Henter keeper i FC Midtjylland: 15-årig får kontrakt i OB

Superliga-klubben OB hentet målmand Sebastian Dalby Wille i FC Midtjylland.



Superliga-klubben styrker U17-holdet med målmand Sebastian Dalby Wille. Keeperen er hentet fra FC Midtjylland, og han har fået en ungdomskontrakt i klubben fra Odense. 

Efter sommerferien går skiftet igennem, oplyser OB på sin hjemmeside.

– Sebastian er en målmand, som vi ser et stort potentiale i. Han har en rigtig god højde og et godt vingefang. Derudover er han rigtig atletisk til trods for hans imponerende højde, hvorfor han bevæger sig rigtig fint. Det har været rigtig vigtigt for os, at han har vist en stor lyst til at skifte til os, og at han mentalt er utrolig fokuseret på at blive en bedre målmand. Så ser man på hele pakken i forhold til fysik og indstilling, så har Sebastian alle forudsætninger for at udvikle sig i vores miljø.

Læs også:Lyngby-profil inden Silkeborg-gyser: Kæmper for logoet på brystet

– Når det er sagt, så er han kun 15 år gammel og derfor selvsagt ikke en færdigudviklet målmand. Så vi skal selvfølgelig sammen med Sebastian selv tage ham til næste step. Det er især redningsspillet på kort afstand, indlægsspillet og de lange afleveringer i åbent spil, som vi skal have fokus på. Vi tror rigtig meget på, at vi kan udvikle Sebastian, så han hele tiden kan lægge på og tage næste skridt, siger Tonny Hermansen til klubbens hjemmeside.

Fra målmanden selv er der glæde over, at han nu får chancen i OB.

– Det er en stor drøm, der går i opfyldelse for mig, og jeg ser mig og OB som det helt perfekte match. OB har på det seneste vist, at de kan udvikle fodboldspillere, og for mig er det rigtig motiverende, at det er en af klubbens egenudviklede spillere, der står på mål for førsteholdet i 3F Superligaen. Det viser, at OB er gode til at udvikle spillere, men også at de har en stor tro på de spillere, der kommer op fra Akademiet.

Læs også:Rørt Albæk: Det største i min karriere

– Skal jeg beskrive mig selv som målmand, så er jeg god med fødderne, fysisk stor, jeg har en evne til at være kampafgørende og så er jeg helt vildt ambitiøs. Nu glæder jeg mig rigtig meget til, at jeg skal udvikle mig her i OB, og forhåbentlig kan jeg udvikle mig så meget, at jeg i fremtiden kan opfylde min næste helt store drøm om at spille i 3F Superligaen, fortæller Sebastian Dalby Wille.

Dalby Wille har spillet tre kampe i efteråret i U17 Ligaen.

Læs også:SønderjyskE-boss jagter Superliga-overlevelse: Ellers er vi på skideren
Læs også:Mortensen bruger ikke tid på topscorer-titel: Vigtigere at vi slutter godt af
Læs også:Dansk pokalfinale-ballade trækker overskrifter i Europa






Optakt til Sønderjyske - AGF LIVE

LIVE: AGF-stjerne millimeter fra Serie A-skifte

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Færdig i Real Madrid

AGF – Sønderjyske

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

FC Fredericia – FC København



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

10. gang i træk

Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer 

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

OB – Silkeborg IF

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Randers FC – Vejle Boldklub



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Dansk succes – ekspert med kærlighedserklæring

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Manchester United – Liverpool

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

Superliga-komet overgår flere monstersalg

FCK lurer på landsholdsspiller

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Martin Jørgensen lander nyt job

Kultklub jagtede Brøndby-flop