Der er tre uger tilbage til transferdeadline, men allerede nu har de 12 Superliga-klubber sendt en lang række dygtige spillere til udlandet og fundet nye folk, der skal bruges i jagten på guld, Europa-succes, Top 6 eller overlevelse.
Med FC København og FC Nordsjælland som de to storsælgere har Superligaen i weekenden rundet spillersalg på 500 millioner kroner i Tipsbladets løbende indsamling af data fra spillerhandlerne i bedste række.
Det tal nærmer sig mandag 550 millioner kroner, efter Alexander er skiftet fra Silkeborg IF til Pisa, og med tre uger tilbage af transfervinduet kan Superligaen ende tæt på leje fra sidste år, hvor der blev solgt spillere for næsten 900 millioner kroner.
Med tre uger tilbage af transfervinduet er sommeren 2024 allerede det tredjestørste transfervindue nogensinde målt på de beløb, der er købt og solgt for, og Superligaen er ikke langt fra det næststørste år i sommeren 2021, hvor fodboldverdenen gik grassat i transfers efter et års corona-nedlukninger.
Attraktive spillere
I de kommende uger kan der snildt ryge flere spillere udlandet eller skifte til en af Superliga-topklubberne i en stor, intern Superliga-handel.
Mads Enggård fra Randers FC, Yuito Suzuki i Brøndby, Kevin Diks, Denis Vavro, ja måske endda Orri Óskarsson, hvis der kommer et voldsomt bud, er bare få af de spillere, der kan være i spil.
Hvordan de sager ender er uvist, men at Superligaen er attraktiv i udlandets øjne er til gengæld ikke til diskussion, mener en ekspert.
– Noget af det, der skinner igennem, er, at Superligaen er en udviklingsliga. Det har den danske liga egentlig altid været, fordi man er længere nede i hierarkiet end Top 5-ligaerne. Men i takt med, at priserne på spillere generelt er steget i topfodbold, er transfer-økonomien blevet vigtigere i Superligaen. Når skellet er vokset mellem de største ligaer og Superligaen, som det alt andet lige er økonomisk, bliver det også mere attraktivt at sælge spillere til de ligaer, siger Kenneth Cortsen, der er sportsøkonom og brandingekspert ved University College Nordjylland, til Tipsbladet.
– Superligaen har fået et mærkat, der siger, at vi er gode til at udvikle talenter og sælge dem dyrt. EM-semifinalen og landsholdets relativt gode resultater sammenlignet med befolkningens størrelse bliver bemærket, og det samme gør det, når FCK vinder deres Youth League-pulje foran Bayern München, Manchester United og Galatasaray, og når FC Midtjylland og FC Nordsjælland også tager overskrifter for at vinde ungdomsturneringer i konkurrence med nogle af de største klubber i verden, siger Kenneth Cortsen.
Og så smitter det af på resten af ligaen, når toppen af Superligaen med FC København og FC Midtjylland i front kan bruge mange penge på dygtige individualister i gode klubber, der egentlig lige så godt kunne spille i en Top 5-liga eller om mesterskaber og Europa-pladser i ligaerne i laget umiddelbart under som Portugal, Holland og Belgien.
Det samme gør en solid tv-aftale og at udlandet også har fået øjnene op for spillere fra klubber, der ligger i midten eller bunden af rækken.
– FCK og FCM betaler store beløb for folk som Mattsson, Pereira, Buksa og Castillo. Buksa er ikke nogen novice, han har lige spillet EM for Polen og er købt i Lens for at gøre en forskel her og nu. Castillo er købt i en stor klub i form af Sjakhtar Donetsk, og de kunne sagtens spille i større ligaer.
– Der er især FCK og FCM positioneret et andet sted end i tidligere. FCK nåede blandt de sidste 16 hold i Champions League, FCM har knækket koden i Europa, og samlet har de to klubber flyttet sig og er blevet markant mere konkurrencedygtige på det internationale transfermarked, siger Kenneth Cortsen.
Læs mere om spillerbudgetterne i Superligaen her.
Og følg transfervinduet her på Tipsbladet i de kommende uger – få de seneste nyheder i vores live-dækning her og inde på vores Youtube-kanal.
MEDIE
Meget tæt på at hente Pione Sisto
TOPNYHED
Blæst bagover af dansker: ‘Ødelægger modstanderne’
Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten
TOPNYHED
Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’
TOPNYHED
Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk
TOPNYHED
– Froholdt skifter helt sikkert dertil
TOPNYHED
Italienske medier hylder ham
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem
TOPNYHED
Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi
TOPNYHED
Fælder hård Schmeichel-dom
Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel
TOPNYHED
Dansker langer ud efter Ruben Amorim
TOPNYHED
Hylder dansker: ‘Den største lige nu’
MEDIE
Fælder dom over Norwich-danskere
AVIS
Rangerer Eriksen over superstjerner
MEDIE
FCK tager stor Amin Chiakha-beslutning
MEDIE
Dansker fremhæves af stort tysk medie
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste angribere
TRANSFERPLANEN
Køb Vallys-klon, før det er for sent!
Tidl. BIF-spiller afslører langt sygdomsforløb
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt
HELT VILDT
Rystet efter kollision med dansker: Chokerende
TRANSFERPLANEN
Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?
MEDIE
FC København misser denne midtbane-stjerne
HELT VILDT
Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til
HELT VILDT
Kæmpetransfer? 1,7 mia. for tidl. Superliga-bomber
INTERVIEW
Direktør slår fast: De to koster mere end 100 mio.
TRANSFER
Superliga-profil er eftertragtet – nu reagerer han
EKSKLUSIVT
Superliga-klub får penge hver gang, han scorer
Ellevild Patrick Dorgu: ‘Fantastisk!’
TRANSFER
Farvel til Sten Grytebust – fremtiden er uvis
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland sælger Rocco Ascone
Arteta kan godt lide Arsenals “mange problemer”
Arsenal tager førstepladsen tilbage
Liverpool vinder – endelig scorede stjernen
NYHEDER
Fransk pletskud holder liv i Citys sejrsstime
NYHEDER
Oliver Sørensen blev matchvinder for Parma
Mikel Arteta: ‘Vi har savnet ham meget’
Guardiola: Spillerne er utroligt disciplinerede
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringsfattig subtopkamp på Stamford
NYHEDER
Dorgu blev helten for Manchester United
NYHEDER
Nartey blæser alt modstand til vægs
HELT VILDT
Vild spådom: Kan nå Rodgers’ og Marescas niveau
HELT VILDT
Hold da op – den er helt gal
NYHEDER
Dansker på røven: Nogle af dem er crazy-gode
NYHEDER
Salah blev helten for Egypten
HELT VILDT
Ståle Solbakken afslører hemmelig samtale
TOPNYHED
FCK-hovedpine: “Det er frustrerende”
HELT VILDT
Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”
AVIS