Sebastian Grønning var i centrum i sidste uge, da rygterne pludselig florerede om, at AGF ophævede hans kontrakt. Her blev han siden rygtet til AaB, der så sandelig har brug for en angriber. Rygterne om ophævelsen blev dog hurtigt skudt ned af AGF-sportschef Stig Inge Bjørnebye.
Det er dog ikke vanskeligt at forestille sig, at Grønning kan søge videre fra AGF. For efter han kom retur til Danmark, har spilletiden været forbavsende lav i Århus-klubben, og han lader ikke til at være træner Uwe Röslers kop te.
Står det til Viaplay-ekspert og tidligere Superliga-træner Peter Sørensen, så ligner AaB i så fald ikke den oplagte destination. Han peger i stedet for på Viborg. Det gør han i Viaplay-programmet 'Transfer'.
– Ved nærmere eftertanke tror jeg, at hvis Grønning skal nogle steder, så tror jeg faktisk, at det bliver til Viborg. Det er så spørgsmålet, om AGF har den indsigt i eget niveau i øjeblikket. Jeg tror, at AGF vil ende i bundspillet. Til gengæld tror jeg ikke, de vil være så nervøse for at sende ham til Viborg, hvor de formentlig ikke vil få ham som kommende konkurrent.
– Da han blev den første på holdkortet i Skive og i Viborg trivedes han med det og fik leveret langt over det, som jeg havde ventet fra ham og var stærk i sin position. Så stærk at han så kunne komme helt ud af Superligaen igen. Nu er han tilbage og er en periferi-spiller, og det trives han ikke med. Jeg tror godt, at han kunne være tiltrukket af at blive en førstevalgsspiller. Det kunne være i AaB, men det kunne også være i Viborg, forklarer Peter Sørensen.
Hans 'Transfer'-medekspert Kenneth Emil Petersen er dog af den overbevisning, at Grønning slet ikke forlader AGF i den nærmeste fremtid.
Se snakken om den omdiskuterede AGF-angriber i afspilleren over artiklen.
LIVE
Superliga-LIVE: Reagerer på transferspekulationer
TRANSFER
Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding
TIPSBLADETS DOM
Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere
INTERVIEW
Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’
TOPNYHED
Grubler over Mileta Rajovic: En interessant sag
TOPNYHED
‘Det vil være en stor ting i FCK’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte
TOPNYHED
Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’
Zorniger efterlyser OB-forstærkninger
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
Vejle dummer sig i premieren mod AB
TOPNYHED
Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
MEDIE
Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han
EKSKLUSIVT
Afsløring: Elias Achouri på plads i San Diego FC
EKSKLUSIVT
Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle tæt på stort salg af Lasse Flø
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
TOPNYHED
Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’
TIPSBLADETS DOM
Køb, køb, køb!
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’
Viborg knækkede OB og tog kneben sejr
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
NYHEDER
Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se
MEDIE
Tidligere Brøndby-keeper på vej til Bundesligaen?
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen
MEDIE
Skyder Brøndby-transfer ned
TIPSBLADET SPECIAL