Brøndby slider med resultaterne i øjeblikket, og nederlaget til FC København inden landsholdstermingen var en kold klud i ansigtet på Jesper Sørensens tropper, der nu kan se afstanden til FC Midtjylland i toppen af Superligaen være på seks point.
Der venter Brøndbys træner en stor opgave at få vendt skuden, og det er Viaplay-ekspert Kenneth Emil Petersen på ingen måde sikker på, at de gør.
Til Viaplay gør han det i hvert fald klart, at kampprogrammet den næste måneds tid, som hedder Sønderjyske hjemme, Silkeborg og FC Nordsjælland ude, FC Midtjylland hjemme og så en pokalkamp ude mod Vendsyssel, kan skubbe Brøndby helt ud af top seks.
– Lad os se, om Brøndby er i top seks, når vi sidder her om en måned igen. Det er jeg lidt usikker på, når jeg ser på kampprogrammet, vi går ind i.
– For mig er det tricky, at de skal til Silkeborg på kunstgræs, selv om de har nogle gode resultater der senest. De skal en tur til Nordsjælland på kunstgræs, og de har FC Midtjylland, som måske ikke buldrer derudaf, men som vinder deres fodboldkampe solidt og har nogle dygtige spillere. Det er et grimt kampprogram, slår han fast.
Derudover er han ikke særlig imponeret over Brøndbys spil.
Tipsbladet kunne tirsdag fremvise, at klubben dominerer flere zoner på banen, også tættere på modstanderens mål, at man har væsentlig flere skud per kamp og markant højere boldbesiddelse. Til gengæld er man også langt mere bagud end i sidste sæson.
"KEP" giver ikke meget for skudstatistik, til gengæld er han dybt bekymret over den spillemæssige udvikling, som klubben har gennemgået i denne sæson.
– Der hvor de er faldet markant i mine øjne, er deres defensiv. De fejl og den struktur der er på specielt omstillinger imod. Det er ligemeget om det er Vejle, der kommer på besøg. De spiller en mand i overtal mod FC København, og alligevel er det FC København, som løber ned og scorer et mål på en horribel fejl og en omstilling imod, siger han og fortsætter:
– Så er der selvfølgelig også noget med effektiviteten. Det havde jo set anderledes ud, hvis Kvistgaarden havde scoret på den mod AGF. Jeg ser ikke en positiv udvikling i den måde, som Brøndby gør det på i øjeblikket, slår Kenneth Emil Petersen fast.
Brøndby har blot vundet en ud af deres seneste seks betydende kampe i alle turneringer. Næste test er som bekendt Sønderjyske på hjemmebane.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
AVIS
Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte
TOPNYHED
Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?
Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad
Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning
TOPNYHED
Ny Superliga-komet: Jeg har en stor fremtid
TOPNYHED
“Sportschefer drømmer om at hente ham”
MEDIE
Meget tæt på at hente Pione Sisto
Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten
AVIS
Bo Henriksen bringes i spil til nyt job
Eriksen ude med hård kritik
TOPNYHED
Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’
TOPNYHED
Italienske medier hylder ham
TOPNYHED
Blæst bagover af dansker: ‘Ødelægger modstanderne’
BIZART
Rygter chokerer Laudrup: Det er helt vildt
TIPSBLADET SPECIAL
Disse målmænd har tidligere vundet Det Gyldne Bur
MEDIE
Erstatter han Andreas Christensen?
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste U21-spillere
TOPNYHED
Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste angribere
Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem
TOPNYHED
– Froholdt skifter helt sikkert dertil
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Overvej disse stjerner, Brøndby!
TRANSFER
Forsøgte at hente ham i FC Nordsjælland
HELT VILDT
Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til
TOPNYHED
Fælder hård Schmeichel-dom
TOPNYHED
Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk
TOPNYHED
Hylder dansker: ‘Den største lige nu’
TOPNYHED
Kritisk FCK-interview: Det smarteste jeg har gjort
TOPNYHED
Peter Møller svarer på kritik: Rolig nu
MEDIE
Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge
Det er gået helt galt for Brøndby-flop
NYHEDER
Nartey blæser alt modstand til vægs
MEDIE
FCK tager stor Amin Chiakha-beslutning
Tidl. BIF-spiller afslører langt sygdomsforløb
TOPNYHED
Dansker langer ud efter Ruben Amorim
AVIS
Tidl. SL-profils situation er “temmelig håbløs”
NYHEDER
Forlænger med stort angriber-talent
Spansk fodboldtræner og hans tre børn dør i ulykke
DAGENS SPILFORSLAG
Ørkenræv og Hingst scorer begge i Rabat
TOPNYHED
Thomas Frank ser mange Brøndby-paralleller
Arteta kan godt lide Arsenals “mange problemer”
TRANSFER
Superliga-profil er eftertragtet – nu reagerer han
Arsenal tager førstepladsen tilbage
Liverpool vinder – endelig scorede stjernen
HELT VILDT
Rystet efter kollision med dansker: Chokerende
NYHEDER
Fransk pletskud holder liv i Citys sejrsstime
NYHEDER
Oliver Sørensen blev matchvinder for Parma
AVIS
Rangerer Eriksen over superstjerner
EKSKLUSIVT