Simon Kjær håber, han må bære det til VM

Simon Kjær deltager i en antidiskriminationskampagne i de kommende NL-kampe og håber på at fortsætte ved VM.



Anføreren for det danske fodboldlandshold spiller i de kommende to Nations League-kampe mod Kroatien og Frankrig iført et anførerbind med et regnbuefarvet hjerte, som en del af antidiskriminationskampagnen "OneLove".

Hvis det danske landshold får lov, kommer Danmark også til at bære anførerbindet under VM-slutrunden i Qatar i november og december.

Det siger landsholdsanfører Simon Kjær onsdag aften på et pressemøde i Zagreb.

– Det er ikke vores beslutning, om vi får lov til at spille med det til VM, men hvis vi får lov til det, så gør vi selvfølgelig også det. Indtil da spiller vi med det i de her to kampe, og så tager vi det andet på et senere tidspunkt, siger Simon Kjær.

Flere andre landshold deltager i samme kampagne. Tidligere onsdag meddelte Tyskland, at anfører Manuel Neuer også vil spille med det særlige anførerbind under VM i Qatar.

Ud over Danmark og Tyskland er VM-deltagerne Holland, Belgien, England, Wales, Frankrig, og Schweiz også i med kampagnen. Kampagnen får også opbakning fra Norge og Sverige, der ikke er kvalificeret til VM.

I VM-værtslandet er homoseksualitet forbudt. Værtsnationen er også stærkt kritiseret for at være på kant med menneskerettighederne på en lang række områder.

Det gælder eksempelvis arbejdsforholdene for de mange migrantarbejdere, der har bygget stadioner og anden VM-relevant infrastruktur.

Det danske fodboldlandshold har diskuteret internt, hvordan holdet skal markere sig i debatten om den kontroversielle VM-vært. Det var dog ikke det danske hold, der tog initiativ til OneLove-kampagnen.

– Vi har haft forskellige snakke om, hvad vi kunne gøre. Vi blev spurgt, om vi ville være med til det her initiativ, og det ville vi selvfølgelig gerne. Jeg vil gerne holde vores andre idéer for os selv, siger Simon Kjær.

Han svarer dog ikke videre præcist på, hvad han tror, kampagnen ender med at flytte.

– Det er den vej, vi hele tiden er gået. Det er værdier, vi kan stå inde for, og det er noget, som forskellige lande er med inde over, og vi vil selvfølgelig også gerne være med, siger anføreren.

Ifølge DBU vil herrelandsholdet være med til at forene og forbinde i stedet for at udelukke og diskriminere, lyder det på unionens Twitter-profil.

/ritzau/





Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

På rov i FC København

Rigmand vild med FC København-aftale

Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg

Her kan du se FC Midtjylland mod FC Nordsjælland

Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

Dybt skuffet og trist

FCK ude af guldkampen? Gravesen og Tøffe uenige

Patrick Da Silva idømt fængsel

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Han erstatter Bo Henriksen

Nu bliver det endnu dyrere at komme til landskampe

Chelsea og Liverpool flopper fælt

FC København-talenter træner med i FC Rosengård

Fyringstruet: – Han har to kampe

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Nu er han gratis – på vej til OB?

FCM-boss straffes for mafia-kommentar

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

Arne Slot erkender Liverpools svigtende styrke

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

Her kan du se Esbjerg fB mod FC København

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Mål i italiensk pokalderby

Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr 

Viborg tager første stik i pokalkvartfinale

Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr

Aalborg lukker CL-året med favoritsejr

FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm

Sådan starter FCK mod Esbjerg

Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM

Bo Henriksen fyret

Slut: Supertalent gør det igen for FCK!

VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’

Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør

Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris

Joachim Andersen blæst bagover: ‘Mest sindssyge!’