Dansk pokalfinale-ballade trækker overskrifter i Europa

Balladen i den danske pokalfinale bemærkes i udlandet.



Lige nu er Danmark forgangsland i forhold til tilskuere på stadion, for i store fodboldlande som England, Tyskland, Spanien og Italien spilles der fortsat for tomme tribuner. 

Og frem til onsdag er de tiltag, man har lavet i Danmark, blevet rost og hyldet i udlandet. De er blevet brugt som eksempler på, hvordan man i de respektive lande kan få tilskuerne tilbage.

Men balladen onsdag fylder nu også i de udenlandske medier. Den danske pokalfinale var afbrudt i 14 minutter, fordi tilskuere i AaB’s afsnit stimlede sammen og ikke overholdt de regler, der var i forbindelse med kampen. De nægtede at gå tilbage til de tildelte pladser, og siden endte de med at forlade stadion, så kampen kunne blive sat i gang igen. Ude foran stadion blev de anholdt.

Her er nogle af de ting, der er blevet skrevet.

Læs også:AaB-træner før Brøndby-kamp: Håber ikke, coronasmitte får konsekvenser

– Den danske cupfinale blev afbrudt i næsten et kvarter onsdag aften, efter tilskuere nægtede at overholde reglerne for fysisk afstand, der var pålagt for at bekæmpe spredningen af coronavirus, skriver AFP, det franske nyhedsagentur, i en artikel, der blandt andet er bragt i L’Equipe.

– Dommeren besluttede at afbryde finalen og sende begge hold mod omklædningsrummene. Forsinkelsen varede i næsten 15 minutter. I mellemtiden forsøgte spillere, medarbejdere og stewards at overbevise publikum om at holde en meters afstand. Politiet udviste et antal tilskuere fra stadion og foretog også en række arrestationer, skriver det hollandske medie NOS.

– Den danske cupfinale i Esbjerg onsdag aften måtte afbrydes i 13 minutter, fordi nogle tilskuere ikke overholdt coronareglerne. I kampen mellem AaB og Sønderjyske var nogle tilskuere for tætte på hinanden. Efter adskillige mislykkedes anomdninger fra stadionspeakeren om at holde en meters afstand, stoppede dommeren midlertidigt spillet, skriver det tyske medie Welt.de.

Læs også:FCK-direktør nedtoner frygt efter fan-uro i pokalfinale

– Dommeren måtte stoppe den danske cupfinale, efter AaB’s fans ikke praktiserede fysisk distance. Nogle fans gik tilbage og havde en meters afstand, andre gjorde ikke og blev smidt ud af stadion. En ny første gang for fodbolden, skriver underholdningssiden Sporf på Twitter

– SønderjyskE-Aalborg var åben for 1.750 tilskuere, men mange adlød ikke bestemmelserne og samledes. Først bad stadionspeakeren, uden held, om at holde den obligatoriske afstand, men fordi det blev nægtet, blev kampen afbrudt. Politiet fjernede mere end 40 personer fra stadion, skriver det ungarske medie m4sports.hu.

SønderjyskE endte med at vinde pokalfinalen med 2-0 over AaB, og efter kampen tog AaB-ledelsen afstand fra tilskuerballaden.

I alt blev der foretaget 44 anholdelser i forbindelse med kampen, har Syd- og Sønderjyllands Politi siden forklaret på det sociale medie Twitter.

Læs også:Optakt: SønderjyskE – OB
Læs også:Politiet anvendte stav mod AaB-fan: Sag indbragt for klagemyndighed
Læs også:OB-træner om pokalhelten “AK”: Gør mig glad helt ind i hjertet




På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’

Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

Stort spansk medie fremhæver William Clem

Gidsel skriver historie – den første nogensinde

Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn

Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Vild med ny Eriksen-løsning

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

FC København interesseret i denne angriber

Neestrup jubler: ‘Noget af det største’

Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job 

Danske kongekasser sikrer Ajax’ sejr

Maxsø melder ud om fremtidsplaner

Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’

Danske stjerner fik klø: ‘Det er irriterende’

Brøndbys store karantænemareridt

Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

Køber sig ind i dansk klub

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Trist Kvistgaarden-melding

Gravesen jubler over FCK: ‘Det er vanvittigt’

Fik kun 18 minutter – Pohl færdig i topklub

Roony Bardghji overrasker Michael Laudrup

De vil hente Andreas Maxsø

Cooper har italesat stort Ambæk- og Nartey-dilemma

Store ændringer: Her er Coopers transferplan

– Noget af det dummeste, jeg nogensinde har set

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

Medie: Her skal Mikael Uhre sandsynligvis hen

FCM-stjerne færdig for i år

Thomas Thomasberg: Det koster Franculino

Peger på mulig gave til FCK

Rigtig dårlig melding

Giver opdatering på skadet Brøndby-keeper

Drenge mod mænd i Bern

FC København tager vild sejr i Champions League

Revser stjerner: ‘Skidt!’

Storklub ansætter kvinde som sportsdirektør

Pogba investerer i kamelvæddeløb

Udpeger: Her kan FCK straffe os

Her kan du se Villarreal mod FC København

Ikke FCM – Dortmund-talent tæt på ny klub

– Ville være godt med en mere pålidelig målmand

Dansk stjerne kan vinde stor pris

Bekræfter millionbud på dansker