Viborg FF – Silkeborg IF 2-1 (2-0)
1-0 Anosike Ementa (15.)
2-0 Anosike Ementa (21.)
2-1 Stefan Thordarson (90.)
Kampens bedste:
Viborg FF:
Rigtig mange Viborg-spillere leverede nogle store præstationer, men vi kan jo ikke komme udenom kampens dobbelte målscorer Ementa. Den tårnhøje angriber har fået sine tæv i sin tid i Superligaen for sin manglende evne til at lave mål, så han skal naturligvis også hyldes, når han er knivskarp foran kassen. Det var han i dag. God bevægelse og sikker fod ved 1-0-målet og et glimrende hovedstød, da han fordoblede føringen. Derudover glimrende i det åbne spil, hvor han som altid er en mundfuld for forsvarsspillerne. På den negative side skal det dog siges, at han sagtens kunne være blevet udvist i anden halvleg, da han kom alt for sent ind i Nicolai Larsen.
Måske Jakob Poulsen er manden, som kan forløse Ementa? I dag så det i hvert fald rigtig godt ud.
Silkeborg IF:
Silkeborg var langt bedre i anden halvleg, og det kan de takke Tonni Adamsen for. Han blev indskiftet efter pausen, og straks var han involveret i afslutninger. Ikke alle var lige skarpe, men han gav Viborg en masse at forholde sig til med sin direkte spillestil. Serverede et fremragende hjørnespark, som Silkeborg fik på hans afslutning, i forbindelse med reduceringen, og kort efter var han tæt på at udligne.
Det er ofte det samme med Adamsen: han er med i meget, og ikke alt er lige godt, men han er en fed spiller.
Kampens værste:
Når man har en kollektiv offday, så er det vigtigt at være skarp, når chancen endelig byder sig. Det var Anders Klynge slet ikke, da han kort inde i anden halvleg ved stillingen 2-0 fik serveret en direktør af en chance. Anosike Ementa var uheldig med at heade et Silkeborg-hjørnespark over i det bagerste område, hvor en helt fri Klynge en meter fra målet sendte bolden over mål. Tænk på hvad en Silkeborg-reducering havde gjort for kampen, der så havde været åbnet helt op.
Kampens detalje:
Gik man og var lidt bekymret for, hvordan Viborg ville klare sig uden Jacob Friis på sidelinjen, så fik man hurtigt den tvivl fjernet. For under Jakob Poulsens ledelse spillede man måske sæsonens hidtil bedste fodbold i første halvleg. Her var Viborg forrygende, og man spillede med en friskhed, en aggressivitet og med et offensivt udtryk, som blæste Silkeborg bagover.
Viborgs første 22 minutter var decideret fremragende, hvor man første skudstatistikken 8-0. Selvfølgelig kunnen de ikke holde intensiteten hele kampen igennem, men holdet holdt stand trods et vanvittigt Silkeborg-pres til sidst. Jakob Poulsen er kun midlertidig cheftræner, mens Jacob Friis forhandler med en anden klub, men stik ham da bare trænerjobbet!

– Gigantisk FC Midtjylland-problem – er du vimmer!

Kriseklub fyrer – medie bringer Bo Svensson i spil

FCM melder ud: Købte ny keeper i transfervinduet

Nægtede at give hånden til Peter Schmeichel

Rundens Hold i Superligaen – 8. runde

Flot gestus af Tadej Pogacar

Medier fælder dom over Dorgu efter derby

Vild eufori: ‘Det er allerede Højlunds Napoli’

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Amok over Oliver Sonne-beslutning: ‘En skændsel!’

Revser OB: ‘Alt for mange dårlige spillere’

Ingen klausul: Grønt lys til Brøndby-brag

Sender 15 millioner til FC Midtjylland

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

– Starten kunne næsten ikke have været værre

Dansk spiller i kæmpe chok: Karrieren er i fare

Karrieren slut for tidligere FCK-spiller?

I vildrede over kæmpe United-transfer

Puster til rygter – er det Amorims næste job?

Ekspert hylder AGF-transfer: Rigtig, rigtig godt!

‘Fantastisk’ Roony hyldes efter Barcelona-debut

Dansk Bayern München-talent stråler i Schweiz

Troels Bech svarer på Viaplay-eksperts kritik

Legende færdig i Wrexham?

Godt FC København-nyt før Champions League-brag

Jon Walters: ‘Alle kendte til buddet fra FCM’

Som Bambi på glatis!

– Det har nok ikke været hans drømmedestination

– Det er en fantastisk kombination

Thomas Frank deler godt nyt

Medier og Roy Keane slagter Man Utd-stjerne

Peger på Holger Rune: Det siger noget om viljen

Klubløs og falleret – er hans karriere slut?

Her er Mike Tullbergs reaktion på debutnederlag

Seks kampe nul point – tidligere FCK-træner fyret

– Eriksen bliver en vigtig faktor

Medier fælder dom over Højlund efter Napoli-debut

Tidl. Barca-stjerne raser: ‘Nej, jeg er IKKE død’

Drastisk beslutning: ‘Har jeg aldrig gjort før’

Alexander Zorniger i stor hyldest af Kent Nielsen

Raser over Ruben Amorim

Tidligere Brøndby-spiller skifter til mesterklub

Baskere og Gunners skyder med løst krudt

Amin Chiakha åbnede målkontoen for Vejle

UCI langer ud efter spansk regering

Her er Jens Jønsson løn i Grækenland

Dansk klub skriver historie

Surt show: Det bliver ikke til noget

Leverkusen i fokus: Stjernen Patrick Schick

Vingegaard: ‘Hele dagen har været surrealistisk’

Philadelphia slår Chiefs i Super Bowl-revanche

Danskerklub på dybt vand i Norditalien

Barcelona knuser Valencia i Roony-debut

Vingegaard reagerer: ‘En skam’
