Silkeborg ude af Europa League trods sejr

Silkeborg slog hjemme Molde 3-2 i en dramatisk kamp, men er ude af Europa League med samlet 4-5.



Pokalvinderen Silkeborg må prøve lykken i Conference League i de kommende uger.

Det står klart, efter at midtjyderne i Europa League-kvalifikationen torsdag slog Molde 3-2 på hjemmebane i en dramatisk dyst, men tabte det samlede slag 4-5.

Tonni Adamsen scorede Silkeborgs første to mål, og i løbet af et par vilde minutter i anden halvleg fik Ramazan Orazov først annulleret en scoring til 3-1, inden han fik direkte rødt kort.

Younes Bakiz skabte med et sent mål spænding i slutminutterne, men det endte med en nytteløs sejr.

I Conference Leagues tredje kvalifikationsrunde skal Silkeborg op mod belgiske Gent, som torsdag gjorde arbejdet helt færdig mod Vikingur fra Færøerne.

Efter 4-1 hjemme vandt belgierne 3-0 ude og dermed samlet 7-1. Opgørene mellem Silkeborg og Gent spilles 8. og 15. august.

Allerede efter et par minutter fik Silkeborg en drømmestart på opgøret, da en Molde-spiller havde arm på bolden i eget feltet.

Tonni Adamsen fik ansvaret og levede sikkert op til det, hvorfor midtjyderne i høj grad kunne begynde at drømme om avancement.

Desværre blev målet langtfra startskuddet til et stormløb mod gæsterne. I stedet jævnede kampen sig ud, og halvvejs til pausen blev det 1-1.

Nicolai Larsen kunne ikke holde en afslutning fra Magnus Eikrem, der fik alt for meget plads, og bolden røg lige ud i fødderne på Emil Breivik, som scorede en af sin karrieres nemmeste mål.

Silkeborgs spil var uden sin normale snert og tempo, men efter en lille times spil blev det alligevel 2-1 efter et par fremragende aktioner.

Det gjaldt ikke mindst stopperen Pedro Ganchas’ fremlægning til Adamsen, som tog kuglen til sig og efter et smart bandespil med backen Andreas Poulsen fladt sparkede Silkeborg foran.

Det blev startskuddet til en god periode for Kent Nielsens tropper, men det endte brat og voldsomt for værterne – og især midtbanespilleren Ramazan Orazov.

Landsholdsspilleren fra Kasakhstan Ramazan Orazov sparkede efter 75 minutter Silkeborg foran 3-1 og på omgangshøjde samlet, men efter VAR’s indblanding blev træfferen annulleret for en snæver offside på Adamsen.

Kort efter kom Orazov for sent i en tackling, og det indledende gule kort blev vekslet til et rødt efter en ny indblanding af VAR.

Ondt blev værre for Silkeborg, da Markus Kaasa kronede mareridtsperioden med sin scoring til 2-2, der slukkede lyset for hjemmeholdet.

Indskiftede Younes Bakiz tændte det igen efter 88 minutter med en flot, flad afslutning, og i overtiden kom Oliver Sonne også frem til den chance, som kunne have udlignet den samlede dyst, men højrebacken kom akkurat for sent ved bageste stolpe.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: FCK udlejer Chiakha

Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’

Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!

Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings

FCM-scoop? ‘Et af de største talenter i årevis!’

Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys

Youssoufa Moukoko på tavlen for FCK



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Landet – på vej til lægetjek i Brøndby

Afsløring: FCK takker nej til Mohamed Daramy

Mere aktivitet på vej i FC København



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig

Udeladt af kamptrup: Stjerne tæt på skifte

Choktransfer – dansker scorer rekordløn

Premier League-stjerne hylder Brøndby-transfer

Vilde transfers: ‘De er ikke i nærheden’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Rekordtransfer?

FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub

Malmö-fansene protesterer mod FC København

Hemmelig samtale med storklub

Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig

Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte

Vanvittig kamp, FCM – kan blive en choktransfer

Vanvittigt: Brøndby U19 vinder 16-0 i Portugal

Chokskifte?

Bekræfter ‘CV’ jagten på Superliga-profil her?

– Det er meget svært for Nørgaard

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Kæmpe fiasko: Vil af med tidligere FCK-stjerne

FBI Boston fælder dansk rigmand

Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst

Ruben Amorim gjorde det aldrig

Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde

Spøjs spiller på besøg i Danmark

Dyr dansk bomber til Everton?

– Alt andet ville være latterligt af “CV”

Forsvarsprofil meldes enig med Brøndby

Ny Superliga-stjerne: Derfor skifter jeg til FCK

Neestrup håber at se dansk bomber retur i FCK

Minde gør ondt på Gidsel: ‘Det var modbydeligt’

Smal parisersejr i Bourgogne

Farzams Fanzone: Det holder jeg øje med i Vejle

Hvad skete der lige!? Gidsel var pivringe her!

Farvel, Brøndby – Stijn Spierings tæt på ny klub

FC Midtjylland dummer sig i Norge

Stor profil skifter til FC København

Denne klub melder sig på banen – vil have Divkovic

LIVE: Chokstraffe – så er der scoret igen

Afsløring: Amin Chiakha på plads i Rosenborg 

Afsløring: FCN henter endnu et toptalent