Shopamok! Superligaen har solgt for halv milliard

Med tre uger tilbage i transfervinduet har Superliga-klubberne rundet en halv milliard kroner i spillersalg og købt for over 250 millioner kroner.



Der er tre uger tilbage til transferdeadline, men allerede nu har de 12 Superliga-klubber sendt en lang række dygtige spillere til udlandet og fundet nye folk, der skal bruges i jagten på guld, Europa-succes, Top 6 eller overlevelse.

Med FC København og FC Nordsjælland som de to storsælgere har Superligaen i weekenden rundet spillersalg på 500 millioner kroner i Tipsbladets løbende indsamling af data fra spillerhandlerne i bedste række.

Det tal nærmer sig mandag 550 millioner kroner, efter Alexander er skiftet fra Silkeborg IF til Pisa, og med tre uger tilbage af transfervinduet kan Superligaen ende tæt på leje fra sidste år, hvor der blev solgt spillere for næsten 900 millioner kroner.

Med tre uger tilbage af transfervinduet er sommeren 2024 allerede det tredjestørste transfervindue nogensinde målt på de beløb, der er købt og solgt for, og Superligaen er ikke langt fra det næststørste år i sommeren 2021, hvor fodboldverdenen gik grassat i transfers efter et års corona-nedlukninger.

Attraktive spillere
I de kommende uger kan der snildt ryge flere spillere udlandet eller skifte til en af Superliga-topklubberne i en stor, intern Superliga-handel.

Mads Enggård fra Randers FC, Yuito Suzuki i Brøndby, Kevin Diks, Denis Vavro, ja måske endda Orri Óskarsson, hvis der kommer et voldsomt bud, er bare få af de spillere, der kan være i spil.

Hvordan de sager ender er uvist, men at Superligaen er attraktiv i udlandets øjne er til gengæld ikke til diskussion, mener en ekspert.

– Noget af det, der skinner igennem, er, at Superligaen er en udviklingsliga. Det har den danske liga egentlig altid været, fordi man er længere nede i hierarkiet end Top 5-ligaerne. Men i takt med, at priserne på spillere generelt er steget i topfodbold, er transfer-økonomien blevet vigtigere i Superligaen. Når skellet er vokset mellem de største ligaer og Superligaen, som det alt andet lige er økonomisk, bliver det også mere attraktivt at sælge spillere til de ligaer, siger Kenneth Cortsen, der er sportsøkonom og brandingekspert ved University College Nordjylland, til Tipsbladet.

– Superligaen har fået et mærkat, der siger, at vi er gode til at udvikle talenter og sælge dem dyrt. EM-semifinalen og landsholdets relativt gode resultater sammenlignet med befolkningens størrelse bliver bemærket, og det samme gør det, når FCK vinder deres Youth League-pulje foran Bayern München, Manchester United og Galatasaray, og når FC Midtjylland og FC Nordsjælland også tager overskrifter for at vinde ungdomsturneringer i konkurrence med nogle af de største klubber i verden, siger Kenneth Cortsen.

Og så smitter det af på resten af ligaen, når toppen af Superligaen med FC København og FC Midtjylland i front kan bruge mange penge på dygtige individualister i gode klubber, der egentlig lige så godt kunne spille i en Top 5-liga eller om mesterskaber og Europa-pladser i ligaerne i laget umiddelbart under som Portugal, Holland og Belgien.

Det samme gør en solid tv-aftale og at udlandet også har fået øjnene op for spillere fra klubber, der ligger i midten eller bunden af rækken.

– FCK og FCM betaler store beløb for folk som Mattsson, Pereira, Buksa og Castillo. Buksa er ikke nogen novice, han har lige spillet EM for Polen og er købt i Lens for at gøre en forskel her og nu. Castillo er købt i en stor klub i form af Sjakhtar Donetsk, og de kunne sagtens spille i større ligaer.

– Der er især FCK og FCM positioneret et andet sted end i tidligere. FCK nåede blandt de sidste 16 hold i Champions League, FCM har knækket koden i Europa, og samlet har de to klubber flyttet sig og er blevet markant mere konkurrencedygtige på det internationale transfermarked, siger Kenneth Cortsen.

Læs mere om spillerbudgetterne i Superligaen her.

Og følg transfervinduet her på Tipsbladet i de kommende uger – få de seneste nyheder i vores live-dækning her og inde på vores Youtube-kanal.





LIVE

LIVE: FCM-stjerner fraværende til træning

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres

– Derfor bør Patrick Dorgu sælges

Ny kontrakt – her er hans historiske løn 

Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’

Bekymrende melding om FCM-stjerner



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver

Rundens hold i Superligaen – 25. runde

Brøndby må jo overveje at trykke på knappen

Ekspert hylder Høgh-beslutning



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Thomas Frank er favorit til jobbet

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?

Nu er han pludselig syg

‘Thomas Delaney er fortid’

Tøfting lægger hånden på kogepladen



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Peter Schmeichel hylder superstjerner

FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb

Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld

Liverpool-chef sætter pris på ny chance

Gift Links hylder FCK-legende

Har været uenig med Steve Cooper

Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub

Denne dansker skal erstatte Schmeichel

Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!

Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse

‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

‘Jeg brækker dine ben, Carlito’

PSG – Liverpool

Danmark har aldrig haft så mange før

Han er Superligaens ringeste målmand!

Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan

Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote

Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt

Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’

Nu åbner Wind op for fremtiden

Det betyder intet mod Liverpool

Mathias Zanka går viralt

Barcelona – Atletico

DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’

Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’

Parisere får Reds til at rødme

Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN

FIFA åbner sag mod Spanien

Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’

Sporting CP – Arsenal

Real Madrid – Bayern

KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’

Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet

Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner