Silkeborg forventer klart flertal bag klubsalg

Kent Madsen forstår skepsis omkring salg af aktiemajoriteten i Silkeborg, men forventer klart flertal.



Onsdag kan superligaklubben Silkeborg IF få en ny majoritetsejer.

Det sker, hvis to tredjedele af den tilstedeværende aktiekapital stemmer ja til et salg af klubben på en ekstraordinær generalforsamling.

Det er multiklubejerskabet Trivela Group, der står klar til at købe 80 procent af aktierne i klubben for cirka 162 millioner kroner.

Fodboldklubbens administrerende direktør, Kent Madsen, der aktuelt er den største aktionær i klubben med en ejerandel på cirka 19 procent, forventer, at salget går igennem uden større dramatik.

– Vi respekterer, at aktionærerne skal stemme efter deres egen overbevisning, men de signaler, vi har fået fra kredsen af større aktionærer, er meget positive. Min forventning er, at salget bliver vedtaget med et ret massivt flertal, siger Kent Madsen.

Han er ikke blind for, at der har hersket lidt uro omkring klubben, siden ledelsen 19. november meddelte i en fondsbørsmeddelelse, at den var enig med Trivela Group om et salg.

Under holdets efterfølgende kampe demonstrerede en del af Silkeborgs mest inkarnerede fans med kritiske bannere og stemningsboykot. Flere andre klubbers fangrupperinger, blandt andet Brøndby og AaB’s, har fremvist støttebannere til de bekymrede Silkeborg-fans.

Fangrupperingerne ønsker ikke udenlandske ejere eller flerklubsejere i dansk fodbold. For selv om der findes gode eksempler på udenlandske klubejere i dansk fodbold, findes der skrækeksempler i Næstved, Fremad Amager, Esbjerg, Sønderjyske, Jammerbugt og Vendsyssel.

Med udsigt til salget af Silkeborg blev bevægelsen “Bevar Silkeborg IF” skabt. Forud for onsdagens afstemning har over 6100 personer skrevet under på en støtteerklæring mod salget af den indtil nu lokalejede fodboldklub.

Fanmarkeringerne har gjort indtryk på Kent Madsen, og han har forståelse for de bekymringer, fansene har luftet. Den samme sunde skepsis havde Silkeborgs ledelse nemlig i forhandlingerne med de potentielle købere.

– De mest skeptiske fans er også de dygtigste til at råbe højest. Deres skepsis har ikke overrasket mig. Når det viser sig, at det Silkeborg IF, de kender, også er der i morgen, næste år og året efter, håber jeg, at røgen lægger sig.

– Jeg har forståelse for, at der er bekymringer. Vi har i modsætning til fansene haft mulighed for at drøfte alle forhold med de måske kommende storaktionærer, og derfor er vi fuldstændig trygge, siger Kent Madsen.

En af fansenes bekymringer er, at de nye ejere tænker kortsigtet og ikke skyr nogen midler i jagten på hurtig profit.

Den frygt prøvede Benjamin Boycott, der er administrerende direktør i Trivela Group, at mane i jorden, da han mandag deltog på et debatmøde med cirka 200 fans på Jysk Park.

– Jeg forstår, hvad en fodboldklub er. Det er mere end en forretning. Det løber igennem generationer og i folks blod og hjerte. Det er ikke noget, der bliver taget let på. Vi investerer meget forsigtigt i fodboldklubber.

– Silkeborg IF har været her længe før, jeg blev født, og vil være her længe efter, jeg er væk. Jeg forstår, at det er noget vigtigt og meget meningsfuldt, vi måske får chancen for at være en del af, sagde Benjamin Boycott ifølge Midtjyllands Avis, der havde arrangeret debatmødet.

Kent Madsen deltog også i debatmødet. Her mærkede han fansenes store engagement og passion for Silkeborg, imens han forsøgte at besvare deres spørgsmål.

– Efterfølgende har jeg læst i forskellige kommentarer, at mange af dem, som kom med en skepsis, var lidt mindre skeptiske efter at have hørt vores måske kommende storaktionær fortælle om idéer, planer, og hvad de står for, siger Silkeborg-direktøren.

Trivela Group sidder i forvejen på den bestemmende ejerandel i tre andre fodboldklubber: engelske Walsall FC, irske Drogheda FC og Trivela FC fra Togo.

Udsigten til at blive en del af et flerklubsejerskab har gjort Silkeborgs fans bekymrede for, at spillere kan flyttes rundt mellem klubberne i Trivela Groups portefølje uden hensyntagen til den enkelte spiller eller klubs bedste.

Det har Silkeborgs nuværende ejerskab også været bekymret for. Derfor er det indskrevet i en ejeraftale, at der skal være fuld enighed mellem hele ejerskabet, hvis en spiller skal handles imellem Silkeborg og en af hovedaktionærens andre klubber.

– Spillere kan kun skifte mellem Silkeborg og en af de øvrige Trivela-klubber, hvis vi, der ejer de sidste 20 procent af Silkeborg, er enige. Det har vi papir på.

– Man har set andre flerklubsejerskaber, hvor nogen har mistet gode spillere i utide eller fået spillere ind uden det påkrævede niveau. Hos os bliver det den sportslige ledelse, der afgør, hvem der skal ud og ind – akkurat som det har været hidtil, siger Kent Madsen.

Den ekstraordinære generalforsamling begynder klokken 17.

/ritzau/





FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’




LIVE

LIVE: Nu er der nyt om Rønnow

Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime

Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse

Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’

Farzam: En gave for FC København

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Ekspert i svime over FC Midtjylland

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu

Manchester United – Aston Villa

Supercomputer: Gyser venter i Superligaen

Alverdens medier skriver om FC Midtjylland

Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg

Brøndby i transfer-kovending?

Vild bonus til ny Wolfsburg-boss

Supercomputer spår FCM-nedtur

To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Vanvittig præstation – udtag FCM-stjerner, Riemer!

FC Fredericia – Randers FC

Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes

Tæt på at sende millioner til FC København

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Luis Binks: ‘Det har bare klikket for os’

Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen

CV vil ikke sige det: ‘Skal man passe på med!’

Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere

Tragedie i Danmark – Slimane starter indsamling

Drømmestart for FCM-floppet Marrony

Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt

Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt

Fem bud på David Nielsens afløser

FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte

Superliga-overvejelser: ‘Jeg er bekymret!’

‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser

Imponerer foran Brian Riemer: ‘Min største drøm’

Real Madrid – Elche

Transferjubel: Han har været en kæmpe gevinst!

Cooper ‘overrasket’ over Schmedes-beslutning

Chelsea – Newcastle

Tids nok? Dansk landsholdsspiller træner igen

– FC Midtjylland kom hertil for at spille uafgjort

Tullberg fremhæver: Han var nøglen til 2. halvleg

Marseille æder impotent modstander