Silkeborg tager vanvittigt vigtig sejr

For første gang i otte kampe sikrede Silkeborg søndag tre point mod Lyngby, da holdet hjemme vandt 1-0.



En stor forsvarsfejl grundlagde sejren, da Silkeborg søndag slog bundholdet Lyngby med 1-0 på hjemmebane i Superligaen.

Silkeborg styrede begivenhederne i en stor del af kampen, hvorimod gæsterne fra Lyngby stod lavt og havde svært ved at true Silkeborg-forsvaret for alvor.

Hjemmeholdet bragte sig foran på en stor forsvarsfejl af Lyngby i anden halvleg og vandt for første gang efter otte superligakampe i træk uden sejr.

Med den tiltrængte sejr øger Silkeborg afstanden til bunden og er på niendepladsen med 34 point.

Lyngby er sidst i Superligaen med 24 point og har tre point op til AaB, der er over nedrykningsstregen.

Silkeborg var tæt på en drømmestart, da forsvarsspilleren Alexander Busch scorede efter hjørnespark blot tre minutter inde i opgøret. Målet blev dog annulleret for offside efter et VAR-tjek.

Det var Silkeborg, der sad på spillet, men værterne formåede ikke at åbne Lyngby-defensiven til store målchancer i kampens indledning.

Silkeborg kom dog efterhånden frem til større chancer, og Lyngby blev trykket langt tilbage. Lyngby-målmand Mads Kikkenborg leverede dog et par store redninger, hvorfor pausestillingen var 0-0.

Lyngby fik spist sig mere ind i opgøret efter pausen, hvor holdet i stedet var mere på bolden fra anden halvlegs begyndelse.

Efter en time var det dog alligevel Silkeborg, der skabte forløsningen. Forsvarsspilleren Oliver Sonne udnyttede en stor Lyngby-fejl i forsvaret til let at trille 1-0-målet ind.

Gæsterne fra Lyngby pressede på for en udligning i slutfasen, men Silkeborg holdt stand, og det gav altså Silkeborg en kneben sejr.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

De overvejer Christian Eriksen

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

FC København og AGF jagter Igor Drapinski



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Stor hyldest af Mike Tullberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Sker for første gang i 20 år for Real Betis



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Brøndby-flop færdig i danskerklub