Det er en trussel mod fodbolden!
Så kontant er Silkeborg IFs direktør Kent Madsen omkring den ballade, der sidste fredag udspillede sig på Jysk Park, hvor der blev kastet pyroteknik ind på kunstgræsbanen.
I forbindelse med pyroen, der blev affyret og smidt på banen har Silkeborg IF i dag modtaget en historisk stor bødestraf for brug af pyroteknik på lægterne.
Fodboldens Diciplinær instans har givet klubben fra Søhøjlandet en bøde på 150.000 kroner og en betinget tilskuerstraf, der betyder, at midtjyderne kan være tvunget til at lukke sin stemningstribune i en kamp, hvis der i løbet af de næste 12 måneder kommer til at være gentagelser.
Det var derfor ikke en lykkelig Kent Madsen, Tipsbladet fangede til et interview om den straf, klubben lige har modtaget.
– Det var forventet, at vi ville blive straffet på denne måde. Vi har desværre allerede fået en række bøder i år. Brugen af pyroteknik er desværre eskaleret, og vi vidste godt, at det var vores tur til at få en større bøde. VI har intet at sige til afgørelsen, den er rimelig nok.
– Men vi er samtidigt meget frustreret og ærgerlige. Jeg er faktisk decideret trist over, at vi har fået det her uvæsen ind i Silkeborg.
På baggrund af balladen har Silkeborg allerede givet to karantæner til nogle, der var indblandet i sagen, men klubben er fortsat i gang med at undersøge, om man ikke kan finde flere, der har deltaget i at affyre pyroteknikken. Kent Madsen håber, at den betingede del af straffen kan lægge en dæmper på gemytterne.
– Vi kan håbe på, at det, at der hænger en helt konkret trussel om at lukke Den Røde Tribune (Jysk Parks stemningsafsnit, red.), hvis det gentager sig. Selvom det måske er for optimistisk at tro, kunne man håbe, at det får fjolserne til at tænke sig om.
– Jeg synes, det er en trist tendens. Jeg tror, at det hænger sammen med, at der er nogle unge mennesker i vores område, der spejler sig i, hvad der sker de store steder. Her er vi meget optaget af, at vi vil have det taget i opløbet, så vi ikke kommer til at se de skrækkelige scener, som vi så i Brøndby i søndags.
Artiklen fortsætter under billedet.

Hvad er løsningen på problemet?
I Silkeborg er man klar til at gå langt for at finde en løsning på problemet, der er mellem klubben og den aktive fanscene. Der er dialog om at afholde et møde en gang i næste uge, hvor man håber at kunne starte en konstruktiv samtale mellem de to parter. Kent Madsen vil til gengæld have, at der skal ske en drastisk ændring fra fansenes side, hvis de ikke skal tage skrappere metoder i brug.
– Vi vil gerne gå dialogens vej, hvis det kan lade sig gøre. Værktøj nummer to ville være, at vi tager folk og uddeler karantæner, hvilket ville være karantæner, der kunne mærkes for den enkelte. Den tredje ting, vi har, er, at vi kan lave grundig visitation, hvilket selvfølgelig skal gøres korrekt. Vi har hørt fra miljøet, at de ikke er blevet foretaget korrekt. Vi har ikke grund til, at det sker, men vi vil sikre os, at det ikke sker i hvert fald.
– Men med den mængde pyro, der var på stadion i fredags, ligner det, at vi ikke visiterer grundigt nok. Her har vi dog en mistanke om, at det handler om, at det er blevet kastet ind over stadion i løbet af kampen, men så må vi se på at lukke stadion bedre af. Det er voldsom ærgerligt, at det er nødvendigt.
En ting er i hvert fald sikkert i Silkeborg: de vil fremadrettet gøre alt for, at scenerne fra AaB-kampen ikke kommer til at gentage sig.
– Jeg har det sådan, at vi skal tage alle de værktøjer i brug, der findes. Jeg mener faktisk, at det er en trussel mod fodbolden med alt det her kriminalitet. Det er ikke folk, der vil fodbolden noget godt, og vi skal gøre det maksimale for at få disse individer væk fra fodbolden.
– Vi har fået en større mængde mails fra bekymrede forældre, der er usikre på, om de fortsat tør tage deres børn med på stadion. Det kan simpelthen ikke være meningen; det skal være en festdag, når der er kampdag, og det skal være trygt for alle. Det er træls, at den generelle tilskuerfremgang skal trues af nogle bøller, afslutter Kent Madsen.
Silkeborg spiller igen på mandag, hvor klubben skal en tur i Parken.
Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard
HELT VILDT
Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne
– Den her sidder dybt i sjælen
HELT VILDT
Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet
Her er Kamil Wilczek i dag
Bo Henriksens spiller sætter særlig rekord
TOPNYHED
I svime over German Onugkha
TOPNYHED
Ekspert undrer sig over dommervalg til derby
Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien
TOPNYHED
Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan
INTERVIEW
Cooper før FCK: ‘Træffer afgørelse i sidste minut’
MEDIE
‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’
AGF tilbage på førstepladsen
Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag
TRANSFER
Ekspert med vildt bud på Lerager-afløser i FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne
STORT INTERVIEW
Køber FCK en afløser? Det siger Sune Smith-Nielsen
NYHEDER
Av, Danmark! Største tab i hele verden
TOPNYHED
Rosenborg-ledelse til topmøde i Danmark
INTERVIEW
Drama i Parken: Brøndby-keeper ville gøre det igen
Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse
Lyngby går alene i front
MEDIE
Derfor har Lerager takket nej til FC København
NYHEDER
Ekspert med klar besked til FCK efter Lerager-exit
NYHEDER
Hjulmand advarer: ‘Man skal passe på!’
TOPNYHED
Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller
AGF-målscorer ømmede sig: Den ramte de ædlere dele
INTERVIEW
– Agger og Kahlenberg var specielt
NYHEDER
AGF-stjerne i smerter: ‘Har været et mørkt sted’
EKSKLUSIVT
Bedste i 10 år – imponerende Superliga-udvikling
Thomas Frank taler inden derby
Dansk milliontransfer? ‘Kæmpe salgspotentiale!’
Superstjerne er tilbage for Barcelona
NYHEDER
Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’
AVIS
Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper
INTERVIEW
Friis ryster på hovedet af TV2-eksperts udtalelser
Udvist dansker tager skylden for VM-kiks
HELT VILDT
Nej, nej, nej: Er det her sæsonens afbrænder?
EKSKLUSIVT
Her er listen: De bruger mest tid på dødbolde
NYHEDER
Nu blander borgmesteren sig
NYHEDER
OB-stjerne straffet: ‘Jeg fortryder’
INTERVIEW
– Jeg får næsten gåsehud af at tænke på det
NYHEDER
– Korthuset er væltet
NYHEDER
Kæmpe slag for Danmark – stjerner misser VM
DBU går på jagt efter fans bag banner
NYHEDER
Tre landsholdsstjerner nomineret til stor pris
NYHEDER
Dansk cykelrytter stopper karrieren
NYHEDER
Stor bekymring inden VM
OPTAKT
Silkeborg IF – AGF
MEDIE