Kærligheden til AGF er stor.
Det er tydeligt at mærke på australske Mustafa Amini, da Tipsbladet taler med ham, selvom det er godt fire år siden, at han forlod Smilets By.
Nu er Amini flyttet til Perth i den vestlige del af Australien, men en retur til AGF på sigt vil bestemt ikke gøre ham noget.
Det fortæller han til Tipsbladet.
– Danmark er altid en mulighed for mig og min familie. Vi elsker Danmark, og vi har en tæt forbindelse til Aarhus. AGF er en meget stor klub, og min tid var muligvis perfekt. I forhold til en trænerrolle i AGF er jeg sikker på, at jeg kommer tilbage en dag, men lige nu har jeg fokus på at spille.
– Om det er i en klub i Danmark, Australien eller Asien, må tiden vise. På det tidspunkt er jeg 32 år, når jeg kommer tilbage fra min skade, og jeg føler stadig, at jeg har et par gode år i mig.
Siden i sommer har Amini siddet ude med en skade i knæet, men karrieren er langt fra færdig af den grund.
– Jeg er 31 år, og jeg vil stadig spille fodbold. Min krop er okay. Jeg har et lille problem i mit knæ, som jeg bliver nødt til at fikse. Jeg har talt med specialister, og de sagde, at jeg skulle opereres, og så ville jeg have det fint igen. Jeg har spillet fodbold, siden jeg var fire år, og jeg vil gerne fortsætte.
Nu må tiden vise, om det bliver i Danmark, hvor han har rigtig gode minder fra – han spillede som bekendt knap seks år i Superligaen for Randers FC og AGF.
– Historien er, at jeg spillede i Dortmund på andetholdet, og ‘PC’ (Peter Christiansen), der var sportsdirektør i Randers FC på daværende tidspunkt, kunne rigtig godt lide mig, Han fortalte, at han ville give mig mulighed for at spille på et førstehold.
– Jeg tog til Randers FC, og det var en god beslutning. Det fortryder jeg ikke. Jeg spillede mange kampe for klubben, men jeg spillede også på kanten. ‘PC’ tog til AGF, og da Randers ikke ville have mig, var det en no-brainer for mig at tage til AGF, da de bankede på.
Og faktisk følger Mustafa Amini fortsat med i AGF’s gøren og laden.
– De var ikke den største klub, men det var en sovende kæmpe. Jeg besluttede mig for at tage til AGF, og så ved du godt, hvad der skete med transferen og Michael Gravgaard. Til sidst gjorde jeg, hvad der var bedst for min karriere. Jeg tog til Aarhus, og jeg havde fantastiske fire år i Aarhus. Før jeg forlod AGF, blev det en kæmpe klub i Danmark, og mange folk i verden kender AGF. Stadionet er altid udsolgt, og nu er de ved at bygge et nyt stadion og et nyt akademi. Jeg synes, at de er ved at hale ind på FC København.
Artiklen fortsætter under billedet.

‘David Nielsen er anderledes’
Under tiden i AGF nåede midtbanespilleren at have flere trænere, og Glen Riddersholm og David Nielsen gjorde et stort indtryk på den australske midtbanespiller.
– Min første træner var Glen Riddersholm. Han troede på mig, og han er en fantastisk træner. Man vinder ikke guld i Superligaen, hvis du ikke er en dygtig træner, og det gjorde han i FC Midtjylland. Han var en god leder. Vi fik ikke så gode resultater, og så kom David Nielsen. Han var en anden type, men han vidste, hvordan man fik det bedste ud af spillerne. Hans motivation og tillid til spillerne gjorde meget.
– Jeg havde en fantastisk tid under ham. Han er en meget god træner, og jeg tror, at han ved, hvad han er god til, og hvad han ikke er god til. Han bruger sine styrker til perfektion.
Når karrieren er forbi, har Amini allerede lagt en plan for, hvad der så skal ske.
– Jeg har taget min trænerlicens i Australien, mens jeg har spillet fodbold. Når jeg er færdig med at være fodboldspiller, vil jeg gerne være træner. Jeg har været i gamet i lang tid, og jeg er meget interesseret i det. Jeg ved godt, at det ikke er nemt, men jeg vil gerne dedikere mit liv til at være træner, siger Amini til Tipsbladet.
Mustafa Amini nåede at blive noteret for 123 Superliga-kampe for AGF, inden han forlod klubben i januar 2021.
I øjeblikket befinder Mustafa Amini sig i en bitter strid med Perth Glory, som han senest var en del af. Han har nemlig hevet klubben i retten på grund af uretmæssig opsigelse af kontrakten.
Det sætter han ord på i dette interview med Tipsbladet.
Niels Frederiksen med “chok-beslutning”
EKSKLUSIVT
Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk
MEDIE
Pione Sisto giver ikke en krone i rabat
INTERVIEW
Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’
EKSKLUSIVT
Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’
MEDIE
Afviser utroligt tilbud
Peter Schmeichel taget på sengen
NYHEDER
Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg
EKSKLUSIVT
Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing
TOPNYHED
Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’
TOPNYHED
Dansk bomber med vildt mål i England
LIGE NU
Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis
EKSKLUSIVT
Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer
TOPNYHED
Mohamed Daramy vender tilbage
NYHEDER
Bach Bak i svime over Uhre
EKSKLUSIVT
Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler
TOPNYHED
Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’
TOPNYHED
Arsenal ansætter dansk toptræner
TOPNYHED
FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt
AVIS
Andreas Christensen skriver snart under
TRANSFER
Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte
AVIS
‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber
EKSKLUSIVT
Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’
INTERVIEW
Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’
INTERVIEW
Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper
INTERVIEW
Transfers på vej? Brøndby-boss håber og teaser
NYHEDER
Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino
NYHEDER
Går langt ned i løn
TRANSFER
Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland
INTERVIEW
Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’
TOPNYHED
Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’
NYHEDER
Dansker med vigtig scoring i Serie A
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start
TOPNYHED
FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp
TOPNYHED
Bekræfter FC Midtjylland-interesse
INTERVIEW
Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr
TOPNYHED
FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Gavin Beavers glipper MLS-skifte
TRANSFER
Tilbage til Superligaen? Har fået grønt lys
NYHEDER
Thomas Frank mærker fuld opbakning
DAGENS SPILFORSLAG
Rangers rundbarberer Dons igen
TOPNYHED
– Ikke alle beskeder har været lige søde
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke
NYHEDER
Nyt nederlag til Thomas Frank
NYHEDER
Stor ydmygelse
TOPNYHED
Neestrup reagerer på brudt aftale
TOPNYHED