Silkeborg reagerer: Vil gøre Salquist til lønkonge

Silkeborg-ledelsen har nu givet Tobias Salquist et kontrakttilbud, der vil gøre ham den mest løntunge spiller i klubben.



Tobias Salquist har på det seneste været ude med en melding om, at han meget gerne vil væk fra Silkeborg. Det har klubben reageret på med et stærkt kontrakttilbud, som vil gøre ham til den bedstbetalte i klubben nogensinde.

Det fortæller SIF-direktør Kent Madsen i et interview med Viaplay.

– Det vil jeg ikke. Det er jo lønforhold, og det snakker vi ikke om. Vi ved jo godt, at vi ikke er lønførende i Superligaen. Vi er ikke et sted, hvor man tjener en kæmpe løn. Men set i en Silkeborg-kontekst, så er det et stort tilbud og som sagt det bedste, vi har givet, siger han og fortsætter:

– Og du skal jo huske på, at når Tobias' nuværende aftale udløber, så er han cirka 30. Jeg kan ikke huske, om han er fyldt 30 inden, men det er deromkring. Og det vil sige, at det vi har givet ham forlængelsestilbud til, så er han henomkring 33. Det synes vi faktisk er ret flot, lyder det fra Silkeborg-direktøren.

Han vil dog ikke ud med, hvad prisen skulle være på Salquist, som har været sat i forbindelse med den amerikanske klub Chicago.

Vi har det sådan med de beløb, at det siger vi faktisk aldrig, siger Kent Madsen, som dog slår fast, at man endnu er langt fra den pris, som de gerne vil have for Salquist.

Salquist pegede senest på, at han mener, at han var blevet lovet et skifte i sommeren 2023. Læs mere om det her.







LIVE

TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.

‘Det er et angreb på FCK’

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Brøndby tæt på Superliga-profil

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Otte tunesere testet positive for forbudt stof



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Her er prisen på Aral Simsir

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Nu er der nyt om Robert Skov

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

FC København i forhandlinger med svensk klub

David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Officielt: Nu er Nagelsmann færdig

Argentina – Kap Verde

Salah og Egypten sender Australien ud af VM

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans

Åbner for sommertransfer

AGF-scoop: Hijackede transfer



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Eksperter raser: Hvad med Messi?

Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen