• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Kenneth Jensen

Henter keeper i FC Midtjylland: 15-årig får kontrakt i OB

Foto: OB

Superliga-klubben OB hentet målmand Sebastian Dalby Wille i FC Midtjylland.

Af Kenneth Jensen

Superliga-klubben styrker U17-holdet med målmand Sebastian Dalby Wille. Keeperen er hentet fra FC Midtjylland, og han har fået en ungdomskontrakt i klubben fra Odense. 

Efter sommerferien går skiftet igennem, oplyser OB på sin hjemmeside.

- Sebastian er en målmand, som vi ser et stort potentiale i. Han har en rigtig god højde og et godt vingefang. Derudover er han rigtig atletisk til trods for hans imponerende højde, hvorfor han bevæger sig rigtig fint. Det har været rigtig vigtigt for os, at han har vist en stor lyst til at skifte til os, og at han mentalt er utrolig fokuseret på at blive en bedre målmand. Så ser man på hele pakken i forhold til fysik og indstilling, så har Sebastian alle forudsætninger for at udvikle sig i vores miljø.

Læs også:Lyngby-profil inden Silkeborg-gyser: Kæmper for logoet på brystet

- Når det er sagt, så er han kun 15 år gammel og derfor selvsagt ikke en færdigudviklet målmand. Så vi skal selvfølgelig sammen med Sebastian selv tage ham til næste step. Det er især redningsspillet på kort afstand, indlægsspillet og de lange afleveringer i åbent spil, som vi skal have fokus på. Vi tror rigtig meget på, at vi kan udvikle Sebastian, så han hele tiden kan lægge på og tage næste skridt, siger Tonny Hermansen til klubbens hjemmeside.

Fra målmanden selv er der glæde over, at han nu får chancen i OB.

- Det er en stor drøm, der går i opfyldelse for mig, og jeg ser mig og OB som det helt perfekte match. OB har på det seneste vist, at de kan udvikle fodboldspillere, og for mig er det rigtig motiverende, at det er en af klubbens egenudviklede spillere, der står på mål for førsteholdet i 3F Superligaen. Det viser, at OB er gode til at udvikle spillere, men også at de har en stor tro på de spillere, der kommer op fra Akademiet.

Læs også:Rørt Albæk: Det største i min karriere

- Skal jeg beskrive mig selv som målmand, så er jeg god med fødderne, fysisk stor, jeg har en evne til at være kampafgørende og så er jeg helt vildt ambitiøs. Nu glæder jeg mig rigtig meget til, at jeg skal udvikle mig her i OB, og forhåbentlig kan jeg udvikle mig så meget, at jeg i fremtiden kan opfylde min næste helt store drøm om at spille i 3F Superligaen, fortæller Sebastian Dalby Wille.

Dalby Wille har spillet tre kampe i efteråret i U17 Ligaen.

Læs også:SønderjyskE-boss jagter Superliga-overlevelse: Ellers er vi på skideren

Læs også:Mortensen bruger ikke tid på topscorer-titel: Vigtigere at vi slutter godt af

Læs også:Dansk pokalfinale-ballade trækker overskrifter i Europa

Superliga

Mere Superliga

Fokus