Silkeborg-profil bekræfter: Vil væk fra klubben

Det er ved at være tid til, at der skal ske noget, mener SIF-spilleren.



Det er senest kommet frem, at den amerikanske klub Chicago Fire har været fremme med et bud på Silkeborgs Tobias Salquist. Det er nu en interesse, som midterforsvareren bekræfter.

Samtidig slår han fast, at han bestemt gerne vil videre fra Silkeborg nu. Det fortæller han i et interview med Viaplay.

– Jeg vidste godt, at Chicago havde været interesseret i lang tid. Jeg har givet udtryk for, at jeg gerne vil afsted. Jeg har snart været tre år i Silkeborg, jeg er 28. Og det skal også til at være nu, hvis der skal ske noget. Jeg har givet udtryk for det i lang tid og håber bare på, at klubben vil finde en løsning. Ligeså meget for min skyld.

Endvidere forstår han godt, at han ikke er en spiller, som de kommer til at kunne få 21 millioner kroner for ham, men at der også er et menneske bag – og at han håber på, at de kan finde en løsning på det.

Derudover mener han, at han har udtjent sin værnepligt i Silkeborg. 

– Det føler jeg jo. Jeg føler det lidt sådan, og de føler det på en anden måde. De har jo kortene på hånden, men jeg kan ikke sætte mig ind i, hvordan det er at være sportsdirektør, men igen. Jeg har ytret mig så mange gange om det her, og klubben ved det også godt. Det er ikke nogen ny nyhed for dem, at jeg gerne vil prøve mig af et andet sted, siger han og fortsætter:

– For mig og min families skyld. Jeg ved godt, at der står en fodboldklub bagved også – og det er jo i princippet dem, der bestemmer. Men jeg kan ikke sige andet, end at jeg håber, at vi være med til at finde en løsning, hvis det er sandt, hvad der står. Jeg har bare vidst, at der var interesse i en længere periode.

Tobias Salquist kom til Silkeborg i januar 2021, hvorefter han forlængede aftalen i december 2021 til udgangen af 2025. I den forbindelse mener han, at det var med henblik på, at han kunne blive solgt i sommeren 2023.

Søndag tabte Silkeborg desuden med 1-2 til lokalrivalerne fra Viborg FF. Læs mere om det her.





LIVE

LIVE: Andreas Cornelius skadet

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Brøndby IF – AGF

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

Monstersalg: FC København-boss jubler

FC Nordsjælland – FC Midtjylland

Silkeborg IF – FC København

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

City holder liv i mesterskabsdrømmen

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

Ruben Amorim favorit til dette job

Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid

Barcelona – Real Madrid

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Iran kommer med krav før VM

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte

FC København sælger Nathan Trott

Rygtes til topklubber – nu svarer dansk sportschef



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’