Brøndby slider med resultaterne i øjeblikket, og nederlaget til FC København inden landsholdstermingen var en kold klud i ansigtet på Jesper Sørensens tropper, der nu kan se afstanden til FC Midtjylland i toppen af Superligaen være på seks point.
Der venter Brøndbys træner en stor opgave at få vendt skuden, og det er Viaplay-ekspert Kenneth Emil Petersen på ingen måde sikker på, at de gør.
Til Viaplay gør han det i hvert fald klart, at kampprogrammet den næste måneds tid, som hedder Sønderjyske hjemme, Silkeborg og FC Nordsjælland ude, FC Midtjylland hjemme og så en pokalkamp ude mod Vendsyssel, kan skubbe Brøndby helt ud af top seks.
– Lad os se, om Brøndby er i top seks, når vi sidder her om en måned igen. Det er jeg lidt usikker på, når jeg ser på kampprogrammet, vi går ind i.
– For mig er det tricky, at de skal til Silkeborg på kunstgræs, selv om de har nogle gode resultater der senest. De skal en tur til Nordsjælland på kunstgræs, og de har FC Midtjylland, som måske ikke buldrer derudaf, men som vinder deres fodboldkampe solidt og har nogle dygtige spillere. Det er et grimt kampprogram, slår han fast.
Derudover er han ikke særlig imponeret over Brøndbys spil.
Tipsbladet kunne tirsdag fremvise, at klubben dominerer flere zoner på banen, også tættere på modstanderens mål, at man har væsentlig flere skud per kamp og markant højere boldbesiddelse. Til gengæld er man også langt mere bagud end i sidste sæson.
"KEP" giver ikke meget for skudstatistik, til gengæld er han dybt bekymret over den spillemæssige udvikling, som klubben har gennemgået i denne sæson.
– Der hvor de er faldet markant i mine øjne, er deres defensiv. De fejl og den struktur der er på specielt omstillinger imod. Det er ligemeget om det er Vejle, der kommer på besøg. De spiller en mand i overtal mod FC København, og alligevel er det FC København, som løber ned og scorer et mål på en horribel fejl og en omstilling imod, siger han og fortsætter:
– Så er der selvfølgelig også noget med effektiviteten. Det havde jo set anderledes ud, hvis Kvistgaarden havde scoret på den mod AGF. Jeg ser ikke en positiv udvikling i den måde, som Brøndby gør det på i øjeblikket, slår Kenneth Emil Petersen fast.
Brøndby har blot vundet en ud af deres seneste seks betydende kampe i alle turneringer. Næste test er som bekendt Sønderjyske på hjemmebane.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
LIVE
VM-LIVE: Stjerne takker Danmark
MEDIE
Enig med FC Midtjylland-angriber
TransferLIVE: Så langt er klubberne fra hinanden
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
MEDIE
Byder på dansker – 44,5 millioner i spil
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
INTERVIEW
Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’
LIVE
TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
NYHEDER
Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
NYHEDER
David Nielsen er stensikker
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
INTERVIEW
Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
EKSKLUSIVT
Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
MEDIE
På vej til Danmark – koster 880.000 kroner
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’
NYHEDER
Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
OPTAKT
Portugal – Spanien
OPTAKT
USA – Belgien
INTERVIEW
Klapper i om stor Superliga-transfer
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Belgien i chok over Balogun-beslutning
VM-vækkeuret: Eventyret fortsætter!
INTERVIEW
Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’