Silkeborg IF slår til i nedrykkerbrag mod Esbjerg fB

Silkeborg og Esbjerg tørnede sammen i nedrykkernes møde i 1. division i et opgør, som Silkeborg vandt 3-1.



Silkeborg IF og Esbjerg rykkede begge ud af Superligaen i den seneste sæson, og lørdag tørnede de to klubber sammen i den næstbedste række.

Her tog Silkeborg IF imod i braget i 1. division, og det gik ganske fornemt for hjemmeholdet, som vandt opgøret 3-1.

Dermed spillede Silkeborg sig på fjerdepladsen i rækken efter tre kampe, der har budt på to sejre og et nederlag.

Silkeborg indledte sæsonen med at tabe 2-4 mod oprykkerne fra FC Helsingør, men siden blev Skive besejret, og Silkeborg nåede på seks point med dagens sejr over Esbjerg.

For gæsterne var det sæsonens første nederlag efter to sejre over henholdsvis Skive og HB Køge, og Esbjerg har derfor også seks point, hvilket rækker til sjettepladsen med målscoren.

Esbjerg havde ikke lukket mål ind inden dagens opgør, men det skete efter 21 minutter, da Wessam Abou Ali bragte Silkeborg foran på et straffespark.

Jakob Ankersen, der er kommet til fra AGF, sørgede for 1-1 inden pausen, da han udlignede med ti minutter igen af første halvleg.

Så var der stillingskrig frem til det 66. minut, da indskiftede Sebastian Jørgensen igen scorede for Silkeborg til 2-1.

Den 20-årige midtbanespiller scorede også 2-0-målet senest i sejren over Skive.

12 minutter før tid blev Silkeborg reduceret til ti mand, da Valance Nambishi indkasserede sit andet gule kort i kampen, men hjemmeholdet holdt fast og øgede til slutresultatet 3-1 på et straffespark, hvor Magnus Mattsson scorede.

HB Køge vandt ude 4-2 i opgøret mod Kolding IF.

Viborg var også i aktion lørdag. På hjemmebane sikrede holdet sig en 3-1-sejr over Skive, og Viborg har dermed syv point efter sæsonens første tre kampe.

/ritzau/





Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’




LIVE

LIVE: Godt FC København-nyt før derby

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

UEFA med vild ændring

Dommerekspert: ‘Det gør mig rasende!’

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

José Mourinho vil have dansk stjerne

FC København revser Brøndby: Under al kritik!

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Her kan du se Freiburg mod Aston Villa

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Afsløring: Vejle Boldklub henter Gustav Marcussen

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Afsløring: De er færdige i Randers

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Fantastisk – han kan blive det næste store salg!

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Tiden er ved at rinde ud

Felix Beijmo er færdig i AGF