SIF-direktør raser: Det en trussel mod fodbolden!

I Silkeborg accepterer man den historiske bødestraf, som klubben fredag modtog på baggrund af den pyroteknik, der i sidste Superliga-runde blev affyret mod AaB, men klubbens direktør Kent Madsen vil gøre alt for at komme balladen til livs i fremtiden.



Det er en trussel mod fodbolden!

Så kontant er Silkeborg IFs direktør Kent Madsen omkring den ballade, der sidste fredag udspillede sig på Jysk Park, hvor der blev kastet pyroteknik ind på kunstgræsbanen.

I forbindelse med pyroen, der blev affyret og smidt på banen har Silkeborg IF i dag modtaget en historisk stor bødestraf for brug af pyroteknik på lægterne.

Fodboldens Diciplinær instans har givet klubben fra Søhøjlandet en bøde på 150.000 kroner og en betinget tilskuerstraf, der betyder, at midtjyderne kan være tvunget til at lukke sin stemningstribune i en kamp, hvis der i løbet af de næste 12 måneder kommer til at være gentagelser.

Det var derfor ikke en lykkelig Kent Madsen, Tipsbladet fangede til et interview om den straf, klubben lige har modtaget.

– Det var forventet, at vi ville blive straffet på denne måde. Vi har desværre allerede fået en række bøder i år. Brugen af pyroteknik er desværre eskaleret, og vi vidste godt, at det var vores tur til at få en større bøde. VI har intet at sige til afgørelsen, den er rimelig nok.

– Men vi er samtidigt meget frustreret og ærgerlige. Jeg er faktisk decideret trist over, at vi har fået det her uvæsen ind i Silkeborg.

På baggrund af balladen har Silkeborg allerede givet to karantæner til nogle, der var indblandet i sagen, men klubben er fortsat i gang med at undersøge, om man ikke kan finde flere, der har deltaget i at affyre pyroteknikken. Kent Madsen håber, at den betingede del af straffen kan lægge en dæmper på gemytterne.

– Vi kan håbe på, at det, at der hænger en helt konkret trussel om at lukke Den Røde Tribune (Jysk Parks stemningsafsnit, red.), hvis det gentager sig. Selvom det måske er for optimistisk at tro, kunne man håbe, at det får fjolserne til at tænke sig om.

– Jeg synes, det er en trist tendens. Jeg tror, at det hænger sammen med, at der er nogle unge mennesker i vores område, der spejler sig i, hvad der sker de store steder. Her er vi meget optaget af, at vi vil have det taget i opløbet, så vi ikke kommer til at se de skrækkelige scener, som vi så i Brøndby i søndags.

Artiklen fortsætter under billedet.

2YD9G1A

Foto: Alamy

Hvad er løsningen på problemet? 
I Silkeborg er man klar til at gå langt for at finde en løsning på problemet, der er mellem klubben og den aktive fanscene. Der er dialog om at afholde et møde en gang i næste uge, hvor man håber at kunne starte en konstruktiv samtale mellem de to parter. Kent Madsen vil til gengæld have, at der skal ske en drastisk ændring fra fansenes side, hvis de ikke skal tage skrappere metoder i brug.

– Vi vil gerne gå dialogens vej, hvis det kan lade sig gøre. Værktøj nummer to ville være, at vi tager folk og uddeler karantæner, hvilket ville være karantæner, der kunne mærkes for den enkelte. Den tredje ting, vi har, er, at vi kan lave grundig visitation, hvilket selvfølgelig skal gøres korrekt. Vi har hørt fra miljøet, at de ikke er blevet foretaget korrekt. Vi har ikke grund til, at det sker, men vi vil sikre os, at det ikke sker i hvert fald.

– Men med den mængde pyro, der var på stadion i fredags, ligner det, at vi ikke visiterer grundigt nok. Her har vi dog en mistanke om, at det handler om, at det er blevet kastet ind over stadion i løbet af kampen, men så må vi se på at lukke stadion bedre af. Det er voldsom ærgerligt, at det er nødvendigt.

En ting er i hvert fald sikkert i Silkeborg: de vil fremadrettet gøre alt for, at scenerne fra AaB-kampen ikke kommer til at gentage sig.

– Jeg har det sådan, at vi skal tage alle de værktøjer i brug, der findes. Jeg mener faktisk, at det er en trussel mod fodbolden med alt det her kriminalitet. Det er ikke folk, der vil fodbolden noget godt, og vi skal gøre det maksimale for at få disse individer væk fra fodbolden.

– Vi har fået en større mængde mails fra bekymrede forældre, der er usikre på, om de fortsat tør tage deres børn med på stadion. Det kan simpelthen ikke være meningen; det skal være en festdag, når der er kampdag, og det skal være trygt for alle. Det er træls, at den generelle tilskuerfremgang skal trues af nogle bøller, afslutter Kent Madsen.

Silkeborg spiller igen på mandag, hvor klubben skal en tur i Parken.






Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’




LIVE

LIVE: Han er tilbage

Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’

TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’

Vildt drama i Herning – hvad tænkte han dog på?

Blev informeret om mulig fyring onsdag

Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste

– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

AGF smider sejren i de døende sekunder

Voldsom udmelding om Froholdt

Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’

Her kan du se Brøndby IF mod Viborg FF

Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli

Vild spådom om FC Midtjylland

– Vidste det ikke for tre dage siden!

Her kan du se Liverpool mod Tottenham

Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

AGF-fans raser over Superliga-klub

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

Knuste dem på en halvleg – så var FCM overbevist

Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson

Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern

Silkeborg IF – Vejle Boldklub



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Manchester United – Aston Villa

United overvejer disse fem managers

‘De har gjort det modsatte af, hvad FCK har gjort’

Liverpool – Tottenham

Brøndby IF – Viborg FF

Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte

FCK-boss melder klar målsætning ud

Nu bekræfter de: Storkamp aflyst

Sønderjyske – AGF

Supercomputer spår FCM-nedtur

Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler 

Farzam: En gave for FC København

Fans presser på: Vil se FCN-komet på landsholdet

Han har været en åbenbaring!

FC Midtjylland – FC Nordsjælland

OB – FC København

Endnu en pointdeling i Odense

Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet

Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros

Inter smider point i toppen af Serie A

AaB-krisen fortsætter

Tilbage efter lang pause