Anføreren for det danske fodboldlandshold spiller i de kommende to Nations League-kampe mod Kroatien og Frankrig iført et anførerbind med et regnbuefarvet hjerte, som en del af antidiskriminationskampagnen "OneLove".
Hvis det danske landshold får lov, kommer Danmark også til at bære anførerbindet under VM-slutrunden i Qatar i november og december.
Det siger landsholdsanfører Simon Kjær onsdag aften på et pressemøde i Zagreb.
– Det er ikke vores beslutning, om vi får lov til at spille med det til VM, men hvis vi får lov til det, så gør vi selvfølgelig også det. Indtil da spiller vi med det i de her to kampe, og så tager vi det andet på et senere tidspunkt, siger Simon Kjær.
Flere andre landshold deltager i samme kampagne. Tidligere onsdag meddelte Tyskland, at anfører Manuel Neuer også vil spille med det særlige anførerbind under VM i Qatar.
Ud over Danmark og Tyskland er VM-deltagerne Holland, Belgien, England, Wales, Frankrig, og Schweiz også i med kampagnen. Kampagnen får også opbakning fra Norge og Sverige, der ikke er kvalificeret til VM.
I VM-værtslandet er homoseksualitet forbudt. Værtsnationen er også stærkt kritiseret for at være på kant med menneskerettighederne på en lang række områder.
Det gælder eksempelvis arbejdsforholdene for de mange migrantarbejdere, der har bygget stadioner og anden VM-relevant infrastruktur.
Det danske fodboldlandshold har diskuteret internt, hvordan holdet skal markere sig i debatten om den kontroversielle VM-vært. Det var dog ikke det danske hold, der tog initiativ til OneLove-kampagnen.
– Vi har haft forskellige snakke om, hvad vi kunne gøre. Vi blev spurgt, om vi ville være med til det her initiativ, og det ville vi selvfølgelig gerne. Jeg vil gerne holde vores andre idéer for os selv, siger Simon Kjær.
Han svarer dog ikke videre præcist på, hvad han tror, kampagnen ender med at flytte.
– Det er den vej, vi hele tiden er gået. Det er værdier, vi kan stå inde for, og det er noget, som forskellige lande er med inde over, og vi vil selvfølgelig også gerne være med, siger anføreren.
Ifølge DBU vil herrelandsholdet være med til at forene og forbinde i stedet for at udelukke og diskriminere, lyder det på unionens Twitter-profil.
/ritzau/
LIVE
LIVE: AGF med overraskelse fra start!
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
MEDIE
Offentliggøres i dag
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
OPTAKT
FC Midtjylland – AGF
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
NYHEDER
Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Tidligere FCK-spiller dømt i retten
NYHEDER
Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
TIPSBLADETS DOM
Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
MEDIE
Er det Dolbergs vilde millionløn?
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
NYHEDER
AGF har holdt fri inden FCM-brag
MEDIE
Ny storklub jagter Roony Bardghji
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv