AaB-træner før Brøndby-kamp: Håber ikke, coronasmitte får konsekvenser

Jacob Friis er helt tryg ved, at hans spillere ikke bliver smittet med coronavirus under den kommende Superliga-kamp mod Brøndby IF. Han håber bare, at de smittede spillere forbliver symptomfri.



Simon Hedlund og Samuel Mraz er begge smittet med coronavirus, og derfor skal de som minimum være isoleret til på mandag. Dermed misser de weekendens Superliga-kamp mod AaB.

For en god ordens skyld blev de øvrige Brøndby-spillere og -trænere testet igen på torsdag for at sikre, at de ikke tager smitte med ind til opgøret mod AaB. Alle tests var negative. Nordjydernes træner, Jacob Friis, er også tryg ved, at hans folk ikke bliver udsat for smittefare på søndag.

– Vi følger jo protokollerne grundigt. Spillerne bliver testet en gang i ugen, og i den her uge bliver de faktisk testet to gange. Så det bekymrer mig ikke det mindste. Der er så godt styr på det fra Divisionsforeningen med alle de protokoller, der efterhånden er kommet mange af, siger Friis til tipsbladet.dk.

Læs også:Coronavirus i Brøndby-truppen: To spillere testet positiv

Hverken Hedlung eller Mraz har udvist symptomer på smitten, og sådan håber Jacob Friis, at det fortsætter.

– Det er selvfølgelig brandærgerligt, at der er nogle af Brøndbys spillere, der er ramt af det. Jeg håber ikke, det er noget, der får konsekvenser for dem, siger AaB-træneren.

Hos Brøndbys seneste modstander, FC Nordsjælland, har de også taget bestik af situationen. Holdet er allerede blevet testet én gang i denne uge, men vælger at gå med livrem og seler, så torsdag følger en ny test.

Læs også:Nordsjælland efter positive coronatests i Brøndby: Alle gentestes torsdag

– Hele truppen og staben blev testet for Covid-19 mandag formiddag, og alle tests var negative. Pga. de to tilfælde i Brøndby vil FCN dog nu opgradere monitoringen af spillere og stab yderligere fra, hvad protokol og procedure foreskriver, og klubben har samtidigt, ud fra et forsigtighedsprincip, arrangeret ekstra test nu på torsdag for alle i og omkring 3F Superligatruppen, skrev FCN på sin hjemmeside tirsdag.

Både Samuel Mraz og Simon Hedlund fik spilletid, da Brøndby i søndags besejrede FC Nordsjælland med 2-0. Sidstnævnte kom tilmed på måltavlen.

Læs også:AaB-træner har set mange finaler som fan: Vi kørte i bus fra den lokale pub
Læs også:Pokalfinale udsat i Spanien, men ikke i Danmark: Indiskutabelt det rigtige
Læs også:Pokalfinale i uvante rammer: Stemningen skal nok være i top




Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring




LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’



Kæmpekøb retur til FC København?

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Intens deler mellem AGF og Midtjylland

Et regulært mareridt for Steve Cooper!

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Det var vanvittigt brutalt



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

FC København – Vejle Boldklub

Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal

Inter skuffer stort mod Torino

Silkeborg slår Randers og spiller sig over stregen

Smider Salah-bombe

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Drømmemål sender Fredericia under stregen

Den fodboldgale by skal bryde 40 års tørke

Opfordrer til stor Superliga-ændring