Dansk pokalfinale-ballade trækker overskrifter i Europa

Balladen i den danske pokalfinale bemærkes i udlandet.



Lige nu er Danmark forgangsland i forhold til tilskuere på stadion, for i store fodboldlande som England, Tyskland, Spanien og Italien spilles der fortsat for tomme tribuner. 

Og frem til onsdag er de tiltag, man har lavet i Danmark, blevet rost og hyldet i udlandet. De er blevet brugt som eksempler på, hvordan man i de respektive lande kan få tilskuerne tilbage.

Men balladen onsdag fylder nu også i de udenlandske medier. Den danske pokalfinale var afbrudt i 14 minutter, fordi tilskuere i AaB’s afsnit stimlede sammen og ikke overholdt de regler, der var i forbindelse med kampen. De nægtede at gå tilbage til de tildelte pladser, og siden endte de med at forlade stadion, så kampen kunne blive sat i gang igen. Ude foran stadion blev de anholdt.

Her er nogle af de ting, der er blevet skrevet.

Læs også:AaB-træner før Brøndby-kamp: Håber ikke, coronasmitte får konsekvenser

– Den danske cupfinale blev afbrudt i næsten et kvarter onsdag aften, efter tilskuere nægtede at overholde reglerne for fysisk afstand, der var pålagt for at bekæmpe spredningen af coronavirus, skriver AFP, det franske nyhedsagentur, i en artikel, der blandt andet er bragt i L’Equipe.

– Dommeren besluttede at afbryde finalen og sende begge hold mod omklædningsrummene. Forsinkelsen varede i næsten 15 minutter. I mellemtiden forsøgte spillere, medarbejdere og stewards at overbevise publikum om at holde en meters afstand. Politiet udviste et antal tilskuere fra stadion og foretog også en række arrestationer, skriver det hollandske medie NOS.

– Den danske cupfinale i Esbjerg onsdag aften måtte afbrydes i 13 minutter, fordi nogle tilskuere ikke overholdt coronareglerne. I kampen mellem AaB og Sønderjyske var nogle tilskuere for tætte på hinanden. Efter adskillige mislykkedes anomdninger fra stadionspeakeren om at holde en meters afstand, stoppede dommeren midlertidigt spillet, skriver det tyske medie Welt.de.

Læs også:FCK-direktør nedtoner frygt efter fan-uro i pokalfinale

– Dommeren måtte stoppe den danske cupfinale, efter AaB’s fans ikke praktiserede fysisk distance. Nogle fans gik tilbage og havde en meters afstand, andre gjorde ikke og blev smidt ud af stadion. En ny første gang for fodbolden, skriver underholdningssiden Sporf på Twitter

– SønderjyskE-Aalborg var åben for 1.750 tilskuere, men mange adlød ikke bestemmelserne og samledes. Først bad stadionspeakeren, uden held, om at holde den obligatoriske afstand, men fordi det blev nægtet, blev kampen afbrudt. Politiet fjernede mere end 40 personer fra stadion, skriver det ungarske medie m4sports.hu.

SønderjyskE endte med at vinde pokalfinalen med 2-0 over AaB, og efter kampen tog AaB-ledelsen afstand fra tilskuerballaden.

I alt blev der foretaget 44 anholdelser i forbindelse med kampen, har Syd- og Sønderjyllands Politi siden forklaret på det sociale medie Twitter.

Læs også:Optakt: SønderjyskE – OB
Læs også:Politiet anvendte stav mod AaB-fan: Sag indbragt for klagemyndighed
Læs også:OB-træner om pokalhelten “AK”: Gør mig glad helt ind i hjertet




LIVE

LIVE: Vil med til VM

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland

AGF – Brøndby IF

Viborg FF – FC Midtjylland

Rasmus Højlund revser konkurrent

Josip Radošević på samtlige forsider

AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund

FC København – FC Fredericia

Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

– Han er den værste træner, jeg har haft!

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.

Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!

Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’

Optakt: FC Nordsjælland – Sønderjyske



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’

Randers FC – Silkeborg IF

Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Benhård Brian Riemer-melding

Topchef får nyt job i FCK

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB

Så blev det officielt

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

Protesterer efter dansk drømmekamp



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’

Dansker sammenlignes med Paul Pogba

Afslører vild transfer-historie

Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’

Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss

Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag

Modtager stor ros fra Højbjerg

Flot comeback af Dortmund mod HSV

FCM-keeper med flest redninger i Europa League

Randers vinder Gudenå-derby

Dårlig optakt for Frederik Rønnow

Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’

Afsløring: Marokko udtager talentet Bilali

Ekene Chukwuani igen på måltavlen

“Ingen er uerstattelige”

Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler

Her kan du se 22. runde i den danske 1. division

Langgaber mellem Blå og Blå

FCK-stjerne roses i hjemlandet

‘Han kan producere helt vanvittige tal’

Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’

Gode venner fra PSV genforenet i Danmark