Henter keeper i FC Midtjylland: 15-årig får kontrakt i OB

Superliga-klubben OB hentet målmand Sebastian Dalby Wille i FC Midtjylland.



Superliga-klubben styrker U17-holdet med målmand Sebastian Dalby Wille. Keeperen er hentet fra FC Midtjylland, og han har fået en ungdomskontrakt i klubben fra Odense. 

Efter sommerferien går skiftet igennem, oplyser OB på sin hjemmeside.

– Sebastian er en målmand, som vi ser et stort potentiale i. Han har en rigtig god højde og et godt vingefang. Derudover er han rigtig atletisk til trods for hans imponerende højde, hvorfor han bevæger sig rigtig fint. Det har været rigtig vigtigt for os, at han har vist en stor lyst til at skifte til os, og at han mentalt er utrolig fokuseret på at blive en bedre målmand. Så ser man på hele pakken i forhold til fysik og indstilling, så har Sebastian alle forudsætninger for at udvikle sig i vores miljø.

Læs også:Lyngby-profil inden Silkeborg-gyser: Kæmper for logoet på brystet

– Når det er sagt, så er han kun 15 år gammel og derfor selvsagt ikke en færdigudviklet målmand. Så vi skal selvfølgelig sammen med Sebastian selv tage ham til næste step. Det er især redningsspillet på kort afstand, indlægsspillet og de lange afleveringer i åbent spil, som vi skal have fokus på. Vi tror rigtig meget på, at vi kan udvikle Sebastian, så han hele tiden kan lægge på og tage næste skridt, siger Tonny Hermansen til klubbens hjemmeside.

Fra målmanden selv er der glæde over, at han nu får chancen i OB.

– Det er en stor drøm, der går i opfyldelse for mig, og jeg ser mig og OB som det helt perfekte match. OB har på det seneste vist, at de kan udvikle fodboldspillere, og for mig er det rigtig motiverende, at det er en af klubbens egenudviklede spillere, der står på mål for førsteholdet i 3F Superligaen. Det viser, at OB er gode til at udvikle spillere, men også at de har en stor tro på de spillere, der kommer op fra Akademiet.

Læs også:Rørt Albæk: Det største i min karriere

– Skal jeg beskrive mig selv som målmand, så er jeg god med fødderne, fysisk stor, jeg har en evne til at være kampafgørende og så er jeg helt vildt ambitiøs. Nu glæder jeg mig rigtig meget til, at jeg skal udvikle mig her i OB, og forhåbentlig kan jeg udvikle mig så meget, at jeg i fremtiden kan opfylde min næste helt store drøm om at spille i 3F Superligaen, fortæller Sebastian Dalby Wille.

Dalby Wille har spillet tre kampe i efteråret i U17 Ligaen.

Læs også:SønderjyskE-boss jagter Superliga-overlevelse: Ellers er vi på skideren
Læs også:Mortensen bruger ikke tid på topscorer-titel: Vigtigere at vi slutter godt af
Læs også:Dansk pokalfinale-ballade trækker overskrifter i Europa




TransferLIVE: Tre kæmpetransfers nærmer sig




EKSKLUSIVT

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Vind et gavekort til Unisport

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Uventet skifte?

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

De vil have Rashford



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Superliga-træner tilknytter agent



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Jagter tidligere AGF’er

Stor dansker-handel i fare? Er gået under jorden

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Riemer lover: De får debut

Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Vender tilbage til skærmen

Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?