Simon Hedlund og Samuel Mraz er begge smittet med coronavirus, og derfor skal de som minimum være isoleret til på mandag. Dermed misser de weekendens Superliga-kamp mod AaB.
For en god ordens skyld blev de øvrige Brøndby-spillere og -trænere testet igen på torsdag for at sikre, at de ikke tager smitte med ind til opgøret mod AaB. Alle tests var negative. Nordjydernes træner, Jacob Friis, er også tryg ved, at hans folk ikke bliver udsat for smittefare på søndag.
– Vi følger jo protokollerne grundigt. Spillerne bliver testet en gang i ugen, og i den her uge bliver de faktisk testet to gange. Så det bekymrer mig ikke det mindste. Der er så godt styr på det fra Divisionsforeningen med alle de protokoller, der efterhånden er kommet mange af, siger Friis til tipsbladet.dk.
Læs også:Coronavirus i Brøndby-truppen: To spillere testet positiv
Hverken Hedlung eller Mraz har udvist symptomer på smitten, og sådan håber Jacob Friis, at det fortsætter.
– Det er selvfølgelig brandærgerligt, at der er nogle af Brøndbys spillere, der er ramt af det. Jeg håber ikke, det er noget, der får konsekvenser for dem, siger AaB-træneren.
Hos Brøndbys seneste modstander, FC Nordsjælland, har de også taget bestik af situationen. Holdet er allerede blevet testet én gang i denne uge, men vælger at gå med livrem og seler, så torsdag følger en ny test.
Læs også:Nordsjælland efter positive coronatests i Brøndby: Alle gentestes torsdag
– Hele truppen og staben blev testet for Covid-19 mandag formiddag, og alle tests var negative. Pga. de to tilfælde i Brøndby vil FCN dog nu opgradere monitoringen af spillere og stab yderligere fra, hvad protokol og procedure foreskriver, og klubben har samtidigt, ud fra et forsigtighedsprincip, arrangeret ekstra test nu på torsdag for alle i og omkring 3F Superligatruppen, skrev FCN på sin hjemmeside tirsdag.
Både Samuel Mraz og Simon Hedlund fik spilletid, da Brøndby i søndags besejrede FC Nordsjælland med 2-0. Sidstnævnte kom tilmed på måltavlen.
Læs også:AaB-træner har set mange finaler som fan: Vi kørte i bus fra den lokale pub
Læs også:Pokalfinale udsat i Spanien, men ikke i Danmark: Indiskutabelt det rigtige
Læs også:Pokalfinale i uvante rammer: Stemningen skal nok være i top
LIVE
TransferLIVE: Snart sker det
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
TOPNYHED
Superliga-træner tilknytter agent
NYHEDER
Riemer lover: De får debut
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
AVIS
Kan sende 39 millioner til Superliga-klub
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
TRANSFER
Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
TRANSFER
Uventet skifte?
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
NYHEDER
Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
HELT VILDT
Arsenal-legende med succes i helt ny sport
NYHEDER
Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp
EKSKLUSIVT
SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
NYHEDER
Vender tilbage til skærmen
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!
NYHEDER
