Der er tre uger tilbage til transferdeadline, men allerede nu har de 12 Superliga-klubber sendt en lang række dygtige spillere til udlandet og fundet nye folk, der skal bruges i jagten på guld, Europa-succes, Top 6 eller overlevelse.
Med FC København og FC Nordsjælland som de to storsælgere har Superligaen i weekenden rundet spillersalg på 500 millioner kroner i Tipsbladets løbende indsamling af data fra spillerhandlerne i bedste række.
Det tal nærmer sig mandag 550 millioner kroner, efter Alexander er skiftet fra Silkeborg IF til Pisa, og med tre uger tilbage af transfervinduet kan Superligaen ende tæt på leje fra sidste år, hvor der blev solgt spillere for næsten 900 millioner kroner.
Med tre uger tilbage af transfervinduet er sommeren 2024 allerede det tredjestørste transfervindue nogensinde målt på de beløb, der er købt og solgt for, og Superligaen er ikke langt fra det næststørste år i sommeren 2021, hvor fodboldverdenen gik grassat i transfers efter et års corona-nedlukninger.
Attraktive spillere
I de kommende uger kan der snildt ryge flere spillere udlandet eller skifte til en af Superliga-topklubberne i en stor, intern Superliga-handel.
Mads Enggård fra Randers FC, Yuito Suzuki i Brøndby, Kevin Diks, Denis Vavro, ja måske endda Orri Óskarsson, hvis der kommer et voldsomt bud, er bare få af de spillere, der kan være i spil.
Hvordan de sager ender er uvist, men at Superligaen er attraktiv i udlandets øjne er til gengæld ikke til diskussion, mener en ekspert.
– Noget af det, der skinner igennem, er, at Superligaen er en udviklingsliga. Det har den danske liga egentlig altid været, fordi man er længere nede i hierarkiet end Top 5-ligaerne. Men i takt med, at priserne på spillere generelt er steget i topfodbold, er transfer-økonomien blevet vigtigere i Superligaen. Når skellet er vokset mellem de største ligaer og Superligaen, som det alt andet lige er økonomisk, bliver det også mere attraktivt at sælge spillere til de ligaer, siger Kenneth Cortsen, der er sportsøkonom og brandingekspert ved University College Nordjylland, til Tipsbladet.
– Superligaen har fået et mærkat, der siger, at vi er gode til at udvikle talenter og sælge dem dyrt. EM-semifinalen og landsholdets relativt gode resultater sammenlignet med befolkningens størrelse bliver bemærket, og det samme gør det, når FCK vinder deres Youth League-pulje foran Bayern München, Manchester United og Galatasaray, og når FC Midtjylland og FC Nordsjælland også tager overskrifter for at vinde ungdomsturneringer i konkurrence med nogle af de største klubber i verden, siger Kenneth Cortsen.
Og så smitter det af på resten af ligaen, når toppen af Superligaen med FC København og FC Midtjylland i front kan bruge mange penge på dygtige individualister i gode klubber, der egentlig lige så godt kunne spille i en Top 5-liga eller om mesterskaber og Europa-pladser i ligaerne i laget umiddelbart under som Portugal, Holland og Belgien.
Det samme gør en solid tv-aftale og at udlandet også har fået øjnene op for spillere fra klubber, der ligger i midten eller bunden af rækken.
– FCK og FCM betaler store beløb for folk som Mattsson, Pereira, Buksa og Castillo. Buksa er ikke nogen novice, han har lige spillet EM for Polen og er købt i Lens for at gøre en forskel her og nu. Castillo er købt i en stor klub i form af Sjakhtar Donetsk, og de kunne sagtens spille i større ligaer.
– Der er især FCK og FCM positioneret et andet sted end i tidligere. FCK nåede blandt de sidste 16 hold i Champions League, FCM har knækket koden i Europa, og samlet har de to klubber flyttet sig og er blevet markant mere konkurrencedygtige på det internationale transfermarked, siger Kenneth Cortsen.
Læs mere om spillerbudgetterne i Superligaen her.
Og følg transfervinduet her på Tipsbladet i de kommende uger – få de seneste nyheder i vores live-dækning her og inde på vores Youtube-kanal.
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TOPNYHED
Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
EKSKLUSIVT
Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
LIVE
LIVE: ‘Verdens største frispark!’
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
INTERVIEW
Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten
NYHEDER
Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
Raser: Det er latterligt!
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
LIVE: Slutfløjt i Parken
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
INTERVIEW
Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
INTERVIEW