Ser ikke en positiv udvikling i Brøndby

Kenneth Emil Petersen er særdeles skeptisk overfor Brøndby, som kan risikere ikke at befinde sig i top seks om en måneds tid.



Brøndby slider med resultaterne i øjeblikket, og nederlaget til FC København inden landsholdstermingen var en kold klud i ansigtet på Jesper Sørensens tropper, der nu kan se afstanden til FC Midtjylland i toppen af Superligaen være på seks point. 

Der venter Brøndbys træner en stor opgave at få vendt skuden, og det er Viaplay-ekspert Kenneth Emil Petersen på ingen måde sikker på, at de gør. 

Til Viaplay gør han det i hvert fald klart, at kampprogrammet den næste måneds tid, som hedder Sønderjyske hjemme, Silkeborg og FC Nordsjælland ude, FC Midtjylland hjemme og så en pokalkamp ude mod Vendsyssel, kan skubbe Brøndby helt ud af top seks.

– Lad os se, om Brøndby er i top seks, når vi sidder her om en måned igen. Det er jeg lidt usikker på, når jeg ser på kampprogrammet, vi går ind i.

– For mig er det tricky, at de skal til Silkeborg på kunstgræs, selv om de har nogle gode resultater der senest. De skal en tur til Nordsjælland på kunstgræs, og de har FC Midtjylland, som måske ikke buldrer derudaf, men som vinder deres fodboldkampe solidt og har nogle dygtige spillere. Det er et grimt kampprogram, slår han fast.

Derudover er han ikke særlig imponeret over Brøndbys spil. 

Tipsbladet kunne tirsdag fremvise, at klubben dominerer flere zoner på banen, også tættere på modstanderens mål, at man har væsentlig flere skud per kamp og markant højere boldbesiddelse. Til gengæld er man også langt mere bagud end i sidste sæson. 

"KEP" giver ikke meget for skudstatistik, til gengæld er han dybt bekymret over den spillemæssige udvikling, som klubben har gennemgået i denne sæson.

– Der hvor de er faldet markant i mine øjne, er deres defensiv. De fejl og den struktur der er på specielt omstillinger imod. Det er ligemeget om det er Vejle, der kommer på besøg. De spiller en mand i overtal mod FC København, og alligevel er det FC København, som løber ned og scorer et mål på en horribel fejl og en omstilling imod, siger han og fortsætter: 

– Så er der selvfølgelig også noget med effektiviteten. Det havde jo set anderledes ud, hvis Kvistgaarden havde scoret på den mod AGF. Jeg ser ikke en positiv udvikling i den måde, som Brøndby gør det på i øjeblikket, slår Kenneth Emil Petersen fast. 

Brøndby har blot vundet en ud af deres seneste seks betydende kampe i alle turneringer. Næste test er som bekendt Sønderjyske på hjemmebane.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.





LIVE

LIVE: Taget til nåde af Steve Cooper

Laver aftale med Frederik Birk

Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen

Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind

Ny dansk landstræner? Nu reagerer han

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Thomas Frank-melding skaber overskrifter

Brøndby IF – FC Midtjylland

Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby

– Han ender i Premier League

– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt

Bayern slår rekord i ny storsejr

Randers FC – FC København

Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne

Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Silkeborg IF – OB

Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder

Højlund forværrede Wolfsburg-krisen

FC Fredericia – Vejle Boldklub

Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’

Sønderjyske – Viborg FF

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

Flere ændringer kan være på vej i FC København

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine

Afliver AGF-myte: Det er simpelthen ikke rigtigt

Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo

– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’

På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”

Cooper gav hård og ærlig besked

I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’

– Det kommer til at gå fuldstændig amok!

Tottenham under stregen

Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt

Kenneth Emil Petersen: Helt vanvittig situation

Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner

Brøndby-fans sender åbent brev

Chelsea – Manchester City

Sky Blues deprimererer Blues på Broen

Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs

Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime

Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå

Raser efter Slimane-dom: Han snyder!

Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden

Arsenal snublede i guldkampen

Sydamerika bakker op om fire år mere til Infantino

‘Jeg er rørt og glad’

Real Madrid med gave til Barcelona

SMS fra træner – fortid i BIF halvanden uge efter