Efter fem kampe uden nederlag i Superligaen måtte FC Nordsjælland på eget græs se sig slået med 0-2 af et kynisk Silkeborg-mandskab.
Nyindkøbet Tonni Adamsen blev matchvinder med to scoringer inden for det første kvarter.
Gæsterne lykkedes med at stå en anelse lavere på banen end normalt, og den tilgang bar frugt, da det kastede flere giftige omstillinger af sig.
Silkeborg udnyttede, at FCN konstant præsenterede en høj preslinje, der inviterede gæsterne til at slå kontra.
FCN var vanen tro gode på bolden, men kynismen manglede både, når holdet kom frem til chancer, og når Silkeborg skulle lukkes ned i den modsatte ende.
Silkeborg-træner Kent Nielsen sparede blandt andre angrebsprofilen Nicklas Helenius fra kampens start, og erstatningen Tonni Adamsen kvitterede ved at score kampens to mål.
De tre point betyder, at Silkeborg lægger sig side om side med FCN og AGF i toppen af Superligaen, hvor holdene har 13 point efter seks spillerunder. Silkeborgenserne topper rækken på en bedre målscore.
Silkeborg kom foran efter bare tre minutters spil, da angriberen Tonni Adamsens kølige inderside kronede en sublimt udført kontra af gæsterne.
12 minutter senere var Adamsen nok en gang på pletten, da bolden blev serveret for fødderne af angriberen i FCN-feltet.
Tonni Adamsen er denne sommer kommet til Silkeborg fra Helsingør, og nyindkøbet har i den grad slået til med i alt tre scoringer for det midtjyske tophold.
Stillingen var således 2-0 til Silkeborg efter et kvarters spil, og tomålsføringen forblev intakt frem til pausefløjt, selv om både FCN og gæsterne kom frem til lovende chancer.
Efter fem minutters spil i anden halvleg var Silkeborg tæt på at bringe sig yderligere i front, men offensivspilleren Søren Tengstedt formåede at sparke bolden over mål fra en gunstig position i det lille målfelt.
Som kampen skred frem, blev FCN mere dominerende. Hjemmeholdet tvang Silkeborg langt tilbage, men gæsterne var gode til at afvise nordsjællænderne, der gang på gang manglede den sidste skarphed i indlæggene og afslutningerne.
Kort før slutfløjt fik FCN tildelt et straffespark, men efter et VAR-tjek, hvor dommeren selv kiggede situationen igennem, blev dommen omstødt.
Opgøret sluttede således uden yderligere scoringer, hvilket betød, at Silkeborg snuppede en 2-0-sejr.
/ritzau/

God Eriksen-besked: ‘Han får bedre tilbud snart’

Troede Brøndby ville hente Solskjær

15-årig kom på banen for FC København

Henter storklub Christian Eriksen?

Så mange millioner tjener Kasper Hjulmand

Brøndbys nye træner er tidligere verdensmester

Bekræfter vanvittigt Superliga-rygte

Tottenhams største genistreg

Her er 6 bud på en ny Lyngby-træner

BOMBE – Brøndby fyrer Frederik Birk

Efter drama: Chok-fyring i Premier League

‘FCK vil ikke bytte med én eneste Brøndby-spiller’

Dårligere end Laudrup: Her er Birks pointsnit

FCK-boss jubler over rekordsalg: ‘Vild udvikling!’

‘En utilgivelig dansk lussing’

Afsløring: Vejle Boldklub tester kæmpetalent af

Stjerne slagtes: ‘Værste transfer i 20 år’

Nu er Danmark IKKE favoritter

Fik opkald fra Frank: ‘Det gør ondt’

Van der Vaart sviner dansker til: Han er ubrugelig

Kritiserer trio: De har ikke grebet chancen

Afslører: Bød på FC København-angriber

Igen og igen og: Vuelta-etape ødelagt på ny

Smider han det? ‘Kan godt ende med at ske’

Dybt imponeret over dansk stjerne

Afvist af Kasper Dolberg

Gravesen i kæmpe hyldest: ‘Et enormt skridt’

Nedtur for Vingegaard

Deler nyt om Christian Eriksen

Danskers transferdrama: Gemte sig på hotelværelse

Klasseforskel – topkarakter til danske stjerner

Slog ikke igennem i Danmark – koster nu 142 mio.

– Dansk stjerne kunne have tredoblet sin løn

Afviste bud på stjerne

Bekymret for Vingegaard: ‘Et svaghedstegn’

Tilbage i Premier League

Vanvittig kamp af U21-landsholdet!

Vingegaard elsker et godt glas vin

Kæmpe lønforhøjelse

Afviste gigantisk tilbud

Tidligere Superliga-stjerne er gratis om lidt

‘Dråben der fik bægeret til at flyde over’

Magisk sejr – scorer 6,5 millioner kroner

Afsløring: Belgisk klub spørger på Jakob Jessen

Danmark i vanvidskamp: ‘Det er stærkt’

Mads Emil Madsen får uofficiel FCK-debut

‘Hader at snakke om mig selv’

Blæst bagover af Victor Froholdt

Klar besked i nat: ‘Snæversynet’

Medier raser – dumper ALLE svenskere

Thuram sænker vikingeskib i Paris

‘Det er en forløsning’

Kræver Jon Dahl Tomasson fyret

Kæmpemæssig svensk fiasko

Danmark kører Grækenland over i magtdemonstration