SIF-boss om målhelt: Stadig meget, han skal lære

Den tidligere Helsingør-angriber Tonni Adamsen sendte Silkeborg til tops i Superligaen med to mål i Farum.



Søndag kvitterede Tonni Adamsen med to scoringer, da angriberen fik sin første startplads for Silkeborg imod FC Nordsjælland.

Cheftræneren Kent Nielsen havde fra start valgt at spare angrebsprofilen Nicklas Helenius, og dermed blev der plads til Adamsen, som skød Silkeborg til tops i Superligaen i 2-0-sejren over FCN.

Efter kampen satte den tidligere Helsingør-angriber ord på, hvordan det har været at gå fra en 1. divisionsklub til et tophold i landets bedste række.

– Det har været stort, og det har også været lidt af et spring for mig, men jeg er super glad for mit valg.

– Jeg er kommet ind i en velsmurt maskine, og at vi ligger på førstepladsen siger noget om, hvor langt klubben er nået, siger matchvinderen.

Adamsen fortæller videre, at særligt Nicklas Helenius har været god til at hjælpe ham godt i gang i klubben.

– Det er nogle store sko at udfylde. Helenius er vanvittig god til at lære fra sig. Han er en af de personer, der særligt har hjulpet mig med at forstå, hvordan vi spiller i Silkeborg, siger han.

Kent Nielsen nød at se Adamsen score to mål i sejren over FCN, men Silkeborg-træneren understregede, at angriberen stadig har meget at lære.

– Jeg falder jo ikke på halen, når spillerne scorer. Det ved de godt. Tonni har stadig mange ting, han skal lære, men han har et godt sind og en god afslutningsfod, så allerede der er vi godt på vej, siger træneren.

Tonni Adamsens første scoring faldt allerede efter tre minutters spil, da angriberen udnyttede en veludført kontra, der startede efter FCN havde haft hjørnespark.

Silkeborg-angriberen fik ros for aktionen ved 1-0-målet af FCN-træner Flemming Pedersen efter kampen.

– Tonni Adamsen begyndte allerede at bevæge sig, inden kontraen var startet. Det var som en fløjspiller i håndbold, der løber tidligt idet modstanderen afslutter. Vi var simpelthen på bagkant i vores forudseenhed, siger Flemming Pedersen.

Tonni Adamsen har siden skiftet til Silkeborg noteret sig for tre kampe, hvori det er blev til tre mål.

/ritzau/





Røde Djævle kan overrumple Ulvinder

Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’

Katastrofe! Danmark misser direkte VM-billet

Skuffer igen

– Det er så ringe, begge dele!

Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’

Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’

Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne

Dansk gyser: ‘De spiller simpelthen så dårligt!’

Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs

Riemer svarer på Tøftings kritik

Pione Sisto kollapsede på hotelværelse

Afslører forsøg på at gå på rov i AGF

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”

Klar besked til Vingegaard: ‘Det er nu!’

Steve Coopers højre hånd afviser

Riemer sender dansker på tribunen mod Skotland

Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop

Ekspert advarer: ‘Så skal han ikke starte inde’

Storroser Brøndby: ‘Fremragende ansættelse’

Clement Bischoff blev matchvinder for Danmark

Inden brag i Parken: ‘Det er helt uforklarligt’

– Havde måske brug for slag i ansigtet

Jon Dahl Tomasson afviser danskerklub

Her trækkes der lod til VM

Øv! Nedtur for Aral Simsir

Medier: Han bliver ny træner for Norwich

Skal han allerede væk fra Tottenham?

Vejen tilbage?

Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland

Danmark trækker overskrifter: Nævner tv-ekspert

Premier League-spiller kommenterer FCK-rygte

– Han tog mig på røven!

Medier fælder dom over Michael Gregoritsch

Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA

Stjerner tilbage – sådan starter Danmark

‘Køb ikke Franculino Djú’

Frank afslører: Var i spil til landstrænerjob

Riemer: ‘Jeg har været heldig’

Norsk toptræner ude med kræftsygdom

Storklub meldes interesseret

Hillerød-boss skifter til norsk traditionsklub

Stor dansk chance!

OB’er straffet: Ikke altid smart at sige sandheden

‘Han har et utroligt potentiale – intet loft’

Her kan du se Skotland mod Danmark

Kan blive historisk: Den mindste nogensinde

Kommer med kæmpe opfordring inden brag mod Danmark

Riemers plan: Skal udnytte stort problem