Tydeligt skift hos Brøndby

Hvis man har bemærket, at Brøndby forsøger at være langt mere dominerende i denne sæson, så ser man ikke helt forkert.



Brøndby har ikke fået den sæsonstart, man havde håbet, hvor man gik på landsholdspause hele seks point efter FC Midtjylland i toppen. 

De seneste uger har været hårde for Jesper Sørensens tropper. Europa-exit, og så blot en enkelt Superliga-sejr i fire forsøg. Sådan noget gør ondt på et hold, som var en enkelt scoring fra at vinde det danske mesterskab i sidste sæson. 

Men peger pilen en bekymrende vej for Brøndby? Sikkert er det, at den peger en anden vej end i foråret, og det bakker tallene tydeligt op omkring. 

Tipsbladet har allieret sig med Opta for at kigge nærmere på Brøndby, og her er konklusionen klar: Jesper Sørensens hold bevæger sig i en retning, hvor man er noget mere dominerende end tidligere. 

Eksempelvis har Brøndby i Superligaen i denne sæson haft langt flere skud per kamp (18,9) end i forårssæsonen (11,1). 

Derudover har boldbesiddelsen også fået et ordentlig nøk opad. Før sommer havde man bolden 53 procent af tiden i snit – siden da er tallet helt oppe på 60. 

Det vidner om et hold, der i større forsøger at tage teten på kampen med bolden, og nedenstående to grafikker illustrerer dette. De viser de zoner på banen, hvor Brøndby eller modstanderen har haft mere end 55 procent af alle berøringerne. Første billede viser forårssæsonen, og billede to viser denne sæson. 

Zones_of_control_-_Jan-Jun_2024

Zones_of_control_-_Jan-Jun_2024

Brøndby dominerer flere zoner nærmere modstanderens mål i denne sæson, end man gjorde i foråret. Foto: Opta

Opta konkluderer ud fra analysen, at Brøndby stadig er i gang med at finpudse denne udvikling. Eksempelvis tages der her afsæt i en spiller som Sean Klaiber, der i denne sæson er den spiller fra Brøndby, som har været involveret i flest offensive sekvenser i Superligaen per 90 minutter med lige præcis 10. Det drejer sig om skud, skabte chancer og deltagelse i opbygning til chancer.

Zones_of_control_-_Jan-Jun_2024

Bemærkelsesværdigt her er det, at Daniel Wass og Noah Nartey puster ham i nakken i forhold til at være mest involveret, hvorimod "topscorene" i foråret var offensivspillerne Yuito Suzuki og Nicolai Vallys. Det er altså spillere længe tilbage på banen, som i større grad præger Brøndbys offensiv. 

Det er dog værd at bemærke en væsentlig detalje i Brøndbys nye udvikling. I denne sæson er man i markant større grad bagud i kampene, end man var det i sidste sæson. Sådan noget har det med at ændre kampbilledet, og det hold, som er bagud, vil ofte forsøge at presse på for scoringer imod. 

Lige netop det gør Brøndby i langt større grad i denne sæson. De er med afstand den klub i Superligaen, som skaber flest Expected Goals pr 90 minutter, når de er bagud (1,37). Det går meget godt i spænd med, at Brøndby i større grad dominerer de offensive zoner som tidligere beskrevet. 

Til gengæld taber Brøndby Expected Goals, når stillingen er lige (-0,01 xG), og når de fører (-0,2 xG).

Der er altså noget at bygge videre på for Brøndby, men man kan ikke komme udenom, at det, man har set i denne sæson, er en smule anderledes fra det, de leverede i lige-ved-og-næste-sæsonen i fjor.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.





– Jeg er dybt chokeret og forundret




LIVE

VM-LIVE: Kæmpe Klopp-kritik: ‘Totalt uacceptabelt’

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job

‘Zanka’ melder ud om fremtiden



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Blæst bagover af 18-årig

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

AGF køber ham



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Brøndby melder duo færdig og teaser

Stolt over dansk transfer

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’

Tyskland – Curacao

Raser over VM-tiltag



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Spanien – Kap Verde

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Jagter tidligere FCK-stjerne

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Ancelotti så nervøst Brasilien i VM-premiere

Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger

Iran – New Zealand

De vil have Victor Nelsson

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Holland – Japan



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Han tager hjem fra VM

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel