Dansk pokalfinale-ballade trækker overskrifter i Europa

Balladen i den danske pokalfinale bemærkes i udlandet.



Lige nu er Danmark forgangsland i forhold til tilskuere på stadion, for i store fodboldlande som England, Tyskland, Spanien og Italien spilles der fortsat for tomme tribuner. 

Og frem til onsdag er de tiltag, man har lavet i Danmark, blevet rost og hyldet i udlandet. De er blevet brugt som eksempler på, hvordan man i de respektive lande kan få tilskuerne tilbage.

Men balladen onsdag fylder nu også i de udenlandske medier. Den danske pokalfinale var afbrudt i 14 minutter, fordi tilskuere i AaB’s afsnit stimlede sammen og ikke overholdt de regler, der var i forbindelse med kampen. De nægtede at gå tilbage til de tildelte pladser, og siden endte de med at forlade stadion, så kampen kunne blive sat i gang igen. Ude foran stadion blev de anholdt.

Her er nogle af de ting, der er blevet skrevet.

Læs også:AaB-træner før Brøndby-kamp: Håber ikke, coronasmitte får konsekvenser

– Den danske cupfinale blev afbrudt i næsten et kvarter onsdag aften, efter tilskuere nægtede at overholde reglerne for fysisk afstand, der var pålagt for at bekæmpe spredningen af coronavirus, skriver AFP, det franske nyhedsagentur, i en artikel, der blandt andet er bragt i L’Equipe.

– Dommeren besluttede at afbryde finalen og sende begge hold mod omklædningsrummene. Forsinkelsen varede i næsten 15 minutter. I mellemtiden forsøgte spillere, medarbejdere og stewards at overbevise publikum om at holde en meters afstand. Politiet udviste et antal tilskuere fra stadion og foretog også en række arrestationer, skriver det hollandske medie NOS.

– Den danske cupfinale i Esbjerg onsdag aften måtte afbrydes i 13 minutter, fordi nogle tilskuere ikke overholdt coronareglerne. I kampen mellem AaB og Sønderjyske var nogle tilskuere for tætte på hinanden. Efter adskillige mislykkedes anomdninger fra stadionspeakeren om at holde en meters afstand, stoppede dommeren midlertidigt spillet, skriver det tyske medie Welt.de.

Læs også:FCK-direktør nedtoner frygt efter fan-uro i pokalfinale

– Dommeren måtte stoppe den danske cupfinale, efter AaB’s fans ikke praktiserede fysisk distance. Nogle fans gik tilbage og havde en meters afstand, andre gjorde ikke og blev smidt ud af stadion. En ny første gang for fodbolden, skriver underholdningssiden Sporf på Twitter

– SønderjyskE-Aalborg var åben for 1.750 tilskuere, men mange adlød ikke bestemmelserne og samledes. Først bad stadionspeakeren, uden held, om at holde den obligatoriske afstand, men fordi det blev nægtet, blev kampen afbrudt. Politiet fjernede mere end 40 personer fra stadion, skriver det ungarske medie m4sports.hu.

SønderjyskE endte med at vinde pokalfinalen med 2-0 over AaB, og efter kampen tog AaB-ledelsen afstand fra tilskuerballaden.

I alt blev der foretaget 44 anholdelser i forbindelse med kampen, har Syd- og Sønderjyllands Politi siden forklaret på det sociale medie Twitter.

Læs også:Optakt: SønderjyskE – OB
Læs også:Politiet anvendte stav mod AaB-fan: Sag indbragt for klagemyndighed
Læs også:OB-træner om pokalhelten “AK”: Gør mig glad helt ind i hjertet





Fem bud på Nicolai Larsens næste klub


Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

FCM-sydkoreaner stikker til Danmark

Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur

Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”

Vild Diant Ramaj-historie

Aldrig nogensinde FCK

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

– Han er fuldstændig vanvittig

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’

Statsleder ejer AGF-halstørklæde – Elkjær måber

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

I chok over Nicolai Poulsen

– Når jeg var alene, græd jeg

Dansk juvel stråler – her overgår han alle

Kæmpe gennembrud af Mattsson

United vil gå all in på Premier League-stjerne

Kamil Grabara-opslag bemærkes

Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby

Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg

Anfører sur og skuffet over Silkeborg

Mohamed Salah har sagt undskyld

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK

Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby

Stort resultat af Brian Priske og Sparta Prag

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Har snakket med Jelert – det er “bullshit”

Disse to AGF-profiler forlænger kontrakten

Bliver dansker solgt? ‘Så skal han til FCK’

Ole Palmå færdig i Brøndby IF

Hård kritik af FC København-stjerne

Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’

Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Medie opfordrer: Glemt FCK’er skal skifte væk

Cremonese kan overraske i Rom

Dansk stjerne pønser på klubskifte

Tidligere FIFA-boss’ appel afvist i korruptionssag

Hollandsk klub jagter Fredericia-profil

Overraskende nyt om Lukas Engel

Tomas Rosicky utilfreds med Peter Vindahl

Antonsens drøm slukket

FCK straffes – Sektion 12 lukkes

Yussuf Poulsen scannet: ‘Hårde nyheder’

DBU hylder Hareide