Lige nu er Danmark forgangsland i forhold til tilskuere på stadion, for i store fodboldlande som England, Tyskland, Spanien og Italien spilles der fortsat for tomme tribuner.
Og frem til onsdag er de tiltag, man har lavet i Danmark, blevet rost og hyldet i udlandet. De er blevet brugt som eksempler på, hvordan man i de respektive lande kan få tilskuerne tilbage.
Men balladen onsdag fylder nu også i de udenlandske medier. Den danske pokalfinale var afbrudt i 14 minutter, fordi tilskuere i AaB’s afsnit stimlede sammen og ikke overholdt de regler, der var i forbindelse med kampen. De nægtede at gå tilbage til de tildelte pladser, og siden endte de med at forlade stadion, så kampen kunne blive sat i gang igen. Ude foran stadion blev de anholdt.
Her er nogle af de ting, der er blevet skrevet.
Læs også:AaB-træner før Brøndby-kamp: Håber ikke, coronasmitte får konsekvenser
– Den danske cupfinale blev afbrudt i næsten et kvarter onsdag aften, efter tilskuere nægtede at overholde reglerne for fysisk afstand, der var pålagt for at bekæmpe spredningen af coronavirus, skriver AFP, det franske nyhedsagentur, i en artikel, der blandt andet er bragt i L’Equipe.
– Dommeren besluttede at afbryde finalen og sende begge hold mod omklædningsrummene. Forsinkelsen varede i næsten 15 minutter. I mellemtiden forsøgte spillere, medarbejdere og stewards at overbevise publikum om at holde en meters afstand. Politiet udviste et antal tilskuere fra stadion og foretog også en række arrestationer, skriver det hollandske medie NOS.
– Den danske cupfinale i Esbjerg onsdag aften måtte afbrydes i 13 minutter, fordi nogle tilskuere ikke overholdt coronareglerne. I kampen mellem AaB og Sønderjyske var nogle tilskuere for tætte på hinanden. Efter adskillige mislykkedes anomdninger fra stadionspeakeren om at holde en meters afstand, stoppede dommeren midlertidigt spillet, skriver det tyske medie Welt.de.
Læs også:FCK-direktør nedtoner frygt efter fan-uro i pokalfinale
– Dommeren måtte stoppe den danske cupfinale, efter AaB’s fans ikke praktiserede fysisk distance. Nogle fans gik tilbage og havde en meters afstand, andre gjorde ikke og blev smidt ud af stadion. En ny første gang for fodbolden, skriver underholdningssiden Sporf på Twitter.
– SønderjyskE-Aalborg var åben for 1.750 tilskuere, men mange adlød ikke bestemmelserne og samledes. Først bad stadionspeakeren, uden held, om at holde den obligatoriske afstand, men fordi det blev nægtet, blev kampen afbrudt. Politiet fjernede mere end 40 personer fra stadion, skriver det ungarske medie m4sports.hu.
SønderjyskE endte med at vinde pokalfinalen med 2-0 over AaB, og efter kampen tog AaB-ledelsen afstand fra tilskuerballaden.
I alt blev der foretaget 44 anholdelser i forbindelse med kampen, har Syd- og Sønderjyllands Politi siden forklaret på det sociale medie Twitter.
Læs også:Optakt: SønderjyskE – OB
Læs også:Politiet anvendte stav mod AaB-fan: Sag indbragt for klagemyndighed
Læs også:OB-træner om pokalhelten “AK”: Gør mig glad helt ind i hjertet
LIVE
LIVE: AGF tænder røde lamper
MEDIE
Thomas Frank blandt favoritterne til topjob
MEDIE
Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt
EKSKLUSIVT
– Vil sende skarpt signal at straffe Binks
NYHEDER
Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen
NYHEDER
– De er pivrystede, og det sker HVER gang!
EKSKLUSIVT
Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
EKSKLUSIVT
Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand
Harry Maguire ryger i skammekrogen
NYHEDER
Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
‘Så er Clement Bischoff færdig’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’
NYHEDER
UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage
NYHEDER
Revser Lindstrøm – færdig til sommer?
Hugo Ekitike misser VM
NYHEDER
Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh!
TOPNYHED
Langer ud efter Peter Sørensen
TRANSFER
Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’
NYHEDER
Presset Cooper tager drastiske metoder i brug
EKSKLUSIVT
Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub
‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’
NYHEDER
Talent trænede med FCM – skriver med denne klub
MEDIE
Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet
CUSTOM
Arsenal – Sporting CP
Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer
MEDIE
22 millioner kroner!
TOPNYHED
FC Københavns budget overrasker Lars Seier
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
STORT INTERVIEW
Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
EKSKLUSIVT
Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens
MEDIE
Voldsom straf til Clement Bischoff
EKSKLUSIVT
Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…
NYHEDER
Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb
TOPNYHED
Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen
NYHEDER
Katastrofe-2026: Nu kommer BIF-toppen ud af busken
NYHEDER
Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade
INTERVIEW
Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds
CUSTOM
Bayern München – Real Madrid
MEDIE
Tidligere FCK-spiller skal for retten
Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen
Øjner europæisk trofæ
DAGENS SPILFORSLAG
Dansker ser gult i London
Retssag om Maradonas død begynder forfra
NYHEDER
Heldige danske damer slår Sverige
NYHEDER
SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’
NYHEDER
