– Sikker på, at jeg kommer tilbage til AGF en dag

Den tidligere AGF-profil Mustafa Amini fortæller i et interview med Tipsbladet, at han har en stor kærlighed til sin tidligere klub. Derfor er han sikker på, at han på et tidspunkt kommer tilbage til AGF i en eller anden rolle.



Kærligheden til AGF er stor.

Det er tydeligt at mærke på australske Mustafa Amini, da Tipsbladet taler med ham, selvom det er godt fire år siden, at han forlod Smilets By.

Nu er Amini flyttet til Perth i den vestlige del af Australien, men en retur til AGF på sigt vil bestemt ikke gøre ham noget.

Det fortæller han til Tipsbladet.

– Danmark er altid en mulighed for mig og min familie. Vi elsker Danmark, og vi har en tæt forbindelse til Aarhus. AGF er en meget stor klub, og min tid var muligvis perfekt. I forhold til en trænerrolle i AGF er jeg sikker på, at jeg kommer tilbage en dag, men lige nu har jeg fokus på at spille.

– Om det er i en klub i Danmark, Australien eller Asien, må tiden vise. På det tidspunkt er jeg 32 år, når jeg kommer tilbage fra min skade, og jeg føler stadig, at jeg har et par gode år i mig.

Siden i sommer har Amini siddet ude med en skade i knæet, men karrieren er langt fra færdig af den grund.

– Jeg er 31 år, og jeg vil stadig spille fodbold. Min krop er okay. Jeg har et lille problem i mit knæ, som jeg bliver nødt til at fikse. Jeg har talt med specialister, og de sagde, at jeg skulle opereres, og så ville jeg have det fint igen. Jeg har spillet fodbold, siden jeg var fire år, og jeg vil gerne fortsætte.

Nu må tiden vise, om det bliver i Danmark, hvor han har rigtig gode minder fra – han spillede som bekendt knap seks år i Superligaen for Randers FC og AGF.

– Historien er, at jeg spillede i Dortmund på andetholdet, og ‘PC’ (Peter Christiansen), der var sportsdirektør i Randers FC på daværende tidspunkt, kunne rigtig godt lide mig, Han fortalte, at han ville give mig mulighed for at spille på et førstehold.

– Jeg tog til Randers FC, og det var en god beslutning. Det fortryder jeg ikke. Jeg spillede mange kampe for klubben, men jeg spillede også på kanten. ‘PC’ tog til AGF, og da Randers ikke ville have mig, var det en no-brainer for mig at tage til AGF, da de bankede på.

Og faktisk følger Mustafa Amini fortsat med i AGF’s gøren og laden.

– De var ikke den største klub, men det var en sovende kæmpe. Jeg besluttede mig for at tage til AGF, og så ved du godt, hvad der skete med transferen og Michael Gravgaard. Til sidst gjorde jeg, hvad der var bedst for min karriere. Jeg tog til Aarhus, og jeg havde fantastiske fire år i Aarhus. Før jeg forlod AGF, blev det en kæmpe klub i Danmark, og mange folk i verden kender AGF. Stadionet er altid udsolgt, og nu er de ved at bygge et nyt stadion og et nyt akademi. Jeg synes, at de er ved at hale ind på FC København.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

‘David Nielsen er anderledes’

Under tiden i AGF nåede midtbanespilleren at have flere trænere, og Glen Riddersholm og David Nielsen gjorde et stort indtryk på den australske midtbanespiller.

– Min første træner var Glen Riddersholm. Han troede på mig, og han er en fantastisk træner. Man vinder ikke guld i Superligaen, hvis du ikke er en dygtig træner, og det gjorde han i FC Midtjylland. Han var en god leder. Vi fik ikke så gode resultater, og så kom David Nielsen. Han var en anden type, men han vidste, hvordan man fik det bedste ud af spillerne. Hans motivation og tillid til spillerne gjorde meget.

– Jeg havde en fantastisk tid under ham. Han er en meget god træner, og jeg tror, at han ved, hvad han er god til, og hvad han ikke er god til. Han bruger sine styrker til perfektion.

Når karrieren er forbi, har Amini allerede lagt en plan for, hvad der så skal ske.

– Jeg har taget min trænerlicens i Australien, mens jeg har spillet fodbold. Når jeg er færdig med at være fodboldspiller, vil jeg gerne være træner. Jeg har været i gamet i lang tid, og jeg er meget interesseret i det. Jeg ved godt, at det ikke er nemt, men jeg vil gerne dedikere mit liv til at være træner, siger Amini til Tipsbladet.

Mustafa Amini nåede at blive noteret for 123 Superliga-kampe for AGF, inden han forlod klubben i januar 2021.

I øjeblikket befinder Mustafa Amini sig i en bitter strid med Perth Glory, som han senest var en del af. Han har nemlig hevet klubben i retten på grund af uretmæssig opsigelse af kontrakten.

Det sætter han ord på i dette interview med Tipsbladet.







Casper Ankergren, Thomas Mikkelsen, Gavin Beavers. Foto: Brøndby IF INTERVIEW

Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie

Samler informationer om FCK’er

33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring

Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Hoff Thorup raser over hjemmepublikum

Stor FCK-krise: ‘Ingen jobsikkerhed til Neestrup’

Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’



EKSKLUSIVT

– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!

Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!

‘Fuldstændig ligeglade med AGF’

Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring

‘Don Ø’ i angreb på FC Københavns ledelse

José Mourinho klarmelder dansker



INTERVIEW

Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper

Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’

Blæst bagover af Noah Nartey: Magiker!

Brøndby sagsøgte egne fans – nu er der afgørelse

Bud på vej? De lurer på Younes Bakiz

Kritiserer stor choktransfer: ‘Han er en radiobil’



AVIS

Jagter Christian Nørgaard

Midt i kæmpe krise: Drama om German Onugkha

United fortryder: Stor uenighed om Rashford

‘Det var forfærdeligt at se på!’

Thomasberg sender Superliga-køb på reserveholdet

Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup

Det er simpelthen ikke godt nok, AGF!

Endeligt godt nyt om Alexander Bah

Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber

Superliga-transfer på vej? Ude af truppen

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!

AGF overrasker: 17-årig starter mod Fredericia



FANKLUBBEN

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer

Chido Obi var ustyrlig

‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’

Magiske indskiftninger sikrede Sønderjyske-sejr

Benfica – Real Madrid

30 år siden sidst: ‘FCK har fejlet på alle hylder’

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge

Nartey scorede igen for Lyon

Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos

Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss

‘Det er udelukkende mit ansvar’

Viborg besejrede Brøndby i egen hule

Revser Brøndby: ‘Totalt kaos’

Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?

Zorniger med opsang efter ydmygelse

FC Midtjylland kørte OB over

Fuldstændig galimatias – han var vanvittig!

Vallys er tilbage og første start til storspiller

Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’

AGF dummer sig mod Fredericia

Brøndbys stortalent: ‘Det er altid i baghovedet’