Dansk pokalfinale-ballade trækker overskrifter i Europa

Balladen i den danske pokalfinale bemærkes i udlandet.



Lige nu er Danmark forgangsland i forhold til tilskuere på stadion, for i store fodboldlande som England, Tyskland, Spanien og Italien spilles der fortsat for tomme tribuner. 

Og frem til onsdag er de tiltag, man har lavet i Danmark, blevet rost og hyldet i udlandet. De er blevet brugt som eksempler på, hvordan man i de respektive lande kan få tilskuerne tilbage.

Men balladen onsdag fylder nu også i de udenlandske medier. Den danske pokalfinale var afbrudt i 14 minutter, fordi tilskuere i AaB’s afsnit stimlede sammen og ikke overholdt de regler, der var i forbindelse med kampen. De nægtede at gå tilbage til de tildelte pladser, og siden endte de med at forlade stadion, så kampen kunne blive sat i gang igen. Ude foran stadion blev de anholdt.

Her er nogle af de ting, der er blevet skrevet.

Læs også:AaB-træner før Brøndby-kamp: Håber ikke, coronasmitte får konsekvenser

– Den danske cupfinale blev afbrudt i næsten et kvarter onsdag aften, efter tilskuere nægtede at overholde reglerne for fysisk afstand, der var pålagt for at bekæmpe spredningen af coronavirus, skriver AFP, det franske nyhedsagentur, i en artikel, der blandt andet er bragt i L’Equipe.

– Dommeren besluttede at afbryde finalen og sende begge hold mod omklædningsrummene. Forsinkelsen varede i næsten 15 minutter. I mellemtiden forsøgte spillere, medarbejdere og stewards at overbevise publikum om at holde en meters afstand. Politiet udviste et antal tilskuere fra stadion og foretog også en række arrestationer, skriver det hollandske medie NOS.

– Den danske cupfinale i Esbjerg onsdag aften måtte afbrydes i 13 minutter, fordi nogle tilskuere ikke overholdt coronareglerne. I kampen mellem AaB og Sønderjyske var nogle tilskuere for tætte på hinanden. Efter adskillige mislykkedes anomdninger fra stadionspeakeren om at holde en meters afstand, stoppede dommeren midlertidigt spillet, skriver det tyske medie Welt.de.

Læs også:FCK-direktør nedtoner frygt efter fan-uro i pokalfinale

– Dommeren måtte stoppe den danske cupfinale, efter AaB’s fans ikke praktiserede fysisk distance. Nogle fans gik tilbage og havde en meters afstand, andre gjorde ikke og blev smidt ud af stadion. En ny første gang for fodbolden, skriver underholdningssiden Sporf på Twitter

– SønderjyskE-Aalborg var åben for 1.750 tilskuere, men mange adlød ikke bestemmelserne og samledes. Først bad stadionspeakeren, uden held, om at holde den obligatoriske afstand, men fordi det blev nægtet, blev kampen afbrudt. Politiet fjernede mere end 40 personer fra stadion, skriver det ungarske medie m4sports.hu.

SønderjyskE endte med at vinde pokalfinalen med 2-0 over AaB, og efter kampen tog AaB-ledelsen afstand fra tilskuerballaden.

I alt blev der foretaget 44 anholdelser i forbindelse med kampen, har Syd- og Sønderjyllands Politi siden forklaret på det sociale medie Twitter.

Læs også:Optakt: SønderjyskE – OB
Læs også:Politiet anvendte stav mod AaB-fan: Sag indbragt for klagemyndighed
Læs også:OB-træner om pokalhelten “AK”: Gør mig glad helt ind i hjertet




– Jeg var meget, meget tæt på anden klub




LIVE

TransferLIVE: Er Amin Chiakha på vej væk?

Bretonere bøllebanker normannere

FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner

I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’

I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland

Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’

Gidsel: ‘Jeg kunne sagtens vende hjem til Danmark’



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Cooper om Nartey: ‘Ville være respektløst!’

Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’

Manchester United overvejer denne stjernetræner

Helt vildt – får FC Barcelona-stjerne til spotpris

Er det Narteys kongeløn i Lyon?



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner

Afsløring: OB køber ny profil for en slik

Daniel Wass overrasker i hitserie på DR

Stor dansk transfer: ‘Jeg talte med Laudrup’

Dansk landsholdsspiller imponerer



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret

AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr 

Kommer med stikpille – nævner pludselig Højlund

Optur før FC København-brag

“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen

– Buhråb var mod alle, først og fremmest mig

FCK’s nye højre back? Har et tilbud på bordet

Vilde Jens Stage overgår FCK-tid

Afslører tæt venskab med tidligere Brøndby-stjerne

Dorgu lyner! Manchester United slår City

Officielt: Her er Viktor Claessons næste klub

Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk

Michael Carrick storhylder

Afsløring: Ajax sælger Lasse Abildgaard

Afsløring: FCK-talent skifter til Næstved Boldklub

Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang

Vil undgå Bendtner-stunt

Lauge i tårer i tv-interview: ‘Har været hårdt’

– Kunne godt ende i noget værre ballade

Verdensstjernes søn landet i København

Hylder Højlund – dybt imponeret inden brag

Eriksen og Daghim strålede for Wolfsburg

PL-stjerner misser og koster Egypten bronze

Medie med dyster Dorgu-melding

Superliga-klub kalder salg en ‘god økonomisk case’

Topscorer færdig

Nederlag sender Thomas Frank dybere ned i krisen

Nyt tilbageslag for Hjulmand

‘Det kommer aldrig til at ske’

Nærmer sig aftale

Sydfransk Galehus invaderer Vestens Athen

Jens Stage med smuk scoring i målfest

Dansk stjerne var fuldstændig vanvittig at se på!