Superliga-klubben styrker U17-holdet med målmand Sebastian Dalby Wille. Keeperen er hentet fra FC Midtjylland, og han har fået en ungdomskontrakt i klubben fra Odense.
Efter sommerferien går skiftet igennem, oplyser OB på sin hjemmeside.
– Sebastian er en målmand, som vi ser et stort potentiale i. Han har en rigtig god højde og et godt vingefang. Derudover er han rigtig atletisk til trods for hans imponerende højde, hvorfor han bevæger sig rigtig fint. Det har været rigtig vigtigt for os, at han har vist en stor lyst til at skifte til os, og at han mentalt er utrolig fokuseret på at blive en bedre målmand. Så ser man på hele pakken i forhold til fysik og indstilling, så har Sebastian alle forudsætninger for at udvikle sig i vores miljø.
Læs også:Lyngby-profil inden Silkeborg-gyser: Kæmper for logoet på brystet
– Når det er sagt, så er han kun 15 år gammel og derfor selvsagt ikke en færdigudviklet målmand. Så vi skal selvfølgelig sammen med Sebastian selv tage ham til næste step. Det er især redningsspillet på kort afstand, indlægsspillet og de lange afleveringer i åbent spil, som vi skal have fokus på. Vi tror rigtig meget på, at vi kan udvikle Sebastian, så han hele tiden kan lægge på og tage næste skridt, siger Tonny Hermansen til klubbens hjemmeside.
Fra målmanden selv er der glæde over, at han nu får chancen i OB.
– Det er en stor drøm, der går i opfyldelse for mig, og jeg ser mig og OB som det helt perfekte match. OB har på det seneste vist, at de kan udvikle fodboldspillere, og for mig er det rigtig motiverende, at det er en af klubbens egenudviklede spillere, der står på mål for førsteholdet i 3F Superligaen. Det viser, at OB er gode til at udvikle spillere, men også at de har en stor tro på de spillere, der kommer op fra Akademiet.
Læs også:Rørt Albæk: Det største i min karriere
– Skal jeg beskrive mig selv som målmand, så er jeg god med fødderne, fysisk stor, jeg har en evne til at være kampafgørende og så er jeg helt vildt ambitiøs. Nu glæder jeg mig rigtig meget til, at jeg skal udvikle mig her i OB, og forhåbentlig kan jeg udvikle mig så meget, at jeg i fremtiden kan opfylde min næste helt store drøm om at spille i 3F Superligaen, fortæller Sebastian Dalby Wille.
Dalby Wille har spillet tre kampe i efteråret i U17 Ligaen.
Læs også:SønderjyskE-boss jagter Superliga-overlevelse: Ellers er vi på skideren
Læs også:Mortensen bruger ikke tid på topscorer-titel: Vigtigere at vi slutter godt af
Læs også:Dansk pokalfinale-ballade trækker overskrifter i Europa
LIVE
TransferLIVE: De er tæt på Valdemar Lund
MEDIE
‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris
NYHEDER
Siger op: Superliga-ekspert stopper
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 2. runde
TIPSBLADETS DOM
Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Akos Markgraf på plads i FC København
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
LIVE
Superliga-LIVE: Klubboss beklager – løb tør for øl
‘En smule anderledes i forhold til Zorniger’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København afviser millionbud
MEDIE
Anton Gaaei-handel meldes død
HELT VILDT
Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’
EKSKLUSIVT
Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!
LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!
LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!
NYHEDER
FCK-boss om transfers: ‘Det er virkelig svært’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt
TRANSFER
Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
NYHEDER
Thomasberg vinder i sin OB-debut
TOPNYHED
Transferkollaps: Napoli truer med retssag
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM sælger Han-beom Lee i kæmpehandel
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel
TOPNYHED
Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul
EKSKLUSIVT
Afsløring: Belgisk klub jagter ubrugt Noah Sahsah
NYHEDER
Dansker scorer mod Barcelona
BIZART
Gravesen slagter FCK-spiller: Han skal have hjælp
AVIS
Kæmpe drama: Bombe i Lindstrøm-transfer
EKSKLUSIVT
