Onsdag kan superligaklubben Silkeborg IF få en ny majoritetsejer.
Det sker, hvis to tredjedele af den tilstedeværende aktiekapital stemmer ja til et salg af klubben på en ekstraordinær generalforsamling.
Det er multiklubejerskabet Trivela Group, der står klar til at købe 80 procent af aktierne i klubben for cirka 162 millioner kroner.
Fodboldklubbens administrerende direktør, Kent Madsen, der aktuelt er den største aktionær i klubben med en ejerandel på cirka 19 procent, forventer, at salget går igennem uden større dramatik.
– Vi respekterer, at aktionærerne skal stemme efter deres egen overbevisning, men de signaler, vi har fået fra kredsen af større aktionærer, er meget positive. Min forventning er, at salget bliver vedtaget med et ret massivt flertal, siger Kent Madsen.
Han er ikke blind for, at der har hersket lidt uro omkring klubben, siden ledelsen 19. november meddelte i en fondsbørsmeddelelse, at den var enig med Trivela Group om et salg.
Under holdets efterfølgende kampe demonstrerede en del af Silkeborgs mest inkarnerede fans med kritiske bannere og stemningsboykot. Flere andre klubbers fangrupperinger, blandt andet Brøndby og AaB’s, har fremvist støttebannere til de bekymrede Silkeborg-fans.
Fangrupperingerne ønsker ikke udenlandske ejere eller flerklubsejere i dansk fodbold. For selv om der findes gode eksempler på udenlandske klubejere i dansk fodbold, findes der skrækeksempler i Næstved, Fremad Amager, Esbjerg, Sønderjyske, Jammerbugt og Vendsyssel.
Med udsigt til salget af Silkeborg blev bevægelsen “Bevar Silkeborg IF” skabt. Forud for onsdagens afstemning har over 6100 personer skrevet under på en støtteerklæring mod salget af den indtil nu lokalejede fodboldklub.
Fanmarkeringerne har gjort indtryk på Kent Madsen, og han har forståelse for de bekymringer, fansene har luftet. Den samme sunde skepsis havde Silkeborgs ledelse nemlig i forhandlingerne med de potentielle købere.
– De mest skeptiske fans er også de dygtigste til at råbe højest. Deres skepsis har ikke overrasket mig. Når det viser sig, at det Silkeborg IF, de kender, også er der i morgen, næste år og året efter, håber jeg, at røgen lægger sig.
– Jeg har forståelse for, at der er bekymringer. Vi har i modsætning til fansene haft mulighed for at drøfte alle forhold med de måske kommende storaktionærer, og derfor er vi fuldstændig trygge, siger Kent Madsen.
En af fansenes bekymringer er, at de nye ejere tænker kortsigtet og ikke skyr nogen midler i jagten på hurtig profit.
Den frygt prøvede Benjamin Boycott, der er administrerende direktør i Trivela Group, at mane i jorden, da han mandag deltog på et debatmøde med cirka 200 fans på Jysk Park.
– Jeg forstår, hvad en fodboldklub er. Det er mere end en forretning. Det løber igennem generationer og i folks blod og hjerte. Det er ikke noget, der bliver taget let på. Vi investerer meget forsigtigt i fodboldklubber.
– Silkeborg IF har været her længe før, jeg blev født, og vil være her længe efter, jeg er væk. Jeg forstår, at det er noget vigtigt og meget meningsfuldt, vi måske får chancen for at være en del af, sagde Benjamin Boycott ifølge Midtjyllands Avis, der havde arrangeret debatmødet.
Kent Madsen deltog også i debatmødet. Her mærkede han fansenes store engagement og passion for Silkeborg, imens han forsøgte at besvare deres spørgsmål.
– Efterfølgende har jeg læst i forskellige kommentarer, at mange af dem, som kom med en skepsis, var lidt mindre skeptiske efter at have hørt vores måske kommende storaktionær fortælle om idéer, planer, og hvad de står for, siger Silkeborg-direktøren.
Trivela Group sidder i forvejen på den bestemmende ejerandel i tre andre fodboldklubber: engelske Walsall FC, irske Drogheda FC og Trivela FC fra Togo.
Udsigten til at blive en del af et flerklubsejerskab har gjort Silkeborgs fans bekymrede for, at spillere kan flyttes rundt mellem klubberne i Trivela Groups portefølje uden hensyntagen til den enkelte spiller eller klubs bedste.
Det har Silkeborgs nuværende ejerskab også været bekymret for. Derfor er det indskrevet i en ejeraftale, at der skal være fuld enighed mellem hele ejerskabet, hvis en spiller skal handles imellem Silkeborg og en af hovedaktionærens andre klubber.
– Spillere kan kun skifte mellem Silkeborg og en af de øvrige Trivela-klubber, hvis vi, der ejer de sidste 20 procent af Silkeborg, er enige. Det har vi papir på.
– Man har set andre flerklubsejerskaber, hvor nogen har mistet gode spillere i utide eller fået spillere ind uden det påkrævede niveau. Hos os bliver det den sportslige ledelse, der afgør, hvem der skal ud og ind – akkurat som det har været hidtil, siger Kent Madsen.
Den ekstraordinære generalforsamling begynder klokken 17.
/ritzau/
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
HELT VILDT
Vanvittigt – snart er det 11 milliarder
MEDIE
Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager
‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’
Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?
Her skal Sepp Piontek begraves
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’
NYHEDER
I chok over Zorniger: ‘Jeg ville blive rasende!’
INTERVIEW
– Det var det værste Sune Smith-Nielsen kunne gøre
INTERVIEW
Deler godt Brøndby-nyt
HELT VILDT
Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke
TRANSFER
Historisk transfer i dansk klub: En af de største
NYHEDER
Laudrup hylder tidligere Superliga-stjerne
Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Victor Lind tæt på rekordtransfer
NYHEDER
Riemer afslører: Han er inde i billedet til marts
NYHEDER
FCM afslører: Han ‘skal sælges til sommer hvis..’
MEDIE
Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?
NYHEDER
Udenlandsk medie forventer AGF-transfer
Neestrup: Derfor henter vi Zanka
NYHEDER
Ekspert med dyster FCK-dom
Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb
NYHEDER
– Vil være den ringeste præstation i SL-historien
Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner
MEDIE
Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’
INTERVIEW
Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?
Kasper Høgh om triumf: ‘Vi er lidt i chok’
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
HELT VILDT
Mislykkedes i Brøndby – nu står han bag kæmpe chok
Hovedrysten i Brøndby – men profil slipper heldigt
INTERVIEW
Ser Brøndby-kvalitet: ‘Giv dem 25 kampe’
INTERVIEW
Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’
INTERVIEW
Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 21. runde
MEDIE
Flere ændringer på vej i FC København
NYHEDER
Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er oplagt afløser for Smith-Nielsen
I tvivl – er Steve Cooper den rette?
TIPSBLADET SPECIAL
Grundspillet afgøres – hvad er på spil i din klub?
‘Den største klubpræstation gennem tiderne’
NYHEDER
Vanvittigt! Bodø/Glimt fuldender sensation
NYHEDER
Tidligere Superliga-stjerne brillerer
Giver VM-garanti
‘Tæt på et rædselskabinet’
TOPNYHED
– Der er ingen, der sover godt i FCK i øjeblikket
NYHEDER
PSG-stjerne tiltalt for voldtægt
OPTAKT
Real Madrid – Benfica
CHEFENS DOM
Hvad i alverden foregår der, Brøndby IF?
EKSKLUSIVT
Derfor vises Superliga-kamp kun på streaming
NYHEDER