Sendte SMS efter Thorup-fyring: Bliver stor træner

Der er stor tiltro til Superliga-debutanten Jacob Neestrups evner som cheftræner fra dem, der kender ham.



Det er stort at få debut som Superliga-cheftræner, og det er nok endnu større, når man aldrig tidligere har været cheftræner i en topliga og så samtidig bliver boss for en af de stærkeste klubber i rækken.

Det er, hvad der venter Jacob Neestrup søndag aften i Parken, hvor han debuterer som FCK-cheftræner efter klubbens afskedigelse af Jess Thorup i begyndelsen af sidste uge.

Men Superliga-debutant som cheftræner eller ej har dem, der kender Neestrup og har arbejdet med ham, ingen form for bekymringer ved, om den 34-årige træner har det, der skal til i det krævende job som cheftræner for FC København.

– Han stiller enorme krav til sine spillere, men samtidig er han rigtig god på det menneskelige plan. Han er god til at forstå spillerne og giver alt af sig selv. ’Nees’ og Riemer er efter min mening nogle af de bedste ungdomstrænere, der har været i FCK, og man kan bare se på, hvor mange spillere der rykkede sig under dem. Der er mange, der har meget at takke dem for, siger Thomas Rasmussen, der arbejder i agentfirmaet BTAM og har fulgt Jacob Neestrups karriere.

– For mig minder han om de unge trænere, vi ser slå igennem i især Tyskland. Han har de samme kvaliteter. Da jeg første gang så og hørte ham træne U17-holdet i FCK, var jeg ikke i tvivl om, at han ville blive toptræner på et tidspunkt, siger Thomas Rasmussen til Tipsbladet.

I flere år har det i fodboldmiljøet heddet sig, at FC København var i færd med at forberede Jacob Neestrup til en dag at blive cheftræner for førsteholdet.

Og den manglende erfaring fra topjobbet i Superligaen er ikke noget, der bekymrer.

– Jeg glæder mig til at se ham. Jeg tror, at han kan løfte opgaven og bliver en kæmpe succes i FCK, siger Jesper Christiansen, der arbejdede som målmandstræner for Jacob Neestrup i Viborg FF i 2019 og 2020.

Michael ’Mio’ Nielsen, tidligere spiller og medarbejder gennem mange år i FC København, tror også, at FCK går lysere tider i møde med Jacob Neestrup som cheftræner.

– Det er selvfølgelig altid trist, når en træner bliver fyret, men jeg skrev samme dag til Neestrup, at det var det eneste rigtige at vælge ham. Han bliver en stor træner.

Det tror du?
– Nej, det ved jeg, siger Michael ’Mio’ Nielsen.

Læs hele portrættet af Jacob Neestrup og interviewet med den ny FCK-træner i fredagens udgave af Tipsbladet.

Her finder ud også en hilsen til Neestrup fra det tidligere bagland i Viborg FF og:
En stor artikel om Viborg FF's fremgang og muligheder
Klopp og Liverpools afgørende uger før VM i Qatar
En stor analyse af alle 12 Superliga-klubber og hvordan de har klaret sig i denne sæson set ud fra data

TipsBladet_Forside_Tipsbladet_30-09-2022_Lands_1udg-page-001





Afsløring: AGF sælger Sigurd Haugen



LIVE

TransferLIVE: Eriksen-bejler henter midt i Barca


Storklub tilbyder Eriksen toårig kontrakt

Benhård: ‘Du bliver aldrig en fantastisk træner’

Pogacar hylder Jonas: Her er han bedst i verden

Bayern raser mod Donnarumma

Rejser til Brøndby med en røvfuld

Her er Superligaens spillerbudgetter i 2025/26

Trist Mikael Uhre-besked


EKSKLUSIVT

Afsløring: Kæmpe FCK-scoop – Elyounoussi forlænger


Smuk gestus: Liverpool udbetaler Jotas millionløn

‘Halvdelen af Premier League’ jagter Bisseck

Kreativ transfer-løsning?

Historisk dansker – første gang siden Kim Milton



EKSKLUSIVT

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’


Bo Henriksen jagter dansk U21-landsholdsprofil

Afslører FCM’s hemmelighed fra Brentford

Dansker færdig i Galatasaray

Bang! Ny Brøndby-angriber med to kasser mod Vejle

På vej til FC Nordsjælland – bekræfter skifte


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Kevin Mensah vender tilbage til Brøndby

Afslører: Thomas Frank er interesseret i ham

Påpeger Conrad Harders problem

FC Barcelona-stjerner i chok

Berthel Askou henter angriber foran Newcastle

TV 2 opruster med tidligere Bjarne Riis-stjerne

– Jeg er stærkere end nogensinde



Bud afgivet på dansk komet: Vil have over 45 mio.

Dybt overrasket over Kvistgaarden-melding

Den helt rigtige Højlund-beslutning

Satser de på Giorgi Gocholeishvili?

Bliver Mathias Kvistgaarden rekordkøb?


EKSKLUSIVT

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler


Drømmestart på Tour de France af Jonas Vingegaard

Tysk komet endt i OB: Zorniger med klar besked

Afsløring: Bombe – BIF tæt på salg af Kvistgaarden

Tv-station beklager brøler i Diogo Jota-udsendelse

Politiet forklarer teori bag Diogo Jota-dødsfald

Mystisk: Dansk målmand solgt af tidligere ledelse

Opsigtsvækkende PL-transfer under opsejling



Helt vildt – dansk målmaskine tæt på kæmpe rekord

Her fejler de fatalt på transfermarkedet

Indleder forhandlinger om Brøndby-profil i dag

Vilde talenter lokker CL-klubber til Danmark

Stor stjerne allerede ude af Tour de France

Kæmpe resultat af Clara Tauson i Wimbledon

Tour de France – 1. etape

På vej væk – Kvistgaarden fraværende for Brøndby

Oasis hyldede Diogo Jota under genforeningskoncert

Afsløring: Sønderjyske køber Pachanga Kristensen

Chelsea booker semifinale ved VM

Kvalitet slår held i irsk Rover-derby



– Vi kan udfordre de bedste

Tæt på Barca-spiller – bremser det Eriksen-skifte?

– Han kan blive vigtig