Brøndby har ikke fået den sæsonstart, man havde håbet, hvor man gik på landsholdspause hele seks point efter FC Midtjylland i toppen.
De seneste uger har været hårde for Jesper Sørensens tropper. Europa-exit, og så blot en enkelt Superliga-sejr i fire forsøg. Sådan noget gør ondt på et hold, som var en enkelt scoring fra at vinde det danske mesterskab i sidste sæson.
Men peger pilen en bekymrende vej for Brøndby? Sikkert er det, at den peger en anden vej end i foråret, og det bakker tallene tydeligt op omkring.
Tipsbladet har allieret sig med Opta for at kigge nærmere på Brøndby, og her er konklusionen klar: Jesper Sørensens hold bevæger sig i en retning, hvor man er noget mere dominerende end tidligere.
Eksempelvis har Brøndby i Superligaen i denne sæson haft langt flere skud per kamp (18,9) end i forårssæsonen (11,1).
Derudover har boldbesiddelsen også fået et ordentlig nøk opad. Før sommer havde man bolden 53 procent af tiden i snit – siden da er tallet helt oppe på 60.
Det vidner om et hold, der i større forsøger at tage teten på kampen med bolden, og nedenstående to grafikker illustrerer dette. De viser de zoner på banen, hvor Brøndby eller modstanderen har haft mere end 55 procent af alle berøringerne. Første billede viser forårssæsonen, og billede to viser denne sæson.


Opta konkluderer ud fra analysen, at Brøndby stadig er i gang med at finpudse denne udvikling. Eksempelvis tages der her afsæt i en spiller som Sean Klaiber, der i denne sæson er den spiller fra Brøndby, som har været involveret i flest offensive sekvenser i Superligaen per 90 minutter med lige præcis 10. Det drejer sig om skud, skabte chancer og deltagelse i opbygning til chancer.

Bemærkelsesværdigt her er det, at Daniel Wass og Noah Nartey puster ham i nakken i forhold til at være mest involveret, hvorimod "topscorene" i foråret var offensivspillerne Yuito Suzuki og Nicolai Vallys. Det er altså spillere længe tilbage på banen, som i større grad præger Brøndbys offensiv.
Det er dog værd at bemærke en væsentlig detalje i Brøndbys nye udvikling. I denne sæson er man i markant større grad bagud i kampene, end man var det i sidste sæson. Sådan noget har det med at ændre kampbilledet, og det hold, som er bagud, vil ofte forsøge at presse på for scoringer imod.
Lige netop det gør Brøndby i langt større grad i denne sæson. De er med afstand den klub i Superligaen, som skaber flest Expected Goals pr 90 minutter, når de er bagud (1,37). Det går meget godt i spænd med, at Brøndby i større grad dominerer de offensive zoner som tidligere beskrevet.
Til gengæld taber Brøndby Expected Goals, når stillingen er lige (-0,01 xG), og når de fører (-0,2 xG).
Der er altså noget at bygge videre på for Brøndby, men man kan ikke komme udenom, at det, man har set i denne sæson, er en smule anderledes fra det, de leverede i lige-ved-og-næste-sæsonen i fjor.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
LIVE
TransferLIVE: Stort Man City-salg på vej
MEDIE
Ruben Amorim på vej til ny storklub?
EKSKLUSIVT
Brøndby vil holde på stjerne
Neestrup roser: Godt gået – glad på hans vegne
HELT VILDT
Kommer til AGF efter monstersæson
MEDIE
Afgørende detalje i stor FCK-transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oskar Boesen skifter til norsk klub
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
EKSKLUSIVT
Dansk klub i dialog med Mathias Jensen
EKSKLUSIVT
Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland
MEDIE
Storklub forhandler om Oscar Højlund
NYHEDER
Gidsel om skrækskade: ‘Nærmest det værste’
MEDIE
Kongeløn – scorer 730 millioner kroner
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Brøndby har IKKE budt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Anderlecht sælger Mads Kikkenborg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Forhandlingerne om Amin Chiakha i gang
NYHEDER
Han bliver ny Superliga-kommentator på Viaplay
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Sauer på plads i stort skifte
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu
TOPNYHED
Mulig FC København-signing er søn af superstjerne
EKSKLUSIVT
Pione Sisto går 48 dramatiske timer i møde
MEDIE
FC København byder på kantspiller
NYHEDER
Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF tæt på salg af Leopold Wahlstedt
MEDIE
Han er tæt på at forlade Brøndby IF
TOPNYHED
FCK-emne smidt af holdet efter interview
TRANSFER
Han skal væk fra FC Midtjylland
TOPNYHED
Voldsom lønnedgang i Brøndby
NYHEDER
Højlund roser FC Københavns fans
TOPNYHED
– Det er forfærdeligt
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
TOPNYHED
Nartey sender flot hilsen til Brøndby-fans
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stor interesse for AC Horsens-bomber
NYHEDER
Stærk FCK-trup – han må ikke spille
HELT VILDT
Vanvittigt: FCM kan måske sælge for halv milliard
MEDIE
Brøndby forhandler om stor transfer
TRANSFER
Brøndby opjusterer efter kæmpe salg
TIPSBLADETS DOM
Pytlick var vild – men Danmark havde stort problem
TIPSBLADET SPECIAL
Stjerne på vej: Her er han i særklasse
DAGENS SPILFORSLAG
Tyskere blitzer Nordlondon
INTERVIEW
‘Det er ret let at se’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams fanzone: Det jagter OB i transfervinduet
TRANSFER
Manchester City køber landsholdsspiller
NYHEDER
Stor Brøndby-nedtur: Filip Bundgaard slemt skadet
TRANSFER
AGF henter 25-årige Mads Hedenstad Christiansen
TOPNYHED
Frank synes færdig: Er det hans afløser?
AVIS
Dansker i ‘sensationel choktransfer’
EKSKLUSIVT
Afsløring: August Priske sælges til Birmingham
NYHEDER
Senegal er afrikansk mester efter skandaløs finale
DAGENS SPILFORSLAG
Como indtager hovedstaden
EKSKLUSIVT
Farzams Fanzone: ‘Mange tilbud på ung dansker’
NYHEDER
Danmark knuser Rumænien – videre ved EM
EKSKLUSIVT