– Sikker på, at jeg kommer tilbage til AGF en dag

Den tidligere AGF-profil Mustafa Amini fortæller i et interview med Tipsbladet, at han har en stor kærlighed til sin tidligere klub. Derfor er han sikker på, at han på et tidspunkt kommer tilbage til AGF i en eller anden rolle.



Kærligheden til AGF er stor.

Det er tydeligt at mærke på australske Mustafa Amini, da Tipsbladet taler med ham, selvom det er godt fire år siden, at han forlod Smilets By.

Nu er Amini flyttet til Perth i den vestlige del af Australien, men en retur til AGF på sigt vil bestemt ikke gøre ham noget.

Det fortæller han til Tipsbladet.

– Danmark er altid en mulighed for mig og min familie. Vi elsker Danmark, og vi har en tæt forbindelse til Aarhus. AGF er en meget stor klub, og min tid var muligvis perfekt. I forhold til en trænerrolle i AGF er jeg sikker på, at jeg kommer tilbage en dag, men lige nu har jeg fokus på at spille.

– Om det er i en klub i Danmark, Australien eller Asien, må tiden vise. På det tidspunkt er jeg 32 år, når jeg kommer tilbage fra min skade, og jeg føler stadig, at jeg har et par gode år i mig.

Siden i sommer har Amini siddet ude med en skade i knæet, men karrieren er langt fra færdig af den grund.

– Jeg er 31 år, og jeg vil stadig spille fodbold. Min krop er okay. Jeg har et lille problem i mit knæ, som jeg bliver nødt til at fikse. Jeg har talt med specialister, og de sagde, at jeg skulle opereres, og så ville jeg have det fint igen. Jeg har spillet fodbold, siden jeg var fire år, og jeg vil gerne fortsætte.

Nu må tiden vise, om det bliver i Danmark, hvor han har rigtig gode minder fra – han spillede som bekendt knap seks år i Superligaen for Randers FC og AGF.

– Historien er, at jeg spillede i Dortmund på andetholdet, og ‘PC’ (Peter Christiansen), der var sportsdirektør i Randers FC på daværende tidspunkt, kunne rigtig godt lide mig, Han fortalte, at han ville give mig mulighed for at spille på et førstehold.

– Jeg tog til Randers FC, og det var en god beslutning. Det fortryder jeg ikke. Jeg spillede mange kampe for klubben, men jeg spillede også på kanten. ‘PC’ tog til AGF, og da Randers ikke ville have mig, var det en no-brainer for mig at tage til AGF, da de bankede på.

Og faktisk følger Mustafa Amini fortsat med i AGF’s gøren og laden.

– De var ikke den største klub, men det var en sovende kæmpe. Jeg besluttede mig for at tage til AGF, og så ved du godt, hvad der skete med transferen og Michael Gravgaard. Til sidst gjorde jeg, hvad der var bedst for min karriere. Jeg tog til Aarhus, og jeg havde fantastiske fire år i Aarhus. Før jeg forlod AGF, blev det en kæmpe klub i Danmark, og mange folk i verden kender AGF. Stadionet er altid udsolgt, og nu er de ved at bygge et nyt stadion og et nyt akademi. Jeg synes, at de er ved at hale ind på FC København.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

‘David Nielsen er anderledes’

Under tiden i AGF nåede midtbanespilleren at have flere trænere, og Glen Riddersholm og David Nielsen gjorde et stort indtryk på den australske midtbanespiller.

– Min første træner var Glen Riddersholm. Han troede på mig, og han er en fantastisk træner. Man vinder ikke guld i Superligaen, hvis du ikke er en dygtig træner, og det gjorde han i FC Midtjylland. Han var en god leder. Vi fik ikke så gode resultater, og så kom David Nielsen. Han var en anden type, men han vidste, hvordan man fik det bedste ud af spillerne. Hans motivation og tillid til spillerne gjorde meget.

– Jeg havde en fantastisk tid under ham. Han er en meget god træner, og jeg tror, at han ved, hvad han er god til, og hvad han ikke er god til. Han bruger sine styrker til perfektion.

Når karrieren er forbi, har Amini allerede lagt en plan for, hvad der så skal ske.

– Jeg har taget min trænerlicens i Australien, mens jeg har spillet fodbold. Når jeg er færdig med at være fodboldspiller, vil jeg gerne være træner. Jeg har været i gamet i lang tid, og jeg er meget interesseret i det. Jeg ved godt, at det ikke er nemt, men jeg vil gerne dedikere mit liv til at være træner, siger Amini til Tipsbladet.

Mustafa Amini nåede at blive noteret for 123 Superliga-kampe for AGF, inden han forlod klubben i januar 2021.

I øjeblikket befinder Mustafa Amini sig i en bitter strid med Perth Glory, som han senest var en del af. Han har nemlig hevet klubben i retten på grund af uretmæssig opsigelse af kontrakten.

Det sætter han ord på i dette interview med Tipsbladet.







LIVE

Superliga-LIVE: FCK forlænger

Siger op: Superliga-ekspert stopper

Afsløring: Akos Markgraf på plads i FC København

Afsløring: FC København afviser millionbud

Transferkollaps: Napoli truer med retssag

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet



LIVE

TransferLIVE: De er tæt på Valdemar Lund

Thomasberg vinder i sin OB-debut

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Anton Gaaei-handel meldes død

LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!

LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

Romano: Lindstrøm skifter til Schalke

Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’

Afsløring: Belgisk klub jagter ubrugt Noah Sahsah

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen

AGF i kontakt om norsk angriber 

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha

FCN sikrer sejren i de døende sekunder

Afsløring: FCM sælger Han-beom Lee i kæmpehandel

– FCK-stjerne er ‘helt ved siden af sig selv’

Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid

Dansker scorer mod Barcelona

Christian Nørgaard tæt på skifte

Kæmpe transfer under opsejling

Helenius om kaosdagen i Aston Villa: “Alt ramlede”

Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!

Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel

Ny FCK-stjerne er “klog, smuk og god til engelsk”