gengæld tror jeg ikke, de vil være så nervøse for at sende ham til Viborg, hvor de formentlig ikke vil få ham som kommende konkurrent. 

– Da han blev den første på holdkortet i Skive og i Viborg trivedes han med det og fik leveret langt over det, som jeg havde ventet fra ham og var stærk i sin position. Så stærk at han så kunne komme helt ud af Superligaen igen. Nu er han tilbage og er en periferi-spiller, og det trives han ikke med. Jeg tror godt, at han kunne være tiltrukket af at blive en førstevalgsspiller. Det kunne være i AaB, men det kunne også være i Viborg, forklarer Peter Sørensen.

Hans 'Transfer'-medekspert Kenneth Emil Petersen er dog af den overbevisning, at Grønning slet ikke forlader AGF i den nærmeste fremtid. 

Se snakken om den omdiskuterede AGF-angriber i afspilleren over artiklen.





LIVE

LIVE: FCK tager to mesterskaber

Jacob Neestrup er enig med ny klub

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal

Fem bud på Brøndbys nye træner

Stor klub bekræfter interesse for dansker

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

FC København kan få Jens Stage-millioner

Forhandler med storklub

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Her er FC Københavns vej i Europa

De er tilbage i Premier League

Han udfordrer Perez som præsident i Real Madrid

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle

FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til

Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby

Konge benåder fængslede fans efter AFCON

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!