Pokalvinderen Silkeborg må prøve lykken i Conference League i de kommende uger.
Det står klart, efter at midtjyderne i Europa League-kvalifikationen torsdag slog Molde 3-2 på hjemmebane i en dramatisk dyst, men tabte det samlede slag 4-5.
Tonni Adamsen scorede Silkeborgs første to mål, og i løbet af et par vilde minutter i anden halvleg fik Ramazan Orazov først annulleret en scoring til 3-1, inden han fik direkte rødt kort.
Younes Bakiz skabte med et sent mål spænding i slutminutterne, men det endte med en nytteløs sejr.
I Conference Leagues tredje kvalifikationsrunde skal Silkeborg op mod belgiske Gent, som torsdag gjorde arbejdet helt færdig mod Vikingur fra Færøerne.
Efter 4-1 hjemme vandt belgierne 3-0 ude og dermed samlet 7-1. Opgørene mellem Silkeborg og Gent spilles 8. og 15. august.
Allerede efter et par minutter fik Silkeborg en drømmestart på opgøret, da en Molde-spiller havde arm på bolden i eget feltet.
Tonni Adamsen fik ansvaret og levede sikkert op til det, hvorfor midtjyderne i høj grad kunne begynde at drømme om avancement.
Desværre blev målet langtfra startskuddet til et stormløb mod gæsterne. I stedet jævnede kampen sig ud, og halvvejs til pausen blev det 1-1.
Nicolai Larsen kunne ikke holde en afslutning fra Magnus Eikrem, der fik alt for meget plads, og bolden røg lige ud i fødderne på Emil Breivik, som scorede en af sin karrieres nemmeste mål.
Silkeborgs spil var uden sin normale snert og tempo, men efter en lille times spil blev det alligevel 2-1 efter et par fremragende aktioner.
Det gjaldt ikke mindst stopperen Pedro Ganchas’ fremlægning til Adamsen, som tog kuglen til sig og efter et smart bandespil med backen Andreas Poulsen fladt sparkede Silkeborg foran.
Det blev startskuddet til en god periode for Kent Nielsens tropper, men det endte brat og voldsomt for værterne – og især midtbanespilleren Ramazan Orazov.
Landsholdsspilleren fra Kasakhstan Ramazan Orazov sparkede efter 75 minutter Silkeborg foran 3-1 og på omgangshøjde samlet, men efter VAR’s indblanding blev træfferen annulleret for en snæver offside på Adamsen.
Kort efter kom Orazov for sent i en tackling, og det indledende gule kort blev vekslet til et rødt efter en ny indblanding af VAR.
Ondt blev værre for Silkeborg, da Markus Kaasa kronede mareridtsperioden med sin scoring til 2-2, der slukkede lyset for hjemmeholdet.
Indskiftede Younes Bakiz tændte det igen efter 88 minutter med en flot, flad afslutning, og i overtiden kom Oliver Sonne også frem til den chance, som kunne have udlignet den samlede dyst, men højrebacken kom akkurat for sent ved bageste stolpe.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Overrasket over Roony-beslutning
NYHEDER
Her er skrottet plan om landsholdets elitecenter
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
INTERVIEW
Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
MEDIE
Lyon forhandler med dansk profil
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
INTERVIEW
Kovending? Han kan blive i Brøndby
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
Fortryder FC Barcelona-transfer
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
OPTAKT
Chelsea – Tottenham
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
AVIS
Derfor har Manchester United IKKE bekræftet
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
OPTAKT