Silkeborg ude af Europa League trods sejr

Silkeborg slog hjemme Molde 3-2 i en dramatisk kamp, men er ude af Europa League med samlet 4-5.



Pokalvinderen Silkeborg må prøve lykken i Conference League i de kommende uger.

Det står klart, efter at midtjyderne i Europa League-kvalifikationen torsdag slog Molde 3-2 på hjemmebane i en dramatisk dyst, men tabte det samlede slag 4-5.

Tonni Adamsen scorede Silkeborgs første to mål, og i løbet af et par vilde minutter i anden halvleg fik Ramazan Orazov først annulleret en scoring til 3-1, inden han fik direkte rødt kort.

Younes Bakiz skabte med et sent mål spænding i slutminutterne, men det endte med en nytteløs sejr.

I Conference Leagues tredje kvalifikationsrunde skal Silkeborg op mod belgiske Gent, som torsdag gjorde arbejdet helt færdig mod Vikingur fra Færøerne.

Efter 4-1 hjemme vandt belgierne 3-0 ude og dermed samlet 7-1. Opgørene mellem Silkeborg og Gent spilles 8. og 15. august.

Allerede efter et par minutter fik Silkeborg en drømmestart på opgøret, da en Molde-spiller havde arm på bolden i eget feltet.

Tonni Adamsen fik ansvaret og levede sikkert op til det, hvorfor midtjyderne i høj grad kunne begynde at drømme om avancement.

Desværre blev målet langtfra startskuddet til et stormløb mod gæsterne. I stedet jævnede kampen sig ud, og halvvejs til pausen blev det 1-1.

Nicolai Larsen kunne ikke holde en afslutning fra Magnus Eikrem, der fik alt for meget plads, og bolden røg lige ud i fødderne på Emil Breivik, som scorede en af sin karrieres nemmeste mål.

Silkeborgs spil var uden sin normale snert og tempo, men efter en lille times spil blev det alligevel 2-1 efter et par fremragende aktioner.

Det gjaldt ikke mindst stopperen Pedro Ganchas’ fremlægning til Adamsen, som tog kuglen til sig og efter et smart bandespil med backen Andreas Poulsen fladt sparkede Silkeborg foran.

Det blev startskuddet til en god periode for Kent Nielsens tropper, men det endte brat og voldsomt for værterne – og især midtbanespilleren Ramazan Orazov.

Landsholdsspilleren fra Kasakhstan Ramazan Orazov sparkede efter 75 minutter Silkeborg foran 3-1 og på omgangshøjde samlet, men efter VAR’s indblanding blev træfferen annulleret for en snæver offside på Adamsen.

Kort efter kom Orazov for sent i en tackling, og det indledende gule kort blev vekslet til et rødt efter en ny indblanding af VAR.

Ondt blev værre for Silkeborg, da Markus Kaasa kronede mareridtsperioden med sin scoring til 2-2, der slukkede lyset for hjemmeholdet.

Indskiftede Younes Bakiz tændte det igen efter 88 minutter med en flot, flad afslutning, og i overtiden kom Oliver Sonne også frem til den chance, som kunne have udlignet den samlede dyst, men højrebacken kom akkurat for sent ved bageste stolpe.

/ritzau/







TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr

Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’

Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning

Det var absurd – de var fuldstændig forstenet

Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’

Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han

Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes



EKSKLUSIVT

Supercomputer: Gyser – her ender FC København

Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale

Totalt ufortjent: ‘Det er ikke kunstskøjteløb’

Silkeborg IF – FC Midtjylland

– Det gør ondt, siger Rasmus Falk



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’

Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé

Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem

Landstræner med klar besked til FCK-stjerne

Randers FC – FC Fredericia



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?

Overvejer at rive kontrakten i stykker

– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’

Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse

Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’

Færdig i Superligaen: Her er hans nye klub

– Pinligt for rigtig mange at se

Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’

Brøndby-stjerne med særligt FC København-ønske

Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner

Cooper afslører: Han starter inde

Man Utd-stjerne hylder Amorim



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt

Høgh hyldes af UEFA

Zorniger om FCK: Her er de bedre end FCM

AGF-profil overvejer karrierestop

Tottenham Hotspur – Arsenal

Raser efter Bodø/Glimt-sensation

Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’

Aston Villa og Chelsea smider point

Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen

Iskold Xabi Alonso afviser topklub

‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund

Dansk sportschef om rekordtransfer: ‘Modbydeligt’

Stort slag for FC København

FCK afværger historisk nederlag

Sådan starter FCK i livsvigtig kamp

Neymar overvejer karrierestop

Alexander Lind revser Superliga-profil

Dortmund kan vinde i Østtyskland

Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’

Kæmpe Superliga-comeback

En vanvittig fodboldkamp, der havde det hele

Længe siden chancen for OB-sejr har været større