Ser ikke en positiv udvikling i Brøndby

Kenneth Emil Petersen er særdeles skeptisk overfor Brøndby, som kan risikere ikke at befinde sig i top seks om en måneds tid.



Brøndby slider med resultaterne i øjeblikket, og nederlaget til FC København inden landsholdstermingen var en kold klud i ansigtet på Jesper Sørensens tropper, der nu kan se afstanden til FC Midtjylland i toppen af Superligaen være på seks point. 

Der venter Brøndbys træner en stor opgave at få vendt skuden, og det er Viaplay-ekspert Kenneth Emil Petersen på ingen måde sikker på, at de gør. 

Til Viaplay gør han det i hvert fald klart, at kampprogrammet den næste måneds tid, som hedder Sønderjyske hjemme, Silkeborg og FC Nordsjælland ude, FC Midtjylland hjemme og så en pokalkamp ude mod Vendsyssel, kan skubbe Brøndby helt ud af top seks.

– Lad os se, om Brøndby er i top seks, når vi sidder her om en måned igen. Det er jeg lidt usikker på, når jeg ser på kampprogrammet, vi går ind i.

– For mig er det tricky, at de skal til Silkeborg på kunstgræs, selv om de har nogle gode resultater der senest. De skal en tur til Nordsjælland på kunstgræs, og de har FC Midtjylland, som måske ikke buldrer derudaf, men som vinder deres fodboldkampe solidt og har nogle dygtige spillere. Det er et grimt kampprogram, slår han fast.

Derudover er han ikke særlig imponeret over Brøndbys spil. 

Tipsbladet kunne tirsdag fremvise, at klubben dominerer flere zoner på banen, også tættere på modstanderens mål, at man har væsentlig flere skud per kamp og markant højere boldbesiddelse. Til gengæld er man også langt mere bagud end i sidste sæson. 

"KEP" giver ikke meget for skudstatistik, til gengæld er han dybt bekymret over den spillemæssige udvikling, som klubben har gennemgået i denne sæson.

– Der hvor de er faldet markant i mine øjne, er deres defensiv. De fejl og den struktur der er på specielt omstillinger imod. Det er ligemeget om det er Vejle, der kommer på besøg. De spiller en mand i overtal mod FC København, og alligevel er det FC København, som løber ned og scorer et mål på en horribel fejl og en omstilling imod, siger han og fortsætter: 

– Så er der selvfølgelig også noget med effektiviteten. Det havde jo set anderledes ud, hvis Kvistgaarden havde scoret på den mod AGF. Jeg ser ikke en positiv udvikling i den måde, som Brøndby gør det på i øjeblikket, slår Kenneth Emil Petersen fast. 

Brøndby har blot vundet en ud af deres seneste seks betydende kampe i alle turneringer. Næste test er som bekendt Sønderjyske på hjemmebane.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.







LIVE

LIVE: Liverpool bekræfter skrækskade

Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning

Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

Fremhæver stort Brøndby-talent

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Brøndby IF – Sønderjyske

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?

Helt vild med Brøndby-profil



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen

Kryptisk melding: Det er ikke mit bord

Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’

– Vil sende skarpt signal at straffe Binks

Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage

Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’

Revser Lindstrøm – færdig til sommer?

Talent trænede med FCM – skriver med denne klub

Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet

– De er pivrystede, og det sker HVER gang!

Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh! 

Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’

Langer ud efter Peter Sørensen

Harry Maguire ryger i skammekrogen

22 millioner kroner!



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet

Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’

Hugo Ekitike misser VM

Nu reagerer Morten Krogh

‘Så er Clement Bischoff færdig’

Bayern brager sig videre efter vanvidskamp

FC Københavns budget overrasker Lars Seier

AZ slagter Shakhtar

Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds

Bayern München – Real Madrid

Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade

Arsenal – Sporting CP

Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens

Tidligere FCK-spiller skal for retten

Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen

Øjner europæisk trofæ

Dansker ser gult i London