Simon Hedlund og Samuel Mraz er begge smittet med coronavirus, og derfor skal de som minimum være isoleret til på mandag. Dermed misser de weekendens Superliga-kamp mod AaB.
For en god ordens skyld blev de øvrige Brøndby-spillere og -trænere testet igen på torsdag for at sikre, at de ikke tager smitte med ind til opgøret mod AaB. Alle tests var negative. Nordjydernes træner, Jacob Friis, er også tryg ved, at hans folk ikke bliver udsat for smittefare på søndag.
– Vi følger jo protokollerne grundigt. Spillerne bliver testet en gang i ugen, og i den her uge bliver de faktisk testet to gange. Så det bekymrer mig ikke det mindste. Der er så godt styr på det fra Divisionsforeningen med alle de protokoller, der efterhånden er kommet mange af, siger Friis til tipsbladet.dk.
Læs også:Coronavirus i Brøndby-truppen: To spillere testet positiv
Hverken Hedlung eller Mraz har udvist symptomer på smitten, og sådan håber Jacob Friis, at det fortsætter.
– Det er selvfølgelig brandærgerligt, at der er nogle af Brøndbys spillere, der er ramt af det. Jeg håber ikke, det er noget, der får konsekvenser for dem, siger AaB-træneren.
Hos Brøndbys seneste modstander, FC Nordsjælland, har de også taget bestik af situationen. Holdet er allerede blevet testet én gang i denne uge, men vælger at gå med livrem og seler, så torsdag følger en ny test.
Læs også:Nordsjælland efter positive coronatests i Brøndby: Alle gentestes torsdag
– Hele truppen og staben blev testet for Covid-19 mandag formiddag, og alle tests var negative. Pga. de to tilfælde i Brøndby vil FCN dog nu opgradere monitoringen af spillere og stab yderligere fra, hvad protokol og procedure foreskriver, og klubben har samtidigt, ud fra et forsigtighedsprincip, arrangeret ekstra test nu på torsdag for alle i og omkring 3F Superligatruppen, skrev FCN på sin hjemmeside tirsdag.
Både Samuel Mraz og Simon Hedlund fik spilletid, da Brøndby i søndags besejrede FC Nordsjælland med 2-0. Sidstnævnte kom tilmed på måltavlen.
Læs også:AaB-træner har set mange finaler som fan: Vi kørte i bus fra den lokale pub
Læs også:Pokalfinale udsat i Spanien, men ikke i Danmark: Indiskutabelt det rigtige
Læs også:Pokalfinale i uvante rammer: Stemningen skal nok være i top
LIVE
LIVE: Annulleret scoring – det er rigtig, men…
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
Klar transferbesked til Christian Eriksen
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
NYHEDER
Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
NYHEDER
Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg
MEDIE
Klar til at bruge millioner på Superliga-profil
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
AVIS
Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub
INTERVIEW
Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
TOPNYHED
Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
10. gang i træk
Superliga-klub får grønt lys: Ikke ulovligt
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSKLUSIVT
Problembarnet gik unødvendig vej til Bundesligaen
OPTAKT
