Silkeborg IF slår til i nedrykkerbrag mod Esbjerg fB

Silkeborg og Esbjerg tørnede sammen i nedrykkernes møde i 1. division i et opgør, som Silkeborg vandt 3-1.



Silkeborg IF og Esbjerg rykkede begge ud af Superligaen i den seneste sæson, og lørdag tørnede de to klubber sammen i den næstbedste række.

Her tog Silkeborg IF imod i braget i 1. division, og det gik ganske fornemt for hjemmeholdet, som vandt opgøret 3-1.

Dermed spillede Silkeborg sig på fjerdepladsen i rækken efter tre kampe, der har budt på to sejre og et nederlag.

Silkeborg indledte sæsonen med at tabe 2-4 mod oprykkerne fra FC Helsingør, men siden blev Skive besejret, og Silkeborg nåede på seks point med dagens sejr over Esbjerg.

For gæsterne var det sæsonens første nederlag efter to sejre over henholdsvis Skive og HB Køge, og Esbjerg har derfor også seks point, hvilket rækker til sjettepladsen med målscoren.

Esbjerg havde ikke lukket mål ind inden dagens opgør, men det skete efter 21 minutter, da Wessam Abou Ali bragte Silkeborg foran på et straffespark.

Jakob Ankersen, der er kommet til fra AGF, sørgede for 1-1 inden pausen, da han udlignede med ti minutter igen af første halvleg.

Så var der stillingskrig frem til det 66. minut, da indskiftede Sebastian Jørgensen igen scorede for Silkeborg til 2-1.

Den 20-årige midtbanespiller scorede også 2-0-målet senest i sejren over Skive.

12 minutter før tid blev Silkeborg reduceret til ti mand, da Valance Nambishi indkasserede sit andet gule kort i kampen, men hjemmeholdet holdt fast og øgede til slutresultatet 3-1 på et straffespark, hvor Magnus Mattsson scorede.

HB Køge vandt ude 4-2 i opgøret mod Kolding IF.

Viborg var også i aktion lørdag. På hjemmebane sikrede holdet sig en 3-1-sejr over Skive, og Viborg har dermed syv point efter sæsonens første tre kampe.

/ritzau/





Martin Jørgensen lander nyt job




LIVE

LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen

Katastrofe for Wolfsburg

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Voldsom straf efter vanvidsaktion



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Brøndby-stjerner kæmper mod tiden: Her er status

Lange karantæner: Dette råbte de mod Aral Simsir

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Brian Riemer peger på tre årsager

FCM stanger lang karantæne ud til fan

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Snart kan det give rødt kort

Atletico Madrid – Arsenal

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Bo Svensson svært utilfreds