Pokalvinderen Silkeborg må prøve lykken i Conference League i de kommende uger.
Det står klart, efter at midtjyderne i Europa League-kvalifikationen torsdag slog Molde 3-2 på hjemmebane i en dramatisk dyst, men tabte det samlede slag 4-5.
Tonni Adamsen scorede Silkeborgs første to mål, og i løbet af et par vilde minutter i anden halvleg fik Ramazan Orazov først annulleret en scoring til 3-1, inden han fik direkte rødt kort.
Younes Bakiz skabte med et sent mål spænding i slutminutterne, men det endte med en nytteløs sejr.
I Conference Leagues tredje kvalifikationsrunde skal Silkeborg op mod belgiske Gent, som torsdag gjorde arbejdet helt færdig mod Vikingur fra Færøerne.
Efter 4-1 hjemme vandt belgierne 3-0 ude og dermed samlet 7-1. Opgørene mellem Silkeborg og Gent spilles 8. og 15. august.
Allerede efter et par minutter fik Silkeborg en drømmestart på opgøret, da en Molde-spiller havde arm på bolden i eget feltet.
Tonni Adamsen fik ansvaret og levede sikkert op til det, hvorfor midtjyderne i høj grad kunne begynde at drømme om avancement.
Desværre blev målet langtfra startskuddet til et stormløb mod gæsterne. I stedet jævnede kampen sig ud, og halvvejs til pausen blev det 1-1.
Nicolai Larsen kunne ikke holde en afslutning fra Magnus Eikrem, der fik alt for meget plads, og bolden røg lige ud i fødderne på Emil Breivik, som scorede en af sin karrieres nemmeste mål.
Silkeborgs spil var uden sin normale snert og tempo, men efter en lille times spil blev det alligevel 2-1 efter et par fremragende aktioner.
Det gjaldt ikke mindst stopperen Pedro Ganchas’ fremlægning til Adamsen, som tog kuglen til sig og efter et smart bandespil med backen Andreas Poulsen fladt sparkede Silkeborg foran.
Det blev startskuddet til en god periode for Kent Nielsens tropper, men det endte brat og voldsomt for værterne – og især midtbanespilleren Ramazan Orazov.
Landsholdsspilleren fra Kasakhstan Ramazan Orazov sparkede efter 75 minutter Silkeborg foran 3-1 og på omgangshøjde samlet, men efter VAR’s indblanding blev træfferen annulleret for en snæver offside på Adamsen.
Kort efter kom Orazov for sent i en tackling, og det indledende gule kort blev vekslet til et rødt efter en ny indblanding af VAR.
Ondt blev værre for Silkeborg, da Markus Kaasa kronede mareridtsperioden med sin scoring til 2-2, der slukkede lyset for hjemmeholdet.
Indskiftede Younes Bakiz tændte det igen efter 88 minutter med en flot, flad afslutning, og i overtiden kom Oliver Sonne også frem til den chance, som kunne have udlignet den samlede dyst, men højrebacken kom akkurat for sent ved bageste stolpe.
/ritzau/
LIVE
LIVE: FCK ydmyger Silkeborg i Parken!
Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’
MEDIE
Kasper Dolberg i choktransfer?
NYHEDER
FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger
NYHEDER
Verdensstjerne roser Højlund
NYHEDER
Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!
NYHEDER
AGF-stjerne drømmer om stort skifte
NYHEDER
Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien
NYHEDER Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview
NYHEDER
Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu
INTERVIEW
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
OPTAKT
Viborg FF – AGF
NYHEDER
Afslører særlig Thomas Frank-detalje
NYHEDER
Tullberg uenig med TV 2-ekspert
NYHEDER
Simeone fatter det ikke
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
OPTAKT
FC Nordsjælland – Brøndby IF
NYHEDER
Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
INTERVIEW
Roser Superliga-træners søn
EKSKLUSIVT
Sender besked til Superliga-boss: Sker til sommer
NYHEDER
Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’
NYHEDER
Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest
– Han fik et lortetilbud fra OB
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
NYHEDER
Langer ud efter Superliga-stjerne
MEDIE
Blandt dette årtusindes bedste
STORT INTERVIEW
I tvivl om Bo Svenssons FCK
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
MEDIE
Spotpris – så billig er Højbjerg
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
FANKLUBBEN
‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’
29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned
Højlund stjæler overskrifter
NYHEDER
Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’
HELT VILDT
Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!
NYHEDER
Medie: Alt peger på, at han er færdig
EKSKLUSIVT
– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!
NYHEDER
Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’
NYHEDER
Chelsea-profil forstår ikke sin straf
OPTAKT
FC København – Silkeborg IF
FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut
NYHEDER
‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’
INTERVIEW
Roser konkurrent: ‘Han er en fantastisk mand’
OPTAKT
OB – FC Fredericia
NYHEDER
Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen
NYHEDER
‘Der er ingen undskyldninger’
DAGENS SPILFORSLAG
Hammers kan slå impotente Whites
NYHEDER
Junker med vanvittig statistik: ‘Bekymrende’
TIPSBLADETS DOM
Hvad f….. sker der Tullberg?
OPTAKT
Vejle Boldklub – Randers FC
NYHEDER
Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’
NYHEDER