Efter sæsoner med bronzemedaljer og pokalfinaler i det, som direktør Kent Madsen på sit beskedne jysk kalder “nogle gode år”, er Silkeborg IF at finde i den tunge ende af Superligaen.
Nedrykning er et højaktuelt tema i klubben, der spenderede en stor del af 2010’erne som elevatorhold mellem Superligaen og 1. division.
– Det er hårdt for alle omkring klubben. Både for os, der er en del af den, og for den nære omverden og tilhængerne. Sponsorerne synes naturligvis også, at det er sjovere, når vi spiller med i den gode ende, siger Kent Madsen.
– Fordi vi har haft denne her gode periode på nogle år, har vi kvalificeret os til, at der er forventninger. Derfor bliver kontrasten hårdere at være i.
– Omvendt har vi en form for sort bælte i at være i de her situationer. Man skal huske på, at vi har prøvet at rykke op og ned temmelig mange gange, så vi har stået i det før, lyder det roligt fra den mangeårige klubdirektør.
Silkeborgenserne, der har rutinerede Kent Nielsen som cheftræner, ligger aktuelt under nedrykningsstregen med to point op til Fredericia, der søndag gæster kunstgræsset i Søhøjlandet.
At man sportsligt ikke præsterer på samme niveau som i tidligere sæsoner, er naturligvis noget, der kan mærkes på pengepungen.
Da regnskabet for 2025 blev præsenteret i marts, lød resultatet før skat på 33,1 million kroner. Det var en tilbagegang i forhold til 2024, hvor overskuddet var 61,8 millioner kroner.
Indtægterne på kampdage er ikke de samme, ligesom tv-indtægterne også er faldet en smule, da de afhænger af placeringen i Superligaen.
– Det påvirker os da negativt, og skulle det ende med en nedrykning, ville det også have en eller anden negativ effekt, siger Kent Madsen.
– Men det er ikke det, der får os til at ligge søvnløse om natten. Det skal vi nok håndtere. Vi er en robust klub, der har haft nogle gode år og stærke ejerforhold, så det skal vi nok klare.
I slutningen af 2024 købte den amerikanske investorgruppe Trivela Group 80 procent af aktierne i fodboldklubben for cirka 162 millioner kroner. Derudover voksede egenkapitalen i Silkeborg i 2025 til 116,7 millioner kroner.
– Det er mere frustration og ærgrelse over at skuffe sportsligt, der fylder. Når man er i fodbold, vil man selvfølgelig gerne være med på så højt niveau som muligt. Det er da bare sjovere at spille i Superligaen end den næstbedste række, siger direktør Kent Madsen.
Efter kampen mod Fredericia venter en uge med opgør mod bundproppen Vejle Boldklub og Randers FC, der er fire point foran Silkeborg.
– Man skal ikke være matematikprofessor for at kunne se, at den næste uge kan blive meget afgørende for, hvordan det hele står til sidst, lyder det fra klubdirektøren.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Brøndby-ejere afviser interview
Her spiller Lasse Schöne i dag
Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
MEDIE
Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser
NYHEDER
FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’
Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
MEDIE
Benhård besked til Real Madrid-stjerner
Klar tale: Han bliver nok fyret nu
MEDIE
Ivan Toney klar på choktransfer
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
NYHEDER
– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact
TOPNYHED
Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer
Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Nu klager FC Barcelona igen
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
– Han vinder Ballon d’Or!
EKSKLUSIVT
Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Nu bliver det for barnligt
EKSKLUSIVT
Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’
MEDIE
Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt
EKSKLUSIVT
– Vil sende skarpt signal at straffe Binks
NYHEDER
Bo Svensson fremhæver FCK-profil
NYHEDER
Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil
NYHEDER
Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Helt vild med Brøndby-profil
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
MEDIE
Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning
MEDIE
Thomas Frank blandt favoritterne til topjob
NYHEDER
Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’
INTERVIEW
Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’
Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?
Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
INTERVIEW
Kryptisk melding: Det er ikke mit bord
Harry Maguire ryger i skammekrogen
Maradonas læge erklærer sig uskyldig
DAGENS SPILFORSLAG
Motivation til forskel i Lens
INTERVIEW
Fremhæver stort Brøndby-talent
NYHEDER
Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’
Bayern brager sig videre efter vanvidskamp
DAGENS SPILFORSLAG
AZ slagter Shakhtar
Hugo Ekitike misser VM
NYHEDER
– De er pivrystede, og det sker HVER gang!
NYHEDER
Talent trænede med FCM – skriver med denne klub
INTERVIEW