Sebastian Grønning var i centrum i sidste uge, da rygterne pludselig florerede om, at AGF ophævede hans kontrakt. Her blev han siden rygtet til AaB, der så sandelig har brug for en angriber. Rygterne om ophævelsen blev dog hurtigt skudt ned af AGF-sportschef Stig Inge Bjørnebye.
Det er dog ikke vanskeligt at forestille sig, at Grønning kan søge videre fra AGF. For efter han kom retur til Danmark, har spilletiden været forbavsende lav i Århus-klubben, og han lader ikke til at være træner Uwe Röslers kop te.
Står det til Viaplay-ekspert og tidligere Superliga-træner Peter Sørensen, så ligner AaB i så fald ikke den oplagte destination. Han peger i stedet for på Viborg. Det gør han i Viaplay-programmet 'Transfer'.
– Ved nærmere eftertanke tror jeg, at hvis Grønning skal nogle steder, så tror jeg faktisk, at det bliver til Viborg. Det er så spørgsmålet, om AGF har den indsigt i eget niveau i øjeblikket. Jeg tror, at AGF vil ende i bundspillet. Til gengæld tror jeg ikke, de vil være så nervøse for at sende ham til Viborg, hvor de formentlig ikke vil få ham som kommende konkurrent.
– Da han blev den første på holdkortet i Skive og i Viborg trivedes han med det og fik leveret langt over det, som jeg havde ventet fra ham og var stærk i sin position. Så stærk at han så kunne komme helt ud af Superligaen igen. Nu er han tilbage og er en periferi-spiller, og det trives han ikke med. Jeg tror godt, at han kunne være tiltrukket af at blive en førstevalgsspiller. Det kunne være i AaB, men det kunne også være i Viborg, forklarer Peter Sørensen.
Hans 'Transfer'-medekspert Kenneth Emil Petersen er dog af den overbevisning, at Grønning slet ikke forlader AGF i den nærmeste fremtid.
Se snakken om den omdiskuterede AGF-angriber i afspilleren over artiklen.
LIVE
LIVE: FCK tager to mesterskaber
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
NYHEDER
Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
NYHEDER
Stor klub bekræfter interesse for dansker
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
MEDIE
Forhandler med storklub
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
NYHEDER
De er tilbage i Premier League
NYHEDER
Han udfordrer Perez som præsident i Real Madrid
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle
MEDIE
FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
INTERVIEW
– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til
INTERVIEW
Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
KARAKTERER
Det kan være hans sidste kamp i Brøndby
NYHEDER
Konge benåder fængslede fans efter AFCON
FANKLUBBEN