Lige nu er Danmark forgangsland i forhold til tilskuere på stadion, for i store fodboldlande som England, Tyskland, Spanien og Italien spilles der fortsat for tomme tribuner.
Og frem til onsdag er de tiltag, man har lavet i Danmark, blevet rost og hyldet i udlandet. De er blevet brugt som eksempler på, hvordan man i de respektive lande kan få tilskuerne tilbage.
Men balladen onsdag fylder nu også i de udenlandske medier. Den danske pokalfinale var afbrudt i 14 minutter, fordi tilskuere i AaB’s afsnit stimlede sammen og ikke overholdt de regler, der var i forbindelse med kampen. De nægtede at gå tilbage til de tildelte pladser, og siden endte de med at forlade stadion, så kampen kunne blive sat i gang igen. Ude foran stadion blev de anholdt.
Her er nogle af de ting, der er blevet skrevet.
Læs også:AaB-træner før Brøndby-kamp: Håber ikke, coronasmitte får konsekvenser
– Den danske cupfinale blev afbrudt i næsten et kvarter onsdag aften, efter tilskuere nægtede at overholde reglerne for fysisk afstand, der var pålagt for at bekæmpe spredningen af coronavirus, skriver AFP, det franske nyhedsagentur, i en artikel, der blandt andet er bragt i L’Equipe.
– Dommeren besluttede at afbryde finalen og sende begge hold mod omklædningsrummene. Forsinkelsen varede i næsten 15 minutter. I mellemtiden forsøgte spillere, medarbejdere og stewards at overbevise publikum om at holde en meters afstand. Politiet udviste et antal tilskuere fra stadion og foretog også en række arrestationer, skriver det hollandske medie NOS.
– Den danske cupfinale i Esbjerg onsdag aften måtte afbrydes i 13 minutter, fordi nogle tilskuere ikke overholdt coronareglerne. I kampen mellem AaB og Sønderjyske var nogle tilskuere for tætte på hinanden. Efter adskillige mislykkedes anomdninger fra stadionspeakeren om at holde en meters afstand, stoppede dommeren midlertidigt spillet, skriver det tyske medie Welt.de.
Læs også:FCK-direktør nedtoner frygt efter fan-uro i pokalfinale
– Dommeren måtte stoppe den danske cupfinale, efter AaB’s fans ikke praktiserede fysisk distance. Nogle fans gik tilbage og havde en meters afstand, andre gjorde ikke og blev smidt ud af stadion. En ny første gang for fodbolden, skriver underholdningssiden Sporf på Twitter.
– SønderjyskE-Aalborg var åben for 1.750 tilskuere, men mange adlød ikke bestemmelserne og samledes. Først bad stadionspeakeren, uden held, om at holde den obligatoriske afstand, men fordi det blev nægtet, blev kampen afbrudt. Politiet fjernede mere end 40 personer fra stadion, skriver det ungarske medie m4sports.hu.
SønderjyskE endte med at vinde pokalfinalen med 2-0 over AaB, og efter kampen tog AaB-ledelsen afstand fra tilskuerballaden.
I alt blev der foretaget 44 anholdelser i forbindelse med kampen, har Syd- og Sønderjyllands Politi siden forklaret på det sociale medie Twitter.
Læs også:Optakt: SønderjyskE – OB
Læs også:Politiet anvendte stav mod AaB-fan: Sag indbragt for klagemyndighed
Læs også:OB-træner om pokalhelten “AK”: Gør mig glad helt ind i hjertet
LIVE
TransferLIVE: Brøndby-spiller helt ude i kulden
Ny drejning i FC Midtjyllands mulige kæmpetransfer
TOPNYHED
Henter Kamil Wilczek
HELT VILDT
I svime over Dorgu: ‘En transformation!’
AVIS
Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde
TOPNYHED
I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’
MEDIE
Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?
TOPNYHED
Toptræner er helt vild med Victor Froholdt
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
HELT VILDT
Rasede mod Felix Horn Myhre efter “chokbud”
NYHEDER
Afslører: Brøndby jagter Superliga-stjerne
TOPNYHED
Kenneth Perez raser: Det skal stoppe nu
‘Skal nok komme i dialog med Brøndby’
EKSKLUSIVT Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
MEDIE
Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber
TOPNYHED
Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’
HELT VILDT
‘Ærligt – FC København og Brøndby har reddet os’
TOPNYHED
Bringer Thomas Frank i spil til nyt job
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TOPNYHED
Ser stort potentiale i ung Brøndby-duo
Lamine Yamal stjæler overskrifterne i Barca-sejr
EKSKLUSIVT
Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’
TOPNYHED
Varsler store ændringer i Superliga-klub
TOPNYHED
Forsvarer FCK: De har ikke brudt nogen regler
EKSKLUSIVT
Brøndby-fan har fået unik indsigt i transfer
‘Thomas Frank løber tør for tid’
TOPNYHED
Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB
TOPNYHED
Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur
Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: ‘De får ham for en slik!’
NYHEDER
Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TIPSBLADETS DOM
Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!
LIGE NU
Nedtur for Mikkel Damsgaard
TOPNYHED
Millardærer hjalp til med dansk milliontransfer
AVIS
Kristall Mani Ingason tæt på stort skifte
INTERVIEW
Klubber holder øje med AaB-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF sælger Leopold Wahlstedt
EKSKLUSIVT
– Tror de skal slå deres transferrekord for ham
TRANSFER
FCK-boss reagerer på Daramy-historie
TRANSFER
Foreslår topklub at hente Oliver Sonne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK
HELT VILDT
FBI Boston fælder dansk rigmand
TRANSFER
Dansker var tæt på ny klub – handlen er kollapset
DAGENS SPILFORSLAG
Froholdt & Co rister hanekyllinger
HELT VILDT
United dukker Arsenal efter Dorgu-drømmekasse
TOPNYHED
Heftig kritik af dansker – Priske svarer igen
Officielt: Stijn Spierings færdig i Brøndby
NYHEDER
Officielt: AGF sælger Wahlstedt
STORT INTERVIEW
Dansk toptræner stifter agentfirma
DAGENS SPILFORSLAG
Røde Djævle kan udfordre på Emirates
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb
Virgil van Dijk skuffet over nederlag
