Brøndby har ikke fået den sæsonstart, man havde håbet, hvor man gik på landsholdspause hele seks point efter FC Midtjylland i toppen.
De seneste uger har været hårde for Jesper Sørensens tropper. Europa-exit, og så blot en enkelt Superliga-sejr i fire forsøg. Sådan noget gør ondt på et hold, som var en enkelt scoring fra at vinde det danske mesterskab i sidste sæson.
Men peger pilen en bekymrende vej for Brøndby? Sikkert er det, at den peger en anden vej end i foråret, og det bakker tallene tydeligt op omkring.
Tipsbladet har allieret sig med Opta for at kigge nærmere på Brøndby, og her er konklusionen klar: Jesper Sørensens hold bevæger sig i en retning, hvor man er noget mere dominerende end tidligere.
Eksempelvis har Brøndby i Superligaen i denne sæson haft langt flere skud per kamp (18,9) end i forårssæsonen (11,1).
Derudover har boldbesiddelsen også fået et ordentlig nøk opad. Før sommer havde man bolden 53 procent af tiden i snit – siden da er tallet helt oppe på 60.
Det vidner om et hold, der i større forsøger at tage teten på kampen med bolden, og nedenstående to grafikker illustrerer dette. De viser de zoner på banen, hvor Brøndby eller modstanderen har haft mere end 55 procent af alle berøringerne. Første billede viser forårssæsonen, og billede to viser denne sæson.


Opta konkluderer ud fra analysen, at Brøndby stadig er i gang med at finpudse denne udvikling. Eksempelvis tages der her afsæt i en spiller som Sean Klaiber, der i denne sæson er den spiller fra Brøndby, som har været involveret i flest offensive sekvenser i Superligaen per 90 minutter med lige præcis 10. Det drejer sig om skud, skabte chancer og deltagelse i opbygning til chancer.

Bemærkelsesværdigt her er det, at Daniel Wass og Noah Nartey puster ham i nakken i forhold til at være mest involveret, hvorimod "topscorene" i foråret var offensivspillerne Yuito Suzuki og Nicolai Vallys. Det er altså spillere længe tilbage på banen, som i større grad præger Brøndbys offensiv.
Det er dog værd at bemærke en væsentlig detalje i Brøndbys nye udvikling. I denne sæson er man i markant større grad bagud i kampene, end man var det i sidste sæson. Sådan noget har det med at ændre kampbilledet, og det hold, som er bagud, vil ofte forsøge at presse på for scoringer imod.
Lige netop det gør Brøndby i langt større grad i denne sæson. De er med afstand den klub i Superligaen, som skaber flest Expected Goals pr 90 minutter, når de er bagud (1,37). Det går meget godt i spænd med, at Brøndby i større grad dominerer de offensive zoner som tidligere beskrevet.
Til gengæld taber Brøndby Expected Goals, når stillingen er lige (-0,01 xG), og når de fører (-0,2 xG).
Der er altså noget at bygge videre på for Brøndby, men man kan ikke komme udenom, at det, man har set i denne sæson, er en smule anderledes fra det, de leverede i lige-ved-og-næste-sæsonen i fjor.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
LIVE
LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen
DAGENS SPILFORSLAG
AGF genfinder sejrsspor mod sønderjyder
AVIS
Færdig i Real Madrid
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
10. gang i træk
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
INTERVIEW
To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen
TIPSBLADET SPECIAL
Overraskende? Moukoko næstbedst i Superligaen
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
INTERVIEW
Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Dårligt nyt – Schmeichel melder ud