Brøndby har ikke fået den sæsonstart, man havde håbet, hvor man gik på landsholdspause hele seks point efter FC Midtjylland i toppen.
De seneste uger har været hårde for Jesper Sørensens tropper. Europa-exit, og så blot en enkelt Superliga-sejr i fire forsøg. Sådan noget gør ondt på et hold, som var en enkelt scoring fra at vinde det danske mesterskab i sidste sæson.
Men peger pilen en bekymrende vej for Brøndby? Sikkert er det, at den peger en anden vej end i foråret, og det bakker tallene tydeligt op omkring.
Tipsbladet har allieret sig med Opta for at kigge nærmere på Brøndby, og her er konklusionen klar: Jesper Sørensens hold bevæger sig i en retning, hvor man er noget mere dominerende end tidligere.
Eksempelvis har Brøndby i Superligaen i denne sæson haft langt flere skud per kamp (18,9) end i forårssæsonen (11,1).
Derudover har boldbesiddelsen også fået et ordentlig nøk opad. Før sommer havde man bolden 53 procent af tiden i snit – siden da er tallet helt oppe på 60.
Det vidner om et hold, der i større forsøger at tage teten på kampen med bolden, og nedenstående to grafikker illustrerer dette. De viser de zoner på banen, hvor Brøndby eller modstanderen har haft mere end 55 procent af alle berøringerne. Første billede viser forårssæsonen, og billede to viser denne sæson.


Opta konkluderer ud fra analysen, at Brøndby stadig er i gang med at finpudse denne udvikling. Eksempelvis tages der her afsæt i en spiller som Sean Klaiber, der i denne sæson er den spiller fra Brøndby, som har været involveret i flest offensive sekvenser i Superligaen per 90 minutter med lige præcis 10. Det drejer sig om skud, skabte chancer og deltagelse i opbygning til chancer.

Bemærkelsesværdigt her er det, at Daniel Wass og Noah Nartey puster ham i nakken i forhold til at være mest involveret, hvorimod "topscorene" i foråret var offensivspillerne Yuito Suzuki og Nicolai Vallys. Det er altså spillere længe tilbage på banen, som i større grad præger Brøndbys offensiv.
Det er dog værd at bemærke en væsentlig detalje i Brøndbys nye udvikling. I denne sæson er man i markant større grad bagud i kampene, end man var det i sidste sæson. Sådan noget har det med at ændre kampbilledet, og det hold, som er bagud, vil ofte forsøge at presse på for scoringer imod.
Lige netop det gør Brøndby i langt større grad i denne sæson. De er med afstand den klub i Superligaen, som skaber flest Expected Goals pr 90 minutter, når de er bagud (1,37). Det går meget godt i spænd med, at Brøndby i større grad dominerer de offensive zoner som tidligere beskrevet.
Til gengæld taber Brøndby Expected Goals, når stillingen er lige (-0,01 xG), og når de fører (-0,2 xG).
Der er altså noget at bygge videre på for Brøndby, men man kan ikke komme udenom, at det, man har set i denne sæson, er en smule anderledes fra det, de leverede i lige-ved-og-næste-sæsonen i fjor.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
LIVE
TransferLIVE: Her er prisen på Clement Bischoff
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’
NYHEDER
Ekspert raser over FCK: ‘Det er fuldstændig kaos’
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
FCM kommer fra tyrkisk heksekedel med muligheder
LIVE: FCK smider sejren
TOPNYHED
Forrygende besked til Jesper Lindstrøm
INTERVIEW
Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se
NYHEDER
Kontant transfermelding om Filip Jørgensen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
TOPNYHED
‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’
INTERVIEW
‘Aaaaah, er det nu rigtigt? Ja, det var det så’
MEDIE
Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf
EKSKLUSIVT
‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
Jagter kæmpe Premier League-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL
INTERVIEW
Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’
STORT INTERVIEW
Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med
AVIS
Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner
INTERVIEW
Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’
NYHEDER
FCN taber i Europa-comeback
NYHEDER
Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona
NYHEDER
FCK kæmper sig tilbage i europæisk drama
TOPNYHED
Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Her kan du se Besiktas mod FC Midtjylland
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
TRANSFER
Afslører: Liverpool har megadyr topprioritet