Silkeborgs nyindkøb tager med ned: Jeg vil tilbage i Superligaen

Han skiftede i vinter fra Esbjerg, der siden rykkede ud af Superligaen, men hans nye klub har gjort det samme, og derfor kommer Mark Brink i næste sæson til at stå over for sin nye klub.



To af tre nedrykkere fra årets Superliga-sæson er fundet, Esbjerg fB og Silkeborg IF, og én spiller har trukket begge trøjer over hovedet i denne sæson.

Mark Brink spillede 10 gange i efteråret for EfB, mens han indtil videre har spillet otte gange for Silkeborg i foråret. Spiller han de sidste par sæsoner, vil han notere sig for 10 kampe for hver af de to nedrykkere.

– Nej, skal vi ikke bare holde det til én nedrykning, siger Mark Brink til tipsbladet.dk, da han bliver spurgt om han føler, han er rykket ned to gange i denne sæson.

Den ene nedrykning, som han altså kalder det, er han hverken glad eller stolt over. Han lover dog også Silkeborg IF, der købte ham, at han er med i jagten på oprykning næste sæson.

Læs også:Leder: Brøndby er et oplagt mål for en udenlandsk investor – bare ikke nu

– Jamen man er selvfølgelig utroligt skuffet, det er aldrig sjovt at være med til at rykke ned. Det kan alle, der har prøvet det, sige. Man skal være skuffet nu. Næste sæson skal vi vinde en masse kampe, så vi kommer tilbage i Superligaen, siger Mark Brink.

Han skiftede til Silkeborg for at få mere regelmæssig spilletid, og selv om han ikke har fået det endnu, ligger det i kortene, at det kommer i næste sæson, hvor SIF er uden Mads Emil Madsen, der er blevet solgt for en masse millioner.

– Målsætningen er at få regelmæssig spilletid, og så skal jeg gribe chancen. Det ved jeg, jeg er god nok til. Da vi var i 1. division med EfB, fik jeg det også, men da vi rykkede op, kom der en masse nye spillere. 

– Jeg er klar til at give den en skalle i næste sæson og i de sidste par kampe her i Superligaen, siger Mark Brink.

Læs også:Henter keeper i FC Midtjylland: 15-årig får kontrakt i OB

Selv om SIF er rykket ud af landets bedste række, er Mark Brink fortrøstningsfuld med hensyn til fremtiden og muligheden for at få førsteholdsfodbold.

– Jeg vidste jo, at det var en risiko, da jeg kom hertil. Jeg var 100 procent fokuseret på at redde os, og jeg var også sikker på, at det kunne lade sig gøre.

– I Silkeborg har jeg en bedre mulighed for at spille, og måden, der bliver spillet på, passer mig rigtig godt. Det er et godt match, og der er mange unge spillere her, konstaterer Silkeborg-spilleren.

Mark Brink har kontrakt med midtjyderne frem til 31. december 2022, og han kan meget vel starte inde de næste par kampe, for det er yderst tvivlsomt, om den solgte Mads Emil Madsen kommer i aktion yderligere for Silkeborg.

Læs også:Dansk-spanier sættes i forbindelse med landstrænerjob
Læs også:Peger pilen på Esbjerg-chef? Jeg føler, jeg kan se mig selv i spejlet
Læs også:Dal efter nyt Fredericia-nederlag: Vanvittigt at snakke om krise




Afsløring: Victor Pálsson på plads i AC Horsens




LIVE

TransferLIVE: Det rykker tættere på nu

Chok – de er ude efter Patrick Mortensen

‘Ekstremt voldeligt’: Højbjerg lukker i

Nedtur for Christian Nørgaard

Alexander Sørloth i kæmpeskifte? 

Brøndbys milliontransfer slår rekord

Vilde Roony matchvinder med panenka

Riis om Vingegaard: ‘Ærgerligt, trist, skuffende’



Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Afsløring: Udinese smider kæmpe bud på Adam Buksa

FC København – OB

Dolberg-bombe kan detonere når som helst

Har fået gigantbud: Nu reagerer FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby henter ny kant til spotpris

To måneder i FCK – prisen steget med 17 millioner

Frederik Alves hylder kæmpe dansk transfer

– Vi kunne have slået Brøndby 5-0

FC København udtager German Onugkha

Riemer med stor Christian Eriksen-overraskelse?



EKSKLUSIVT

Ny kæmpetransfer? FCM klar med stort millionbeløb

Afsløring: Bombe – byder DK-rekord på Franculino

Transfernyt – indgår aftale med Brøndby

FC Fredericia – Randers FC

Man Utd tæt på forstærkning – koster 150 millioner

Laudrup fælder hård dom over Rasmus Højlund

Får landsholdskarantæne

Afsløring: Hovsa! AC Horsens fanget i transferløgn

Afsløring: Dansk klub forhandlede med Mathias Ross

Kæmpe Brøndby-præstation – første gang i 15 år

FCK lurer: Så dyr er Philip Billing

Lynmål antænder AaB i udklassering af Hvidovre

Drama – chokfyring i Premier League? 



TOPNYHED

Gravesen måber: ‘Genialt indkøb, Thomas Frank!’

Gigabud: Her er FC Midtjyllands plan med stjerne

Voldsom magtdemonstration

I chok over dansk bomber: ‘Fuldstændigt utroligt’

Hylder Brøndby: ‘Var jo elendige’

Skæbnekamp i Brøndby: Her er chancevurderingen

I tårer – køber FC Københavns sommerflirt

Brøndby bekræfter: Han er på vej væk

Drama – stjernes mor raser: ‘Det er bedrag!’

Afsløring: Frederik Holst skifter til Hvidovre

Solid Milan-defensiv holder stand

Rekord i spil – afviser nyt bud på dansker

Brøndby præsenterer ny spiller

Afsløring: Brøndby køber Marcus Younis

Afsløring: AaB henter profilen Kornelius Hansen

Harry Kane bomber i Bayern – Leipzig

Fans så rødt: Brøndby får kæmpebøde

Kun sket tre gange på 25 år

FCM-keeper: ‘Perfekt udgangspunkt’

Birk forventer mere jævnbyrdig returkamp i Brøndby

Afsløring: Stort scoop – Olti Hyseni forlænger

Chapeau! Brøndby-stjerne med magtdemonstration

‘Får du mig ikke til at sige’